Teknoloji ve İnovasyon Haberleri

Akıllı klimalar hayatı kolaylaştırıyor

İnverter klimalar düşük enerji tüketimi ve minimum karbon emisyonu sağlayan özellikleri ile iklimlendirme teknolojisinin yaygınlaşmasını sağladı. Günümüzün akıllı klimaları enerjiyi boşa harcamıyor, çevreyi koruyor. Sadece yazın değil kışın da sağladığı konfor ile doğru iklimlendirme olanağı sağlıyor.

akilli klimalar

KLİMALAR artık eskiden olduğu gibi lüks tüketimin bir parçası değil. Akıllı inverter klimalar sayesinde bilinenler tersine döndü. Düşük enerji tüketimi ve minimum karbon emisyonu sağlayan akıllı klimaların teknolojileri çevreyi koruyor, enerjiyi boşa harcamıyor, tasarruf sağlıyor. Üstelik yaz ve kış klimaların mekanlarda sağladığı doğru iklimlendirme sayesinde sağlıklı bir hava solunuyor; yaşlılar, çocuklar ve kronik hastalığı olanlar rahat ediyor.

Klima sektörü her yıl biraz daha gelişiyor. 2013 yılını yüzde 10 büyüme rakamıyla kapatan sektör, 2014 yılından hayli ümitli. Türk tüketicisi son yıllarda daha da bilinçli bir şekilde iklimlendirme ihtiyaçlarını gidermek için klimayı tercih ediyor. Rekabetin yüksek olduğu sektörün en önemli argümanı ise teknolojisi yüksek, inovatif ürünler. Ürün çeşitliliği, her beğeniye ve her ihtiyaca göre bir ürünün oluşu satışta ivmeyi yukarı taşıyan unsurlar olarak dikkat çekiyor. Bu bağlamda Daikin, üstün teknoloji ile tasarımın buluştuğu ürünleri ile tüm dikkatleri üzerinde topluyor.

Faaliyet gösterdiği 162 ülkede son teknoloji ürünlerle tanınan Japon klima devi Daikin, değişik fiyat aralıklarında birbirinden işlevsel ürünleriyle sektörde fark yaratıyor. Üst segment cihazlarda bulunması gereken özellikleri standart olarak tüm ürünlerine uygulayan Daikin, enerjide tasarruf ve yüksek verimlilik prensibinden ödün vermiyor.

Nemi ayarlayan tek klima: Ururu Sarara

Daikin’in yenilikçi uzman kimliğini en iyi yansıtan klimalardan biri olan Ururu Sarara, sahip olduğu özelliklerle dikkat çekiyor. Bulunduğu ortamı temizlemenin yanı sıra havayı nemlendirerek dengeli şekilde ısıtan dünyanın ilk split kliması olan Ururu Sarara, bedenen ve ruhen sağlıklı bir yaşam alanı sağlıyor. Ururu Sarara, hava temizleyicilerinde kullanılan yenilikçi teknolojiyle havayı dış ve iç ünite olmak üzere iki aşamada temizliyor. Cihaz, egzoz gazlan gibi istenmeyen kokulan dış ünitede, sigara dumam ve yemek kokularını ise iç ünitede temizliyor. Toz ve polen filtreleri ve fotokatalitik hava temizleme filtresi ile havayı temizleyen ürün, Flash Streamer teknolojisiyle olası formaldehit, virüs ve mantar kalıntılarını da gidererek sağlıklı bir yaşam alanı oluşturuyor. Ururu Sarara, klasik klimaların aksine, havayı isteğe göre ayarlayıp üfleyerek, ortamın havasını kısa sürede taze hava ile besleyebilen ilk konut tipi klima sistemi olma özelliğini taşıyor.

Su haznesi olmadan çalışan ve nemlendirilen havanın eşit şekilde dağılmasını sağlayan Ururu Sarara, diğer nemlendiricilerden farklı olarak, iç ortam havzasındaki nem oranım düşürürken, soğuk kura hava ile sıcak havayı karıştırarak oda sıcaklığını koruyor. Sıcaklığı, havayı ve nem oranını kontrol eden modelin, klima endüstrisinde bir ilk olan küf şoklama özelliği ise küf oluşumunu önlüyor. Ekonomik Tasarım kesi’ni benimseyen Ururu Sarara, 5 kilowatt soğutma veya ısıtma kapasitesi sağlamak için yalnızca 1 kilowatt eneıji tüketiyor.

“Akıllı göz” teknolojisinin tasarımla buluşması:

Emura Şık ve sade tasarımıyla 2010 İF Ürün Tasarımı Ödülü’nü alan Emura inver-ter klima, bir mühendislik harikası olarak değerlendirilen “akıllı göz” teknolojisi ile dikkat çekiyor. Emura, optimum hava dağılımı ve çok sessiz çalışma özellikleriyle öne çıkıyor. Mat kristal beyaz, siyah ve kumlanmış alüminyum olmak üzere üç farklı iç üniteye sahip modeli bulunan A sınıfı eneıji kategorisindeki Emura, inverter teknolojisi sayesinde çalışmaya başlama ve durdurma sırasındaki enerji tüketimini önlüyor. Modelin, haftalık programlanabilir uzaktan kumandası ise en önemli kozlarından.

Özel tasarım kumanda üzerindeki çalışma düğmesine basıldığında, ön panel ve kanat açılarak cihazın enerji tasarruf özelliği olan ‘akıllı göz’ ortaya çıkıyor. Bu yerleşik sensör, odada bulunan insanları algılayarak oda boşaldığında otomatik olarak enerji tasarruflu moda geçiş yapıyor. Daikin Emura’nm titanyum apatit fotokatalitik hava temizleme filtresi, havadaki mikroskobik toz partikülerlerini temizlerken bakteri ve virüs gibi organik kirleticileri emiyor ve kötü kokuları gideriyor. Cihaz, gece ayar moduyla aşırı ısınmayı veya aşırı soğumayı önleyerek konforlu bir uyku ortamı sağlıyor. Konfor modu, ünitenin soğuk hava etkisi yaratmayacak şekilde çalışmasını garanti ediyor. Soğutma sırasında soğuk havanın doğrudan insanların üzerine gelmesini önleyen Daikin Emura, ısıtma sırasında da sıcak havanın odanın alt kısmına doğru üflenmesini sağlıyor. Güçlü çalışma moduyla odaları hızlı bir şekilde ısıtan veya soğutan Emura’nm otomatik salınım sistemi ise odanın her tarafına eşit derecede sıcaklık veriyor.

Bakteri yok eden Mira

A enerji sınıfı Mira serisi inverter klimalar, sezonsal verimlilik kriterlerine uygun olarak üretilen ve sessiz çalışması ile dikkat çeken bir seri. Sadece Daikin e özel titanyum apetit fotokatalitik hava temizleme filtresi ile havayla taşman mikroskobik toz partiküllerini temizleyen, kokuyu güçlü şekilde gideren Mira, bakterilerin, virüslerin ve mikropların çoğalmasını önleyerek düzenli bir hava akışı sağlıyor. Mira’nın nem alma modu, bulunulan ortamdaki nem seviyesini düşürürken, zaman programlayıcısı da 24 saat içerisinde herhangi bir zamanda soğutma ya da ısıtma başlayacak şekilde ayarlanabiliyor. Yüksek teknolojili bir üretim olarak geliştirilen yeni bir inverter klima serisi olan Mira, farklı iklim ve ortam koşullarında yüksek enerji tasarrufu ve düşük işletme maliyetini bir arada sağlıyor. Mira serisi klimalar, tüm diğer yeni nesil Daikin klima modelleri gibi üç yıl cihaz, beş yıl kompresör garantisi ile satılıyor.

Türkiye’de 100 evden 15’ine klima girdi

Dünyada iklimlendirme sektörünün büyüklüğü, 88 milyar doları soğutma, 32 milyar doları ısıtma olmak üzere 120 milyar doları buluyor. Bunun yüzde 20’sini de Daikin tek başına gerçekleştiriyor. Türkiye’de ise toplam pazarın büyüklüğü 1.2 milyar doları ısıtma olmak üzere 2.3 milyar dolar seviyesinde. Dünyanın 162 ülkesinde faaliyet gösteren bir marka olarak Türkiye’deki mevcut durumu, sektörün sahip olduğu potansiyelin göstergesi olarak kabul ediyor.

0 nedenle Daikin, Türkiye’yi bölgenin üretim ve Ar-Ge üssü olarak konumlandırmış durumda. Türkiye’nin içinde bulunduğu iklim kuşağı düşünülürse, özellikle soğutma sektöründe ciddi bir potansiyel olduğu görülüyor. Daikin’in merkezi olan Japonya’da klima sahiplik oranı yüzde 100’lere yaklaşmış durumda. Avrupa’da ise bu oran yüzde 90’larda. Türkiye’de ise klima sahiplik oranı henüz yüzde 15 civarında. Yapılan hesaplamalara göre pazar beşe katlanma potansiyeline sahip.

Sezonsal verimlilikte bir ilk:
Shira Serisi

Gerçek enerji verimliliğini gösteren sezonsal verimlilik, tüm Avrupa ile birlikte Türkiye’nin de yeni tanıştığı bir kavram. Sezonsal verimlilik kriterleri Türkiye’de 2014 yılının Ocak ayından itibaren uygulanmaya alındı ama Daikin Türkiye, 2013 yılında Avrupa ile eş zamanlı olarak bu kriterleri uygulamaya başlamıştı. Daikin Türkiye’nin, bu kriterlere uygun ilk inverter kliması Shira, farklı iklim ve ortam koşullarında yüksek enerji tasarrufu ve kullanım konforu ile düşük işletme maliyetinin bir araya geldiği yeni bir seri.

Shira’nın özellikleri arasında, ortamdaki kişileri algılayıp havanın direkt olarak üzerlerine üflenmesini engelleyen akıllı göz sensörü de bulunuyor. Homojen, geniş hava dağılımını sağlayan “Coanda” etkisi olarak adlandırılan üfleme ağız yapısı ile Shira, dört yöne otomatik hava yönlendirme yapabilen kanatları, yatak odaları dahil tüm yaşam alanlarında rahatlıkla kullanımı sağlayacak düşük ses seviyesine sahip. Shira’yı farklı kılan bir özelliği de ortamdaki kişilerin hareketlerini algılayabilmesi. Hareket sensörü özelliği Shira, ortamda 20 dakika boyunca hareket algılamadığı zaman otomatik olarak ekonomi moduna geçiyor. Shira serisinin cihazlarında haftanın her gününe dört farklı komut programlaması yapabilen, toplamda 28 farklı ayar kaydedilebilen hafıza ve kumanda bulunuyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu