Kariyer ve İş

Yönetici Asistanı Olmak İster misiniz?

Taisha Williams Newark, New Jersey’deki telekomünikasyon firmasının teknoloji bölümündeki 100 çalışanının performans bilgilerini araştırmış ve rapor haline getirmiştir. Bu iş kulağa insan kaynakları müdürünün göreviymiş gibi gelse de William aslında teknoloji bölümünün yönetici asistanıdır, fakat patronunun ona verdiği sorumlulukların seviyesinin artmasını çok sever.William, rekabet içinde olmanın, görevlerini tamamlamanın ve en iyiyi yapmanın ona iyi geldiğini ve bunları kibrinden değil kendisine olan saygısından yaptığını belirtmiştir.

Eğer idari asistanlık pozisyonundan yönetici asistanlığına bir sıçrayış yapmak istiyorsanız, ilk olarak yardım alın. Aşağıdaki önerileri dikkatle inceleyin, hangi faktörlerin Cindrella sıçrayışı yapıp yerinizde kalmak veya balkabağına dönüşmek arasındaki farkları yarattığını keşfedin.

İleri Görüşlü Olun

Washington’daki insan kaynakları ve yönetimi şirketi olan Edelman Public Relations’ın kıdemli yardımcı başkanı olan Laura Smith: “Etkili bilgisayar becerileri sizi idari asistanlık koltuğuna çivileyebilecek de olsa, yönetici asistanlığı için başvuran adaylar girişken olmalıdırlar.” demiştir.

Smith , ofise yeni bir fotokopi makinesi almak için sadece teklifleri toplamakla yetinmemenizi, bunun yerine almanız mı kiralamanız mı gerektiğini, daha ucuz ürünleri ve yeni bir fotokopi makinesine ihtiyacınız olup olmadığını da göz önünde bulundurmanız gerektiğinin altını çizmiştir.

Sadece gelen tekliflere cevap vermediğinizi, stratejik ve ileri görüşlü düşündüğünüzü kanıtlamanız en önemli anahtardır. Smith,  kişinin görev listesiyle dolu, ancak başarılarının ender olarak rastlandığı özgeçmişlerle sıkça karşılaştığını söylemiştir.

Eğer mevcut işinizde sorumluluk eksikliği nedeniyle girişken olamıyorsanız, patronunuza sizi dahil edebileceği ek projeler olup olmadığını sorun veya daha iyisini yaparak bu projeleri kendiniz yaratın. Özgeçmişinizde becerilerinizin sonuçlarına dikkat çekmeyi asla unutmayın.

Güvenilir ve Sadık Olduğunuzu Gösterin

Atlanta’daki Hire Dynamics firmasının CEO’su Dan Campbell, yüksek seviyedeki idari başvuruları değerlendirirken CEO’ların COO’ların ve diğer C seviyesindeki yöneticilerin önem verdiği için  güvenilirlik ve sadıklık gibi özelliklere çok dikkat ettiklerini belirtmiştir.
“C seviyesindeki yöneticiler güvenebilecekleri kişileri işe almak isterler, yani eğer gizli bir bilgiyi saklamada önemli bir başarı sergilemişseniz çok büyük bir avantaja sahipsinizdir.” Der Campbell.

Sadece Asistan Olmakla Yetinmeyin; Kıymetinizi de Arttırın

Campbell, idari asistanlara göre yönetici asistanları için standartların daha sıkı olduğunu çünkü onların firmanın günlük işleyişinde çok önemli rol oynadıklarını söyler. Campbell şu anki asistanını üç ay önce işe almıştır ve şimdiden onu firma için paha biçilmez olarak görmektedir.

Campbell: “ Karakterim aynı anda 20 farklı şekle bürünebiliyor ve o beni düzenlemekte çok başarılı bir iş çıkarıyor.” Demiştir.” Nerede olmam gerektiğini kimse ondan daha iyi bilmiyor; görüşmelerimi organize ediyor, liderlik yapıyor ve şirketin işleyiş biçimini aynı şekilde devam ettiriyor.”

Eğer günlük görevinizi bir iş olarak değil de firma için çok gerekli bir adım olarak görürseniz, başarılı bir yönetici asistanı olma konusunda ilerleme kaydedersiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu