Kültür Sanat Haberleri

Online etkinliği sevmeye başladık

PANDEMİ döneminde sanat ve eğlence dünyasının formatı değişti. Online ortamda çok sayıda konser ve etkinlik düzenleniyor. Sanatseverlerin ilgiyle takip ettiği bu etkinliklerden göze çarpanları paylaşmak istedik…

17’NCİ KEZ DÜZENLENİYOR

Sinemaseverlerin buluşma noktası haline gelen Akbank Kısa Film Festivali, sinema sanatı için kısa filmin öncü rolünün bilinciyle 22 Mart-1 Nisan tarihleri arasında 17’nci kez düzenlenecek. Ulusal ve uluslararası olmak üzere iki ayrı kategoride gerçekleştirilecek 17. Akbank Kısa Film Festivali Yarışma Bölümü’ne bu yıl 71 ülkeden toplam 2.048 kısa film başvurdu.

Kısa Filmlerin senaryo aşamasından desteklenmesine yönelik oluşturulan “Forum” bölümü senaryo yarışmasına ise bu yıl 796 proje başvurdu. “Festival Kısaları”, “Dünyadan Kısalar”, “Kısadan Uzuna”, “Deneyimler”, “Belgesel Sinema”, “Perspektif’, “özel Gösterim” “Forum” bölümlerinden oluşan ve yerli yabancı çok sayıda sinemacıyla söyleşi ve atölye çalışmalarının gerçekleşeceği festivalde tüm etkinlikler bu yıl online olarak gerçekleşecek.

BU YIL ÜCRETSİZ

Arter’in geçtiğimiz yıl İstanbul’a kazandırdığı Yeni ve En Yeni Müzik Festivali’nin ikinci edisyonu, bu yıl 26, 27 ve 28 Şubat tarihlerinde pandemi nedeniyle online ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Festival, yeni müzik alanında üretim yapan belli başlı müzisyenleri ve bestecileri bir araya getiriyor.

Berlin’in deneysel sanat ve müzik sahnesinin önde gelen figürlerinden, Klangspuren Schvvaz Tirol, MaerzMusik / Berliner Festspiele, Ruhrtriennale gibi köklü festival ve bienallerin sanat yönetmenliğini ve müzik küratörlüğünü üstlenen Matthias Ostenvold’un sanat yönetmenliğinde düzenlenen festival online paneller, film gösterimleri ve atölyelerle dinleyicilere ve araştırmacılara üç günlük yoğun ve etkileşimli bir deneyim sunacak.

EVDE MÜZİK KEYFİ

Yoğunlukla evde olunan günlerde müzik keyfine +1 olmak üzere başlatılan ve kısa zamanda birçok sanatçıyla müzikseverleri buluşturan +1 FEST, yeni konser programını açıkladı. @artibir Instagram hesabı üzerinden yayınlanan ve çok sevilen isimleri evlerimize konuk eden konser serisi “+1 FEST”, Şubat ve Mart ayı boyunca 6 hafta sonu gerçekleştireceği konserlerle evdeki müzik keyfine +1 olacak. Türk müziğinin özgün müzisyeni Cem Adrian, pop müziğin önemli kadın yorumcu ve söz yazarlarından Göksel, benzersiz sahne performansıyla Ceza ve Türk alternatif müziğine yeni bir soluk getiren Adamlar + 1 FEST sahnesinin Şubat ayı konukları olacak. Mart ayında ise sırasıyla her cuma cumartesi Türk rock ve rap müziğinin sevilen sesleri sahnede olacak. Mart ayının son +1 FEST konserlerinde ise kariyerine dört başarılı albümle pek çok hit şarkı sığdıran Mabel Matiz ve son şarkısı “Sallan” ile adından söz ettiren Xir müzikseverlerle buluşacak.

SEZON BOYUNCA SANATSEVERLERLE

Iş Sanat’ın Şubat ayındaki etkinlikleri izleyicilerle online buluşmaya devam ediyor. Klasik müzik konserleri 25 Şubat’ta Milli Reasürans Oda Orkestrası ile devam edecek. Şef Oğuzhan Kavruk yönetimindeki Milli Reasürans Oda Orkestrası konserinin solistleri Özgecan Günöz (keman) ve Sezai Koca-bıyık (obua) olacak.

Minik sanatseverlerin heyecanla beklediği Iş Sanat Masal Tiyatrosu ise 28 Şubat’ta “Ağustos Böceği ile Karınca” masalları ile devam edecek. Tüm konser ve dinletiler saat 20.30, çocuk etkinlikleri ise saat 15.00’ten itibaren sezon boyunca Iş Sanat’ın sosyal medya hesaplarından ve internet sitesinden izlenebilir.

Merve YILMAZ

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu