Kültür Sanat Haberleri

Amfide sosyal mesafeli etkinlikler

Amfi, yeni etkinlik takvimiyle bu ay itibariyle “sosyal mesafeli” olarak açıldı

ZORLU PSM’nin gözde açık hava mekanı Amfi, yeni etkinlik takvimiyle bu ay itibariyle “sosyal mesafeli” olarak açıldı. Ücretli etkinliklerin de olacağı programın biletleri Passo.com.tr üzerinden satılıyor. Konserlerden stand-up gösterileri ve aftenvork etkinliklerine çok renkli bir program sanatseverleri bekliyor. Programın önemli bir kısmı birbirinden güçlü seslerin konserlerine ait olacak. Teması en aza indirmek için dolaylı önlemler alınan PSM Amfi’de, en az 1 metre mesafeyle boşluk bırakacak şekilde oturma düzeni sağlandı. Maksimum 130 kişilik kapasite ile hizmet verilecek. Zorlu PSM içeresinde ateş ölçümü, sosyal mesafe kuralları, temassız ödeme, ileri teknoloji hijyen ve dezenfektasyon uygulamaları hayata geçirildi. Girişlerde yer alan termal kameralarla temassız ateş ölçümü yapılan mekanda 38 derece ve üstü ateşi olan misafirlerin girişine izin verilmeyecek. Etkinliğe katılan tüm misafirlerin maske takma zorunluluğu olacak. Mekan günlük rutin temizlik süreçlerinin dışında, düzenli olarak profesyonel ekiplerce dezenfekte edilecek. Misafirlerin ellerini sık sık dezenfekte edebilmeleri için birçok alanda antiseptik dispanserler yer alacak. Giriş noktalarına ise steril paspaslar yerleştirilecek. Yeme içme servislerinde tek kullanımlık malzemeler kullanılacak. Etkinlik girişinde Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden, HES kodu sorgulaması yapılacak. Katılımcıların gösteri mekanına girişlerinde 1.5 metrelik sosyal mesafe kuralına uyarak sıra oluşturmaları istenecek. Sanatseverler, Zorlu PSM’nin, geçtiğimiz yıl hayata geçirdiği üyelik platformu PSM Card ile giriş yapabilecekler. Bu karta sahip olmayan misafirlere ise girişte üyelik işlemleri yapılacak ve kartı tanımlanacak.

PSM Amfi’nin programı:

 • 9 Eylül 21:00 TuzBiber Stand Up
 • 10 Eylül 21:00 Redd
 • 11 Eylül % 100 Music Presents: After Work 19:00 Tan Bayraktaroğlu
 • 21:00 Tolga Duyan feat. Bulut Adalı Seçkin
 • 16 Eylül 21:00 Almtemiz Stand Up Açılış: Çağla Alkan
 • 17 Eylül 21:00 Gülinler
 • 18 Eylül % 100 Music Presents: After Work 19:00 Ezgi Taşçeviren
 • 21:30 Headvvaters
 • 23 Eylül 21:00 TuzBiber Stand Up
 • 24 Eylül 21:00 Kalben (Solo Akustik)
 • 25 Eylül % 100 Music Presents: After Work 20:00 Şener Çetin – 90′ lar Türkçe Pop
 • 1 Ekim 20:30 Evdeki Saat 21:45 Madrigal
 • 2 Ekim % 100 Music Presents: After Work 19:00 Sebon
 • 21:00 Akın Sevgör

Sonbahara caz ile merhaba

İstanbul Caz Festivali, İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından, Garanti BBVA’nın sponsorluğunda bu yıl 27. kez caz severlerle buluşuyor. Salgın nedeniyle ertelenen festival, 14 Eylül’e kadar açık hava mekanlarından ve sonrasında dijital platformdan izleyicilerine seslenecek. Nesiller boyu Türkiye cazını sahnede göreceğimiz Selen Gülün Quintet feat. Sibel Köse&Ece Göksu’nun konseri ile başlayacak festivalde, kültürümüzü müziği, duruşu ve kostümleriyle özgün bir şekilde yansıtan ve dünyaya mâl olan BaBa Zula ile Balkanlardan Mezopotamya’ya bu toprakların özgün ezgileri ve danslarını aslını kaybetmeden yaşatan Kardeş Türküler dikkat çeken gruplar arasında yerini alıyor. Ayrıca yerli sahnenin başarılı müzisyen ve topluluklarının daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla düzenlenen “Vitrin” de bu yıl dördüncü kez sanat severlerle buluşacak. Fransız gypsy cazını tanıdık melodilerle harmanlayarak beğeni toplayan Bilal Karaman’ın öncülüğündeki Manouche A La Turca da festivalde sahne alacak.

Dünyadan ödüllü filmler

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle başlayacak 31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin “Festivallerden Seçkisi”, Berlin, San Sebastiân, Stockholm gibi dünya festivallerinden ödüllerle dönmüş filmleri Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşturacak. Komediden animasyona ve avangart tarzlarda altı filmlik özel seçki, Ulrike Ottinger, Christian Petzold gibi ustaların son yapıtları ile genç yönetmenleri keşfe çağıran filmleri bir araya getiriyor. 11 Eylül’e kadar Ankara’da Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda gerçekleşecek festivalin biletleri Biletinial.com’da satışa çıkıyor. Salgın nedeniyle Haziran’da ertelenen Film Festivali, izleyicilerin kendilerini güvende hissedeceklerikoşullarda ve özel tedbirlerin alınacağı salonlarda yapılacak.

Ve perdeler açılıyor…

KORONAVtRÜS nedeniyle geçtiğimiz sezon perdelerini erken kapatmak zorunda kalan Devlet Tiyatroları, bu aydan itibaren tedbirler kapsamında sanatseverleri salonlarında ağırlamaya hazırlanıyor. 2020-2021 yeni tiyatro sezonunun ilk biletleri internet üzerinden, Sanat Cepte uygulamasından ve Devlet Tiyatroları gişelerinden satışa sunuldu. Yeni sanat sezonuna 17 prömiyerle başlayacak olan Devlet Tiyatroları, açık hava mekânlarını kullanmaya devam ederken, az sayıda salonu da kullanıma açacak. Salonlarda koltuklar sosyal mesafe kuralına uygun şekilde düzenlenecek. Salonlara maskesi olmayan izleyici alınmayacak. Girişlere el dezenfektanları koyulacak. Gösterimler birer gün arayla yapılırken, oyunlar sergilendikten sonra salonlar dezenfekte edilecek. Pandemiden dolayı ilk turda az kadrolu oyunlarla seyirci karşısına çıkmaya hazırlanan Devlet Tiyatrolarında Ankara Devlet Tiyatrosu üç, İzmir Devlet Tiyatrosu dört, İstanbul, Bursa, Adana, Diyarbakır, Antalya, Trabzon, Erzurum, Sivas ve Van Devlet Tiyatroları birer yeni oyunu tiyatro severlerle buluşturacak. Yeni oyunların yanı sıra geçtiğimiz sezonda kapalı gişe oynayan ve sanatseverlerden yoğun ilgi gören Reis Bey, Leyla ile Mecnun, Anna Karenina, Hamlet, Bir Nefes Dede Korkut, Shirley Valentine, Umut Kavşağı gibi oyunlar da yeni sezonda perde açacak.

Konser serisi dördüncü sezonunda

“Turkcell Platinum İstanbul Night Flight” konserler serisi dördüncü sezonunda dinleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor. Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek olan konserler serisi Events Across Turkey organizasyonuyla dünyaca önemli dünya starlarına kapısını açmaya hazırlanıyor. Kanserler sınırlı sayıda dinleyici ile buluşacak. Events Across Turkey, sezon boyunca Biletix biletini ibraz eden seyircilerine Green Motion Car Rental’dan yapacakları araç kiralamalarda yüzde 20 indirim hakkı sunuyor. Ayrıntılı bilgi için biletix.com adresi ziyaret edilebilir.

Sanat Neye Yarar?: 0xford Üniversitesi’nde verdiği edebiyat derslerinin yanı sıra, genel okura hitap eden kitap ve yazılarıyla tanınan İngiliz kültür eleştirmeni John Carey, kitabıyla ilk defa Türkiye’deki okurlarla buluşuyor.

Düşündürücü, nüktedan ve sivri dilli içeriğiyle, yayımlandığı yıl İngiltere’nin entelektüel yaşamında tartışmalara yol açan kitap, sanat, edebiyat eleştirisi ve antropoloji gibi alanları harmanlıyor ve sanatın işlevi konusuna eleştirel bir katkı sunuyor. Vakıf bank Kültür Yayınları

Çölün Gelini Palmira: “Görüntüleri, Kalıntıları ve Kültürel Hatırasıyla” alt başlığı ile kitap severlerle buluşan kitapta etrafı çöllerle çevrili yeşil bir vaha olan Palmira’nın IŞİD tarafından istilasının ardından yaralarını sarma sürecine ithafta bulunuluyor. Kitapta eski haritalar, çizimler, tablolar, fotoğraflar ve dijital görüntülerle bu kültür mirasının korunması ve yaşatılması amaçlanıyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları

Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır 2: Yazar kitabının İkincisiyle tekrar okurlarının karşısında. Çıktığı ilk günden itibaren çok satanlar listesinde olan kitabın İkincisinde de güzel bir sohbete eşlik edeceksiniz. Hayatla ilgili birçok konuda yazarın fikirlerine, önerilerine ve sîzleri gülümsetecek gerçek hikâyelere tanık olacaksınız. Elma Yayınevi

Merve YILMAZ

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu