Anasayfa / Bayilik ve Franchise / Yurtdışına Bayilik Veren Şirketler

Yurtdışına Bayilik Veren ŞirketlerYurtdışına Franchise Veren Firmalar ve Mağaza Açma Planları

Yurtdışında mağaza açana kiradan reklama, eşantiyondan web sitesi tasarımına kadar pek çok alanda devletten ciddi teşvikler var. Kendi markalarını yaratan hazır giyim, mobilya, mutfak gereçleri ve gıda firmaları son yıllarda yurtdışında hızla büyüyor. Bu yıl mağaza zincirlerine birçok yeni ülke eklenecek…

PERAKENDE sektöründe faaliyet gösteren firmaların yurtdışı mağaza yatırımları son yıllarda iyice arttı. Rusya, Bulgaristan, Azerbaycan gibi çevre ülkelerde mağaza açarak dış pazarlarda deneyim kazanan birçok perakendeci birkaç yıl içinde Avrupa’dan ABD’ye, Uzakdoğu’dan Afrika ülkelerine geniş bir coğrafyada hatırı sayılır bir zincir oluşturmuş durumda. Hazır giyimden mobilyaya, mutfak gereçlerinden gıdaya çeşitli sektörlerde kendi markalarını yaratan bu firmaların geniş bir ağ kurmalarında devletin verdiği teşviklerin de önemli payı var. Ekonomi Bakanlığı yurtdışında mağaza açan perakendecileri kiradan tanıtıma kadar hemen her konuda destekliyor.

yurtdisinda magaza acan sirketler

Ekonomi Bakanlığı’nın destekleri
Ekonomi Bakanlığı yurtdışında gerçekleştirilen mağaza yatırımlarının kira, tanıtım ve marka tescil giderlerini destekliyor. Kira desteğinden ofis, mağaza, depo, shovvroom veya reyon kiralayanlar yararlanabiliyor. Bu yatırım giderlerinin yüzde 50 ile 80’i Ekonomi Bakanlığı tarafından karşılanıyor. Cadde veya alışveriş merkezleri içindeki koridorlarda Türkiye’de üretilen ürünlerin satılması amacıyla kiralanan kiosklar da mağaza olarak kabul ediliyor.

Tanıtım desteği ise görsel ve yazılı tanıtım, televizyon ve radyo reklamları, bilboard reklamları, sponsorluklar, yurtdışı firma web sitesi tasarımı, yabancı dilde hazırlanmış firma katalogları, eşantiyon malzemeleri, internet üzerinden tanıtım sitelerine verilen reklamları kapsıyor. Bu giderler de dört yıl süreyle yüzde 60 ile 80 oranında destekleniyor. Marka tescili giderlerinde ise destek oranı yüzde 50. Tüm bu desteklerden yararlanmak için yurtdışında gerçekleştirilen yatırımın ilgili ülkedeki ticaret müşavirliği tarafından yerinde incelenmesi ve gerekli belgelerin imzalanması gerekiyor. İmzalanan belgelerin ihracatçı birliğine gönderilmesi de şart.

Bununla birlikte destek ödeme talep belgelerinin de birliğe ulaştırılması lazım. Ödeme, birlik incelemesinin ardından gerçekleşiyor. Bu arada destek başvurusunda bulunulmuş bir yurtdışı birimin adresini değiştirmesi durumunda taşınma tarihinden itibaren bir ay içinde bunu ticaret müşavirliği veya ataşeliğine bildirmesi ve yeni kira kontratını bu kuruluşa onaylatması gerekiyor. Ekonomi Bakanlığı söz konusu yatırımların öncelikle şu ülkelerde gerçekleştirilmesini hedefliyor: Almanya, Angola, Arjantin, Azerbaycan, Bangladeş, Birleşik Arap Emirlikleri, Bulgaristan, Endonezya, Etiyopya, Güney Afrika, Gana, Gürcistan, İngiltere, Kanada ve Katar.

Yaptığımız araştırmaya göre, perakendeci şirketler bu yıl başta Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere özellikle Körfez ülkelerine odaklanmış dürümdalar. Bunun yanında Kanada, Çin, Yeni Zelanda, Tanzanya gibi yeni pazarlara girmeye hazırlananlar da var. işte bu yıl yurtdışında mağaza açmayı planlayan şirketlerin hedef ülkeleri ve franchising koşulları…

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

15 Yorumlar

 1. Bende türkmenistana LC WAKİKİ açmak istedim fakat sahibi bayilik vermiyor sadece kendisi açıyormuş

 2. Ben de türkmenistana LC WAİKİKİ bayisi istedim fakat bayilik vermiyorlmış sahibi kendisi her ülkeye açıyormuş

 3. Merhaba,

  Ben Avusturyanin Viyana sehrinde yasiyorum. Franchising veren firma ariyorum.Tam olarak ne aradigim konusunda kararsizim. Yardimci olabilecek birisi varmi ?

 4. hasan abdolah 05346674347

  temizlik urunleri uzerine turk mallarinin bayiligini irak da istiyoruk

 5. temizlik urunleri uzerine turkiyeden iraka bayilik istiyorum sampoan sabun havlu ve……..

 6. ukraynada çiğköfte dükkanı açmak istiyorum bununla ilgili bayilik veren şirketler bana ulaşabilirmisiniz

 7. yurtiçinde şubeleri olan firmamız yurdışına da bayilikler verilecektir.
  0532 524 93 06

 8. yurtiçinde şubeleri olan firmamız yurdışına da bayilikler verilecektir.
  0532 524 93 06

 9. Merhaba BALKANLARA BAYİLİK vern Firmalar Arıyorum
  gucci_masseur@Hotmail.com
  00905356527097

 10. Almanyada bayilik veren firmalar

  Bende Almanya’ da bayilik veren firmalara ulaşmak istiyorum.

 11. Almanyada bayilik veren firmalar

  merhaba almayaya hangi firmalar bayilik veriyor?

 12. Ne yaptiniz Abdulcelil bey iş kurdunuzmu ? oguzakarsu91@gmail.com

 13. Tajikistana hiç olmayan bir iş halı yıkama işi kurmak istiyorum bunun için bu işi bilen birisi lazim

 14. Tel : +90 212 657 55 55 yurt dısı bayilik için arayabilirsiniz

 15. Kakajan Chariyev

  Turkmenistanda LC WAIKIKI bayisini acmak istiyorum. Kime nasil nereye sartlari nelerdir nereye muracat etmem gerekiyor. Yardimci olurmusunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir