Emlak ve Gayrimenkul Haberleri

Yurtdışında ev satın alan oturum alıyor

YURTDIŞINDAN ev satın almak son birkaç yıldır ülkemiz vatandaşları arasında yaygınlaştı. Türkler, ABD başta olmak üzere, İngiltere, Dubai, Yunanistan ve Rusya gibi ülkelerden her yıl yüzlerce ev satın alıyor. Yurtdışından ev almanın başlıca iki nedeni var: Yatırım yapmak ve oturum almak. Türkiye’de dahil olmak üzere birçok ülke, belirli bir tutardaki gayrimenkul yatırımı karşılığında yabancılara oturma izni veriyor.

Yurtdışında gayrimenkul yatırımı

Hal böyle olunca, Türkiye’deki bazı gayrimenkul şirketleri projelerine yurtdışı yatırımları ilave eder oldu. ABD’de Miami, İngiltere’de Londra, Sırbistan’da Belgrad gayrimenkul yatırımcılarının gözde kentlerinden birkaçı. Söz konusu kentlerde yatırım yapan gayrimenkul firmaları yatırımların getirisinden memnun. Bunun ötesinde yeni yerler keşfetmek için arayışlar sürüyor. Emlakçılık sektörü de, yurtdışında yatırım yapacak Türklere ve gayrimenkul firmalarına yol gösterici oluyorlar.

Yurtdışında ev satın almak

RUSYA VE İNGİLTERE’DE 33 PROJE

Ant Yapı, yurtdışında yatırım yapan gayrimenkul firmalarından. Şu anda Rusya ve İngiltere’de devam eden toplam 33 konut projesi mevcut. Firma ayrıca, ABD’de Miami ve New York’ta iki yeni proje üzerinde çalışıyor. “Sovyetler Birliği’nin yıkılmasının ardından yeniden yapılanan Rusya, kapitalizmin etkisi ile bir kabuk değiştirme dönemine girdi” diyen Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay, ülkede 90’lı yılların sonuna doğru inşaat sektöründe büyük atılımlarm yaşandığını söylüyor. Şirket ortaklarının Rusya’daki deneyimlerinden yararlanarak yurtdışı pazarına girdiklerinin altını çizen Okay, Rusya ve İngiltere’yi seçme nedenlerini şöyle açıklıyor:

“Rusya, inşaat şirketleri için güçlü bir pazar konumunda. Bugüne kadar Avrupa’nın en yüksek binası unvanını alan ‘OKO Towers’ın yanı sıra, Soçi Olimpiyat Köyü ve Domode-dovo Havaalanı Terminal 2 binası olmak üzere Rusya’da birçok önemli projeye imza attık. Londra ise, dünyanın her noktasından yatırımcının ilgisini çeken bir lokasyon. Biz de bu önemli merkezde, hem müteahhit hem de geliştirici olarak iki yıl önce yerimizi almaya karar verdik.”

Firmanın İngiltere’de yaptığı ilk yatırım, Belgravia semtinde geliştirdiği proje olmuş. Firmadan yapılan açıklamaya göre, bu projedeki daire fiyatları 9 ile 67 milyon euro arasında değişiyor. Pazara giriş yaptıktan sonra Londra Eaton’da iki konut, Marylebone’da ‘Harcourt House’ ve gelişmekte olan Seven Sisters semtindeki ‘Apex Houses’ adlı projelere imza attıklarını söyleyen Okay, bugün Londra pazarında 100 milyon sterlini aşan bir ulaştıklarını ifade ediyor. Firma, Londra’da yabancı bir ortakla ‘Widley Road’ adlı bir proje de geliştirmiş. Okay, hedeflerinin Rusya ve İngiltere’de yatırım yapmak isteyen Türklerin başvuracağı öncelikli adres haline gelmek istediklerini söylüyor.

DUBAİ’DEKİ İLK TÜRK PROJE

Aşçıoğlu. 2016 yılında Dubaili ortaklan Deyaar Group ile Dubai’nin Türk markalı ilk konut projesi olan “Midtown Selenium by Deyaar”a imza atmış. 2019 Eylül’de teslim edilmesi planlanan projede, tenis kortundan basketbol sahasına, yüzme havuzlarından çocuk oyun alanlarına, yürüyüş parkurlarından tırmanma duvarlarına, dinlenme park alanlarından mağazalara kadar çok sayıda sosyal yaşam alanı var. Yatırım yapılan bölgenin Dubai’nin potansiyeli en yüksek noktası olduğuna dikkat çeken firmanın Yönetim Kurulu Üyesi Cenk Aşçıoğlu, yeni havalimanı, Ju meirah Golf Estates ve Expo 2020 gibi dev projelerin bu bölgede inşa edildiğini söylüyor.

1 + 1 dairelerden oluşan projede, metrekare fiyatları 2 bin 500 dolardan, daireler ise 209 bin dolardan başlıyor. Daire alan yatırımcılar, Dubai’de oturum hakkına sahip olurken, bölgenin en büyük golf tesisi Jumeirah Golf Estates’ten de istifade edebiliyorlar. Projede, yüzde 35’lik bir satış oranına ulaştıklarını söyleyen Aşçıoğlu Londra, Berlin ve Belgrad gibi noktalarda da yatırım ve proje fırsatlarını araştırdıklarını söylüyor.

BALKANLARDAN SONRA AFRİKA

Son yıllarda Sırbistan’ın başkenti Belgrad, Türk gayrimenkul yatırımcıla rının gözde lokasyonlarmdan biri haline geldi. Buraya yatırım yapan şirketlerden biri de Setup Yatırım.

Belgrad’da 155 milyon euro değerinde ‘Sky Garden’ projesini hayata geçiren firma, ünlü İtalyan markası Gianfranco Ferre ile işbirliği yapmış. “Online platformda doldurulan form sayısında yüzde 70’lik Sırp müşteri talebi ile karşı karşıyayız” diyen firmanın Eş Başkanı Umut Ekşi, uluslararası piyasada oyuncu olmanın ve bu deneyimi kazanmanın, gelecekteki projeler için avantaj sağladığını söylüyor. Ekşi, yurtdışma yapacakları yatırımlar hakkında ise şunları söylüyor: “Başta Kosova’mn başkenti Priştine olmak üzere birçok Balkan ülkesindeki araştırmalarımız sürüyor. Afrika Kıtası’nda da çeşitli işbirliklerimiz var. Yunanistan’da butik otel yapımı ve işletmesi de gündemimizde. 2019 sonrasında bu projelere başlamayı düşünüyoruz.”

Sky Gardcn projesi, 754 konut ve 31 ticari birimden oluşuyor. Toplam inşaat alanı 128 bin metrekare olan proje, üç blok olarak inşa edilmiş. Dairelerin büyüklükleri, 42 ile 220 metrekare arasında değişiyor. Dairelerin fiyatı 75 bin eurodan başlıyor. Mağazaların metrekare fiyatları ise 5 bin ile 7 bin euro arasında değişiyor.

MİAMİ’DEKİ TÜRK PROJESİ

İnşaat, turizm, eğitim, sağlık ve gıdada 50 yıla aşkın tecrübeye sahip olan Okan Grubu’nun yurtdışındaki yeni yatırımı olan 70 katlı ‘Okan Tovver Miami’ projesi adından da anlaşılacağı üzere ABD’nin Florida eyaletüıdeki Miami kentinde. Hilton Otel zinciri işbirliğiyle hayata geçirilen okyanus manzaralı yapı, rezidans, otel, condo-hotel ve ofislerden oluşuyor. Daireler 45 ile 255 metrekare arasında değişiyor. Projede 153 rezidans olmak üzere 389 ünite yer alıyor. Dairelerin fiyat aralığı 316 bin dolar ile 2 milyon dolar arasında değişiyor. Projede stüdyo, 1 + 1, 1.5+1, 2+1, 2.5+1, 3+1,3.5+1 çatı katı seçenekleri mevcut.

Garanti Koza’dan Sofya’ya yatırım

Garanti Koza tarafından inşa edilen ve Bulgaristan’ı ilk karma projesi olan Grand Kanyon Sofya, AVM, Rezidans ve otel olarak toplam 45 bin metrekarelik arazi üzerine inşa edilmiş.

Proje toplam altı blokta 1049 daireden oluşuyor. Bulgaristan’ın başkenti Sofya’nın güneydoğusunda, iş merkezi HRpHH ve havaalanına yakın olan Mladost ilçesinde konumlandırılmış. Daireler 1+0, 1+1,2+1 ve 3+1 olmak üzere en küçüğü 40, en büyüğü ise 146 metrekare arasında değişiyor.Projenin yatırım değeri ise 2 milyar dolar.

Bahtiyar YURTOGLU / isteamerika.com
“Türklere 30 yıllık mortgage avantaj”

Son dönemde ABD emlak sektöründeki potansiyeli gören şirketlerin ilgisi sürekli artıyor. Emlak firmaları ABD’de, Orlando, Miami, New York kentleri ile Kaliforniya eyaletinde projeler geliştirmeye başladılar. ABD dünyanın en büyük pazarı ve Türk firmalar bu pazardan pay almaya çalışıyor. Türk gayrimenkul firmaları, ABD’den ev almak isteyen Türkleri 30 yıllık düşük faizli mortgage avantajından yararlandırabiliyor.

Türk vatandaşları, minimum yüzde 40 peşinat ödeyerek, normalin üzerinde bir faize rağmen, kalan kısım kira geliriyle rahatça ödeyebiliyor. Firma olarak en büyük avantajımız yatırımcılarımıza, isterlerse ABD’ye gitmeden Türkiye’de elçilik ve konsolosluklarda gayrimenkul satın alma imkanı sağlamamız. Ayrıca kiralarının her ay hesaplarına düzenli bir şekilde yatmasını da sağlıyoruz.

Mustafa BAYGAN / ERA Gayrimenkul Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi
“Farklı coğrafyalara açılan kapı olacağız”

QNB Group ve QNB Finansbank ile yaptığımız anlaşmayla, Xclusive Bankacılık & Private Banking segment müşterilerini kapsayan çeşitli avantajlarımız var. Firma olarak, Katarlı yatırımcıların ve QNB Finansbank şubelerinin olduğu tüm ülkelerde 100 bin üst düzey yatırımcıya gayrimenkul danışmanlığı hizmeti veriyoruz. Yaptığımız anlaşma sayesinde Türkiye ile dünya arasında sağlam bir hat kurduk. Türkiye’deki yabancı yatırımcılara danışmanlık hizmeti vermenin yanı sıra, yurtdışmda yatırım yapmak isteyen Türk yatırımcılara da danışmanlık hizmeti vermeyi amaçlıyoruz. Bu sayede farklı coğrafyalarda yaşayan yatırımcıların dikkatini ülkemizin üzerine çekerek farklı coğrafyalara açılan kapı olacağız.

Murat KADER / Yüksek Mimar, İki Design Group Kurucu Ortağı
“Dünyadaki en genç mimarlar Türkiye’de”

Türk şirketlerinin inşaat ve mimarideki tecrübeleri, ödüllü ve başarılı pek çok projeyi ortaya çıkarıyor. Bu tecrübe ve birikimi uluslararası arenada ortaya koymak için çok doğru bir dönemde olduğumuzu düşünüyorum. Türk şirketleri yurtdışında gerek satın alımlarla, gerekse de yatırım yoluyla adlarından sıkça söz ettiriyor. Türkiye’nin mimarlık temsilcileri dünya standartlarını yakalamaya çalışmıyor, aksine uluslararası standartları yükselten kalitede tasarımlara imza atıyor. Neredeyse her tasarım yarışmasında başarılı bir Türk mimar veya tasarımcının ödüllendirildiğini görüyoruz. Avrupa Mimarlık Konseyi, 2014 yılına dair araştırma raporlarında dünyadaki en genç mimarların ülkemizde olduğunu tespit etmişti.

Bu da bizlere geleceğin kentlerinin hem ülkemizde hem de dünyada Türk mimarlarının etkisi altında olacağını işaret ediyor. Yurtdışına açılan yatırımcıların öncelikle gidecekleri pazarları analiz etmeleri ve potansiyeli iyi değerlendirmeleri gerekiyor. Biz, tasarımcı kimliğimizin yanı sıra yatırımcı rolümüzle de projeler üretiyoruz. Karadağ’daki beş yıldızlı otel, rezidans ve ticari alanları barındıran 55 bin metrekare büyüklüğündeki karma projemiz, yatırım yaparken nasıl bir yaklaşım ortaya koyduğumuza örnek olabilir. 2005’e kadar projelerimizin yüzde 70’i yurtdışındaydı. Türkmenistan’da Avaza Hotel, Azerbaycan’da Bakü InterContinental Hotel, Gümrük Akademileri, Rusya’da Vladikavkaz Stadyumu, Aşkabad Olimpik Stadyumu, Tanzanya’nın Arusha kentinin master planı gibi bir çok projeye imza attık. Şu anda, Bağdat, Tahran, Erbil ve Kerkük’teki projelerimizin bazıları devam ederken, bazıları hizmet halinde.

Yakup KARAHAN / Spil Emlak Kurucusu
“Amsterdam ve Rotterdam çok tercih ediliyor”

Hollanda’nın Haarlem kentinde faaliyet gösteren birkaç yıllık bir firmayız. Hollanda ve Amsterdam’ın son yıllarda daha çekici hale gelmesi ve Avrupa’ya olan talebin artmasıyla bu pazara giriş yaptık. Amsterdam’da yapılacak bir gayrimenkul yatırımın, uzun vadede değer artış olasılığı oldukça yüksek.

Euro sayesinde işletme ya da kira geliri olarak yatırımcılar büyük kar sağlayabilir. Türkler Hollanda’daki yatırımlarını daha çok otel, restoran, AVM gibi projelerden yana kullanıyor. En çok tercih edilen şehirler Amsterdam ve Rotterdam. Amsterdam AVM yatırımları için uygun lokasyon olurken, Rotterdam ise konut projeleri için tercih ediliyor. Amsterdam’da merkez dışında kalan bölgede 60 metrekarelik bir evi 200 bin euro’dan başlayan fiyatlarla almak mümkün. Bu konutun kira getirisi ise 1.500 veya 2 bin euro civarlarında olacaktır.

Yurtdışında yatırım yapan gayrimenkul şirketleri

Alarko Holding, Ant Yapı, Aşçıoğlu, Atlas İnşaat, Baytur İnşaat, Beta Tek İnşaat, Cengiz Yapı Merkezi, Çukurova Holding, Doğuş İnşaat, Enka Holding, Eser Taahhüt, Gama Holding, Gap İnşaat, Limak Holding, Makyol İnşaat, Metag İnşaat, NEF, Nurol Holding, Okan İnşaat, Onur İnşaat, Öztaş İnşaat, Polimeks Holding, Rasen İnşaat Yatırım, Rönesans Holding, Setup Yatırım, STFA İnşaat Grubu, Suma Yapı İnşaat, TAV Holding, Tekfen Holding, TML İnşaat, Yaşar I Özkan, Yenigün İnşaat, Yüksel İnşaat.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu