Giyim Sektörü ve Moda Haberleri

Avusturya Prensi ‘kapsül’ koleksiyonu için modellik yapacak

Modacı Atıl Kutoğlu, şimdi de erkekler için bir koleksiyon hazırlıyor. Birkaç ceket, gömlek ve pantolondan oluşan bu ‘kapsül’ koleksiyon için Avusturya Prensi modellik yapacak.

ÇOK küçük yaşlarda modacı olmayı kafasına koydu ve şimdi dünyaca ünlü bir tasarımcı, Atıl Kutoğlu… Prens, prenses, kraliyet üyeleri, sosyetenin tanınmış isimleri, Hollywood yıldızları, şarkıcılar ve daha pek çok isim onun tasarımlarını giymek için sırada bekliyor. “Bulunduğum noktaya gelmek için çok çalıştım” diyen Kutoğlu, işte o noktayı anlatmak için 1986 yılından itibaren başladı hikayesini aktarmaya…

Kutoğlu işletme okumak için Viyana’ya gittiğinde tesadüfen Viyana Belediye Başkanı Helmuz Zilk ile tramvayda karşılaştı. Başkana projelerinden bahseden ünlü modacı, çizimlerine hayran kalan Zilk’ten burs almayı başardı ve başkan sayesinde ilk defilesini Viyana’da yaptı. Bir anda basının ilgisini çeken Kutoğlu başkanın eşi, ünlü müzikal yıldızı Dagmar Koller’ı da giydirmeye başladı. Basamakları hızlı adımlarla tırmandı, yurtdışında pek çok  ödüle de layık görüldü. 1997’de ilk kez düzenlenen Viyana Moda Günleri Kutoğlu’nun defilesiyle açıldı. Avrupa’da şıklığıyla tanınan Avusturyalı Prenses Pillar Goess onun tasarımlarıyla podyuma çıktı.

Atıl Kutoğlu Türkiye’deki ilk defilesini geçen yıl İstanbul Fashion Week kapsamında gerçekleştirdi. İkincisini ise geçen şubat ayında yapan ünlü tasarımcının konukları arasında Osmanlı Prensesi Nilüfer Sultan, Michael Jackson’ın abisi Jermaine Jackson ve Avusturya Prensesi Camilla Von Habsburg da vardı. Son olarak Doğtaş için bir oturma grubu tasarlayan Atıl Kutoğlu ile konuştuk.

Avusturya Prensi

Belki Kate de benimle çalışır

– Bu aralar çok sık Türkiye’ye geliyorsunuz, bunun özel bir sebebi var mı?

Türkiye’den hiç kopmadım aslında. Yurtdışında da Türk kimliğini öne çıkaran isimlerden biriyim. Çünkü ilk başlarda ‘Türkler arasından modacı çıkmaz’ diye düşünülüyordu, şimdi öyle değil. Artık çok sık burada bulunacağım çünkü Nişantaşı’ndaki mağazamla da ilgilenmek istiyorum.

– Müdavimleriniz arasında pek çok kraliyet mensubu var.

Avusturya Prensesi Iva von Fürstenberg, Avusturya Baronesi Francesca von Habsburg’a kıyafet tasarlıyorum Hatta Habsburg’a Kate Middleton ve Prens William’ın düğünü için şampanya rengi sade bir kıyafet hazırladım. İngiltere Kraliçesi’nin kuzeni Michael of Kent’in eşi ile kızı Lady Gabriella Windsor gibi pek çok seçkin müşterim var. Çizgimi, tarzımı ve disiplinimi beğeniyorlar. İngiliz sarayına da bir ara çok sık provalara gidiyordum. Belli mi olur, yeniden gittiğimde belki Kate’i de görür ve onunla da çalışmaya başlarım.

– Türk tasarımcılar için ne düşünüyorsunuz?

Yurtdışında isim yapmış Türk modacı maalesef bir elin parmaklarını geçmiyor. Ben, Hüseyin Çağlayan, Hakan Yıldırım, Bora Aksu gibi isimler alıp başımızı gitmişken Türk modası oturmaya başlamışken ve yurtdışında bize olumlu bakılırken, yetenekli isimler de bizim rüzgarımızdan faydalanıp  dış pazara açılmalı.

Jermaine Jackson benimle çalışmak istiyor

– Geçen şubat ayında sergilediğiniz 2012 koleksiyonunuz çok konuşuldu. Ağustos ayındaki moda haftası için bir sürpriziniz var mı?

Daha önce sadece Avusturya Prensi Hubertus von Hohenlohe ve sanatçı Haluk Akakçe için kıyafet tasarlamıştım. İçimde de hep bir erkek koleksiyonu hazırlamak vardı, bir türlü yapamamıştım. Şimdi onu hayata geçireceğim. Hatta hazırlıklara başladım ve önümüzdeki İstanbul Fashion Week’e yetiştirmeyi düşünüyorum. 15-20 parçalık kapsül koleksiyon olacak. Birkaç ceket, gömlek, pantolon, trençkot ve triko hazırlayacağım. Vücuda oturan, dar yakalı, sade, çizgi efektleri olan bir koleksiyon olacak. Yüzde 100 ipek, kaşmir kullanacağım. Bu arada Avusturya veliaht prensi Hubertus von Hohenlohe ile de koleksiyonun çekimlerini yapabiliriz. Fakat Michael Jackson’ın abisi Jermaine Jackson modayı yakından takip ediyor ve her zaman şık giyinmeye özen gösterdiği için erkek koleksiyonumu sabırsızlıkla bekliyor. Hatta bana ‘Erkek koleksiyonunun yüzü ben olayım’ dedi. Bakalım belki New York’ta bir Atıl Kutoğlu mağazası açmak için birlikte çalışacağız.

Mobilya tasarlamayı sevdim

– İki hafta önce bambaşka bir kulvarda karşımıza çıktınız ve herkesi çok şaşırttınız. Nasıl oldu Doğtaş Mobilya ile bir araya gelmeniz?

Tasarıma çok boyutlu bakan biriyim ve zamanında evim için de mobilya tasarladım. Yaklaşık altı ay önce Doğtaş’tan teklif geldi. Çalışma boyunca en çok Atıl Kutoğlu’nu nasıl yansıtabilirim diye düşündüm. Güncel ve genç insanlara hitap etmesini istedim ve ortaya bir köşe grubu çıktı.

– Ünlü model Naomi Campbell’dan esinlenmişsiniz…

Yıllar önce Naomi için çizgili bir elbise hazırlamıştım ve çok beğenilmişti. Koltuğu tasarlarken de ondan ilham aldım. Hatta adını Naomi koydum. İlave koltuğu yaparken kendimi düşündüm. Yani çizim yapılabilecek, çay kahve konulabilecek tek koltuk olsun istedim. Ayrıca oturma grubunu hazırlarken o kadar büyük keyif aldım ki artık vazgeçmem!

– Lansmana Avusturya Prensi’de gelmişti. Siz mi davet ettiniz?

Hubertus von Hohenlohe beni yalnız bırakmadı. Hatta İstanbul’a gelmişken Avrupa’da RTL kanalında yayınlanacak bir program için İstanbul’u anlatan ve tanıtan bir çekim yaptı.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu