Anasayfa / Emlak Haberleri / Zekeriyaköy Yeni Konut Projeleri

Zekeriyaköy Yeni Konut ProjeleriZekeriyaköy Konut Projeleri

GARİPÇE-Poyrazköy arasına kurulacak üçüncü boğaz köprüsünün sondaj çalışmaları başladı. Bunun üzerine ev almak ve yatırım yapmak isteyenler gözünü Garipçe’ye en yakın yerleşim bölgelerinden biri olan Zekeriyaköy’e çevirdi.

İstanbul’a yakın olmasına rağmen yeşillikler içindeki doğasını koruyan ve yolda giderken önünüzden geçen büyükbaş hayvanlara yol vermek zorunda kaldığınız bölgede, yeni konut projeleri tüm hızıyla sürüyor.

YATAY BÜYÜYOR
Hala jandarma bölgesinde bulunan Zekeriyaköy, Sarıyer’e bağlı bir semt. İstanbul’un birçok bölgesi dikine büyümesine rağmen, Zekeriyaköy aksine yatay olarak büyüyen bir yer. Yakınındaki Uskumruköy ve Demirciköy gibi Zekeriyaköy’de de sadece 6.5 metre yüksekliğinde 2-2.5 katlı villa projelerine izin veriliyor. Belgrat Ormanları’na komşu olan bölgede inşa edilen projelerde yeşillikle iç içe, doğayla barışık bir yaşam vaat ediliyor. Güvenlik unsurlarının ön plana çıkarıldığı sitelerin ortak yaşam alanları çimlendirilmiş ve dikilen ağaçlarla güzelleştirilmiş durumda.

Zekeriyaköy, Uskumruköy ve Demirciköy’ün birbirine oldukça yakın olan arazilerinde daha önce yapılan projelerde yaşam devam ediyor. Bölgedeki yeni inşaat projeleri de tüm hızıyla sürüyor. Bu üç köyün topraklarında inşa edilen ve satışı devam eden 18 konut projesi var. Bazı yeni projeler için de hafriyat çalışmaları başlamış.

Zekeriyaköy’de satışı devam eden en büyük projelerden biri, Eczacıbaşf nın 220 dönüm arazi üzerinde inşa ettiği Ormanada. Kent Grup’un 45 dönüm arazi üzerine inşa ettiği Kent Optimum Zekeriyaköy ise bölgenin en büyük ikinci projesi olarak dikkat çekiyor.

2 BİN 500 KONUTLUK PROJE
Ancak Başbakanlık Toplu Konut tdaresi Başkanlığı’na (TO-Kl) bağlı Emlak Konut GYO, Zekeriyaköy’de daha büyük ve kapsamlı bir projeye başlıyor. Emlak Konut GYO, Zekeriyaköy’de askeriyeden devraldığı 467 dönümlük araziyi ihaleye çıkarmış ve en yüksek teklifi Siyahkalem Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi vermişti. Emlak Konut GYO’nun gelir paylaşımı sistemiyle ihale ettiği araziye Siyahkalem Mühendislik 1 milyar 475 milyon TL + KDV bedelle teklif verdi. Bu teklifle firma, Emlak Konut GYO’ya 475 milyon 687 bin 500 TL’lik gelir vaat etti. Halen bu teklif değerlendirme aşamasında. Siyahkalem Mühendislik’in Zekeriya-köy’e 2 bin 500 konutluk villa ve sıralı ev projesi yapacağı söyleniyor.

TÜM YOLLAR DUBLE OLACAK
İstanbul’un genelinde olduğu gibi son aylarda Zekeriyaköy’de de konut satışlarında gözle görülür bir durgunluk yaşanıyor. Ancak üçüncü boğaz köprüsünün ayaklan için sondaj çalışmalarının başlaması ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın birkaç ay önce açıkladığı İstanbul’a iki yeni şelıir projesinden birinin bölgeye yakın olan Kısırkaya’dan başlayacak olması Zekeriyaköy’deki konut üreticilerini de heyecanlandırmış. Üçüncü köprüyle birlikte yeni şehir, yeni havalimanı projelerine ve yeni otoban projesine yakın konumda olmasının Zekeriyaköy’deki konut satışlarını yeniden canlandırması bekleniyor.

Zekcriyaköy?lc ilgili gelişmeler bunlarla da sınırlı değil. Sarıyer-Çayırbaşı Tüneli’ne bağlanacak olan Zekeriyaköy Tüneli’nin inşaatına 2013’te başlanacak. Ayrıca bölgedeki tüm yolların da bölünerek çift gidiş-ge-liş olması planlanıyor.

SORUNLU PROJELERE DİKKAT!
Beklenti yüksek olsa da bölgede konut almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken noktalar var. Örneğin, Uskumruköy’de 2003 yılında Güney Konakları’nı teslim ettikten sonra Güney Residence ve Güney Kasaba projeleri satışa çıkaran Güneş İnşaat, finansal krize girince inşaatları yarım bırakip gitmiş. 21 dönüm arazi üzerinde in-şa edilen Güney Residence’ta 32 çatı, 32 de bahçe dubleksi olmak üzere 64 daire bulunuyordu. Firmanın Uskumruköy’de 38 dönüm arazi üzerinde inşa ettiği Güney Kasaba projesinde ise 78 konut yer alıyordu.

HY İnşaat’ın 2010 yılında inşaatına başladığı Vakana Vadisi projesini de bir başka inşaat şirketinin devralacağı söyleniyor. 20 dönüm arazi üzerinde 46 villadan oluşan projedeki 225 ile 500 metrekarelik villalar 450 bin ile 1 milyon 250 bin dolar arasında fiyatlarla satıyordu.

Sorun sadece bu iki inşaat firmasıyla da sınırlı değil. Bölgede imar kanunları gereği iskan alma problemi olan bazı projeler olduğu konuşuluyor. İhtiyaç sahiplerine ve yatırımcılara iskan alabilecek projeleri tercih etmeleri öneriliyor.

ARTIK MAKETTEN SATIŞ YOK
Zekeriyaköy, Uskumruköy ve Demirciköy toprakları üzerinde inşaatı süren ve daha önce satışa çıkarılanların yanı sıra bazı projeler de satışa çıkmaya hazırlanıyor. Bölgede araştırma yaparken artık projelerin maketten değil de inşaat belli bir seviyeye geldikten hatta tamamen bittikten sonra satışa çıktığını gözlemledik. Satışı devam ederken yaşamın başladığı projelerin yanı sıra inşaatı devam ettiği için önümüzdeki aylarda satışa çıkacak olanlar da var. Bölgede inşa edilen villa ve sıra evlerde metrekare fiyatları ise 2-3 bin dolar arasında değişiyor…

ZEKERİYAPARK EVLERİ
M&l İnşaat Ortaklığının Zekeriyaköy’de 14 bin 500 metrekare arazi üzerine inşa ettiği Zekeriyapark Evleri’nde 12’si çatı, 12’si de bahçe dubleksi olmak üzere 24 daire yer alıyor. İki ay önce satışa çıkan projenin 3’te l’i dolmuş ve yaşam başlamış.
200 metrekare bahçeye sahip 195 metrekare kullanım alanı bulunan bahçe dublekslerinin fiyatı 435 bin, 165 metrekare çatı dublekslerininki ise 360 bin dolar. İş Bankası, Yapı Kredi ve Garanti Bankası’yla anlaşmalı olan projeden kredi kullanarak da ev sahibi olmak mümkün.

Sosyal tesisleri ve yüzme havuzu bulunan projede her dairenin 50-60 metrekarelik kendine ait organik tarım yapabileceği bahçesi bulunuyor. Satış ofisi: 0212 287 27 97

TEPEORA
DKD İnşaat’ın Kazak ortağıyla 2010 yılında inşa etmeye başladığı Tepeora projesinde son aşamaya gelinmiş. 22 blokta 49 daireden oluşan projede 188, 320 ve 360 metrekarelik 3+1 ve 4+1 daire seçenekleri sunuluyor. Satışına önümüzdeki ekim ayında başlanması planlanan projede metrekare fiyatlarının 2 bin-2 bin 200 dolar arasında olması bekleniyor. Kazakistan’da da satışa sunulacak projede yüzme havuzu, bilardo salonu ve bar bulunan bir sosyal tesis bulunuyor. Projenin sahiplerine 8 ay sonra teslim edilmesi planlanıyor. Satış ofisi: 0542 561 87 15

  Bodrum’a 21 yeni otel geliyor

TALYA KONAKLARI
Orjin Demir Çelik İnşaat’ın Uskumruköy Bağlar mevkiinde 8 bin 34 metrekare arazi üzerine inşa ettiği Talya Konakları, ayrı ayrı yüzme havuzları bulunan iki parsel üzerinde konumlanıyor. Konutlar A tipi 352.66 metrekarelik daire, B tipi 194.24 metrekarelik bahçe ve 190.52 metrekarelik çatı dubleksi, C tipi ise 552.92 metrekarelik villa şeklinde planlanıyor. Fiyatları ise 400 bin ile 1 milyon 250 bin dolar arasında değişiyor. Başarır lnşaat’ın yüklenici firma olduğu projede yaşamın 2013’ün mayıs ayında başlaması planlanıyor. Satış ofisi: 0212 202 89 91

KENT OPTİMUM ZEKERİYAKÖY
Kent Grup İnşaat’ın 45 dönüm arazi üzerinde 76 bağımsız üniteden oluşan projesinde 14 tek katlı villa ve 8 sıralı evin yanı sıra bahçe ve çatı dubleksli binalar yer alıyor. 85 ile 340 metrekare arası farklı büyüklüklere sahip 4 tip konut seçeneğini fiyatı 245 bin dolardan başlıyor.

Projedeki villaların 300 ile 550 metrekare arasında bahçe kullanım alanı bulunuyor. İnşaatı bittikten sonra proje sahiplerine teslim edilecek sosyal tesislerde ise fit-nes salonu, kafeterya, açık yüzme havuzu, tenis kortu, basket sahası ve çocuk oyun alanı bulunuyor. Projenin sahiplerine 2013’ün ağustos ayında teslim edilmesi planlanıyor. Satış ofisi: 0212 202 77 44

GÜLNAR EVLERİ
Deneyim İnşaat’ın Zekeriyaköy’deki 3 bin 500 metrekare arsa üzerine inşa ettiği Gülnar Evleri’nde 3 katlı 10 müstakil villa yer alıyor. 280 metrekarelik tek tip villalardan satılık 4 tane kalmış. Villaların ortalama metrekare satış fiyatı 3 bin 500 dolar. Garanti Bankası’ndan kredi kullanarak da projeden villa sahibi olmanız mümkün. Gülnar Evleri’nde açık yüzme havuzu, fit-nes salonu gibi sosyal donatı alanlarının yanı sıra 24 saat güvenlik hizmeti sunuluyor.

Deneyim İnşaat, yine Zekeriyaköy’de 12 dönüm arazi üzerine inşa edeceği Gülnar Koru Evleri projesine ise 2013’ün ilk çeyreğinde başlamayı planlıyor. 19 villa ve dubleks dairelerden oluşan projede metrekare fiyatının 3 bin ile 3 bin 500 dolar arasında olması bekleniyor. Satış ofisi: 0212 201 58 27

ORMANADA
Eczacıbaşı Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım, Zekeriyaköy’deki 220 dönümlük yaşam alanı olarak tasarladığı Ormanada projesi 188 villa ve 85 sıra evden oluşuyor.

Arazinin 25 dönümü yeşil alan olarak ayrılmış. Halen birinci ve ikinci etabında satışların devam ettiği projede villa fiyatları 1 milyon 100 bin, çatı dubleksleri 595 bin, bahçe dubleksleri ise 685 bin dolardan başlıyor. Sekiz bankayla anlaşması bulunan projeden, ipotek göstermeden aylık yüzde 0.89 faizle kredi kullanarak ev sahibi olmak mümkün. Yüzde 25 peşinat isteyen firma da aylık yüzde 0.94 faizle 60 aya kadar vade uyguluyor.

Projede yürüyüş ve bisiklet yolları, biri üstü kapanabilir iki tenis kortu, basketbol ve çok amaçlı spor sahası, sekiz çocuk parkı ile iki rekreasyon alanı bulunuyor. Bin 100 metrekarelik sosyal kulüpte ise açık ve kapalı yüzme havuzu, pilates-fit-ness salonu, sauna, buhar odası, masaj odaları, vitamin bar ve çocuk kulübü yer alıyor.

Projedeki genel alanların sulanması için arıtılmış su kullanılıyor. Yol aydınlatması güneş enerjisiyle destekleniyor. Projedeki 5 dönümlük doğal bostan alanında sağlıklı ürünler üretilmesi ve kurulacak pazardan taze taze satın alınması da mümkün olacak.
Tel: 0212 201 59 30

PARKONE
Marsan Marmara Holding’in gayrimenkul şirketi Mitaş Gayrimenkul’ün 30 dönüm arazi üzerinde inşa ettiği ParkOne projesinin ilk etabında 204 ile 315 metrekare arasında 4 farklı tipte 41 konut yer alıyor. 14 tripleks villa, 9 bahçe dubleksi, 15 çatı dubleksi ve 3 bahçe katı seçeneği sunulan projede, bahçe katlarının, bahçe dublekslerinin ve tripleks villaların 114 ile 433 metrekare arasında bahçe kullanımları var. 204 ile 217 metrekarelik bahçe dublekslerinin fiyatı 525 bin ile 598 bin, 226 ile 240 metrekarelik çatı dublekslerininki 421 bin ile 526 bin, 279 ile 293 metrekarelik tripleks villalarınki 795 bin ile 983 bin, 315 metrekarelik bahçe katlarınınki ise 684 bin 715 bin dolar arasında değişiyor.

Projenin 12 bin metrekarelik kısmına kurulan sosyal tesiste ise yüzme ha vuzu, hamam, sauna, yoga-pilates stüdyosu, GYM çocuk oyun kulübü, tenis kortu, kafe ve restoran alanı bulunuyor. 2012’nin kasım ayında sahiplerine teslim edile- t cek projenin peyzaj alanlarında ise çeşitli su oyunlarına yer verilecek.
Satış ofisi: 0212 262 00 00

ZEYTİNDALI KONAKLARI
Özartaş Şirketler Grubu iştiraki lnnsa Tovver’ın Zekeriyaköy’deki 4 bin 800 metrekare arazi üzerine inşa ettiği Zeytindalı Konakları, 5 blokta 4’er daireden oluşan butik bir proje. 180 metrekarelik çatı dublekslerinin fiyatı 450 bin, 213 metrekarelik bahçe dublekslerininki ise 600 bin dolardan başlıyor. Projede açık yüzme havuzu, Türk hamamı, sauna, fitnes salonu gibi sosyal olanaklara yer veriliyor.
Satış ofisi: 0212 202 78 48

TERRACE VADİ – TERRACE PLUS
İnanlar İnşaat, Zekeriyaköy’deki Ter-race Plus ve Terrace Vadi projelerinin hafriyat çalışmalarına başladı. 25 bin metrekare arazi üzerinde bahçe ve çatı dubIekslerinden oluşan Terrace Vadi projesinde 1 + 1, 2+1 ve 3+1 tipinde 80 konut yer alıyor. Projede geniş yeşil alanlar ve yüzme havuzları bulunacak. 13 bin metrekare arazi üzerine inşa edilecek Terrace Plus’ta ise bahçeli müstakil evlere yer verilecek. Henüz satışa çıkmayan her iki proje için de ön talep toplanmaya başladı.
Satış ofisi: 444 20 02

Bülent Ekimci / Para Dergisi
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Emlakçı karmaşasına teknolojik çözüm

Emlak hizmetleri Türkiye’de standardının artması gereken alanlardan biri. Teknoloji ve online çözümler L bunu hızlandırabilir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir