Şirket Haberleri

Alman Hazır Mutfak Devi Nolte Türkiyede Fabrika Kuruyor

Alman mutfak devi fabrika kuruyor

Alman hazır mutfak devi Nolte, 2014 yılında kuracağı fabrikayla Türkiye’de üretime başlayacak. Almanya’dan sonra ilk kez dünyada bir fabrika yatırımı yapan Nolte, bu fabrikadan Rusya, İran, Irak ve Türki Cumhuriyetlere de ihracat gerçekleştirecek.

selahattin gurelTürkiye hazır mutfak pazarının şu andaki büyüklüğünün 600 milyon Euro civarında olduğu tahmin ediliyor. Ancak bu rakamın 500 milyon Euro’sunu markasız mutfaklar oluşturuyor. Markalı mutfakların ise her yıl pazarda yüzde 15 civarında büyüme gösterdiği ifade ediliyor. 100 milyon Euro değerindeki markalı mutfak pazarı, bu yıl 115 milyon Euro’yu görmeyi hedefliyor. Yabancı markalar ise pazardan aldıkları payı 40-45 milyon Euro’ya çıkarmanın hesaplarını yapıyor.

2009 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren Alman hazır mutfak devi Nolte, 35 milyon liralık cirosuyla Türk ithal mutfak pazarının önde gelen şirketleri arasında yer alıyor. Günde 750 adet üretimle Avrupa’da da ilk üç içerisinde bulunuyor. Türkiye’ye yatırım yapma kararı alan ve fabrika kurmaya hazırlanan Nolte, bu fabrikadan Rusya, İran, Irak ve Türki Cumhuriyetlere de ihracat yapacak.

ADAPAZARI YA DA İZMİT

Nolte Türkiye Genel Müdürü Sebahattin Gürel, Türkiye’de toplam 14 mağazayla faaliyet gösterdiklerini söylüyor. Bu sayıyı 2014’te 18’e çıkartmayı ve Türkiye geneline yayılmayı hedeflediklerini belirtiyor. Ciroda da yüzde 15 artış beklediklerini ifade eden Gürel, Nolte’nin Almanya dışında mağaza için yatırım yaptığı ilk ülkenin Türkiye olduğuna dikkat çekiyor.

Fabrika yatırımını dört yıllık başarının bir sonucu olarak gördüklerini belirten Gürel, Nolte’nin Türkiye’deki potansiyeli en iyi şekilde değerlendirmek istediğini vurguluyor. Gürel, “Fabrika tamamlandığında Türkiye’de de üretim gerçekleştirmeye başlayacağız ve bu ürünler daha ekonomik olacakları için bize rekabette de avantaj sağlayacak” diyor.

Sebahattin Gürel’in sverdiği bilgiye göre 2 alternatifin değerlendirildiği, fabrika Adapazarı ya da İzmit civarında kurulacak, inşaata 2014 yılı içinde başlanacak ve en kısa sürede tamamlanacak.

İHRACAT YAPACAK

Fabrikanın yatırım miktarı 5 ile 10 milyon Euro arasında olacak. Nolte’nin üretim konusunda oldukça iddialı olduğunu söyleyen Gürel, “Türkiye’de de bu durum aynı olacak. Amacımız yeni fabrikamızda günde 100 mutfak üretmek” diyor.

Nolte’nin Almanya’daki fabrikalarında bin 50 kişi çalışıyor. Nolte Express markasında görev yapan ise 200 çalışan var. Türkiye’de açılacak fabrikada istihdam edilecek kişi sayısı birkaç yıl içinde 500’e ulaşacak.

Gürel, fabrika yatırımı sayesinde orta vadede cirolarını 80 milyon TL’ye yükseltmeyi, pazar paylarını da yüzde 30’a çıkartmayı hedeflediklerini belirtiyor. Gürel, şöyle devam ediyor: “Türkiye’nin coğrafi konumu bu noktada bizim için çok önemli. Lojistik anlamında Türkiye’nin Rusya, İran, Irak ve Türki Cumhuriyetler gibi ulaşmayı hedeflediğimiz noktalara yakınlığının ihracatta büyük kolaylık sağlayacağını düşünüyoruz.

Nolte, mutfakta olduğu gibi yatak odası ve dolap sistemlerinde de oldukça iddialı bir marka. Ancak markanın girmek istediği bambaşka bir alan var: 0 da banyo. Sebahattin Gürel, “Banyo bizim için bambaşka bir alan ancak mutfak gibi evin en özel bölümlerinden birinde sahip olduğumuz deneyimle bu konuda da başarılı olacağımızı düşünüyoruz” diyor. Gürel, mevcut tesislere entegre edilecek yeni üretim bantları ile banyo mobilyaları üreteceklerini ifade ediyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu