Kariyer ve İş

Amerika ingilizce öğretmenleri alacak

ABD, “İngilizce Öğretmenliği Programı” adıyla yeni bir uygulama başlattı. Programa katılan öğretmenlere aylık 2 bin 500 dolar maaş ödenecek. Başvuruda aranan öncelikli şart, en az üç yıl İngilizce öğretmenliği deneyiminin olması.

ABD nitelikli iş gücünün çalışmak için yolunu tuttuğu ülkelerin başında geliyor. Her yıl birçok farklı meslekten nitelikli çalışan kabul eden ülke şimdi de İngilizce öğretmenlerine özel yeni bir program başlattı. “ABD’de İngilizce Öğretmenliği ve Staj Programı” adıyla duyurulan bu yeni programa Türkiye’den de başvuru yapılabiliyor.

Program sayesinde öğretmenler kendilerini mesleki olarak geliştirme, ABD eğitim sistemini yakından deneyimleme, kendi dil ve öğretme becerilerini geliştirme ve tüm bunlara ek olarak ülkemizden daha iyi ücretlere çalışma fırsatı yakalıyor. Programa katılmak isteyen öğretmenler başlangıçta programa katılım ücreti ödüyorlar. Bu ücreti ödeyen öğretmen ABD’de maaşlı olarak çalışmaya başlayabiliyor.

MAKSİMUM 6.900 DOLAR

IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarları Genel Müdürü Deniz Akar, “ABD’nin açtığı bu program İngilizce öğretmenleri tarafından büyük ilgi görüyor. Öğretmenler belirli bir meblağı programa katıhm ücreti olarak ödüyorlar. ABD’de minimum bir yıl çalıştığı düşünülen bir öğretmen ödediği parayı misliyle geri alıyor. Bir öğretmen yılda ortalama 30 bin dolar kazanıyor. Bu da öğretmenin ödediği program katılım § ücretini maaşıyla çıkardığı anlamına geliyor. Öğretmen çalıştığı okuldan memnun ise çalışmaya devam etmek için talepte buluca,. nabiliyor. Program bir yıl olarak görülse de öğretmen bu süreyi üç yıla kadar uzatabiliyor” diyor.

Başvuru ücreti, öğretmenlerin ABD’de çalışacağı okulun bulunması, gerekli anlaşmaların yapılması, çalışma izinlerinin alınması ve konaklayacağı yeri bulabilmesi için ödeniyor.

Öğretmen çalışacağı okulu kendi organize edebiliyor ya da konaklayacağı yeri kendisi seçmek istiyorsa sadece program başvuru ücreti ve çalışma izinleri için 4.900 dolar ödeme yapıyor. Başvuran kişi okulun ayarlanması ve konaklama yerinin bulunması dahil tüm ihtiyaçlarının karşılanmasını istiyorsa 6.900 dolarlık bir meblağı gözden çıkartıyor.

EK İŞ FIRSATI DA SUNULUYOR

Bu ödemeleri yapan öğretmen en az 2.000 dolar, genellikle ortalama 2.500 dolar maaşla işine yerleştiriliyor. Program kapsamında öğretmenlere ikinci bir işte çalışma hakkı da sunuluyor. Öğretmen bağlantılarını kurduğu takdirde ikinci bir okulda da çalışabiliyor. İkinci bir meslekte çalışan öğretmenlerin maaşı 3.500-4.500 dolara kadar yükselebiliyor.

ABD’de çalışan öğretmen stajyer olarak işe başladığından dolayı iş yükü ve sorumlulukları Türkiye’ deki işine oranla çok daha az oluyor. Bu da öğretmenin stres ve baskı altında kalmadan kendini geliştirmesine ve arzu ettiği takdirde ikinci bir işte çalışmak için kendine zaman yaratabilmesine olanak sağlıyor.

YAŞAM MASRAFLARI

Economic Policy Instıtue’nin yaptığı araştırmaya göre, ABD’de kiraladığı bir evde tek başına yaşayan bir kişinin aylık gideri 2.000 ile 4.000 dolar arasında değişiyor. ABD’de yaşam masrafları eyaletten eyalete, şehirden şehire farklılık gösteriyor. Program kapsamında öğretmenlere sunulan paylaşımlı ev önerileri aylık yaşam masraflarını önemli ölçüde düşürüyor. İyi şartlarda paylaşımlı bir evde konaklama yapan kişi ortalama 400 dolar ödüyor. Evin elektrik, gaz, su, tadilat gibi masrafları da düşünülüp bunlar da toplama dahil edildiğinde 634 dolar ev ihtiyaçlarına gidiyor. Önemli bir kalem olan yemeğe 300 dolar, ulaşıma (benzinli araba ile) 200 dolar, giyime 100 dolar, eğlence ve boş zamana 100 dolar harcama ortalamaları bir kişinin aylık 1.300 dolarlık bir harcama yapacağını gösteriyor.

EN AZ ÜÇ YIL DENEYİM ŞART

Başvuru yapacak öğretmenin İngilizce Öğretmenliği, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, İngilizce Karşılaştırmalı Edebiyat, İngilizce Mütercim Tercümanlık gibi bölümlerden mezun olup formasyon sertifikasına sahip olması gerekiyor.

Şartlardan bir diğeri ve ise, programa başvuracak öğretmenin en az üç yıllık deneyime sahip olması. İngilizce öğretmenin dil yeterliliğinin en az upper-Intermediate olduğunu çeşitli sınavlarla ispatlaması gerekiyor. Tüm bu şartları yerine getiren öğretmen programlar kapsamında ABD’de ilk veya ortaokullarda çalışmaya başlayabiliyor.

VİZE BAŞVURUSU

Vize konusunda Amerikan Konsolosluğu’ndan bilgi almanız gerekiyor. Konsolosluk, vize konusunda gerekli duyuruları yapıyor. En güncel bilgileri yapılan değişiklikleri konsolosluk web sitesinden takip edebilirsiniz. Vize formunuzu doldururken tabii ki seyahat amacınıza uygun vize türünü seçmeniz çok önemli. Farklı bir vize türü seçmeniz halinde vize başvurunuzu yeniden yapmanız istenecek. Bu durumda yemden randevu almanız, tekrar sıranızın gelmesini beklemeniz ciddi bir zaman kaybı yaratabilir. Vize görüşmenizin ve işlemlerinizin gecikmesini önlemek için Elektronik Vize Başvuru formunu eksiksiz ve doğru olarak doldurmanız ve seyahat amacınıza uygun, doğru vize türünü seçmeniz son derece önemli.

Bu aşamada size göre basit görebilecek ancak tüm başvuru sürecinizin olumsuz sonuçlanmasına neden olabilecek bazı konular var. Örneğin, fotoğraf… Fotoğrafınızın son altı ay içerisinde çekilmiş olması şart. Fotoğrafı başvuru formunuza yüklemiş olmanız veya görüşmenize gelirken yanınızda getirmeniz isteniyor. Altı aydan eski fotoğraflar kesinlikle kabul edilmiyor. ABD vizesi alabilmeniz için pasaportunuzun ABD’ye varış tarihi itibariyle en az altı ay süreyle geçerli olması gerekiyor. Pasaportunuzun geçerlilik süresi altı aydan daha az ise başvuru yapmadan önce süresini uzatmanız tavsiye ediliyor. Planladığınız seyahat tarihinden en az 6-8 hafta önce başvurunuzu yapmanız öneriliyor. Başvuru sahipleri konsolosluğa giderek vize görüşmesi yapmak zorunda. Eğer daha önceden alınmış vizeniz varsa, son alman Amerikan vizesinin halen geçerli olması veya geçerliliğinin bitiş tarihinden itibaren 48 ay içerisinde yenileme başvurusunun yapılıyor olması gerekiyor.

İlk yapmanız gerekenler

ABD ‘de eğitim, yaşam konularında danışmanlık hizmeti sunan Mezun Group uzmanları önemli uyarılarda bulunuyorlar, işte bunlardan bazıları: ABD’ye indiniz. Sosyal güvenlik numarası (Social Security Number) almanız gerekiyor. Bu numarayı edinmek size birçok konuda kolaylık sağlar.

İşe girerken, ev kiralarken, banka hesabı açtırırken, ehliyet alırken, kredi kartına başvururken ve daha birçok durumda sizden talep edilebilir. Sosyal güvenlik numaralarını Sosyal Güvenlik idaresi’nden [Social Security Administration) alabilirsiniz. ABD’de Türkiye’den farklı olarak her türlü ödemenizde çek kullanılıyor. Örneğin telefon faturanızı, elektrik faturanızı, kredi kartı borcunuzu ve daha birçok ödemenizi çek yazıp postalamak yoluyla yapacaksınız. Çek defteri edinebilmek için bir bankada çek hesabı [vadesiz tasarruf hesabı – checking account] açtırmanız gerekir.

Çek hesabı açtırdığınızda Geldiğiniz bölgedeki ulaşım imkanlarına ve nerede yaşayacağınıza bağlı olarak araba almanız gerekebilir. İlk geldiğiniz bir iki ay boyunca Türkiye’den aldığınız ehliyetinizle araba kullanabilirsiniz. Ama bu sürenin sonunda bulunduğunuz eyaletin ehliyetini almalısınız. Eğer Türkiye’den gelirken uluslararası ehliyet alıp gelmişseniz bu ehliyetle bir yıl boyunca araba kullanabilirsiniz.

Ersan Çıplak

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu