Emlak ve Gayrimenkul Haberleri

100 Bin Konutluk Yeni Projeler Geliyor

Markalı konut sektörü

Küresel çalkantılara rağmen 2011 yılnn 100’ün üzerinde projeyle kapatan markalı konut sektörü, 2012’yi de yatırım yılı ilan etti. Bu yıl konut üretiminde kamunun temsilcisi TOKİ 50 bin konut planı ile birinci sırayı alırken özel sektöre de boş durmayacak. En çok konutu 10 bin konutla Ağaoğlu üretecek. Araştırmamıza konu olan Varyap’tan Teknik Yapı’ya 26 büyük markah şirketin, henüz açıklaması dahi yapılmamışı projeleri 50 bine yaknı konut yapmımı öngörüyor. TOKI’nin projeler de buna eklendiğinde, bu yıl gündeme girecek 100 bin civarmda yeni konut ekonomiye doping etkisi yapacak.

Markalı konut sektörü, son beş yıldır gerçekleştirdiği büyük proje üretiminde hız kesmiyor. Bu yıl da yeni projelerini bir bir görücüye çıkarmaya başlayan sektör, TOKİ projeleriyle de birlikte toplam 90 bin konuta 24 milyar TL’lik konut yatırımı yapmayı planlıyor. Bu kapsamda İstanbul’dan Balıkesir’e, Ankara’dan İzmir’e kadar Türkiye’nin çeşitli kentlerinde önümüzdeki günlerde henüz hiç açıklanmamış binlerce konutun temelinin atılması planlanıyor.

Konut

2011 yılını yüksek bir performansla bitiren inşaat sektörü, bu yıl da planlanan yeni yatırımlarla Türkiye ekonomisinin dinamo sektörü olma özelliğini ko-aıyacak gibi gözüküyor. Başta kamunun temsilcisi olan TOKİ olmak üzere sektörün önemli aktörleri yeni projelerini hayata geçirmek üzere kolları sıvadı. İnşaat sektörünün dev oyuncularının bu yılki planları yalnız tüketicilere değil, inşaat firmalarına mal satan binlerce firmayı da yakından ilgilendiriyor.

Henüz şirketlerin kamuoyu ile paylaşmadığı projelerden derlediğimiz bu çalışma, sektörün etkilediği 100’e yakın iş sahasının adeta başucu kaynağı olabilecek nitelikte.

İNŞAAT YİNE CANLI

Hangi finna, nerede, ne tür çalışma yürütüyor? Planlanan projeler hangi tarihte başlayacak, ne kadarlık bir yatınm ile ne kadar sürede tamamlanacak? tnşaat sektörünün dev aktörlerinin faaliyetlerine ve iş planlarına projektör tuttuğumuz bu çalışmanın sonuçlan, ekonominin lokomotifi niteliğindeki inşaatta korkutucu bir küçülme olmayacağını da işaret etmesi açısından önemli.

Yılın ilk çeyreği sona ererken önümüzdeki bahar aylarında yeni projelerin mantar gibi birbiri ardına yükselmesi bekleniyor. Başta TOKİ olmak üzere 26 inşaat şirketinin bahsi geçen projelerinin büyük bir kısmı konut, villa projelerinden oluşurken bir kısmı da AVM, ofis ve kanrıa projeleri kapsayacak.

ÖNCÜ TOKİ

Bu yıl kamu tarafından en fazla konut üretecek kurum olan TOKİ’nin projelerinin herhangi bir deprem ya da doğal afet olmaması halinde 50 bini bulması, sosyal donatılarla birlikte yatırım tutarının 4 milyar TL’ye ulaşması bekleniyor. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ahmet Haluk Karabel, TOKİ’nin sektördeki öncü rolünü 2012’de de sürdüreceğini, bundan sonraki projelerin ağırlıklı olarak yeşil bina uygulamalannın yapıldığı projelerden oluşmasını planladıklarını söylüyor.

TOKİ son dokuz yılda Türkiye genelinde 81 ilde 522 bin konut üretti. 2023 vizyonu çerçevesinde de 500 bin konut üretme planı bulunan TOKİ’nin kentsel dönüşüm çerçevesinde bu hedefini yükseltebileceği de belirtiliyor. Konut üreticilerinin 2012 için planladıkları projelerin detayları ise şöyle:

■    AĞAOĞLU, 10 bin yeni konut üretecek Ağaoğlu, bu yıl Maslak, Bakırköy, Çekmeköy ve Ataşehir’de olmak üzere dört yeni konut projesini daha hayata geçirmeyi planlıyor.

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kumlu Başkanı Ali Ağaoğlu, bu yıl Maslak, Bakırköy, Çekmeköy ve Ataşehir’de toplamda yaklaşık 10 bin konut yapacaklarını söylüyor.

Bu projelerin arsa hariç toplam yatırım tutarı 1 milyar 400 milyon dolar, arsa dahil yatırım tutarının ise 2.5 milyar dolar olması planlanıyor.

■    ARTAŞ İNŞAAT, yeni projeler peşinde Artaş İnşaat, ocak ayında inşaatına ve satışına başlanan 644 konut ve 12 ticari üniteden oluşan Ispartakule 3 projesini 10 ay içinde bitirip ekim ayında sahiplerine teslim edecek.

Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, yılın ilk çeyreği sonuna doğaı Maslak’ta yapımına başlanacak olan 500 konut ve ofislerden oluşan rezidans projesini yaklaşık 100 milyon dolarlık yatırımla hayata geçireceklerini söylüyor.

Çetinsaya, diğer projeleri arasında Artaş İnşaat, Keleşler ve Aydınlı Grup ile ortaklaşa gerçekleştirecek olan Kağıthane Cendere vadisi içerisinde 5 bin konut, AVM, otel ve ofislerden oluşan yaklaşık 1.5 milyar dolarlık yatırım yapılması planlanan mix bir projenin yer aldığını da belirtiyor.

İstanbul Halkalı bölgesinde Mesa, Kantur-Akdaş, Artaş ve Öztaş konsorsiyumunun 1 milyon 600 bin metrekarelik alanda hayata geçireceği içerisinde doğa ve eğlence parkı, alışveriş merkezi, oteller, ofisler, 150 bin metre karelik fuar alanı ve 4 bin adet konutun yer alacağı Türkiye’nin bu büyüklükteki ilk mega projesi yılın ikinci yarısında start alacak. Projenin 4 bin adetlik konut kısmının 400 milyon doları bulması tekleniyor.

■    SUR YAPI’dan beş yeni proje geliyor İnşaat sektörünün en önemli oyun-culanndan biri olan Sur Yapı, bu yıl dört yeni projeyi gündemine aldı. Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, bu yıl toplam 2.1 milyar dolarlık üçü İstanbul’da biri İzmir’de olmak üzere dört proje yapmayı planladıklarını söylüyor.

Projelerin bir kısmının karma projelerden oluştuğuna dikkat çeken Elmas, “Eyüp’te AVM, ofis ve 220 konutu içeren 550 milyon dolarlık, İzmir Bayraklı’da AVM ve 375 konutu içeren 550 milyon dolarlık, Güneşli’de AVM ve 480 konutu içeren 220 milyon dolarlık, Kağıthane’de 70 bin metrekare kiralama alanlı 220 milyon dolarlık toplam dört yatırım planlıyonız” diyor.

Grup, yapımı devam eden ve lıu yılın ilk yansında başlayacakları projelerle 2.1 milyar dolar civarında yatırım planlıyor. Gnıbıın 2012’de Bayrampaşa’da başlayacağı re-zidans, alışveriş merkezi ve otelden oluşacak karma proje, Demirkapı ile Bayrampaşa metro istasyonlarını birbirine bağlayacak.

Bu projede yatırım tutarı 550 milyon dolar olacak. Güneşli’de başlayacakları projenin ise 500 daire ve AVM’den oluşacağını söyleyen Elmas, 220 milyon dolar yatırım öngördüklerini belirtiyor.

■    EGE YAPI, yeni projelerini tanıtacak Batışehir projesi ile dikkat çeken EgeYapı, bu yıl üç yeni gayrimenkul projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor. EgeYapı Group Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, bu yıl üç yeni projeyi hayata geçirmeyi planladıklarını söylüyor. Kabadayı projeleri şöyle özetliyor:

“Projelerin ilki Anadolu yakasının en hızlı gelişen bölgesi Kartal’da yapımına devam ettiğimiz 5 bin 200 metrekare arazi üzerine konumlanmış, 21 katlı, 163 daire ve 8 ticari üniteden oluşan İz Tower projesi. Bir diğeri yine Kartal bölgesinde Körfez’den yatırımı bir gaip ile beraber hayata geçireceğimiz yaklaşık 40 bin metrekarelik re-zidans-ofis projesi olacak. Son olarak da Kartal’da Titanik Otel’in hemen yanında yer alan beş bloktan oluşan ofis projemiz İz Park’ı hayata geçireceğiz. Ayrıca taahhüt alanında Samsun’da Tanrıverdi Grubu ‘na inşa edilecek olan 95 bin metrekarelik otel-apart otel projemiz başlayacak. Bu projelerle birlikte yaklaşık olarak 2 bin adet konut yapmış olacağız.”

Kartal bölgesinde devam eden rezidans projesi İz Tower’da 25 milyon TL’lik, İz Park’ta 30 milyon TL’lik yılın son çeyreğinde satışa sunulacak tezi dans-ofıs projesinin yatının bedeli ise 50 milyon TL olarak ön görülüyor.

■    TEKNİK YAPI, kentsel dönüşüme odaklandı Teknik Yapı 2012’de de kentsel dönüşüme katkı sağlayacak yenileme projelerine ağırlık verecek. Teknik Yapı, bu yıl planlanan projeleriyle toplam 5 bin konuta 1.1 milyar TL’lik yatırım yapmayı planlıyor.

Tuzla’da 4 bin 700 konutluk dev proje Evora İstanbul’u satışa sunan Teknik Yapı, uzun süredir üzerinde çalıştığı Fikirtepe’de 3 adada planladığı projeler için hak sahiplerinin büyük bölümüyle anlaşma sağladı. Adalardan biriyle yüzde 98 anlaşma sağlayan firma, ikinci adayla yüzde 73, üçüncü adayla ise yüzde 50’lik bir oranda ada sakinleriyle el sıkıştı. 2012’nin Teknik Yapı için bir diğer özelliği de Avrupa yakasındaki projelerin daha fazla ağırlık kazanması şeklinde olacak. Teknik Yapı Holding Başkanı Nazmi Durbakayım, içinde biri Avrupa yakasında diğeri Anadolu yakasında olmak üzere iki büyük projeye başlamayı planladıklarını, her iki projenin de rezidans konseptin-de olacağını yaklaşık 3 bin daireden oluşacağını söylüyor.

Avrupa yakasında ikinci bir projenin çalışmalarını da hızla sürdürdüklerine dikkat çeken Durbakayım, “Eğer yetiştirebilirsek yine rezidans ağırlıklı ve yaklaşık 2 bin daireden oluşan bu projeyi de satışa sunacağız. Fikirtepe’de 3 ada ile büyük ölçüde anlaşma sağladık ve bölgeye toplamda 2 bin 650 konut yapmayı planlıyoruz” diyor.

■ KETEN İNŞAAT’ın altı yeni projesi var Nişantaşı’nın mimarı olarak da bilinen Keten inşaat, kent merkezindeki çalışmalarını bu yıl da sürdürüyor.

Kent merkezindeki binaları satın alarak bir nevi kentsel dönüşüm yapan şirket, bu yıl 6 yeni proje ile 180 konut üretecek.

Keten inşaat Yönetim Kumlu Başkanı Ferhat Keten, bu yıl altı yeni projeye başlamayı planladıklarını ve bunlarda toplam 180 konut üreteceklerini söylüyor.

Bahsi geçen konut sayısının yaptıkları görüşmelerin olumlu sonuçlanması halinde yüzde 30 oranında artmasını beklediklerini belirten Keten, “Bu yaklaşık 62 milyon 500 bin TL’lik bir üretim değerine takabül ediyor. Tüm projelerimiz kent merkezinde üst seg-ment konutlardan oluşmakta” diyor.

■ VARYAP, kentsel dönüşüme el atıyor Varyap, bu yıl, TOKİ iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ile birlikte Varyap -Gap İnşaat Ortak Girişimi olarak, İstanbul Finans Merkezi kapsamında Metropol İstanbul adıyla Türkiye’nin en büyük projelerinden birisini inşa ediyor. Yatırım bedeli 1,5 milyar TL’yi bulacak olan projenin, 2015 yılı başında hizmete açılması hedefleniyor.

Varyap CEO’su Erdinç Varlıbaş, bu yıl kentsel dönüşüm kapsamında Fikirtepe’de gerçekleştirmeyi planladıkları projelerde son aşamaya geldiklerini söylüyor.

Projenin planlama çalışmalarının devam ettiğine dikkat çeken Varlıbaş, burada yaklaşık 3 bin konut için 500 milyon dolarlık yatırım planlanabileceği-ni de belirtiyor.

Varyap, gayrimenkul sektöründe olduğu gibi Türkiye taahhüt sektörünün de en önemli yüklenicilerinden biri konumunda. Erzurum’da 1.200 Yataklı Sağlık Kompleksi, İstanbul Zeytinburnu Öğrenci Yurdu, Konya Numune Devlet Hastanesi ve Hatay Kırıkhan Devlet Hastanesi, 2012 yılı içerisinde şirketin gerçekleştireceği büyük kamu projelerinden bazıları.

■    TEKFEN, karma projelere odaklandı Tekfen Emlak Geliştirme, üst ve or-ta-üst gelir grubuna hitap eden konut, ofis, alışveriş merkezi ve karma kullanım projelerine ağırlık veriyor.

Tekfen Emlak Geliştirme Genel Müdürü ÖmerEgesel, önümüzdeki dönemde başta İstanbul ve çevresi olmak üzere, ülkenin gelişen kentlerinde yatırımlarını sürdüreceklerini söylüyor.

Bu yıl Rönesans Alışveriş Merkezleri ile ortak olarak İzmir Karma Kullanım Projesi’ni hayata geçirmeyi planladıklarını belirten Egesel, 2012 planlarını şöyle özetliyor:

“Bomonti ve Kağıthane’de yeni projelerle bölgede devanı etmeyi planlıyoruz. Gayrimenkul projeleri uzun vadeli çalışmalar gerektiriyor, çalışmalarımızı tamamlayıp bu bölgelerde yeni projelere başlayabiliriz. Rönesans Alışveriş Merkezleri ile ortak olarak planladığımız İzmir Karma Kullanım Projesi,

İzmir’in en önemli yerleşim alanlarından Karşıyaka, Konak ve Bornova’nın kesişim noktasında yer alıyor. Yaklaşık 230 bin metrekare inşaat alanıyla İzmir’in en büyük gayrimenkul geliştirme projesi niteliğindeki kompleks, konut, ofis ve alışveriş merkezinden oluşacak ve toplam yatırım büyüklüğü 450 milyon dolar. Buna ilaveten Bomonti ve Kağıthane’de yeni projelerle devam etmeyi planlıyoruz.”

■    SİNPAŞ, Ankara’ya projelerle döndü Markalı konut sektörünün öncü oyuncularından biri olan Sinpaş GYO, kurulduğu kent olan Ankara’ya iki yeni proje ile dönüyor.

Sinpaş GYO İcra Kurulu Başkanı Ömer Fanık Çelik, bu yıl üç yeni projenin temelini atarak İstanbul’da Bomonti, Ankara’da ise Oran ve İncek projelerine başlayacaklarını söylüyor.

Sinpaş GYO olarak her yıl üretime 500 milyon liralık kaynak ayırdıklarını belirten Çelik, “Ankara’daki iki projemizde yaklaşık bin konut yapmayı hedefliyoruz. İstanbul Şişli’de 26 dönüm toplam arsa alanı üzerinde 50 katta yükselecek 500 konutlu Bomonti projemiz, şehir yaşamının getirdiği yoğunluk ve stresi, yine şehrin içinde çözen konut rahatlığı anlayışıyla geliştirdiğimiz bir konut projesi” diyor.

Bomonti projesi, her beş katta bir konumlandırılan kat bahçeleri, rezidans sahiplerinin çok daha rahat sosyal ilişki kurmalarını sağlayacak.

Oran projesi ise, Ankara, Oran’da, Dikmen Vadisi’nin 4 ve 5’inci etaplarında üst kısmında 27 dönüm arazi üzerinde kurulacak. Ankara İncek projesi ise, 145 dönüm alanda Ankara’nın gelişen ve orta-üst gelir gaıbu-nun tercih ettiği bir lrölgede yer alıyor. Bölgenin altyapı ve yol çalışmaları tamamlandı. Proje içerisinde villalar ve rezidans bloklar planlandı. Konsept çalışmaları tamamlanan projeye bu yıl başlanacak, yaklaşık 500 konut yapılacak.

■    ÖZYURTLAR, Kırklareli’ne açılacak Bu yıl iki yeni projeye başlamayı planlayan Özyurtlar, toplam 3 bin 200 konut yapmayı hedefliyor. İstanbul dışında bu yıl ilk olarak Kırklareli projesini hayata geçirecek olan şirket, bu projeyle ilk defa İstanbul dışına adım atmış olacak.

Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt, İstanbul dışındaki ilk projelerini Kırklareli’nde gerçekleştireceklerini, Kırklareli Lüleburgaz Büyükkanştıran’da 3 bin konut yapacaklarını söylüyor.

Kırklareli’nde planlanan proje üç etaptan oluşacak. İlk etapta 550 j daire ve 9 blok inşa edilecek. 2013 yılının sonunda birinci etap tamamlanacak. Projede 1+1, 2+1 ve 3+1 konut tipi yer alacak. 1+1 dairelerin en düşük metrekaresi ise 66 metrekare olacak. Yatırım maliyeti ise 30 milyon TL olacak.

Kırklareli projesinden sonra İstanbul’da Ncity ve Nşehir projelerinin yapımına başlayacaklarını belirten Özyurt, “Esenyurt’ta yapılacak Ncity, 1150 konuttan oluşacak. Yatırım bedelinin 120 milyon lira olması planlanıyor. Yine Esenyurt’ta hayata geçecek ; olan Nşehir bin 500 konuttan oluşacak ve yaklaşık 160 milyon liraya mal olacak” diyor.

■    216 YAPI, üç yeni proje planlıyor 216 Yapı, bu yıl üç yeni projeye başlayıp toplamda 484 konut yapmayı hedefliyor. 216 Yapı Yönetim Kuaılu Başkanı Bilent Dündar, bu yıl başlayacakları üç projelerini de Çekmeköy’de planladıklarını söylüyor.

Dündar, “Çekmeköy şehrin içinde ancak gürültüden uzakta bir yer. Ormanın kenannda bulunuyor ve havası son derece temiz. İlk projemiz 3 bin metrekare arsa üzerinde 5 ve 11 katlı iki blokta toplam 70 daireden oluşuyor. Dairelerin tamamı orman manzaralı. Metrekare başlangıç fiyatı 2 bin 500 lira olacak” diyor.

Şirketin ikinci projesi 114 daireden meydana gelecek. 10’ar katlı 2 blok ve 11 katlı bir blok olmak üzere toplamda 3 blokta yükselecek projede, metrekare fiyatları başlangıçta 2 bin 500 TL olarak planlanıyor.

Üçüncü projelerinin 36 dönüm arazi üzerinde planlanan bir rezidans olduğunu belirten Dündar, “Çekmeköy’de Taşdelen’de yapacağımız rezidans projemiz 300 konuttan oluşacak. Projede metrekare fiyatları 3 bin 500 TL’den başlamasını öngörüyoruz. Üç proje için 40-45 milyon liralık yatırım yapacağız” diyor.

■    MOM YAPI, Glow markasıyla yeni projeler üretecek MOM Yapı, 2012 yılı içinde İstanbul Anadolu Yakası’nda Çekmeköy’de 160 konutluk bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor.

MOM Yapı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Balcı, Çekmeköy’de gerçekleştirecekleri projenin maliyetinin 50 milyon TL’yi bulacağını söylüyor, tik projelerindeki başarı ve kaliteyi aynı şekilde Glow adı altında bundan sonraki tüm projelerine taşıyacaklarını belirten Balcı, “Bu ismi, eski ve yeni tüm projelerimize yansıtıyoruz. Glow gücümüzü yansıttığımız bir marka olacak. Bu nedenle ilk projemiz Nev İstanbul’un da bu ismi taşımasını istedik ve ilk projemizin adını da Glow 3 olarak değiştirdik. Çekmeköy’de başlayacağımız yeni proje de bu marka altında satışa sunulacak” diyor.

Kentsel dönüşüm konusuyla da ilgilendiklerini belirten Balcı, bu amaçla İstanbul’un çeşitli semtlerinde özellikle Fikirtepe, Bahçelievler ve Bakırköy gibi semtlerde çeşitli görüşmeler de yaptıklarını söylüyor.

■    ANT YAPI, 450 milyon dolarlık iki proje yapacak Ant Yapı’nın bu yıl başlayacak olan ve yapımı devam eden projelerinin hepsi kent villaları denilen konsept sitelerden oluşuyor. Yakın dönemde start verilmesi planlanan Beylerbeyi projesi ayrıca inşası süren Antriva ve Antorman projeleri bittiğinde şirket toplam 570 adet villa ve konut yapmış olacak.

Ant Yapı Yönetim Kuaılu Üyesi Mehmet Okay, biri Beylerbeyi’nde diğeri Çamlıca’da olmak üzere bu yıl iki yeni projeye başlayacaklarını ve toplamda 450 milyon dolarlık yatırım yapmayı planladıklarını söylüyor.

Beylerbeyi projesi Küplüce sırtlannda konumlanacak. Eski İstanbul semtlerinden ve Osmanlı mimarisinden esinlenerek hazırlanan çok özel kon-septli bir proje. Yeşillikler içindeki villalarıyla, cumbalı bal-konlanyla eski İstanbul’u anımsatacak. 40 bin metrekare alanda, çeşitli büyüklüklerde 130 villa ve dairelerden oluşacak. Beylerbeyi projesinin yatırım tutarı 350 milyon dolar olacak.

Okay, “Çamlıca’da başlayacağımız ofis projemiz 200 konuttan oluşacak. Ofis ve home ofis kompleksi şeklinde tasarlanan Çamlıca Ünalan projesi 35 bin metrekare alana ve 100 milyon dolar yatırını bedeline sahip” diyor.

■    DOĞA GAYRİMENKUL, 2012’yi yatırım yılı ilan etti Bu yılın Mayıs ayında Dragos’ta 176 daireden oluşan butik bir rezidans projesi Doğa Elements’in inşaatına başlayacak olan Doğa Gayrimenkul, 2012 yılını yatırım yılı ilan etti.

Doğa Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ari Duek, Yine 2012 yılı içerisinde Kıbns’ta ve Istinye’de proje yapmayı planla-dıklannı söylüyor.

Şimdiye kadar hep gelişen ve gelişmekte olan bölgelerde yatırımlar yaptıklarına dikkat çeken Duek, yeni gelişen bölgelerden Sarıyer ve Kartal’da da yatırımlarının devam edeceğini vurguluyor.

Doğa Elements’in Kartal Dragos’ta yapacağı farklı yüksekliklerdeki 4 kuleden ve 176 dairen oluşan bir butik rezidans projesinin 100 milyon TL’ye mal olması planlanıyor.

Kıbrıs Girne’de yapılacak olan proje, 100 konuttan oluşan yine butik bir proje. Duek. Kıbns’ta sosyal aktiviteleri ve mimarisiyle farklı bir proje yapmayı amaçladıklarını söylüyor.

■    MARYAPI, yeni karma projeler üretecek Maryapı, bu yıl içerisinde üç yeni projeye start verecek. Bu projelerden ilki Güneşli’de hayata geçirilecek olan Divan Residence. Koç Grubunun, otelcilik sektöründe yarım asırlık bir geçmişe sahip olan Divan markası, ilk re-zidansının kapılarını Güneşli’de G Plus’ta açacak. Projede 140 odalı otelin yanı sıra, 282 adet rezidans dairesi bulunuyor. G Plus projesi, 80 milyon dolarlık yatırım değeriyle karma bir proje.

Mar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Özkök, şu anda halen projelendirme çalışmaları devam eden ve detaylarının bu yılın 3. çeyreğinden itibaren duyuaılacağı iki projeleri bulunduğunu söylüyor, iki projenin de gayrimenkul sektörünün yeni Maslak olarak adlandırdığı Basın Ekspres Yolu üzerinde bulunduğunu belirten Özkök, projeler hakkında şu detayları veriyor:

“Basın Ekspres Yolu üzerinde bulunan bu iki projeden ilki, 17 bin metrekarelik bir alan üzerinde yükselecek karma bir proje. Diğeri ise 10 bin metrekarelik bir alan üzerine konumlandırılan bir konut ve ofis projesi. Bu iki projenin yatırım değerini de 100 milyon dolar olarak hesapladığımızda, 3 projenin toplam yatırım değerinin 180 milyon dolar civarında olduğunu söyleyebiliriz.”

■    SOYAK, rezidanstan villaya yeni projeler geliştirdi Soyak, konut sektöründeki talep ve beklentileri öngörerek, modern yaşamın gerektirdiği yaşam tarzına uygun projelerini İzmir ve İstanbul’un merkezi noktalarında hayata geçirecek.

Soyak Holding CEO’su M.Emre Çamlıbel, “Bu yıl İzmir Zeytinalanı’nda 230 villadan oluşan projemizin, İstanbul Levent’teki ofis projemizin ve geçtiğimiz aylarda satışlarına başladığımız Zincirlikuyıı’da toplam 77 rezidans ve 3 bin metrekarelik ofisten oluşan, tüm rezidans ve concierge hizmetlerinin sunulduğu 7 katlı butik projemiz Soyak Solıo’nun lansmanım yapmayı planlıyoruz” diyor.

İzmir Zeytinalanı’nda hayata geçirilecek projede 200 dönüm arazi içinde 230 villa yer alıyor, projenin toplam yatırım aıtarı 200 milyon dolar. Levent’teki ofis projesi ise 50 bin metrekare kiralanabilir alanlı yüksek katlı, yatırım değeri 150 milyon Euro civarında bir proje olacak. 77 rezidans ve ofisten oluşan Soyak Soho için 100 milyon dolar yatırım yapılması planlanırken Soyak, bu yıl 2 bin konutun satışını gerçekleştirmeyi planlıyor. Çamlıbel, bu projeler ve proje çalışmalan süren diğer taslak projelerinin enerji verimliliği ve enerji tasarru-funu ön plana alan, çevre dosaı uygulamalardan oluşacağını söylüyor.

■    YİRİKLER İNŞAAT, Beylikdüzü’nü değiştirecek Beylikdüzti’nde Bura Residence projesini yürüten Yirikler İnşaat, aynı bölgeye 50 milyon TL yatırımla bir proje daha geliştirdi.

Yirikler İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Yirik, bu yılın sonbahar aylarında Beylikdüzii’ne 800 adet daire ve 35 adet ticari alandan oluşan yeni bir projeye başlayacaklarını söylüyor. Projelerine eylül ayında staıt vermeyi planladıklannı belirten Yirik, “Projemiz B ve C seg-mentindeki müşterilere hitap edecek ve 24 ay içerisinde bitireceğiz. Bu projemizin yatırım bedeli 50 milyon TL olup Bura konseptimizin devamı niteliğinde olacak” diyor.

■    ENA GAYRİMENKUL, kentsel dönüşüme başladı Kentsel dönüşüm çalışmalarına Bağdat Caddesi’nde başlayacak olan Ena Gayrimenkul, burada iki farklı projeyi hayata geçirecek.

Ena Gayrimenkul Kurucu Ortağı Edgar Edi Duek, bu yıl toplam 20 milyon dolarlık yatırımla 65 konutluk iki projeye imza atacaklarını söylüyor.

Bağdat Caddesi üzerinde 2 farklı proje hayata geçireceklerini belirten Duek şöyle devam ediyor:

“Projelerin biri 40 konut diğeri 25 konut kapasiteli olacak. Bağdat Caddesi üzerindeki iki binayı yıkarak depreme dayanıklı ve modern yaşam alanları inşa edeceğiz.

Bu projelerin toplam bedelinin takriben 20 milyon dolar olacağını öngörüyoruz. Her iki proje de rezidans mantığıyla her türlü konforun ön planda tutulduğu havuzlu akıllı siteler olacak. Doğa Teras projesi gibi bu projeler de çevreci özellikler taşıyacak.”

■    TEPE İNŞAAT’tan Maltepe’ye yeni proje İstanbul Maltepe’de Narcity ve Narkııle projelerini yapan Tepe İnşaat, bu yıl bu projelere komşu 600 konutluk bir proje daha geliştiriyor.

Tepe İnşaat Genel Müdürü Atila Kemal Oğuz, “Tepe İnşaat’ın yine İstanbul Maltepe’de Narcity ve Narkule projelerine komşu olarak konumlandıracağı yeni projesi, 600 konuttan oluşacak. Mimar Nevzat Sayın tarafından hayata geçirilmesi planlanan projede yer alacak daireler 2012 yılının ilk altı ayında satışa çıkacak” diyor.

■    DEKAR DK, bu yıl iki proje yapacak Dekar DK, bu yıl biri Bahçeşelıir de diğeri Çengelköy’de olmak üzere iki yeni proje yapmayı planlıyor.

Dekar Yapı ve Yatırım A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kuzu, bu yıl iki yeni proje ile toplam 200 konut daha yapmayı planladıklarını söylüyor.

Kuzu, “Projelerimizin ilki Asmalıevler projemizle aynı bölgede Bahçeşehir’de 130 konutluk, yatırım değeri 30 milyon TL olan bir proje. İkinci projemiz Çengelköy’de toplamda 70 adet konuttan (bahçeli ev ile az sayıda ve az katlı apartman dairesinden) oluşacak, yatırım değeri 28 milyon TL olarak planlanıyor” diyor.

■    TACIROGLU’ndan dört yeni proje Markalı konut sektörünün önemli aktörlerinden biri olan Tahincioğlu, bu yıl dört yeni projesinin lansmanım gerçek-leştimıeyi planlıyor.

Tahincioğlu Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu, Çengelköy ve Seyrantepe’de iki yeni konut projesinin startını vermeyi, Palladium Towers’ın ofis katları ile Finans Merkezi Ofis Kulesi’nin lansmanlarını gerçekleştirmeyi planladıklarını söylüyor.

Ataşehir’de yer alan Palladium Towers (Ofis) 220 milyon dolara, Finans Merkezi Ofis Kulesi 200 milyon dolara, bu yılın ikinci yarısında lansmanı gerçekleştirilecek olan iki projeden Çengelköy konut projesi 80 milyon dolara, Seyrantepe konut projesi 90 milyon dolara mal olacak.

■    DAP YAPI, bin konut üretecek Dap Yapı, bu yıl toplam bin konuttan oluşan iki yeni projeye başlayacak. Dap Yapı Yönetim Kumlu Başkanı Ziya Yılmaz, planlanan projelerin konut ve iş yeri olması hedeflendiğini, ilk projenin ise Maltepe’de yer alacak bir rezi-dans olacağını söylüyor.

Bu yılın ilk çeyreğinde bu projenin lansmanını gerçekleştirecek olan Dap Yapı, hemen ardından diğer projesine başlayacak. Bu projenin de Çağlayan’da ofis ve dükkan şeklinde tasarlanmış bir proje olması planlanıyor. Şirket, halen devam eden ve önümüzdeki süreçte hayata geçireceği projeler tamamlandığında Kartal-Maltepe bölgesine toplam 15 kule kazandırmış olacak. Anadolu yakasında tarif unsuru olarak kullanılan Dragos Royal Towers, Dap Royal Çenter, Dap Burgu, Dap Dalga projeleri, Kartal Maltepe sahilini Anadolu yakasının Maslak’ı yapacak.

Önümüzdeki dönemde yeni açılan ve planlanan tünel projeleri ve bağlantı yollarının gelişimi Kağıthane ve Kadıköy-Kartal metro hattının hayata geçmesi ile Kartal-Maltepe’nin talep gören cazibesi artacak. Dap Yapı da bu bölgede inşaat yatırımına devam edecek.

■    MARKOM YAPI, İzmir ve Balıkesir’de 2016 yılında dünya markası olma iddiası ile yola çıkan Makrom Yapı, 2012’de 2’si İstanbul Esenyurt’ta, biri Balıkesir’de ve bir diğeri İzmir’de olmak üzere 4 projesiyle 5 bin konut üretecek.

Şirket bu yıl içinde Esenyurt bölgesine biri 1500 konut bir diğeri de 500 konuttan oluşacak iki yeni projeye başlayacak. Her iki projede 14’er katlı bloklardan meydana gelecek.

Makrom Yapı imzası ile ilk proje olan MakromCity projesini ilk kez geçen yıl Mart ayında görücüye çıkardıklarını Belirten Makrom Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bakırcı, sosyal donatılarda fark yarata-caklannı, tüm projelerinde mini golf sahasının yer alacağını söylüyor.

Şirket bu yıl içinde ilk kez İstanbul dışında da proje geliştirmeye başlayacak. İlk proje Balıkesir’de olacak.

İkinci proje ise İzmir’de yükselecek. Her iki projede de yaklaşık 1500’er konut yer alacak.

Bu yıl içinde başlanacak 4 projenin yatırım maliyeti yaklaşık 1 milyar 500 milyon dolar olacak. 4 proje 200 bin metrekare arsa üzerinde yaklaşık 600 bin metrekare inşaat alanında yükselecek. Projeler 2014 Mayıs’ında teslim edilecek.

■ ATASEVEN İNŞAAT’tan Başkent’e iki proje Ataseven Group bünyesinde bulunan Ataseven İnşaat, Başkent’te iki yeni konut projesi daha gerçekleştirecek.

Ankara Batıkent’te yürüttüğü Atakentevleri projesinin ikinci etabını bu yıl tanıtacak olan grup, Çayyolu Ataseven Towers projesini de yıl sonunda tanıtacak.

Ataseven Group Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, projeleri hakkında şunları söylüyor:

“Atakentevleri projemiz üç etaptan oluşuyor. Birinci etapta 188 konut var. Yatırım maliyeti yaklaşık 40 milyon TL. Bu yıl içinde, ikinci etapta 160 ve üçüncü etapta 64 konut olmak üzere toplam 224 konuta daha başlanacak. İkinci etap projesi ise 45 milyon TL’lik yatırım içeriyor. Bununla birlikte 2012’nin sonuna doğnı A ve A+ hedef kitleye yönelik olarak planladığımız diğer projemiz Çayyolu Ataseven Towers.

Çayyolu bölgesinde dikkat çeken bir proje olacak. Yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilecek elektriğin kullanılacağı Ataseven Towers, çevreci kimliği ile ön plana çıkacak. 214 konuaın yer alacağı projenin yatının tutan 85 milyon TL civarında.”

■    KARDEN İNŞAAT’ın projesine Alman ve Fransız ilgisi Karelen Group bünyesinde yer alan Karden İnşaat, bu yıl Beylikdüzü’nde Symbol İstanbul adıyla 1242 konut, 510 ofis ve 47 mağazanın yer alacağı karma bir proje inşa etmeye hazırlanıyor.

Karden Yönetim Kurulu Başkanı Paşa Karadeniz, 150 milyon liralık bir yatırımla Beylikdüzü-Bahçeşehii’TEM bağlantı yolu üzerinde konumlanacak bir kamıa proje inşa edeceklerini söylüyor. Proje satışa çıkmadan Almanya, Fransa ve İngiltere’den talepler aldıklarına dikkat çeken Karadeniz, Symbol İstanbul adını verecekleri projenin üç blok üzerinde yükseleceğini belirtiyor.

■    İNANLAR’dan Zekeriyaköy’e üç yeni proje Sektörde 47’inci yılını tamamlayan İnanlar, devam etmekte olan projelerine bu yıl üç yeni konut projesini ekliyor. İnanlar İnşaat Yönetim Kumlu Başkanı Serdar İnan, Terrace Tema, Terrace ML\, Terrace Feri ve Aslı Bahçe projelerine ek olarak bu yıl Terrace Doğa, Terrace Plus, Terrace Vadi’yi Zekeriyaköy’de inşa edeceklerini söylüyor.

Zekeriyaköy’de başlaması planlanan Terrace Doğa, 12 dönüm arazi üzerinde, 36 adet lüks konuttan Terrace Plus, 13 dönüm arazi üzerinde bahçeli 53 adet müstakil evden, Tenace Vadi, 25 dönüm arazi üzerinde tamamı bahçe ve çatı dubleksi şeklinde 70 adet villadan oluşacak.

İnan, toplam 325 milyon TL yatırımla Terrace Tema, Terrace Mix, Terrace Feri, Aslı Bahçe, Terrace Doğa, Tenace Plus ve Terrace Vadi projelerini hayata geçireceklerini söylüyor.

Levent Gökmen

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

  1. ben yıllardır toki projelerinde, yurt içi yurt dışı şantiyelerde operatör olarak görev aldım hiyap, mobil, kule vinç, teleskopik forklift, beko loder, profosyonel anlamda kullanmaktayım 0543 330 80 90

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu