Makaleler

Yükselen Yıldız Soğuk Kahve

Soğuk kahveye ilgi büyük

Kahve trendi dünyada çok hızlı gelişti; Türkiye’de de hızlı büyüyor. Sıcak kahve talebi tabanını genişletirken, soğuk kahveye de ilgi büyük. Artık ferahlamak için içilen ürünlerin arasında soğuk kahveyi de sayıyoruz…

GEÇTİGÎMÎZ hafta büyüyen kahve trendinden bahsetmiştim. Pek çok sektörü etkiliyor, yeni alanlar açıyor. Denk geldi, Nescafe Türkiye Genel Müdürü Pınar Öney Bilsel ile sohbet etme fırsatı buldum.

Dünyadaki yeni kahve trendlerini daha önce de yazdım.

Türkiye’deki gelişimini de takip ediyorum. Öney Bilsel ile son durumu konuştuk ve bir de tabii bir ‘ikon’ haline gelmiş Nescafe markasından bahsettik. Önce genel trendlerden biraz bahsedelim. Öney Bilsel, kahvedeki başlıca trendleri ve buna karşı aldıkları aksiyonları aktardı:

Soğuk kahve

■ Tüketiciler farklı tatlara ve değişime giderek daha açık hale geliyor. Mocha, vvhite chocolate mocha, latte, dondurmalı ve köpüklü kahveler ve soğuk kahve gibi farklı lezzetleri hızla benimsiyor ve tüketim alışkanlıklarına dahil ediyorlar. Bu da bizi yenilikler konusunda teşvik ediyor. Keyif için içilen sütlü ve köpüklü kahveler hem dünyada hem Türkiye’de artışta.

■ Eskiden sıcak tüketilen kahve artık soğuk olarak da tüketilmeye başlandı.

■ Nielsen verilerine göre, soğuk kahve toplam içecekler içinde yüzde 50’den fazla büyüme hızı ile en hızlı büyüyen kategori.

■ Dünyada küçük olsa da “ferahlamak için kahve içmek” yönünde artan eğilim var.

■ Hareket halinde içmek de yine artan bir trend.

■ Tüketiciler artan oranlarda kendilerine özel hazırlanmış sıcak ve soğuk kahveleri seviyor.

KAHVE İÇME ALIŞKANLIKLARI

Dünyada kahve içme alışkanlıkları ve kahvenin yeri konusunda da Nescafe’nin araştırmalarından birkaç notu aktarmak istiyorum…

■ Sudan sonra en çok içilen içecek.

■ Petrolden sonraki en büyük emtia.

■ 1 trilyon bardak içiliyor, perakende değeri 95 milyar dolar.

■ Daha çok sabah saatlerinde ilk içecek olarak tercih ediliyor, Türkiye’de ise öğleden somaları daha çok içiyoruz.

■ içilmesinin en temel nedeni uyandırıcı etkisi (%67); bunu keyif faydası takip ediyor (25%). Kahve kültürü ülkelere göre farklılıklar gösteriyor:

■ Portekiz’de soğuk, limon ve şekerle,

■ Almanya’da kremalı dondurmalı,

■ Vietnam’da yoğunlaştırılmış süt, kahve ve şeker,

■ Yunanistan’da frappe halinde

■ Hong Kong’da soğuk kahve ve soğuk çay karıştırılıyor, yoğunlaştırılmış süt ekleniyor,

■ İtalya’da süt, kakao tozu ve kahve,

■ Avusturya’da yumurta ve bal ile tüketiliyor.

Nescafe’ye gelirsek her bir saatte 20 milyon fincan tüketiliyor. Nestlc kahve kategorisinin dünyadaki lideri. Yıllık cirosu 15 milyar dolar. (Nescafe 9 milyar dolar, Nespresso 5 milyar dolar, Nestle Professionel 1 milyar dolar)

TÜRKİYE’DE KAHVE TÜKETİMİ

Biraz da Türkiye’deki alışkanlıklardan bahsedelim. Kahveyle ilgili öne çıkan bazı özellikleri de şöyle sıralamak mümkün:

■ Kahve, en çok Ege Bölgesi’nde tercih ediliyor. Bunu İstanbul, Ankara ve Adana illeri takip ediyor.

■ Kahve tüketenlerin yüzde 57’si kadın, yüzde 43’ü erkek.

■ Kahve ülkemizde sosyal ortamlarda, samimi sohbetlerde içiliyor.

EN HIZLI SOĞUK KAHVE BÜYÜYOR

Öney Bilsel, soğuk kahvenin beş senedir ortalama büyüme hızının yüzde 55 olduğunu söylüyor. Özellikle bu yıi büyüme daha da hızlanmış. Artizan dediğimiz kahvelerin yeni trendi de soğuk kahveler.

Öney, Nescafe Xpress’in trendin kurucularından olduğunu söylüyor ve Nescafe Xpress’in soğuk kahve pazarının kurucusu ve yüzde 75 pazar payı ile pazar lideri olduğu bilgisini paylaşıyor.

Nescafe Xpress’in çay, gazlı içecekler, meyve suları, enerji içecekleri dahil tüm içecekler dünyasındaki payı yüzde 4;e ulaşmış. Öney, önümüzdeki dönemde kategori olarak soğuk kahvenin hızlı büyüme trendini sürdüreceğini düşünüyor.

Volkan Akı

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu