Başarılı Girişimcilik

Yıldızı Parlayan Girişimlerden Biri Momo

Momo, yıldızı parlayan girişim. Burak Beşer, Türkiye’nin en büyük çöp kamyonu üreticisi Hidro-Mak şirketinin sahibi Beşer Ailesine mensup bir iş insanı. Bu sanayi şirketinde başlayan iş hayatını şu anda yeme içme sektöründe sürdürüyor. Momo markasıyla Çeşme’de bir restoran ve beach açan Beşer, markasını İstanbul ve Bodrum’a da taşıdı. Yeni hedefi ise yurtdışı…

Yeme-içme ve eğlence sektörünün yeni nesil patronu

Özbey MEN / Para; PANDEMİDEN olumsuz etkilenenlerin başında gelen yeme-içme ve eğlence sektörü eski canlılığına kavuşuyor. Sektörün kalbinin attığı İstanbul, Bodrum ve Çeşme ise en parlak girişimlere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Öyle ki bu bölgelerden doğup globalleşen, ülkemizin bu alanda yıldızlaşmasını sağlayan zincir restoran ve eğlence merkezlerinin sayısı hiç de az değil.

Öyle ki Avustralya’dan Amerika’ya, Almanya’dan İngiltere ve Orta Doğu’ya dünyanın dört bir yanında Türklerin açtığı, ilham veren ve çok sevilen gastronomi elçilerimizin sayısı hızla artıyor. Michelin yıldızlı restoranları aratmayan lezzetleri ve kalitesinin yanı sıra ambiyansı ve tasarımıyla da öne çıkan Türk yeme-içme mekanları, önümüzdeki dönemde de global yatırım atağına devam edecek gibi görünüyor.

yıldızı parlayan girişim
Momo

Sanayici Bir Aileden Geliyor

İşte son yıllarda bu alanda yıldızı parlayan girişimlerden biri Momo. Yeme-içme ve eğlence sektörünün yeni nesil patronlarından Burak Beşer, yenilikçiliği genlerinde taşıyan bir girişimci. Beşer’in kariyer ve yatırımcı hikayesi ise oldukça ilginç. Türk sanayi sektörünü yakından tanıyanlar için dedesi Hamdi Beşer’in 1961’de kurduğu Hidro-Mak ismi hiç de yabancı gelmeyecektir. Türkiye’de ilk çöp kamyonundan ilk vince birçok makine Hidro-Mak markasını taşıyor. 60 yıldır Türkiye’de ithalatı olmayan tek ürün olan çöp kamyonlarının üretimine devam eden, ürün portföyünde damperden miksere imalat sanayi için önemli birçok ürün grubu olan Hidro-Mak, 45 farklı ülkeye de ihracat gerçekleştiriyor.

Burak Beşer, Houston Üniversitesi’nde işletme lisansı, Yeditepe Üniversitesi’nde lojistik ve tedarik zinciri yönetimi yüksek lisansını tamamladıktan sonra aile şirketinde üretim müdürü olarak kariyerine başlamış. Sadece üç yıl içinde genel müdürlük koltuğuna oturan Beşer’in kendi girişimcilik yolculuğuna başlama hikayesi ise tesadüflerle dolu. 2012 yılında bir arkadaşının Çeşme Alaçatı’da bulunan 12 metrekarelik “shot bar”ına ortak olarak eğlence sektörüne adım atan Burak Beşer, sektördeki iddialarını büyütmüş ve 2016 yılında 250 metrekarelik bir bahçede Momo’yu hayata geçirmiş.

Mekanla Birlikte Momo Kitabı da Yok Sattı

Sıfırdan inşa ettiği ilk mekanın ismi de Beşer’in çok sevdiği Momo isimli kitaptan geliyor.
Burak Beşer, neden bu ismi seçtiğini şöyle anlatıyor: “Momo, yeri belli olmayan bir hayal ülkesinde ve belirsiz bir zamanda geçen bir hikaye. İnsan ilişkilerinin donuklaştığı bir ortamda sokak çocuğu Momo, çok iyi bir dinleyici olmasıyla herkesin yanında olmak istediği biri. İnsanlara, onları dinleyerek yardımcı oluyor. Kitabın ana teması ise zamanı değerli kılmak ve eğlenmek. Momo en çok da bu konuda yani insanlara çalınan zamanlarını vererek unutulmaz bir karakter oluyor. Ben de Momo’da değerli zaman geçirilmesini ve paylaşılan her anın eşsiz olmasını hedeflediğim için bu ismi seçtim.”

Hikaye burada da bitmiyor. İlk yıl gelen her misafire Momo kitabını hediye eden Burak Beşer, o yıl kitabın Türkiye’de en çok okunanlar listesine girmekle kalmayıp yok sattığını da gülümseyerek aktarıyor.

Yeni Yatırımlar Yolda

9 yıllık bu girişim hikayesi, pandeminin sektörü olumsuz etkilemesiyle biraz frene basmış olsa da, yakaladığı başarı ivmesi de göz ardı edilemeyecek büyüklükte. 2018 yılında yine Çeşme’de Beach of Momo, 2019’da ise İstanbul Bebeköy Momo’nun faaliyetine başladığını belirten Beşer, grubun bugün yıllık 50 milyon TL’yi aşan ciroya ulaştığını vurguluyor. Daha önemlisi Beşer, yeni dönemde de yatırımlarını sürdürmek niyetinde. Yatırımların ilk adresi ise Bodrum. Çeşme’deki beach konseptinin çok sevildiğini ve aynı talebin Bodrum’dan da geldiğini vurgulayan Beşer, “Türkiye’nin çok önemli bir grubunun Bodrum’daki yatırımlarının bir parçası oluyoruz. 2022 yaz sezonunda Bodrum’un en çok konuşulan mekanlarından biri olacağımızı düşünüyorum” diyor. Beşer, diğer yatırımlarla ilgili olarak da şöyle konuşuyor:

“Öncelikle mevcut işletmelerimizi her geçen yıl geliştirmek için yatırımlarımızı sürdüreceğiz. Örneğin İstanbul’daki Momo şu anda renovasyona girdi. Yepyeni bir görünümle yeni yılda misafirlerini ağırlamaya başlayacak. Eşsiz zamanlar yaşatma misyonuyla yeme içme sektöründe lezzet odaklı önemli atılımlar yapmayı planlıyoruz. Momo’nun uzun yıllar müdavimi olan A Plus misafirlerimizin damak zevkine de hitap edecek yeni, farklı ve önemli alternatifler oluşturacağız. Bunun başında bir İtalyan mutfağı konsepti ile meyhane konsepti var.

Yine Momo çatısı altında franchise modeliyle büyümeyi planladığımız bir dondurma markası da açmayı planlıyoruz. Bunun için çalışmalarımız devam ediyor. Bunlar kısa vadede hayata geçireceğimiz yatırımlar. Ayrıca uzun vadede, eğlence ve yeme içme sektöründeki deneyimlerimizi turizm sektörüne taşımayı da hedefliyoruz. Önümüzdeki birkaç yıl içinde yine Çeşme veya Bodrum’da bir otel açmak planlarımız arasında. Böylece Momo ile başlayan yolculuk; eğlence, yeme içme ve turizm üçgeninde birbirini tamamlayarak devam edecek.”

“Yurt Dışına Açılacağız”

Tüm bunların ötesinde Burak Beşer’in önümüzdeki 5 yıllık hedefleri çok daha agresif. Türkiye’nin yeme-içme sektöründe yarattığı marka değerinin Avrupa ve Orta Doğu’nun yanı sıra artık Amerika kıtasında da bilinirlik elde ettiğini vurgulayan Beşer, globalleşen Türk restoran zincirlerine yakında Momo markasının da katılacağını aktarıyor. Planların başında da yine Amerika New York var. Orta Doğu’da ise Dubai’nin ilk planlanan adresler arasında olduğunu belirten Beşer, hikayenin bu sınır ötesi kısmının en geç 2023’te başlayacağını da ekliyor.

“Henüz keşfedilmemiş turizm cennetlerinde butik oteller yapacağız”

Beşer’in gelecek yatırım planları arasında onu en çok heyecanlandıran alan otelcilik. “Momo çatısı altında butik bir otel projesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diyen Beşer’in bu konudaki ilk adresi de Çeşme olacak. Ancak Çeşme sonrasında Beşer’in yatırım için planladığı sürpriz adresler de var. “Ülkemizin henüz keşfedilmemiş, çok büyüleyici birçok turizm hazinesi bulunuyor. Bu lokasyonlarda da doğaya uyumlu, o bölgelerin tarihsel ve kültürel geçmişini yansıtacak butik oteller yapmak istiyoruz” diyen Beşer, “Yeme-içme sektöründe edindiğimiz niş ve A+ deneyimi otelciliğe taşımaya kararlıyız” açıklamasını ekliyor.

Burak Beşer kimdir?

1986 yılında doğan Burak Beşer, lise ve üniversite eğitimi için uzun yıllar Amerika’da kaldı. Bu yılların onun girişimcilik deneyimi için önemli bir kırılma noktası olduğunu vurgulayan Beşer’in bir diğer tutkusu basketbol… Okul yıllarında birçok şampiyonluğa imza atan Beşer, basketbolda edindiği spor disiplini ve takım oyunu vizyonunu bugün iş hayatında aynı şekilde devam ettiriyor.

Özbey MEN / Para

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu