Emlak ve Gayrimenkul Haberleri

Amerikadan Ev Al Kazan

ABD’de ev sahibi olmak hemen herkesin rüyasıdır. ABD’nin önde gelen emlak broker şirketleri International Realty Group (IRG) ve Property Invest (PI) USA, tam da bu hayali olanlara cevap verebilecek iki şirket. IRG ve PIUSA; ABD’nin Miami ve Baltimore şehirlerinde büyük bir gayrimenkul portföyünü yönetiyor. Gerek konut, gerekse işyeri olarak birçok cazip projeyi yatırımcılara sunuyor. Şirket yöneticileri, Türk yatırımcıların önümüzdeki süreçte doğacak büyük gayrimenkul fırsatından yararlanmalarını öneriyor.

Amerikada ev sahibi olmak

Florida eyaletinin değişik bölgelerinde konut, işyeri ve arazilerle ilgili alım-satım işlemlerini yürüten IRG, özellikle Miami’de yatırım yapmak isteyen yatırımcıları, burada bulunan inşaat sahipleri ile tanıştırarak hem yatırım yapmalarına, hem de şirket ortaklıkları kurmalarına destek oluyor. Miami merkezli IRG, konut ve ticari gayrimenkullerde uzmanlaşmış, Miami’den Orlando’ya kadar uzanan bölgede faaliyet gösteren emlak broker’lığı yapan bir firma. Miami’deki dünyaca tanınmış ‘Waldorf Astoria Residence’ ve ‘Una Residences’ gibi lüks projelerin henüz proje aşamasındayken anlaşmalarını yapıp yatırımcılara normal değerinin altında cazip fiyat avantajıyla yatırım yapma fırsatı sağlıyor. International Realty Group’un iştiraki Property Invest USA ise Baltimore’da yüzde 10 net getiri sağlayan gayrimenkullerin satışını yapıyor.

ev
Amerikada ev sahibi olmak

“2 Yılda Yüzde 40 Artacak”

ABD’de gayrimenkul pazarının önemli oyuncularından International Realty Group’un (IRG) kurucusu Giovanna Guzman, Türk yatırımcılardan bölgeye inanılmaz talep olduğunu, son beş yılda şirket olarak Türk yatırımcılara çeşitli projelerden 95 bin dolar ile 15 milyon dolar arasında değişik gayri-menkuller sattıklarını belirtiyor.

Son üç yılda sadece Miami bölgesine yapılan yatırım tutarının 5 milyar doları geçtiğini belirten Guzman, “Bu miktara, arazi veya proje yatırımı dahil değil. Bu yatırımların gelecek iki yıl boyunca yüzde 40 civarında artacağını düşünüyorum” diyor.

Bu durumu Türk yatırımcılar için büyük bir fırsat olarak değerlendiren Guzman, konuşmasını şöyle sürdürüyor: “Şirketimiz, 20 yılı aşkın Miami deneyimiyle en doğru fırsatları Türkiye’deki bireysel ve kurumsal yatırımcılarla buluşturmak ve onları en doğru şekilde yönlendirmek konusunda lider konumda. Deneyimlerimiz, tecrübeli ekibimiz, güçlü bağlantılarımız ve devam eden yatırım ve ortaklıklarımızla Miami ve Florida’da uzmanlığı ile tanınan bir marka haline gelen IRG, sizlerle birlikte hep ileriye doğru emin adımlarla lider ve yenilikçi bir şirket olmaya devam edecek.”

Property Invest (PI) USA şirketi kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Bayırlı ise IRG’ye ortak olduklarını, IRG’nin Baltimore pazarındaki ürün yelpazesine 95 bin dolardan başlayan evleri ekleyip her kesimden müşteriye hitap ettiklerini söylüyor. İki şirket bu şekilde güçlerini, bilgi ve birikimlerini birleştirerek ABD’de pazar paylarını artırmaya başladıklarını anlatıyor. Türk iş ve sanat dünyasından pek çok ünlü isme Miami’de emlak broker’lığı yapan IRG’nin, yatırımcılara evlerinden çıkmadan ABD’de yatırım yapma şansı sunduğunun altını çizen Bayırlı, Baltimore’un son dönemde Tür yatırımcıların ilgisini çeken bölgelerden olduğunu belirtiyor. Bu bölgede gerek konut, gerekse iş yeri olarak çok cazip projelerin olduğunu söyleyen Bayırlı, kendilerinden ev alan bir yatırımcının garantili minimum yüzde 10 net kazanç sağladığına dikkat çekiyor.

“Satışlarımızı 2’ye Katlayacağız”

2021’de satışlarını iki katma çıkaracaklarını ifade eden Bayırlı, şu bilgileri veriyor:

“Yatırımcılarımıza Baltimore şehrinde satıştaki evler kiracısı hazır bir şekilde alınıyor. Tapu işlemleri e-mail üzerinden elektronik imza ile yapılıyor. Yatırımcı hiçbir evrak işiyle uğraşmıyor, her şeyi onlar adına biz ekibimizle çözüyoruz. Kiraları ABD’deki hesaplarına her ayın başında yatıyor. Kiracı ödemeyi yapmasa bile biz şirket olarak bunu imzaladığımız kontrat ile garanti ediyoruz. Doğu yakasının en büyük liman şehri Baltimore’da ev fiyatları, Washington D.C.’ye kıyasla çok daha uygun. İnsanların çoğu evlerini kiralıyor ki, bu da şehri yatırımcıların kiralık mülk satın alması için ideal bir yer haline getiriyor. PIUSA, kira bedelini yatırımcı yatırımını elinde tuttuğu süre boyunca garanti ediyor.”

Sistem Nasıl İşliyor?

ABD’den ev almak için Amerikan vizesine gerek yok. Cengiz Bayırlı, işleyen sistemi şöyle anlatıyor: “Pasaportunuzdaki bilgilerle avukatlar kontratları hazırlıyor, kontrat e-postayla yatırımcıya ulaşıyor. Müşteri elektronik ortamda imzalıyor, evin değeri 100 bin dolarsa bunun yüzde 50’sini tapu dairesinin hesabına aktarıyor. Bizim parayla hiçbir alakamız yok. Ben evin tapusunu tapu dairesine veriyorum, yatırımcı parayı tapu dairesine gönderiyor. Bütün işlemler bittikten sonra o para benim hesabıma geçiyor, tapu ise evi alan yatırımcının adına çıkıyor. Her şey elektronik sistemde, online oluyor. 10 ülkeden yabancı yatırımcılarla iletişim halindeyiz, evleri üç gün içinde satıyoruz. 100 bin dolarlık bir evin yıllık kira getirisi net minimum yüzde 10. Üstelik bu getiri Amerikan hükümetinin garantisi altında.”

Kira getirisi Türkiye’nin 2-3 katı

Realty Group’un kurucusu Giovanna Guzman, ABD’de yatırım yapmanın sürekli yükselen bir trend olduğunu belirterek, ABD’de konut almalarının avantajlarını şöyle özetliyor:

Kira getirileri Türkiye’ye nazaran en az 2-3 kat daha fazla. Ayrıca tapu işlemleri tamamen şeffaf ve tapu garantisi var. Miami’de 20 yıllık deneyimimizden dolayı yatırımcılarımıza çok iyi getiriler sağlıyoruz. Aynı avanatjları Baltimore’da da sunuyoruz. Türkiye’deki yatırımcılardan inanılmaz bir talep görüyoruz.”

Konutlar kira garantili

ABD’nin Baltimore kentindeki evlere Türk vatandaşların yoğun ilgisi olduğunu belirten Property Invest USA şirketi kurucusu ve başkanı Cengiz Bayırlı’ya göre ABD’de yatırım yapmanın avantajları şöyle:

Fiyatları 95 ile 130 bin dolar arasında değişen bu konutların kiraları garanti. Kiracıları Amerikan hükümeti tarafından garanti olduğu için biz de garanti edebiliyoruz. Evlerin hepsi özel, iki veya üç katlı. ABD’de ev almak veya satmak için Amerikan vizesine de ABD’ye gitmenize de gerek yok. Tapu işlemleri tamamen online yapılıyor. Her şey sistem üzerinden yürüyor.

İç mimarlık ve tasarım eğitimi aldı

International Realty Group kurucusu Giovanna Guzman, Boston’da iç mimari ve tasarım eğitimi aldı. Venezuelalı bir baba ve Kolobiyalı bir annenin kızı olduğundan Latin Amerika’da değişik şehirlerde yaşamış. Guzman, kurmuş olduğu International Realty Group şirketini 20 senelik Miami emlak piyasasındaki deneyimi ve birikimiyle farklı ve özel bir konuma taşıdığını söylüyor.

Dünya Bankası’nın fınansal danışmanıydı

Property Invest USA şirketinin kurucusu ve başkanı Cengiz Bayırlı, 1992’de üniversite eğitimi için ABD’ye gitmiş. Boston Üniversitesi’nden 1996’da mezun olmuş. İki yıl VVashington D.C.’de Dünya Bankası’nda finansal danışman olarak çalışmış. 1993’ten itibaren Miami’ye özel bir ilgi duyan Bayırlı, buradaki emlak ve yatırım fırsatlarını Türk yatırımcılara taşımaya karar vermiş ve çalışmalara başlamış. Önce Miami’de proje aşamasında olan inşaatlara kâr amaçlı  yatırım yaparak Miami ve Florida’ya tanımış. 2004’te, “Miami’de Yaşam ve Yatırım Danışmanlığı” hedefi ile Miami’de ev sahibi olmak isteyen veya yatırım yapmak isteyen Türk yatırımcılara hizmet vermek üzere şirket kurmuş.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu