Turizm Sektöründen Haberler

Yeni nesil turizme hazırlanmalıyız

PANDEMİ ile birlikte dünyada tüm dengeler değişti. Özellikle turizm sektöründe bilinen tüm paradigmalar ve değerler alt üst oldu. Talep ve ihtiyaç öncelikleri farklılaştı. Gezgin istekleri farklı yönlere evrildi. Kısaca pandemi yeni nesil turist tanımı ortaya çıkardı.

Yeni nesil turistler

Yeni nesil turizm
Yeni nesil turizm

OĞUZ DEMİR / PARA; Gezen, seyahat eden turistlerin ya da yolcuların değerleri, davranışları ve talepleri üzerinden yepyeni ihtiyaç listeleri ortaya çıktı. Şimdi seyahat şirketleri ve havayolu başta olmak üzere taşıma firmaları, bu yeni nesil turistleri kişisel ihtiyaçlara uygun olarak baştan dizayn etmeye yöneldiler. Ülkeler ve tur operatörleri, geleceğin turistleri ve gezginlerini tanımlamak için raporlar hazırlatıyor. Yeni veri tabanları oluşturuluyor. Ortaya çıkan farklı alt gruplar için yepyeni planlamalar belirleniyor.

Bunun sonucunda yeni nesil turistlerin talep ve ihtiyaçlarını karşılamak üzere yol haritaları ortaya çıkıyor. Bu yeni nesil yolculara daha hızlı ve doğru ulaşmak için veri tabanları sil baştan dizayn oluyor. Tüm bunları yeniden oluşturmak ve kalıplar belirlemek için de çok sayıda araştırma gündemde. Kısacası, pandemiden etkilenmeden ya da çok az etkilenerek yeni dönemde oluşacak talep ve isteklere nasıl daha iyi cevap verilebileceği noktasında çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Yeni dönemde tatil ve seyahat taleplerinin sil baştan değişeceği bir gerçek. Yapılan detaylı araştırmalar sonucu yepyeni seyyah ve turist verileri ortaya çıkmış durumda.

Denizde tatil
Denizde tatil

Bununla birlikte yakın geleceğe ayak uydurmak için satış kanalları da çeşitlenerek artıyor. Yine yapılan araştırma sonuçlarına göre, önümüzdeki dönemde özellikle kişiselleştirilmiş turizm kavramı öne çıkacak. Bu verilere göre şimdiden kişilere ve küçük gruplara özel ürün ve hizmet paketleri belirlenmeye başlandı. Acenteler ve operatörler ile yolcu arasında kesintisiz iletişim de öne çıkacak bir başka unsur olarak gösteriliyor. Yine yakın gelecekte tatil satın alma sürecinin hikayesini yolculuk tecrübesinin şekillendireceği not düşülmüş.

ormanda kamp
Ormanda kamp

Bu amaçla operatörlerin tatil öncesi “ilham” kanalları olarak adlandırılan akıllı telefon, tablet, sanal gerçeklik başlığı gibi aparatlarla tecrübe deneyimi oluşturması isteniyor. Bu noktada “enformasyon” kanalları akıllı saat, sanal gerçeklik gözlüğü ve hizmet robotları gibi aparatların da devreye gireceği not düşülmüş. Tüm bu gelişmeler ışığında turizmin paydaşları için veri, en önemli geçer akçe olacak. Ve tabii ki, en çok, en iyi veri toplayan ve bu verileri en iyi şekilde kullanan firmalar rekabette bir adım öne çıkacak.

kamping
Kamping

Bu noktada farklı ve hatta ütopik veri toplama yöntemlerinin de devreye gireceği bir gerçek. Şirketler yani tatil satan kurumlar, tüm bu veriler doğrultusunda yeni nesil yolcular için şimdiden hazırlıklara başlamalı. Hemen ekleyelim, yapılan araştırmalara göre yakın gelecekte turistlerin talepleri de değişecek. Seyahat satın alanlar dönüştükçe, satan firmalar da gelişecek ve farklı bir kimliğe bürünecek.

glamping
Glamping

Bu konuda çok sayıda farklı strateji söz konusu. Örneğin yapılan bir araştırmaya göre, ortaya çıkacak yeni nesil yolcular altı farklı tipte. Bunlardan biri, sosyal medyadan ilham alanlar olarak belirlenmiş. Bu kesim seyahat planlarken sosyal medya ağlarını kullanacak. Kişiselleştirilmiş hizmet üzerine odaklanan bu grubun yeni hizmetlere çok açık olduğu vurgulanıyor.

yeni nesil turist
Yeni nesil turist

Tüm bu veriler ışığında Türkiye, yeni dönemde yeni turist tiplerine göre dünyanın en önemli destinasyonlarmdan biri olabilir. Hatta bırakın biri olmayı, hayal bile edilemeyecek noktalara gelebiliriz. Yeni nesil turistler için moda ülke olup aradan sıyrılma şansımız çok yüksek. Ortaya çıkacak yeni moda akımlara şimdiden hazırlanmalıyız. Yeni nesil turizme hayat verecek çalışmaları planlayıp topyekûn harekete geçmek gerekiyor.

Böylece ülke olarak pandemi sonrası geleceğin turizminde küresel güç olabiliriz. Evet, gelecekte de dünya turizm pazarından pay almak, adeta bir savaş gibi olacak. Türkiye, bu savaşa raporları, verileri ile şimdiden hazır olursa, pandemi sonrası küresel güç olma şansı çok ama çok yüksek… Sağlıklı bir hafta dileğiyle…

OĞUZ DEMİR / PARA

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu