Dünyadan ve Türkiyeden Güncel Haberler

Alışveriş Deneyimi Teknoloji İle Değişiyor

Online alışveriş deneyimi. Ülkemizde ünlü alışveriş caddelerinde pek çok mağaza ekonomik sebeplerle devrediliyor. Dünyanın dört bir yanında e-ticaretin gücü pek çok fiziki mağazanın cazibesini yitirmesine neden oluyor. Online alışveriş deneyimi her geçen gün kolaylaşıyor, kişiselleştirilmiş deneyimle farklı bir noktaya geliyor.

Bu noktada teknoloji yüzyıllardır değişmeyen dükkan ve mağaza alışveriş deneyimini ne şekilde değiştirebilir? E-ticaret geleneksel alışveriş deneyimini bitirir demek gerçekçi değil. Hatta e-ticaret devi Amazon’un son bir kaç yıldır fiziki mağazacılık konusunda attığı adımlar perakende sektörünün geleceği konusunda bize farklı bir fikir veriyor.

Alışveriş alışkanlıklarımızı değiştirecek teknolojik yenilikler

E-ticaret sektörü büyümeye devam etse de önümüzdeki yıllarda, perakende sektöründe devrimsel teknolojik gelişmelere tanık olacağız. Teknolojinin de yardımıyla, müşterilere daha artırılmış bir müşteri deneyimi sunacak geleneksel ve fiziksel mağazacılık varlığını sürdürmeye devarp edecek.

Alışveriş Deneyimi
Alışveriş Deneyimi Teknoloji İle Değişiyor

Kasiyersiz yeni nesil alışveriş

Jeff Bezoz, Amazon.com’u kitap ticareti yapmak amacıyla kurmuştu. Bugün bir e-ticaret devi olmakla birlikte, 2015 yılından bu yana açtığı fiziksel kitap dükkanıyla da geleneksel mağazacılıkta büyüyor. Bu Amazon’un fiziksel dünyadaki tek yatırımı da değil. Firma geçtiğimiz yıl 16,4 milyar dolarlık yatırımla ABD’nin ünlü market zinciri Whole Foods’u satın alarak fiziki varlığını tüm ABD’ye yaydı.

Geleneksel mağazacılık anlamında yapılan tüm bu yatırımlar bir yana Amazon’un geçtiğimiz yıl tanıtımını yaptığı ve bu yıl ilk defa halka açtığı kasiyersiz market AmazonGo, aslında teknolojiyle geleneksel mağazacılığın iç içe geçmesi sonucu hayatımıza girecek yeni nesil alışveriş deneyimiyle ilgili bize ipuçları veriyor.

Günümüz rekabetçi pazar koşullarında, e-ticaret ile rekabet eden geleneksel mağazacılık da teknolojiyi yoğun olarak kullanmak zorunda.

AmazonGo
AmazonGo

Teknoloji perakende sektörünü dönüştürüyor

Perakende ve teknoloji devleri alışveriş deneyimini hem daha kolay, hem de daha eğlenceli ve sosyal bir aktivite haline getirmek için yoğun çaba sarf ediyor. Online alışverişin hız ve kolaylığıyla, fiziksel alışverişin verdiği mutluluğu bir araya geliyor. Önümüzdeki dönemde alışveriş alışkanlıklarımızı değiştirecek pek çok teknolojik yenilikleri birlikte inceleyim:

Akıllı Teslimatlar: Dronelar ve sürücüsüz araçlarla teslimat süresini 30 dakikaya kadar indirmek yakın zamanın hedefleri. Önümüzdeki yıllarda geleneksel bir mağazadan yapacağınız alışveriş, paket taşımanıza gerek kalmadan evinize telim edilebilir.

Akıllı Nesneler: Örneğin “akıllı ayna” konsepti soyunma kabininde, size “Denediğiniz kıyafet size uygun mu değil mi, mağazada başka renk veya beden mevcut mu?” sorularının yanıtını verebilir. İsterseniz ürünün barkodunu aynaya okutarak, kredi kartınız ile temassız ödeme yaparak ödemeyle alışverişi bitirebilirsiniz. Yakın gelecekte akıllı mutfaklar rutin alışverişlerinizi kolaylaştıracak, buzdolabınızda kalmayan ürünler eve otomatik olarak sipariş edilecek.

Mobilya satın almak istediğiniz zaman, istediğiniz ürünün evinize uygun olup olmadığını gerçek zamanlı denemenizi sağlayan uygulamalar da çok yakında hayata geçecek. Ürünü tablet ya da telefonunuzda seçip, evinizde koymayı düşündüğünüz alana doğru tuttuğunuzda, ürünün üç boyutlu modelini odaya yerleştirilmiş olarak görebileceksiniz.

Akıllı asistanlar: Alışveriş için gittiğimiz bir mağazada istediğimiz ürünü, bedenini ya da rengini bulamadığımız çok olmuştur. Google asistan veya Siri benzeri yapay zeka uyanmalarının sizi, istediğiniz ürünün stokta olduğu doğru mağazaya yönlendirme becerisi var. Henüz yaygın olmasa da yakın gelecekte sıklıkla kullanacağımız bir özellik haline geleceğini söyleyebiliriz.

Akıllı alışveriş arabaları da pek çok perakende devinin yatırım yaptığı teknolojiler olarak öne çıkıyor. Panasonic’in geliştirdiği akılı alışveriş sepeti içine koyduğunuz ürünlerin fiyatlarını otomatik hesaplıyor. Kasaya geldiğinizde sepeti bir makinenin üstüne koyuyorsunuz. Siz faturayı öderken, sepetin altı açılıyor, ürünler bir paketin içine yavaşça yerleşiyor. Faturayı ödeyip paketi alıp mağazadan çıkıyorsunuz.

İlginizi çekebilir: Alışveriş Tuzaklarına Dikkat

 

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu