Şirket Haberleri

Atlasjet Pilot Yetiştiriyor

Atlasjet Atlantik Uçuş Okulu, Atlasjet Pilot Yetiştiriyor, Pilot Yetiştiren Şirketler, Pilot Maaşları Ne Kadardır, Pilotlar Ne Kadar Maaş Alıyor, Pilotların Aylık Kazançları, Pilot Okulu, Türkiye’deki pilot açığı

Atlasjet’in açtığı Atlantik Uçuş Okulu-Atlantic Flight Academy (AFA), her yıl sektöre 60 pilot kazandırmayı hedefliyor. Türkiye’deki pilot açığını gidermek üzere açılan okulda 800 saat üzerinde teorik eğitim ve 200 saat üzeri de pratik uçuş eğitimi veriliyor.

Türkiye’de pilot ihtiyacını karşılayabilmek üzere Atlasjet tarafından hayata geçirilen Atlantik Uçuş Okulu – Atlantic Flight Academy’deki (AFA) eğitimleri, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) onaylı eğitim programı dahilinde Haziran 2011’de başladı. 25 Temmuz’da yer derslerini bitiren birinci dönem 10 öğrenci, 1 Ağustos itibariyle de uçuş eğitimlerine başladı. İkinci dönem adayları arasında yapılan seçmeleri takiben akademiye kabul edilen ikinci grup 10 öğrenci ise bu ay içinde eğitimlere başlayacak. İlk mezunlarını 2012 yılında vereceklerini belirten Atlantik Uçuş Okulu Genel Müdürü Sermed Temizkan, akademide ideal eğitim ortamının sağlanabilmesi amacıyla öğrenci sayısını her dönem maksimum 10-12 ile sınırladıklarını söylüyor. Amaçları farklı dönemlerde açılacak kurslar ile her yıl sektöre 60 pilot kazandırarak istihdam sağlamak. AFA’da 800 saat üzerinde teorik eğitim ve 200 saat üzeri de pratik uçuş eğitimi veriliyor.

Mezunlar Atlasjet’te işe başlıyor
Eğitimlerin sonunda mezun olan öğrencilerin Atlasjet’te ikinci pilot olarak işe başlayabildiklerini belirten Temizkan, bu öğrencilerin Avrupa Birleşik Havacılık Otoriteleri Uçuş Ekipleri Lisans Talimatları ve EU-OPS / SHT-OPS kapsamında SHGM onaylı ticari uçuş yapan her şirkette çalışabildiklerini söylüyor. Türkiye’de 2003 yılından sonraki dönemlerde ciddi bir pilot sıkıntısı yaşandığını belirten Temizkan, bu sebeple de yurtdışından yabancı pilot istihdam edildiğini söylüyor: “Şu anda tüm havayollarımızda 700’den fazla yabancı pilot var. Ülkemizin 2023 yılı için belirlenen sivil havacılık hedeflerinin gerçekleştirmesine yönelik ise, sivil havacılık sektörünün artan pilot ihtiyacını karşılamak üzere yılda en az 500 pilot yetiştirilmesi gerekiyor. Biz de bu yerli pilot ihtiyacına cevap vermeyi amaçlıyoruz.”

Türk pilot sayısı 4.500
Atlantic Flight Academy’ye başvuruda bulunan pilot adaylarında; üniversite veya yüksek okul mezunu olmaları, upper intermediate veya advanced düzeyinde İngilizce bilmeleri, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş Havacılık Tıp Merkezlerinde JAR-FCL 3 kriterlerine göre 1’inci sınıf pilotaj sağlık kriterlerine uygun olmaları gibi şartlar aranıyor. Fiziksel olarak dayanıklı ve dinamik bir yapıya sahip olmaları, karar verme, iletişim, ekip çalışması, liderlik ve iş yükünün yoğun olduğu durumlarda görevlerini devam ettirebilme gibi karakteristik davranış özelliklere sahip olmaları gerekiyor.

Türkiye’de aktif olarak görev yapan Türk pilot sayısı yaklaşık olarak 4.500 civarında. Türk Sivil Hava taşımacılığı filo yapısında yeni uçak alımlarının artarak devam etmesi ile, 2011 yılında uçak sayısının 400’e ulaşması, 2023 yılında; 100 geniş gövde, 450 dar gövde, 200 bölgesel uçak olacak şekilde 750 uçaklık bir yapıya ulaşması ve toplam 350 milyonluk yolcu kapasitesine ulaşması öngörülüyor. Bu da daha fazla pilota ihtiyaç duyulacağı anlamına geliyor.

İkinci pilot 3.500-4.000 Avro maaş alıyor
Mesleğe yeni başlayan bir ikinci pilotun aldığı maaş 3.500-4.000 Avro civarında. Gerekli uçuş tecrübesine sahip olduktan sonra, kaptan pilot, öğretmen pilot, işletme tecrübeleri geliştikçe havacılık kuruluşlarında orta ve üst düzey yöneticilik kariyerlerine devam edebiliyorlar.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

3 Yorum

  1. merhaba ben suan kapadokya myo da sivil havacılık kabin hizmetleri son sınıf öğrencisiyim pilotaj eğitimi almak istiyorum ama bölümüm önlisans programı ve ingilizce seviyem intermediate uçuş okullarını araştırırken bu yazıya rastladım, okulun bi öğrencisi olarak bilgi almak istedim sizdende. şimdiden teşekkürler

  2. sayin zoztarina….

    Ayjet ile AFA arasinda kaldim, AFA’nin ucretinin 100,000 EU ya kadar ciktigini (Type+MCC+ATPL) burcin hnm’dan ogrendim. AFA’dan mezun olan birisi garantili ise basliyor mu? II. pilot maasi ne duzeyde? tesekkur ederim…

  3. arkadaşlar ilk olarak herkese merhaba
    bende afa da okuyorum 3 ay sonra allah nesip ederse yardımcı pilot olarak işe başlayacam buraya gelmek isteyen ilk olarak çok iyi bir ingilizceye sahip olmalı ve bu işlere meraklı olmalı bunlar olduktan sonra bide düzenli çalışma olursa pilot olunabilir ve kurs ücreti 60.000 euro olduğundan riske atılcak bir para değil.ayrıca bu ücret için bankaların kredi programları var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu