Anasayfa / Foto Galeri / Girişimci Fabrikası Teknokentler ve Teknoparklar

Girişimci Fabrikası Teknokentler ve Teknoparklarîlki 2001 ’de kurulan teknoparkların sayısı bugün 52. Bünyelerinde çoğu Ar-Ge uzmanı 40 binden fazla personel istihdam ediliyor ve 30 bin 317 Ar-Ge projesi yürütülüyor. Buralardaki şirketlerin teknolojik ihracatları 2.4 milyar dolara ulaştı…

DÜNYADA bine yakın teknopark bulunuyor, bu sayı kuluçka merkezleriyle birlikte 4 bine ulaşıyor. Türkiye’de de 2001 yılında 4691 sayılı yasanın yürürlüğe girmesi ile kurulmaya başlanan Teknoloji Geliştirme Bölgesi sayısı bugün 64’e ulaştı. Bunlardan 52 tanesi faaliyette. 52 teknopark/teknokent 4 binin üzerinde firmaya ev sahipliği yapıyor, gayri safi yurtiçi milli hasılaya, teknoloji girişimciliğine, üniversite-sanayi iş birliğine ve istihdama çok ciddi katkılar sağlıyor. Ayrıca global firmaya dönüşme potansiyeli olan birçok start-up firmaya da destek oluyor. Teknokentlerde başta yazılım, bilgisayar ve iletişim teknolojileri, elektronik, makina ve teçhizat imalatı olmak üzere, uzat, tarım, medikal, eneği, kimya, gıda, savunma, otomotiv gibi birçok sektörden firmalar Ar-Ge faaliyetleri yürütüyor.

Teknoparklar toplamda 2017 Şubat sonu itibariyle 4 bin 308 firmaya ev sahipliği yaparken, buralarda toplam 41 bin 720 personel istihdam ediliyor. Bu firmaların yüzde 37’sinin yazılım, yüzde 17’sinin bilgisayar ve iletişim teknolojileri, yüzde 8’inin elektronik ve yüzde 6’sının makina ve teçhizat imalatı sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri’nde yürütülen toplam Ar-Ge proje sayısı ise 30 bin 317. Tcknoparklardaki şirketlerin yaptığı teknolojik ürün ihracatı Şubat 2017 itibariyle 2.4 milyar dolara ulaştı. Yabancı sermaye açısından baktığımızda Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde toplam 185 adet yabancı/yabancı ortaklı firma yer alıyor. Bölgelerde faaliyet gösteren firmalar tarafından tescil ettirilen patent sayısı 640. Başvuru süreci devam eden patent sayısı ise bin 121.

Son 15 yılda sayıları hızla artan ve ülke ekonomisinin en yaratıcı bazı firmalarına yuva olan önde gelen teknokentleri sizin için derledik…

İTÜ ARI TEKNOKENT

2500 projeyi hayata geçirdi

İTÜ’nün tarihsel misyonuna uygun olarak Ar-Ge ve inovasyona dayalı teknolojik birikimini güçlendirmek ve teknolojik girişimlerin başarılarına katkı sağlamak amacıyla 2002 yılında kuruldu.
Ülkemizde teknokent yapılanmalarının ilklerinden biri olan İTÜ ARI Teknokent, geride bıraktığı 15 senede, gerçekleştirdiği yatırımlar, öncü projeler ve programlarla, ülkemizde teknokent yapılanmalarının öncüsü ve rol modeli oldu. İTÜ ARI Teknokent’in Ayazağa Kampüsü’nde toplam 120 bin metrekarelik kapalı alan içinde 10 binası var. 239 teknoloji şirketi, 6 bin 290 çalışan ile 148’i patentli 2 bin 500’ü aşkın projenin hayata geçirildiği teknokent, her ölçekte firmayı desteklediği gibi sıfırdan girişimlere de destek oluyor.

ARI’yı diğer teknokentlerden ayırt eden bazı özelikler olduğuna işaret eden İTÜ ARI Teknokent Genel Müdür Yardımcısı Gökçe Tabak, “İTÜ Çekirdek Erken Aşama Kuluçka Merkezi, İTÜ GATE programı ve İTÜ MAGNET ile bir girişimcinin ihtiyaç duyabileceği her türlü desteği sağlıyoruz” diyor. İTÜ Çekirdek’in Türkiye’nin en önemli girişimcilik destek programları arasında yer aldığını vurgulayan Tabak şunları aktarıyor:

“İTÜ Çekirdek, ticarileştirilebilir bir teknoloji fikri ya da projesi olan girişimcilere şirketlerini kurup, geliştirmelerine olanak tanıyacak her türlü desteği sağlıyor. UBI Global Kuluçka Merkezleri sıralamasında Avrupa’da en iyi sekizinci dünyada ise en iyi 18’inci kuluçka merkezi olan İTÜ Çekirdek aynı zamanda içeriğinde sunduğu eğitimlerle bir hızlandırma programı özelliği taşıyor. İTÜ GATE programımız ise ürünü ve servisleri uluslararası piyasalarda yer almaya hazır teknoloji tabanlı firmalara, iş geliştirme desteği, uluslararası müşteri ve yatırımcılarla bir araya gelme fırsatlarını sunuyor. İTÜ GATE kapsamında, yoğun bir iş modeli kurgulama ve geliştirme eğitimi alan seçilmiş firmalar, ABD’de ofislerimizin bulunduğu Chicago ve San Francisco’da satış kanalları, kurumlar ve yatırımcılar ile buluşuyor. Bu program kapsamında 27 firmayı ABD’ye taşıdık. Buradan 13 firmamız ticari faaliyetlerini ABD’ye taşımayı başardı. Son olarak hayata geçirdiğimiz ileri aşama girişimcilik merkezi İTÜ MAGNET ise girişimcileri bir sonraki aşamaya taşımayı hedefliyor. 2 bin metrekare üzerine kurulu İTÜ MAGNET, yatırımını almış ve ticarileşmeyi başarmış firmaların büyümek, gelişmek ve yeni pazarlara ulaşmak için ihtiyaç duyduğu tüm altyapı hizmetlerini veriyor.”

Ülkenin öncü teknokentlerinden biri olarak yatırımlara devam edeceklerini, Chicago ve San Francisco ofislerinin yanı sıra farklı noktalarda da ofisler açmayı hedeflediklerini belirten Tabak, “Bu kapsamda yakın zamanda Berlin ofisimizi hayata geçireceğiz. Dubai’de ise ticari hızlandırma yapabileceğimiz bir model üzerinde çalışıyoruz” diyor. Otomotiv ve hareketlilik konusunun da gündemlerinde olduğunu ifade eden Tabak, bununla alakalı bir tematik bina açmayı planladıklarının müjdesini veriyor. Binanın mimari proje çalışmaları başlamış durumda. Öte yandan Sanayi 4.0’ın merkezinde yer alan teknolojilere odaklanarak bu dönüşüm sürecine katkı sağlamayı arzu ettiklerine değinen Tabak, “İTÜ ARI Teknokent olarak Türkiye’nin ihtiyacı olacak milli çözümlerin oluşması ithalat yerine yerel teknolojilerin kullanılabilmesi için çaba sarf edeceğiz” diyor.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir