Anasayfa / Bayilik ve Franchise / Antoil Akaryakıt Bayiliği

Antoil Akaryakıt Bayiliği
Antoil bayilik - Antoil franchise

Antalya merkezli Mevlana Petrol’ün markası olan Antoil, geçen yıl faaliyete başladı. Şirket, Burger King’in Türkiye’deki ilk franchise mağazasının da sahibi olan Sga Group bünyesinde faaliyet gösteriyor. Bu grubun kurucusu Ali Yılmaz, aynı zamanda Antalya’da Finike Döviz, İstanbul’da ise Aktürk Döviz’i işletiyor. Yılmaz, Antalyaspor’un da ikinci başkanı.

Antoil Genel Müdür Yardımcısı Uğur Akçay, halen Antalya, Isparta, Burdur, Afyon, Denizli ve Muğla’da toplam 31 istasyonla faaliyet gösterdiklerini söylüyor. Antoil 18 Eylül’den sonra kurulduğu için, şu anda sahip olduğu tüm istasyonlar diğer markalardan transfer ettiği bayilerden oluşuyor.

Antoil, 2011 yılında 50 bin ton akaryakıt satışı hedefliyor. Akçay, 2012’de bunu 70 bin tona çıkaracaklarını iddia ediyor. Akaryakıt pazarında büyük oyuncuların baskısıyla kıran kırana bir rekabet yaşandığına dikkat çeken Akçay, birçok dağıtım şirketinin pazar payını yukarda tutabilmek için bilmediği bölgelerde yanlış yatırımlar yaptığını savunuyor.Antoil’in stratejisi ise bölgesel olmak, hatta bölgesel kalmak üzerine kurulu. Bu nedenle pazar payını çok önemsemiyor. Antalya ve çevresinde güçlü bir bölgesel marka olmayı hedefliyor. Uğur Akçay, büyüme stratejisiyle ilgili şunları söylüyor:

“Türkiye genelinde 13 bin civarında petrol istasyonu bulunuyor. Bunların yüzde 10’u bizim hedef bölgemizde yer alıyor. Geçen yıl 7 bin istasyon kontratını yeniledi. Kalan 6 bin istasyon da önümüzdeki 5 yıl içinde yenileyecek. Bu durumda her yıl yaklaşık bin istasyon kontrat yeniliyor. Bunların yaklaşık 100’ü bölgemizde bulunuyor. Dolayısıyla hedeflerimize ulaşmamız zor olmayacak.”

Halen Türkiye genelinde 55 de akaryakıt dağıtım şirketi bulunduğunu hatırlatan Akçay, bu kadar çok sayıda şirketin varlığını uzun süre koruyamayacağını düşünüyor. Akçay’a göre, birçok şirketi yakın zamanda sıkıntılı süreçler bekliyor. Çünkü Türkiye akaryakıt pazarının yüzde 90’ı 10 şirketin elinde bulunuyor. Diğer 45 markanın ciddi bir stratejisi bulunmuyor. Bu yüzden de bazılarının elenmesi kaçınılmaz olacak.

Antoil bayilik başvuru formu link


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir yorum

  1. niğdede bayiiniz olmak için görüş ve şartlarınızı öğrene bilirmiyim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir