İş Fikirleri ve İş Kurmak

Yosun Yağı Üretmek

Fonksiyonel yosun yağı gelecek için ümit veren önemli bir hammadde

Bilindiği gibi soğuk sularda yaşayan somon, uskumru ve ton balıklarında fonksiyonel yağ asitleri oldukça önemli.

Bilinçli beslenme literatüründe omega-3, DHA (dokosaheksaenoik asit) ve EPA (eiko sapentaenoik asit) olarak bilinen yağ asitlerinin temel özelliği insanı kalp damar hastalıklarından koruması. Bu maddeler kolesterol düzeyini dengeliyor, kan yağlarını kontrol altına alıyor.

Amerika ve Ingiltere’de yapılan bir çalışmaya göre söz konusu yağ asitleri bazı su yosunlarında da var. Bunlar alg niteliği taşıyan ‘chlorella’ türü klorofil içeren sucul bitkiler.

Fonksiyonel yosun yağı gelecek için ümit veren önemli bir hammadde aynı zamanda. Balık çiftliklerinde kullanılan yemlerin formülüne giriyor, kültür balıklarının yağ içeriğini zenginleştirip, et kalitesini yükseltiyor.

Yosun yağı dünyada gizli tutulan 8 ayrı patentli formülüyle yüksek fiyatlı kozmetik endüstrisinin de ana bileşenlerinden biri üstelik.

Ege ve Akdeniz’de yetişen kimi yosun türlerinden kapalı ortamlarda nitelikli yağ elde edilmesi mümkün. www.myfikirler.com Bu konuda araştırmalar Ispanya ve İtalya’da devam ediyor.

Yağ üreten sucul yosunların kültüre alınması da gündemde. Bu iş için gerekli proseslerin tümü koruma altında. Bizce bu hızlı patent yarışına girişimci Türk firmalarının katılmasında yarar var.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu