İş Fikirleri

100 Bin TL ve Altında Sermaye İle Yapılacak Trend İş Fikirleri

100 Bin TL ve Altında Sermayeyle Yapılacak İşler

Düşük sermaye ile meyve suyu barı açmak

Son dönemin en popüler yatırımları sağlıklı yayaşam üzerine. Bunlardan biri de meyve suyu barları. Bu pazarın büyüme potansiyelini anlamak için rakamlara bakmak yeterli. ABD’de genel içecek pazarı yüzde 8 büyürken meyve suyu barı pazarı yüzde 30 büyüyor. Bu potansiyel pek çok yatırımcıyı bu alana çekiyor. Ufak tefek meyve suyu makinalanyla bu işi yapmaya çalışanların yanı sıra kurumsal olarak büyüme planı yapan zincirler de mevcut. Hem AVM hem de cadde mağazacılığı için uygun olan meyve suyu barı açmak için kalabalık bir lokasyonu tercih etmekte fayda var. Kâr oranı yüzde 350’ye kadar çıkan meyve suyu barı yatırımının maliyeti ise konseptin içeriğine göre 30 bin dolar civarında.

Meyve suyu barlari

JUICE PLANET

33 şubesi bulunan Juice Planet’in cafe, kioks ve mobil olmak üzere üç farklı konsepti var. Cafe konsepti metrekare başına bin 250 dolara mal olurken, mobil konseptin yatırım maliyeti 40-45 bin dolar civarında. İşin bütçesinden ziyade yatırımcının profiline odaklanan şirket, girişimcinin bütçesine göre klasik franchise, işletme ortaklığı ve işletme kiralama modelini uyguluyor. Yatırımın geri dönüş süresi maksimum iki yıl. Royalty ücreti önceden yapılan fizibiliteye göre en başta belirleniyor. Şirket, İstanbul, Ankara, sahil bölgeleri, Ortadoğu ve Asya’da büyümeyi planlıyor.
Başvuru için: www.jpgida.comBUMEY

Sebze meyve üreticisi Delta Tarım’ın yaklaşık üç yıl önce kurduğu BUMEY’in kendine ait 10 şubesi bulunuyor. Bu yıldan itibaren franchise vermeye başlayan şirket, orta vadede şube sayısını 100′e çıkarmayı planlıyor. Şirketin ilk aşamada büyüme hedefinde İzmir ve İstanbul var. Mağaza konumuna göre maliyet değişiklik göstermekle birlikte ortalama bir büfenin kurulumu için 25 bin ile 35 bin TL arasında bir yatırım gerekiyor.
Başvuru için: 0224 443 7019

JUICE ZONE

Taze sıkılmış meyve ve sebze suları ve smoothies’lerin satıldığı Juice Zone’un yaklaşık yatırım maliyeti 25 bin dolar. Stant alanının 10-25 metrekare civarında olması gerekiyor. 300 dolar aylık marka bedeli alınıyor. Şirket, yönlendirmelere harfiyen uyulduğunda ortalama yüzde 350-400′lük bir kârlılığı garanti ediyor.
Başvuru için: www.juicezone.net

Oto yıkama / Oto bakım

Oto yıkama ve bakım merkezleri girişimcilerin son yıllarda rağbet gösterdiği alanlardan biri. Özellikle susuz araç yıkama sistemiyle geliştirilen bu yeni konsept hem zamandan hem de enerjiden tasarruf sağlıyor. Birkaç adet kurye motorla yapabileceğiniz bu iş modelini maksimum 100 bin TL’ye kurabilirsiniz. Kâr marjının ise yüzde 100’ün üzerinde olduğu ifade ediliyor.

Oto yikama Oto bakim

AUTOCLUB

2006 yılında ‘Türkiye’nin Otomobil Kulübü’ sloganı ile bir forum sayfası olarak kurulan AutoClub, bugün ‘car çare’ (araba bakım) şirketi olarak faaliyet gösteriyor. 19′u Türkiye’de, biri Irak’ta ve biri KKTC’de olmak üzere 21 şubeye ulaşmış durumda. 2014 yılı sonu hedefi ise 44 şube. AutoClub, kurulum paketi altında bayiye, 250 araçlık ürün, servis ekipmanları, personel kıyafetleri ve eğitimler veriyor. Makine parkı ve tabela bu pakete dahil değil. Bu paketin fiyatı 20 bin Euro + KDV. Royalty bedeli alınmıyor. Uygulamaların minimum kâr marjı yüzde 100 seviyesinde. Bayiler için aylık minimum 40 bin TL ciro hedefleniyor.
Başvuru için: info@autoclub.com.tr ya da 0216 371 6010-11

GLOBOWAX-DRY CAR CARE

2007 yılında kurulan Globowax-Dry CarCare, oto yıkama ve bakım hizmeti veren bir Şirket. Şu anda 15 şubeyle faaliyet gösteriyor. Türkiye geneli yanında yurtdışına da franchising veriyor. Franchise isim hakkı bedeli alınmıyor. Uygulamalar mobil ya da sabit hizmeti içeren çeşitli konseptlerde hizmete dönüşüyor. Yatırım maliyetleri 10 bin TL ile 100 bin TL arasında değişiyor. Royalty alınmıyor. Kâr marjı yüzde 100′ü aşıyor.
Başvuru için: www.drycarcare.com

Lokum mağazası açma maliyeti ve bayilik veren şirketler

Türkiye deyince akla ilk gelen ürünlerden biri lokum. Genelde aile şirketlerinin öne çıktığı sektöre yeni nesil girişimciler yeni bir soluk getirmeye başladı. Eski şirketler kabuklarından çıkıp büyümeye başlarken yeni ve farklı konseptlerin ortaya çıktığını gördük. Çok büyük mekanlar istemeyen bir lokum mağazası açmanın maliyeti metrekare başına 800 dolar civarında bulunuyor.

lokum magazasi

SAFRANBOLU LOKUMCUSU

35 yıllık bir marka olan Meşhur Safranbolu Lokumcusu, eski Türkçe’de safran manasına gelen yeni Zafiran markasıyla büyüyor. Şirketin halihazırda yedi şubesi var. 2014′te yurtiçinde üç, yurtdışında bir mağaza açılması hedefleniyor. Çok büyük lokasyon istemeyen bu konseptte metrekare maliyeti 800 dolar civarında. Royatly ücreti olarak aylık cironun yüzde 5′i alınıyor. Şirket daha çok turistik illerde ve büyük şehirlerde büyümeyi hedefliyor.
Başvuru için: 0216 44110 82

LOKUM İSTANBUL

Yaklaşık dokuz yıl önce Türk kültürüne ve geleneklerine modern bir üslupla sahip çıkma fikriyle kurulan Lokum İstanbul’un İstanbul Kuruçeşme’de ve Londra Walton Street’te iki şubesi bulunuyor. 2014 yılında Dubai ve Abu Dabi’de franchise şubeler açmayı planlıyor. Şirket, koşulları uyan bir girişimciyle anlaşır anlaşmaz Türkiye’de de ilk franchise şubesini açmayı hedefliyor. Franchise bedeli olarak 50 bin dolar talep ediliyor. Yatırımın geri dönüş süresinin iki yıl olduğu ifade ediliyor.
Başvuru için: www.lokumistanbul.com

Çocuklara Yönelik Eğlenerek Öğreten Eğitim Merkezleri Bayiliği Almak

Çocuklara yönelik eğlence yatırımları büyük küçük pek çok yatırımcının gündeminde. Son dönemde ise özellikle eğlendirirken öğreten konseptler öne çıkıyor. Okul öncesi ve ilköğretim çağındaki çocukların öğrenme alışkanlarını geliştirmeye yönelik mental aritmetiğe dayalı sistemler ilgi görüyor. Hatta yetkililer dershanelerin kapatılma süreciyle birlikte bunların büyümelerinin hız kazandığını söylüyor. Bu işle ilgili en çok dikkat edilmesi gereken konu kalifiye eğitmen bulabilmek. Yatırım maliyeti şirketlerin koşullarına göre değişmekle birlikte 50 bin TL civarında.

cocuklara eglenceli egitim merkezi

ABAKÜS EĞİTİM MERKEZİ

2008 yılında kurulan Abaküs Eğitim Merkezi’nin dört şubesi bulunuyor. Bir eğitim merkezi açmak için 15 bin ile 25 bin TL arasında bir yatırım yeterli olabiliyor. Yatırımın geri dönüşü altı ay ile bir yıl içerisinde oluyor. Şirket, 2014 yılında 10 franchise mağaza açmayı hedefliyor. Başlangıç bedeli 7 bin 500 TL. Bu bedelin içerisine eğitmenler, marka kullanım hakkı ve bölge koruması dahil ediliyor. Franchise giriş bedeli haricinde öğrenci başına komisyon bedeli alınmıyor ancak her bayinin aylık 400 TL sabit ödeme yapması gerekiyor.
Başvuru için: 0312 431 90 70

EGEM ORGANİZASYON

Çocukların hayal gücünü geliştiren kum boyama etkinliğiyle alışveriş merkezleri içinde franchising veren bir şirket. Kum boya adı verilen bu aktivite ile çocuklar özel kartlar sayesinde istediği resmi ve karakteri çizebiliyor. Franchise’a şato konsepti, stand gereçleri, kum boyama kartları ve balonlar ile ekipman tedarik ediliyor. Aylık ciro hedefi 10 bin TL’den başlıyor, yapılan yatırım ve metrekare büyüklüğüne göre 40 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Ürünlere göre yüzde 100 ile yüzde 500 arasında bir kâr marjı sağlanıyor.
Başvuru için: 0312 278 5215
MENAR MENTAL ARİTMETİK MERKEZİ

2008 yılında kurulan Menar, çocuklara sıradışı aritmetik becerileri kazandıran abaküs mental aritmetik sistemini kullanıyor. 200 civarında şubesi bulunan Menar’ın hedefi 2014′te 20 yeni şube açmak. Bir eğitim merkezi 50-100 bin TL arası yatırımla açılıyor. Yatırım 100 veya üzeri öğrenci ile bir yıl içinde geri dönebiliyor. Başlangıç bedeli olarak 15 bin TL + KDV talep eden şirket, Türkiye genelinde büyük illerde şube açmayı hedefliyor.
Başvuru için: 0324 327 91 91

Yoga ve pilates salonları, trend iş fikirleri’nin başında geliyor.

Son dönemde büyük şehirlerde sağlıksız ofis koşullarından, trafik ve stresten kaçmaya çalışanların popüler durakları yoga ve pilates salonları oluyor. Bu talep yeni merkezlerin açılmasını sağlıyor. Aslında yoga veya pilates salonu açmak için bayilik veya franchise almak şart değil. Kendiniz de Türkiye’de uluslararası sertifikalar veren yoga veya pilates merkezlerinde eğitim alıp bir merkez açabilirsiniz. Eğitim almanın maliyeti bin TL ile 3 bin TL arasında değişebiliyor. Yoga veya pilates merkezi açmak için uygun bir lokasyonda yer bulmanız yeterli. İçine yapacağınız yatırım ise sizin isteğinize kalıyor.

plates salonu acmak

Yaklaşık 10 yıldır Yogha isimli merkeziyle hizmet veren Şebnem Akbulut Özen, butik bir merkez için 100-120 metrekarelik bir mekanın yeterli olduğunu söylüyor. Ders ücretleri ise grup veya bireysel ders olmasına bağlı olarak 150 TL’den başlayıp 600 TL’ye kadar çıkabiliyor. Özen, bu işe girmek isteyenlerin özellikle hamile veya çocuk yogası gibi belli bir alanda branşlaşması gerektiğini söylüyor. Bir markayla birlikte hareket etmek isteyenler için ise hem pilates hem de yoga alanında franchise veren şirketler var.

YOGA ACADEMY

100 franchise noktası bulunan Yoga Academy, 2014′te 40 yeni noktaya ulaşmayı hedefliyor. Şirket başlangıç bedeli ve royalt ücreti olarak toplam 5 bin TL talep ediyor. Yoga Academy, Artvin’den Hatay’a kadar pek çok şehirde büyümeyi hedefliyor.
Başvuru için: www.yogaacademy.com.tr

21 WAY PİLATES

Ankara’da Koray Yağmur tarafından kurulan 21 Way Pilates, Türkiye genelinde 50 şube açmayı hedefliyor. Halihazırda Ankara’da iki şubesi bulunan şirket, üçüncü şubesini İstanbul Nişantaşı’nda açacak. Koray Yağmur, İzmir’de franchise için görüşmelerin sürdüğünü söylüyor. Pilates stüdyosu olacak tesisin minimum 100-300 metrekare büyüklüğünde olması gerekiyor. Bir şube açmanın maliyeti stüdyonun yerine, tipine ve büyüklüğüne bağlı olarak değişmekle birlikte 100 bin TL civarında.
Başvuru için: info@21waypilates.com ya da 0312 49594 04

El ve ayak bakım merkezleri popüler iş modelleri arasında yer alıyor.

‘Nail Bar’ konsepti el ve ayak bakımı sunan güzellik merkezleri olarak tanımlanıyor. Bu konsept, 25 yıl önce ABD’den başlayarak tüm dünyaya yayıldı. ABD’de yaklaşık 40 bin, Ingiltere’de ise 20 bin adet hizmet noktası olan nail barlar, Türkiye’de de büyük bir potansiyel vaat ediyor. Bu alanda Türkiye’de de girişimler başlamış durumda. Yatırım bedeli 50 bin TL civarında, kâr marjı ise oldukça yüksek.

guzellik merkezi acmak

MANICARE

Geçtiğimiz yıl temmuz ayında açılan henüz çok yeni bir firma. El ve ayak bakımı üzerine profesyonel hizmet veriyor ve franchise şubelerle büyümeyi hedefliyor. Şu anda tek şube ile hizmet veren firma, bu yıl sonunda İstanbul’da beş şubeye ulaşmayı planlıyor. Franchise giriş bedeli 10 bin TL + KDV. Toplam yatırım maliyeti 50 bin TL. Aylık cironun yüzde 6′sı royalty giriş bedeli olarak alınıyor. Kâr marjının yüzde 20 seviyesinde olduğu ifade ediliyor. Bayilerde hedeflenen ciro yıllık 250 bin TL düzeyinde bulunuyor.
Başvuru için: bayilik@manicare.com.tr veya 0212 227 66 90

ZEREN PROFESSIONAL

ilk mağazasını altı yıl önce Pronail markasıyla açan Zeren Professional’in Pronail, Tırnakçı ve Minx olmak üzere üç farklı markası bulunuyor. Şirketin 15’i franchise olmak üzere toplam 18 şubesi var. 2014 sonuna kadar 35 şubeye ulaşılması hedefleniyor. Yatırım maliyeti lokasyona ve markaya göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama 100 bin TL civarında. Şirket, 2014′te Ankara, İzmir, Trabzon, İzmir, Gaziantep, Samsun ve Bursa öncelikli olmak üzere birçok ilde büyümeyi hedefliyor. Aylık royalty ücreti cironun yüzde 8′i olan Zeren, İstanbul’daki merkezinde cilt bakımından tırnak bakımına kadar pek çok konuda çalışanlarına eğitim veriyor.
Başvuru için: 0212 211 02 29

Pilav arabaları ve pilav büfeleri yeni iş modelleri arasında hızla büyüyor.

Avrupa Birliği tarafından getirilen standartlar nedeniyle artık sokaklarda satışına izin verilmeyen el arabasında pilav-nohut konsepti, hızla markalaşmaya başladı. Sokak pilav satıcıları artık günümüz hijyen koşullarıyla donatılmış yepyeni ve farklı bir sunumla ‘pilav arabası’ konseptiyle kiosks ve corner shop’larda yeniden trend oluyor. Üstelik 100 bin TL’yi geçmeyen yatırımla kurulabilecek bu iş modeli yüzde 30’ların üzerinde kâr marjı vaat ediyor.

pilavyerim

PİLAV YERİM

Türkiye genelinde 12 şubesi bulunan Pilav Yerim, ürünlerini günlük olarak üretiyor. 2014′te hızlı bir büyümeyle şube sayısını 40′a çıkartmayı hedefleyen şirketin isim hakkı bedeli 10 bin TL + KDV. Dokuz metrekarelik bir standın yatırım maliyeti 25 bin TL düzeyinde. 25-30 metrekarelik bir dükkanda ise bu rakam 40 bin TL’ye ulaşıyor. Bu rakamların üzerine KDV ekleniyor, ilk üç ay destekleme amacıyla royalty ücreti almayan şirket, daha sonra aylık yüzde 4 royalty ücreti talep ediyor. Tüm Türkiye’ye yayılmak isteyen Pilav Yerim’in şubelerinde aylık 30 bin TL’ye yakın bir ciro hedefi var.
Başvuru için: 0536 579 26 89 ya da 0312 395 05 23

PİLAVCIZADEM

2013 yılında kurulmuş olmasına karşın, pilav büfe konseptiyle bugün 15 şubeye ulaştı. 2014 yılında ağırlıklı olarak İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere 20 şube daha açmayı planlıyor. Franchise giriş bedeli olarak 30 bin TL + KDV alınıyor. Geri kalan masraflar, dükkan maliyetleri olarak ifade ediliyor. Royalty ücreti alınmıyor. Kâr marjının yüzde 29 ile yüzde 32 arasında değiştiği Pilavcızadem şubelerinde aylık minimum 27 bin TL ciro hedefleniyor. Başvuru için: 0212 428 03 08 ya da bilgi@pilavcizadem.comÖnceki sayfa 1 2 3Sonraki sayfa
Etiketler

5 Yorum

  1. Merhaba ben kitaplara konu olmuş üzerine şiirler yazılmış ve ünü Türkiyeye yayılmış bir kahvenin “Çerkez’in kahvesi’nin işletmecisiyim bizim kahvemiz çok özeldir tadına bakanlar iyi bilir kahvemiz başlangıcından sonuna kadar full köpüktür… Bende bu kahveyi francehise sistemine geçirmek istiyorum bana bu konuda fikir verebilecek yada yatırımcı sponsor gibi şeyler arıyorum ciddi kişiler bana ulaşsın 0541 733 2776

  2. Günümüzde dükkan açmak artık iyice zorlaştı. Ancak yinede hiçbirşey imkansız değil. Allah herkesin yolunu açık etsin. Hayırlı kazançlar..

  3. Antalya kaş da limana yakın tek ana cadde üzeri içinde taş fırını olan 80m2 dükkan ve üst katta eşyalı turistlere kiraladığım 2 apart dairemi 90 bin tl ödeyerek 5 yıl birlikte işleteceğimiz ortak arıyorum.tüm eşyalar masraf bana ayittir.5549831807 detaylar görüşülür.acil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu