Giyim Sektörü ve Moda Haberleri

ISKO’nun Ctrl+Z Kumaşı, bluesign® APPROVED Etiketi Alarak Sürdürülebilirlikte Yeni Bir Adım Attı

“Türkiye merkezli küresel denim üreticisi ISKO, en son inovasyonu olan Ctrl+Z geri dönüştürülmüş denim kumaşları için bluesign® APPROVED etiketini kazandı. Bu dikkate değer etiket, sadece geri dönüştürülmüş ve yenilenmiş elyafları içeren, işlenmemiş (virgin) pamuk kullanılmayan bu özel kumaşın sürdürülebilirliğini taçlandırıyor. bluesign® APPROVED, dünyanın en güvenilir bağımsız otoritelerinden biri tarafından verilen, elde edilmesi son derece zor bir sürdürülebilirlik belgesidir.

ISKO’nun ürünlerindeki şeffaflık seviyesini yansıtan bu etiket, Ctrl+Z’nin benzersiz ve yenilikçi yaklaşımını vurguluyor. Ctrl+Z kumaşı, endüstri sonrası atıkları geri dönüştürme işlemine tabi tutarak üretilmiş bir malzeme bilimi örneğidir. Bu kumaşlar, eski bileşimlerinin görünümünü ve dokusunu koruyarak daha yüksek mukavemet ve dayanıklılık sunar.

Ctrl+Z, geri dönüştürülmüş ve rejenere edilmiş içerikleri kullanarak çevre dostu bir yaklaşım sunarken, bluesign® APPROVED etiketi’de ISKO’nun sürdürülebilirlik konusundaki taahhüdünü ve öncü rolünü bir kez daha kanıtlıyor.”

“ISKO’nun denim tekstillerindeki yenilikleri, işbirliklerinin nasıl bütünsel bir şekilde işleyebileceğini gösteriyor”

ISKO Sürdürülebilirlik Başkanı Ebru Özküçük, “Üretimimizi ve sektörü daha sorumlu, şeffaf ve sürdürülebilir hale getirmek için uzun süredir ciddi yatırımlar yapıyor olmamız, ISKO için büyük bir başarıdır” dedi. Aynı zamanda iş dünyasını daha ileri seviyeye taşımak amacıyla beklenti çıtasını yükseltmeye devam ettiklerini belirterek, Bluesign ile bu yeni ortaklığı sabırsızlıkla beklediklerini ifade etti.

Bluesign CEO’su Daniel Rüfenacht, geri dönüştürülmüş denim üretiminin sorumlu kimyasallar ve süreçlerle gerçekleştirilmesinin ne kadar önemli olduğunu vurgulayarak, sektörün bu alanının olumsuz etkilerinin iyi belgelenmiş olduğunu dile getirdi. Rüfenacht, ISKO’nun Bluesign’in yüksek standartlarına uygun olarak denim tekstillerindeki yeniliklere odaklanarak devam etmesinin, işbirliklerinin nasıl bütünsel bir şekilde işleyebileceğini gösterdiğini sözlerine ekledi.

Bu etiket, Bluesign’ın, üretim alanlarının işçi sağlığı ve güvenliği, CO2 emisyonlarının azaltılması, su tüketiminin azaltılması ve üretimde zararlı maddelerden kaçınılması gibi sıkı güvenlik ve çevresel gereklilikleri karşılayan üreticilere verdiği bir kimlik belgesini temsil ediyor. Bu belge, bluesign® SİSTEM ORTAKLARI dahil olmak üzere üreticilerin, bluesign® KRİTERLERİ’ne uygunluğunu gösteriyor.

 

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu