İş Fikirleri ve İş Kurmak

Zambiya Yatırım Yapmak İçin Çok Uygun

yurt dışına yatırım, zambiya yatırım, yurt dışında yatırım yapılacak ülkeler, yurt dışında yeni yatırım ülkeleri, ülke dışında yatırım, türkiye dışında yatırım, yeni yatırım ülkeleri

Erken giden kazanır

Zambiya’nın başkenti Lusaka’da büyükelçiliğimiz açıldı. Vizeyi ülkeye girişte alabiliyorsunuz.

THY direkt seferlere başlıyor.Turizm cenneti Zambiya; tarım, inşaat, enerji ve madencilik yatırımları için de çok uygun…

AFRİKA ülkeleriyle Türkiye arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkiler son yıllarda önemli gelişmeler gösteriyor. Özellikle Kenya, Tanzanya, Etiyopya ve Sudan’la dış ticaretimizde gözle görülür artışlar var. Ancak Zambiya, bugüne kadar ne iş dünyasının ne de kamuoyunun gündeminde yer bulabildi. Ta ki tüm dünyanın dikkatini çeken futbolda elde ettikleri başarıya dek…

Zambiya

Bilindiği gibi şubat ayı başında yapılan Afrika Kupası’nda Drogba’lı, Eboue’li Fildişi Sahili’ni finalde yenerek sürpriz bir şekilde şampiyon oldular. Zambiya futbol takımının bu önemli başarısı üzerine bu ülkeyi mercek altına aldık. Siyasi ve ekonomik yapısını, ticari ve yatırım imkanlarını araştırdık. Doğrusu dünyanın hemen her yerinde iş yapan Türk şirketlerin Zambiya’yı halen keşfetmemiş olmasına da şaşırdık…

İsmini Zambezi Irmağı’ndan alıyor. Yaklaşık 12 milyon nüfusun yaşadığı ve 45 farklı yerel dilin konuşulduğu ülkede resmi dil İngilizce. Birçok Afrika ülkesinde yaşanan kabile savaşları Zambiya’da yok. Hatta Zambiya Afrika’nın en demokratik ülkelerinden biri olarak kabul ediliyor.

YERALTI KAYNAKLARI ZENGİN

Ekonomisi büyük ölçüde bakır madenine dayanan Zambiya, yeraltı kaynakları bakımından oldukça zengin. Bakırın yanı sıra petrol, doğalgaz, elmas, altın, gümüş, uranyum, çinko, kurşun, nikel, kalay ve kömür madenlerine sahip. Safari turlarına uygun birçok bölgenin bulunduğu Zambiya, dünyaca ünlü Viktorya Şelaleleri sayesinde Afrika’nın en gözde turistik ülkeleri arasında yer alıyor. Turizm potansiyelinin yüksek olması sayesinde Zambiya hükümeti bu sektöre yapılacak yatırımları teşvik kapmasına almış durumda.

Nüfusun yüzde 80’inin tarımla uğraştığı Zambiya’da en çok mısır, soya fasulyesi pamuk ve ayçiçeği yetiştiriliyor. Meyvecilik de halkın önemli bir geçim kaynağı.

VİZE SORUNU YOK

Öncelikle Zambiya’yla ticaret yapmak ya da bu ülkeye turist olarak gitmek isteyenler için yeni bir haber verelim. Zambiya hükümeti, Türk vatandaşlarına vizeyi ülkeye girişte vermeye başlamış. Bir taze bilgi de Türkiye’nin bu ülkedeki büyükelçiliği hizmete açmış olması. Türkiye’nin Lusaka Büyükelçisi Ahmet Arda, 2012 başında göreve başladı. Bu büyükelçilik Türkiye ile Malavi arasındaki ilişkileri de yürütecek. Zambiya’nın da Türkiye’de büyükelçilik açmayı planladığını ve bu konudaki çalışmaların sürdüğünü de hatırlatalım.

Zambiya ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkiler henüz yok denecek kadar az.

İlla bir rakam vermemiz gerekiyorsa, bu ülkeyle 2011 yılı dış ticaretimiz 14 milyon dolar. Görünen o ki Türk şirketleri Zambiya’yı henüz keşfetmemiş. Zambiya’da halen birkaç Türk şirketi var. En ciddi yatırımı ise Mineks International yapmış. Enerji, inşaat, tarım gibi çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren Mineks International’ın Zambiya’da petrol ve doğalgaz yatırımları var.

Mineks, 2008 yılından bu yana Zambiya’nın İstanbul Fahri Konsolosu da olan Bülent Göktuna’ya ait. Göktuna, aynı zamanda İstanbul Cerrahi Hastanesi’nin sahibi.

UCUZ KONUT İHTİYACI

Zambiya’nın yüzölçümü Türkiye’yle neredeyse aynı. Ancak nüfusu bizden çok az. Yani arazi bakımından zengin. Bu yüzden ZambiyalIlar şehir merkezlerinde bile genelde tek katlı, derme çatma evlerde yaşıyor. Göktuna, Zambiya hükümetinin halkın yaşam standardını yükseltmek amacıyla çok yüksek katlı olmayan ucuz konutlar inşa ettirmeyi planladığını belirtiyor. Ayrıca Afrika’nın iç kesiminde yer alması nedeniyle limanı bulunmayan Zambiya’nın ihracat ve ithalatını Hint Okyanusu kıyısındaki komşuları üzerinden gerçekleştirdiğini, dolayısıyla bu limanlara ulaşmak için karayolu ve demiryolu ağını genişletecek yeni yatırımlar yapılacağını ifade ediyor.

YATIRIMA UYGUN SEKTÖRLER

Zambiya’da kişi başı milli gelir bin dolar civarında. Ülkenin ekonomik kalkınmasını sağlamak amacıyla birçok yeni projeye start verilmiş durumda. Bülent Göktuna, özellikle tarım ve turizm sektörlerine yapılacak yatırımlara ciddi teşviklerin verildiğini belirtiyor:

“Zambiya, tüm Güney Afrika bölgesinin su kaynaklarının yüzde 43’üne sahip. Dolayısıyla tarım sektöründe çeşitli yüksek katma değerli gıda ürünlerinin üretimi ve paketlemesi konusunda yatırım fırsatları var. Su kaynaklarının zenginliği hidroelektrik santrallerin kurulmasına da imkan veriyor. İnşaat malzemeleri ihracatı bakımından da uygun bir pazar. İnşaat sektöründe daha çok Çin şirketleri faal durumda. Türk Eximbank inşaat şirketlerine kredi kullandırabilirse firmalarımız konut ve altyapı projelerinde yer alabilir.

Madencilik sektörü de yatırım yapılabilecek potansiyeli yüksek alanlar arasında bulunuyor. Ülkenin güneyinde bulunan ve büyük bir turizm merkezi olan Viktorya Şelaleleri başta olmak üzere otel ve turizm alanlarında pek çok yatırım fırsatı var. Her ne kadar denize sınırı olmasa da konumu, bölgedeki ülkelerle iş ilişkilerinin geliştirilmesinde Zambiya’yı ideal bir merkez kılıyor.”

Darüsselam aktarmalı gidiliyor

Türkiye’den Zambiya’ya havayoluyla direkt uçuş yok. En kolay ulaşım, Tanzanya’nın başkenti Darüsselam aktarmalı sağlanabiliyor. Türk Hava Yolları’nın [THY) Darüsselam’a direkt seferleri var. Ancak buradan Lusaka’ya ulaşımda sıkıntılar yaşanıyor. Bülent Göktuna, Lusaka’ya direkt sefer başlatılması konusunda THY yönetimiyle görüştüklerini, fahri konsolosluk olarak bu çalışmaları takip ettiklerini söylüyor. Göktuna, THY’nin yapacağı direkt uçuşların iki ülke arasındaki mevcut ticareti kısa sürede artıracağına inanıyor.

ÖZBEY MEN

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

7 Yorum

  1. İnşaat Mühendisiyim Zambiyada çalışmayı düşünüyorum.Vizyon sahibi kişilerle çalışmak isterim.05064912220

  2. (afrika ülkeleri)bay bayan zengin yatırımcı ortaklar arıyorum (whatsap) 90 546 203 44 90 (mesaj yazın)

  3. Merhaba İbrâhim Duman Bey adım Başaran Peltek Samsun luyum belgeli usta asciyim Gana dan yeni döndüm orda şantiye ve akabinde Türk restorant ında aşçı ve mutfak şefi olarak calistim yüksekokul mezunu ve orta dereceye yakın İngilizce dilim var Zambiya da iş kurma düşünceniz gerçekleşirse ihtiyacınız dahillinde o ülkede sizinle çalışmak isterim tel :05051465175

  4. zambiya da tarım yatırımı yapmak istiyorum. bilgi ve yardım edebilirmisiniz?

  5. zambiya hakkında bılgı almak ve orada yatırım yapmak ıstıytroum

  6. eşim zambia vatandası fabrika yada başka işler yapacak olan iş adamları kontak kurarsanız yardımcı olurum 0533 389 44 40

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu