Turizm ve Tatil

Akdeniz gemi programı Celestyal Cruises

Kurvaziyer ile seyahat

Kriz dönemlerinde bile Türkiye limanlarına uğramaktan vazgeçmeyen Celestyal Cruises, bu yılki programına İstanbul kalkışlı bir rota ilave etti. Firmaya göre, İstanbul’un olmadığı bir Akdeniz gemi programı düşünülemez…



GEÇEN yıl 100’ü aşkın seferle Türkiye limanlarına en çok uğrayan şirket unvanına sahip Celestyal Cruises, ekim ayında İstanbul çıkışlı Eclectic Aegean turuyla rotayı yeniden İstanbul’a çeviriyor. Ülkemizde kurvaziyer sektörünün büyümesi için öncelikle altyapının gelişmesi lazım. Gemilerin de Türkiye’nin sadece bir iki limanına değil, gemi seyahati sevenlerin bulunduğu İstanbul gibi büyük şehirdeki limanlara da uğraması gerekiyor. Türkiye limanlarından vazgeçmeyip geçen yıl Kuşadası’na 150 bin yabancı turist getiren Celestyal Cruises yönetimi, 30 bine yakın Türk gezginini de gemi turuna çıkardı.

Celestyal Cruises

“İSTANBUL’SUZ OLMAZ”

Gemi yolcuları için yaptıkları anketten, bu deneyimi ilk kendileriyle yaşayanlara yeniden gemi turuna katılacaklarına ilişkin sonuç çıktığını vurgulayan Celestyal Cruises Türkiye Direktörü Özgü Alnıtemiz, açıklamalarını şöyle sürdürüyor:

“İstanbul’un yeni limanına kavuşması gemilerin Türkiye’ye gelmesini sağlayacak. İstanbul çok önemli bir destinasyon; uzak destinasyonun kesişme noktası. Dolayısıyla yeni havalimanı ile birlikte Galataport’un da faaliyete geçmesiyle İstanbul çok önemli bir hub haline gelecek. IstanbuFsuz bir Karadeniz programı. Istanbul’suz bir Ege programı; Antalva’sız bir Doğu Akdeniz, hatta bir Kızıldeniz programı düşünülemez. Bu nedenle Akdeniz çanağındaki yolcu trafiği son yıllarda 4.5 milyondan 1.5 milyona kadar geriledi. Türk limanlarının geri gelmesini sektördeki diğer kurvaziyer firmaları da istiyor.”

YENİ ROTALAR, YENİ KEŞİFLER

Kurvaziyer ile seyahat edenler için bulunduğu şehirden binmenin büyük bir avantaj olduğunu hatırlatan Alnıtemiz bu yüzden gemilerin İstanbul’a gelmesini yabancı turistler kadar Türk tatilcilerin de dört gözle beklediğini söylüyor. Bu sezon İstanbul’u rotaya aldığını açıklayan ilk firma olduklarını söyleyen Alnıtemiz, Celestyal Cruises’in İstanbul çıkışlı ilk turunu 22 Ekim’de gerçekleştireceği bilgisini veriyor. Gemi Sarayburnu’na yanaşacak. Burada bir gece ve bir gün konaklayacak. Çoğu Amerikalı ve İspanyol olmak üzere 1.200 yabancı yolcu İstanbul’un tarihi ve kültürel güzelliklerini gezecek. 4 bin kişilik bir geminin uğradığı limanda 700 bin dolara yakın ekonomi yarattığı bilgisini veren Alnıtemiz, İstanbul’dan sonraki rotada Çanakkale’nin olduğunu söylüyor. Turistler burada Gelibolu ve Truva’yı keşfedecek. Sonraki rotasında sırasıyla Volos, Girit, Santorini, Mi-konos ve Atina var. Eklektik Ege turları, 19 Kasım’a kadar her Çarşamba İstanbul’dan yolcularını alarak gerçekleşecek. Gemi sezon sonuna kadar İstanbul çıkışlı altı sefer gerçekleştirecek. Alnıtemiz, programları hakkında şu bilgileri veriyor: “Programlarımızı 12 aya yaymaya çalışıyoruz. Bunların da Türkiye limanlarından olmasını istiyoruz. Bu sene Eklektik turumuzdan sonra Kıbrıs, Mısır ve İsrail rotalarını da kapsayan yine Kuşadası çıkışlı 3 Kıta turumuz olacak. Önümüzdeki yıl ise bir başka yeni rota için hazırlanıyoruz. Yunan Adaları ve kurvaziyer keşfini Türk tatilcilere sevdiren Celestyal Cruises olarak İtalya, Hırvatistan vc Karadağ’da keşif deneyimi sunacağız. Venedik’ten kalkış yapacak turlarımızın rotasında Korfu, Patras, Kotor, Dubrov-nik ve Split olacak.”

Fiyatlar 359 euro’dan başlıyor

Bu sezon Mart ayında 3 ve 4 gecelik Iconic Aegean, Nisan’da 7 gecelik Idyllic Aegean turlarına başladıklarını hatırlatan Alnıtemiz şu bilgiyi veriyor: “Misafirlerimizi uluslararası standartlarda hizmet veren gemilerimiz Celestyal Olympia ve Celestyal Crystal’de ağırlayarak Girit, Rodos, Santorini, Mikonos, Patmos, Milos, Atina’da gezdiriyoruz. 359 euro’dan başlayan fiyatlarla 3,4 ve 7 gecelik vizesiz ve her şey dahil Yunan Adaları turlarımızda paket avantajlarımızla birlikte sunduğumuz fiyatlar, her şey dahil ve ötesini kapsıyor. Fiyatlarımıza sınırsız içecek paketinin yanı sıra kara turları, Mikonos shuttle servisi, bahşişler, seyahat sağlık ve tur iptal sigortasının dahil olması ve vizesizlik gibi avantajlarla bakıldığında minimum üç gecede 150 euro, dört gecede 200, yedi gecede 300 euro kadar bir katma değer oluşturuyor.”

KEREM KÖFTEOĞLU



Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu