Anasayfa / Kariyer ve İş / Yoga ve Pilates Eğitmenliği Kazançlı Bir Meslek

Yoga ve Pilates Eğitmenliği Kazançlı Bir MeslekArdı ardına açılan yoga ve pilates salonları eğitmen açığına yol açıyor. Akademiler, 60 ila 300 saat süren eğitimlerle sertifika programları düzenliyor. Yoga ve pilates eğitmenlerinin aylık kazancı 2 bin ila 7 bin TL arasında değişiyor…

YENİLİKLERLE geç tanışıyoruz ama çabuk adapte olma konusunda üstümüze yok! itiraf edelim, çoğumuz çok değil 10-15 yıl önce parklarda, kırlarda yoga yapan insanlara “hafif deli” gözüyle bakıyor, pilates yapan kadınları rüküş görüp küçümsüyorduk. Şimdi ise zayıflamak, huzur bulmak için pıtrak misali açılan yoga ve pilates salonlarının kapısını aşındırıyoruz.

Haliyle bu trend yeni bir kariyerin kapısını açmış durumda: Yoga ve pilates eğitmenliği… Yoga ve pilates salonları, bir yandan bu sporları yapanlara hizmet ederken bir yandan da tıpkı bir okul, akademi gibi eğitmen yetiştiriyorlar…

Yoga ve pilates akademilerinin sertifika programlarına katılanlar yaklaşık 300 saatlik eğitimden sektörde rahatlıkla iş buluyor. www.myfikirler.com Bu alanda eğitmenlik yapanların gelirleri 2 bin ila 7 bin TL arasında değişiyor.

Eğitmenlerin kendi eğitim merkezlerini açabildiğini veya sağlık-turizm sektöründe çalışabildiğini de belirtelim…

FELSEFE VE SANAT DA BİLMELİ

Etkin İnsan Gelişim Enstitüsü, Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi işbirliğiyle 6 yıldır yoga ve pilates eğitmenleri yetiştiriyor.

Devlet üniversitesi destekli ve onaylı eğitim veren tek kuruluş olmasıyla enstitünün bu hizmeti Türkiye’de bir ilk niteliği taşıyor. Temel yoga eğitmenlik eğitimi 300 saat, temel “pilates matwork” eğitimiyse 60 saat sürüyor.

Etkin İnsan Gelişim Enstitüsü’nün kurucu ortağı, Pilates ve Yoga eğitmeni Alper Bayraktar, böyle bir okul açmanın maliyetinin ortalama 100 bin TL olduğunu belirtiyor. Etkin İnsan Gelişim Enstitüsü’nü ağırlıklı olarak bireysel gelişim alanında eğitimler organize etmek amacıyla kurduklarını söyleyen Bayraktar, 12 yıllık bireysel gelişim enstitüsü olarak bu alanda eğitmen yetiştirmeye altıncı yılda başladıklarını anlatıyor.

Alper Bayraktar’a göre eğitmen yetiştirmek çok önemli bir sorumluluk ve altyapının tam anlamıyla buna uygun olması gerekiyor: “Yoga veya pilates metodunu çok iyi bilmek ve yıllardır bu alanda hizmet vermek eğitmen yetiştirmek için tek başına yeterli değil. Keza okulunuzun ve eğitmenlerinizin gerekli belgelere sahip olması da… Eğitmen yetiştirmek bir sanattır. Her bir sürecin en iyi şekilde ayarlanması ve dengede tutulması gerekir. Bu anlamda bu işi yapanların kendilerini donatması şart. Sadece hizmet vereceğiniz alanda değil psikoloji, felsefe, sanat, coğrafya, biyoloji, matematik, din, ilim ve daha birçok konuda donanımlı olmalısınız. Ancak tüm bunlar bir bütünlük içinde olduğunda yaşam ve hizmet anlam kazanıyor.” Etkin İnsan Gelişim Enstitüsü’nün pilates matwork eğitmenlik ücreti bin 650, yoga eğitmenlik eğitimiyse 3 bin 450 TL. Fiyatlara KDV dahil değil.

YURTDIŞINDA DA İŞ İMKANI VAR

Op. Dr. Ebru Aydın ve diyetisyen Burcu Aydın kardeşle tarafın dan İstanbul’da kurulan Amerika merkezli Double Check Sağlıklı Yaşam Akademisi, yaklaşık 1 yıldır pilates eğitmen leri yetiştiriyor. Pilatesin 100 yılı aşkın süredir tüm dünyada uygulanan ve etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış bir teknik olduğunu hatırlatan ortaklar, Türkiye’de de dünyadaki trende paralel olarak pilates eğitmen sayısının yakın zamanda en az iki katına çıkacağını tahmin ediyor.
Her ikisi de doktor olan Aydın kardeşlerin bu işe giriş hikayesi aslında bu alanda kariyer yapmak isteyenlere örnek teşkil ediyor. Aydın kardeşler, New York’taki bir pilates stüdyosunda öncelikle pilates eğitmenliği sertifikası almışlar. Ardından pilates eğitmeni yetiştirmek için yeniden bir mastır program eğitimine katılmışlar. Şu anda sahip oldukları lntegratif Sağlık Mer-kezi’nin büyük bir bölümünü pilates ve pilates eğitmenliğine ayıran kardeşler, okulun özellikleriyle il gili şu bilgiler veriyor:

  İş Yerinde Kilo Ayrımcılığı

“Anatomi ve biyomekanik eğitimimiz medikal özgeçmişimiz dolayısıyla oldukça detaylı. Eğitim alan tüm öğrencilerimiz eğitim sonrasında da stüdyoya gelip gözlem ve uygulama yapabiliyor, ileri eğitim isteyen öğrencilerimize de Amerika’daki merkezimizde eğitim olanakları sağlıyoruz.”

Akademide kasım ayında başlayacak eğitimde 100 saatlik anatomi-biyomekanik-posture. medikalmat ve medikal reformer eğitimi verilecek. Ayrıca öğrençilerin tamamlaması gereken ilave pratik ve gözlem saatleri bulunduğunu da belirtelim…

Medikal pilates eğitimi veren akademiden mezun olan eğitmenler spor amaçlı pilates derslerini istedikleri pilates stüdyolarında ve spor merkezlerinde uygulayabiliyor. Ama özellikle fizik tedavi klinikleri ve hastanelerde fizyoterapist ve fizik tedavi uzmanlarıyla birlikte çalışabilecek eğitim ve beceriye sahip eğitmenler olarak yetişiyorlar. Söz konusu eğitimin uluslararası geçerliliği olduğundan yuı tdışmda da aynı iş alanlarında çalışma imkanı bulunuyor.

ZİHNEN HAZIR OLAN YAPABİLİR

Uzmanlar isteyen herkesin, engelleyici bir sağlık sorunu olmadığı takdirde ve lise öğrenimini tamamlamış olduğu sürece bu tür eğitimlere katılabileceğini anlatıyor. Alper Bayraktar, “Kişi kendini eğitmen olmaya hazır hissediyorsa bundan daha iyi bir altyapı olamaz. Eğitmenliğin altyapısı okumak, araştırmak, daha önce yıllarca deneyimleıniş olmak değildir. Bunlar destekleyici de engelleyici de olabilir. En önemli altyapı zihin açıklığıdır. Öğrenmeye hazır ve yargılarından uzakla-şabilme özgürlüğüne sahip olmaktır” diyor.

Aydın kardeşler de amaçlarının anatomiye hakim, özgüveni yüksek ve pilates tekniğini her vücut tipine uygun şekilde kullanabilen eğitmenler yetiştirmek olduğunu belirtiyorlar. “Özgeçmişleri nasıl olursa olsun pilates eğitmenliğimiz herkese açık” diyorlar. Ardından da sertifikasyon programının yaratıcısı olan Katherine ve Kimberly CORP’un şu sözlerini hatırlatıyorlar: “Pilates eğitmeni olmanın en büyük sorumluluğu sizin hareketleri ne kadar mükemmel yaptığınız değildir. Önemli olan size başvuran kişinin anatomik yapısına uygun olarak onun pilates hareketlerinden maksimum faydalanmasını sağlamaktır.”

Sertifika yetmez, en iyilerin yanında staj yapın

Kapsamlı tam bir sertifika programı pilates eğitmeni olmaya yetmiyor. İş bulmadan önce az para kazanarak iyi stüdyolarda staj yapmak ileride sizin için daha avantajlı olabilir.

Nasıl ki iyi bir eğitim için binlerce lira harcamak zorundaysanız, para kazanamayacağınız ilk birkaç ayı da eğitimin parçası olarak görmeli ve mümkünse en iyi stüdyolarda en iyi eğitmenlerin yanında gerekirse para almadan çalışmayı kabul etmelisiniz. Maalesef bu iş tecrübelenmeden olmuyor. Tecrübe de ancak en tecrübelilerin yanında kazanılıyor. Ben de bu yolu izledim, en tecrübelilerin yanında piştim.

Ayda bin TL kazanan pilates eğitmenleri de var 7 bin TL de… Ne kadar kazandığınız, ne kadar iyi olduğunuz ve ne kadar iyi bir stüdyoda çalıştığınıza göre değişir.

Ama iyi bir eğitmen 5 bin TL’nin altında kazanmıyor olmalı.

Sporu seven insanı seven herkes pilates eğitmenliği yapabilir.

Ama para için yapanlar asla başarılı olamaz, insanı, insanın hareketini, yaratılışını, kaslarını, sporu, pilates hareketlerini seven biri bu işi yapabilir. Zaten severse iyi yapar, iyi yaparsa da her işte olduğu gibi bu işte de para kazınır.

Tuğçe Altınsoy / Para Dergisi
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Konferanslara Katılarak Parlak Bir CV Yazmak

Parlak ve ilgi çekici bir CV yazmak. Orijinalinin simülasyonu olan Model Birleşmiş Milletler (MUN) konferansları …

2 Yorumlar

  1. öncelikle merhaba, eğitmenlik için nasıl başvuruda bulunucam yardımlarınızı bekliyorum saygılar..

  2. nasıl eytimenlik kursu alabilirimnerede bulabilirim bende sertifika almak istiyorum ama hiçbiryer bulamadım yardımcı olurmusunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir