Anasayfa / Kariyer ve İş / Avustralya, deneyimli çalışan alacak

Avustralya, deneyimli çalışan alacak

Artık dünya eski dünya değil. Eğer mesleğinizde başarılıysanız dünyanın her yerinde iş bulup para kazanabilirsiniz. Ülkeniz dışında çalışarak farklı iş yapma biçimlerini öğrenip, kendini geliştirme fırsatı bulabilirsiniz. Daha sonra ülkenize dönerek bulunduğunuz sektörde fark yaratabilirsiniz. Eğer sizin de bu tarz planlarınız varsa Avustralya’nın yeni açtığı programlara göz atabilirsiniz.

54 BİN DOLAR GELİR FIRSATI

Eğitim fuarcılığı alanında faaliyet gösteren lEFT’nin (International Education Fairs of Turkey) Genel Müdürü Deniz Akar “Avustralya son yıllarda yetişmiş elemanlara özel programlar düzenliyor. Özellikle turizm ve gastronomi alanında deneyimli çalışanları ülkesinde ağırlamak için cazip programlara öncelik veriyor” diyor.

“Skilled Professional” adı verilen program kapsamında katılımcılardan belli bir miktar başvuru ve program bedeli alınıyor. Bu bedelin bir kısmı nakit olarak ödenirken kalan kısmı kişi Avustralya’ya çalışmaya gittiğinde maaşından kesiliyor.

Asgari ücret üzerinden yapılan hesaplamalar bir çalışanın yıllık en az 54 bin Avustralya Doları (yaklaşık 41 bin ABD Doları) kazanacağını öngörüyor. Turizm ve gastronomi dışında hukuk, insan kaynakları, mimarlık, medya ve iletişim, öğretmenlik, işletme ve uluslararası ilişkiler alanlarında deneyimli kişilere de Avustralya’da iş fırsatı var. Akar, bu becerilere sahip kişilerin Avustralya’nın düzenlediği iş değişim programlarına katılarak deneyimlerini paylaşma ve kendilerini mesleki olarak geliştirme fırsatı yakalayabileceklerini söylüyor.

ÜCRET PERFORMANSA BAĞLIAvustralya’nın açtığı program kapsamında başvuru sahibinin toplam 11.500 Avustralya Doları (yaklaşık 8.750 ABD Doları] ödeme yapması gerekiyor. Kişi ilk etapta ön başvuru ücreti olarak 500 dolar yatırıyor. Başvuru sahibinin vize işlemleri, çalışacağı şirketin organize edilmesi ve konaklama detayları halledildikten sonra kişi Avustralya’ya gitmeden önce 3 bin 500 Avustralya Doları daha ödem yapıyor. Geri kalan tutar ise çalışanın aylık maaşından yüzde 10 oranında kesiliyor.

Akar, “Toplamda 11.500 Avustralya Doları ödeme yapan bir kişi bu meblağı misliyle geri kazanabiliyor. Avustralya’da gastronomi ya da turizm alanında çalışan bir kişi yıllık en az 54 bin Avustralya Dolarlık kontrata imza atıyor. Ancak bu rakam 70 bine (yaklaşık 53 bin ABD Doları] kadar çıkabiliyor. Bu ücret kişinin performansına ve azmine bağlı olarak daha artabiliyor’’ diyor.

Avustralya’da çalışacak ve yaşayacak bir kişinin aylık ortalama yaşam giderleri (konaklama, yeme-içme, ulaşım, eğlence] bin 500-2 bin Avustralya Doları arasında değişiyor. Avustralya’da düzenlenen bu programa katılmanın başka avantajları da var. Akar, “Program aile kurmuş ve çocuk sahibi olmuş kişilere özel ayrıcalıklar da sunuyor. Örneğin evli bir çift bu programa başvurmak isterse sadece birinin programa başvurması yeterli. Başvuru sahibinin aldığı çalışma izni bu kişinin eşi için de geçerli oluyor. Avustralya’ya giden çiftlerden ikisi de bu ülkede çalışma hakkı kazanıyor ve sadece bir kişilik başvuru ücreti ödüyorlar. Çocuğu olanlar için çok daha cezbedici bir teklif sunuluyor. Avustralya devleti 13 yaşına kadar olan tüm çocukların eğitimin masraflarının tamamını karşılıyor. Aile çocuğun eğitimi İçin herhangi bir ödeme yapmak zorunda kalmıyor” diyor.

DİPLOMA VE İNGİLİZCE YETERLİ

Programa katılacak kişilerin karşılaması gereken kimi şartlar bulunuyor. Öncelikle başvuracak adayların herhangi bir yaş kısıtlamasıyla yok. Her yaş grubu programa başvurabiliyor. Başvuru sahibi eğer aşçılık alanında çalışmayı arzu ediyorsa gastronomi alanında eğitim veren bir kurumdan mezun olması ve toplamda 800 saatlik bir eğitim almış olması talep ediliyor. Bunun yanı sıra diğer tüm işlerde başvuru sahiplerinin İngilizce bilgilerinin orta ve üzeri düzeyde olması gerekiyor. Başvuru sahiplerinin IELTS İngilizce seviye belirleme sınavından 5.0 alması bekleniyor. Bu iki madde haricinde kişinin yaptığı stajlar da dahil olmak üzere beş yıl ve üzeri deneyime sahip olması gerekiyor. Tüm bu şartları yerine getiren kişi Avustralya’da çalışma hakkı kazanıyor. Program dört yıla kadar uzatılabiliyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir