Anasayfa / Haberler / Ar-Ge, inovasyon ve yeni bir fikri olan mucitlere 1 milyon liraya kadar destek

Ar-Ge, inovasyon ve yeni bir fikri olan mucitlere 1 milyon liraya kadar destekKAHRAMANMARAŞ – Ahmet Caner Baysal – Kahramanmaraş’ta üniversite KOSGEB işbirliğiyle Teknoloji Geliştirme Merkezi (TEKMER) kurulması için ilk adım atıldı.

TEKMER’in hayata geçirilmesiyle birlikte Ar-Ge, inovasyon ve yeni bir fikri olan mucitlere 1 milyon liraya kadar destek verilecek.

Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Kahramanmaraş İl Müdürü Mehmet Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) ile birlikte TEKMER’in kurulması için çalışma başlattıklarını belirtti.

Üniversitenin bu fikre sıcak baktığını ve yönetim kurulu kararı ile 10 işlik tahsisi yaptıklarını ifade eden Yılmaz, ”Birçok üniversitede bu merkez mevcut. Biz de KOSGEB olarak bir fikri, çalışması ve yaptığı farklı bir ürünü olan insanımızı destekliyoruz. Bilindiği üzere günümüzde teknoloji baş döndürücü şekilde gelişiyor ve değişiyor. Dolayısıyla bu değişimin gerisinde kalmamak için özellikle Ar-Ge, inovasyon ve halk tabiri ile ‘icat’ dediğimiz olguyu geliştirmek zorundayız” dedi.

TEKMER’in hayata geçmesiyle birlikte icat yapan insanlara büyük destek sağlanacağını kaydeden Yılmaz, şöyle konuştu:

”Sadece yeni bir şeyin olması da önemli değil. Eğer bir kişi bir şeyin yüzde 51’ni değiştiriyorsa o da yeni buluşa giriyor ve biz aynı şekilde destekliyoruz. Yani biz ister sanayici olsun ister mühendis kim olursa olsun eğer kafasında bir şey oluşmuşsa ve bir fikri varsa bunu kağıda döktükten sonra maddi destek sağlıyoruz.”
YETER Kİ AR-GE, İNOVASYON OLSUN BİZ BUNLARI ÖMÜR BOYU BIRAKMIYORUZKendilerine müracaat edenlere birçok desteklerinin olduğunu aktaran Yılmaz, şöyle devam etti:

”İlki Ar-Ge, inovasyon desteği. Bunun ardından ise endüstriyel tasarım geliyor. Bize iş fikri ile gelenler makine, başlangıç finans, yazılım, donanım, çalıştıracağı personel, danışmanlık, kira gibi destekler sağlıyoruz. Bu desteklerin süresi 2 yıl ve toplamda 1 milyon liraya kadar destek alabiliyorlar. Bu az bir rakam değil. Destek kalemlerinin yüzde 75’ni biz karşılıyoruz. Kalan bölümü ise kendileri karşılıyor. Bu süre içinde eğitim veriyoruz, marka, patent tescilini karşılıyoruz. Ayrıca yurt dışı konferanslara gönderiyoruz. Buradan mezun olanlan daha sonra üniversitede bulunan teknoloji bölgesine geçiyor. Ya da kendi işyerine dönüyor. Eğer şirketi de yoksa kendine şirket kuruyor. Buraya insanlar fikirle de gelebilir. İlla işyerinin olmasına gerek yok. Proje tamamlandıktan sonra ‘şimdi git işyerini aç’ diyeceğiz. Buradan ayrıldıktan sonra da biz bunun peşini bırakmıyoruz. Seri üretime geçildikten sonra yine makine, teçhizat, tasarım gibi destekler veriyoruz. Hatta personel desteği de veriyoruz. Yani 5 yıl biz yakasını bırakmıyoruz.”

  İş planı hazırlamanın 5 kuralı

Ayrıca KOSGEB desteklerinde kendilerine öncelik tanındığını da vurgulayan Yılmaz, ”Ömür boyu bırakmıyoruz ve her türlü desteklerde öncelik tanıyoruz aynen babanın evladı gibi yeter ki Ar-Ge, inovasyonu olsun” ifadelerini kullandı.

Yılmaz, KSÜ ile görüşmelerin devam ettiğini Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nın da bu çalışmaya destek verdiğini ifade ederek, protokolün KOSGEB tarafından onaylanmasının ardından faaliyetlere başlanacağını sözlerine ekledi.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir