Teknoloji ve İnovasyon Haberleri

Yüzen Bisiklet Kamp Aracı Z-Triton

Yeni nesil yüzen bisiklet kamp aracı. Pedal çevirirken suda da gitmek isteyenler için artık yeni teknoloji bir araç var: Z-Triton. Maceraperestler için geliştirilen araç, suda ya da karada kamp imkanı sunuyor… Üstelik güneş enerjisi kullanarak tasarruf da sağlıyor…

Hem suda hem karada giden yeni nesil kamp aracı

Burcu Aldinç / Para ; BAZI terimlere alışmamız zaman gerektiriyor. Ama teknoloji o kadar hızlı ilerliyor ki birine alışamadan yeni biriyle tanışabiliyoruz. Hem karada hem suda giden araçlara aşina olduk bile… Örneğin, “Evlerimizde var, kullanıyoruz” demiyoruz, ama yeni icatları da takip ediyoruz. Pandemi itibariyle dünyada en çok tercih edilen tatil anlayışlarından biri de karavan tatili olclu. Ailenizle birlikte karavana atlayıp kilometrelerce yol yapmanın keyfi bir başka elbette… Peki bu yol sadece karayolu ile sınırlı kalmasa ne dersiniz?..

Yüzen bisiklet kamp aracı
Yüzen bisiklet kamp aracı

İşte hem karada hem de suda seyahat etme özgürlüğü sunan ve bir nevi karavan olan Z-Triton’un çıkış amacı tam olarak da bu.

Z-Triton maceraperest Algars Lavsiz tarafından bulunan ve geliştirilen bir fikir. Tam bir seyahat düşkünü ve bisikletsever olan Lavsiz, Londra’dan Tokyo’ya yaklaşık 30 bin kilometre pedal çevirmiş bir isim. Ama bu zorlu maceralar onu daha kolay yollar bulmaya, suda da yola devam etmeye ve en önemlisi yorulduğunda yatacağı bir kamp yeri arayışına yöneltmiş. “Valiz alanım sınırlıydı, suyu geçemiyordum ve her akşam uyumak için tekrar ve tekrar çadır kurup sabah kaldırmaktan yoruluyordum” diyor Lavzis.

https://www.youtube.com/watch?v=xZDH5_LBTLY

İhtiyaç Duyulan Her Şeye Sahip

O da hem bir bisiklet hem bir tekne hem de bir karavan ya da kamp aracı olan Z-Triton projesini geliştirmiş. Yolculuğunun Şangay ayağında “Artık bir yol bulmalıyım” diyen girişimci, Avrupa’ya döner dönmez bu fikri üzerine çalışıp kendi şirketini kurmuş. İlk prototipini sosyal medyada paylaştıktan sonra da milyonlarca insanın beğenisini kazanmış ve hemen ilk siparişlerini almaya başlamış.

Z-Triton
Yüzen bisiklet kamp aracı – Z-Triton

Elbette kendi yaptığı modelini geliştirmesi gerekmiş. Bunun için de Avrupa’daki en iyi mühendislerle çalışıp, yüzen-bisiklet kamp aracını yeniden tasarlamışlar.

Ve yeni model olan Z-Triton 2.0’ı piyasaya sunmuşlar. Şu anda yeni modelin bisikleti, ihtiyaç duyulan her şeye sahip.

Z-Triton
Yüzen bisiklet kamp aracı – Z-Triton

Elektrikli bisiklet kolayca şarj edilebiliyor. Yokuş yukarı giderken rahatlıkla elektrikli motor devreye giriyor ve sürücü yorulmadan arkadaki hem tekne hem kamp aracını taşıyabiliyor.

Z-Triton
Yüzen bisiklet kamp aracı – Z-Triton

Su Aracına Dönüşmesi Çok Kolay

Karadan suya geçmesi ise oldukça kolay. Tekerlekleri kaldırıp, su motorlarını indiriyorsunuz ve bir tuşa basıyorsunuz. Sonrasında suda gitmeye hazırsınız. Suda da başınıza gelmesi muhtemel her türlü aksiliğe karşı tasarlanmış bu araç. Motorlar durursa hemen kürekleri devreye sokabiliyorsunuz ya da silecek bozulursa manuel silecekleri çalıştırabiliyorsunuz.

Su Aracına Dönüşmesi Çok Kolay
Yüzen bisiklet kamp aracı – Su Aracına Dönüşmesi Çok Kolay

Kamp yapmak için ise ister denizi ister karayı seçebiliyorsunuz. Kararı size kalmış. Elektrik üretmesi için solar platformları da hazır bulunuyor. İlk kez İsviçre Alplerinde denenen araç ardından Paris’te, Amsterdam’da, Berlin’de ve Brüksel’de de deneme sürüşlerine çıktı. İki kişinin rahatlıkla konaklayabileceği araç, ön siparişleri almaya başladı bile.

Mutlaka okuyunuz: Bitmeyen Pil Borofen Üretildi

Burcu Aldinç / Para

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu