Başarılı İnternet GirişimleriSon yılların en gözde yatırım alanlarından biri olan internet yatırımları, girişimciler arasında yükselen bir trend. Büyük beden kadın giysilerinden takı ve aksesuara, anahtar teslim canlı yayından sanal çarşıya kadar artık her sektörde ve alandan internet girişimine rastlamak mümkün.

Türkiye son 10 yılda 50’den fazla başarılı internet girişimi çıkardı. Hatta Wired dergisi yeni sayısında Avrupa’nın en iyi (hot) 100 girişimini mercek altına aldı. Listede ve Türkiye’den de toplam 10 internet girişimi yer aldı.

Türkiye’de her yıl yaklaşık yüzde 50 büyüme hacmine sahip olan e-ticaret sektörü, içinde barındırdığı fırsatlarla her sektörden yatırımcıların ilgisini çekmeyi sürdürüyor. Geçtiğimiz yıl yüzde 50’nin üzerindeki büyüme oranı ile 22 milyar TL’lik hacme ulaşan e-ticaret sektörü, girişimcilerin en gözde yatırım alanları arasında yer alıyor.

Türkiye’de internet odaklı girişimlerin başarılı olmalarının altında e-ticaret trendlerini iyi takip etmeleri ve gerek kredi kartı penetrasyonu gerekse internet kullanımıyla Türkiye’nin e-ticaret için ciddi bir kullanıcı potansiyeli barındırması yatıyor.

Bunun yanı sıra, talep anlamında Türk internet kullanıcıları özellikle son yıllarda internetten alışveriş yapmaya alıştı ve güvensizlik sorunu da büyük ölçüde aşıldı. Arz tarafında ise lojistik ve teknolojik gelişmeler özellikle e-ticaret alanındaki büyümeyi tetikledi. Ayrıca, artık eğitimi ve iş deneyimi yüksek, kalifiye insanların da bu sektöre yönelmesi internet girişimlerinin kalitesini artırmış durumda.

Kredi kartı etkili oldu

Tüketici, istediği ürünü kolay, hızlı ve keyifli bir şekilde satın alma imkanı veren online alışverişe büyük ilgi gösteriyor. Bu talep de var olan sitelerin büyümesine ve yeni e-ticaret sitelerinin açılmasına neden oluyor. Şu an Türkiye’de 9 milyon civarında online alışveriş kullanıcısı var. Türkiye’de internet girişimleri sektörünün hızla büyümesi, son yıllarda birkaç farklı alanda yaşanan gelişmelerin birbiri ile örtüşüyor olmasına bağlanabilir.

Bunların başında, internet penetrasyonunun son altı yılda yüzde 13’lerden yüzde 50’lere ulaşması ve oldukça önemli seviyelere ulaşan kredi kartı penetrasyonu geliyor. Yüzde 62 gibi bir kredi kartı penetrasyonu oranıyla Türkiye, Avrupa ülkelerinde Ingiltere’den sonraki ikinci ülke. Öte yandan nüfusun yarısından fazlasını oluşturan ve internet ile büyüyen 30 yaşın altındaki kesimin artık işgücüne dönüşmesi ve kendi gelirini elde etme girişimleri de bu girişimleri tetikleyen unsurlardan.

ABD’deki pazar

McKinsey Türkiye internet raporunda e-ticaretin toplam perakende pazarına oranı yüzde 0.9 olarak yer alıyor. Amerika pazarında ise bu rakam Türkiye’dekinin 10 katı. Dünya ortalaması ise 3.4 seviyesinde.

Türkiye internet dünyasındaki en hızlı adaptasyonu satın alma siteleriyle yaşadı. Önümüzdeki dönemde 200 milyon ciroya ulaşması beklenen grup satın alma sektörü pazarda büyük bir hacme sahip. Geçen yıl bu alanda yüzde 100’ün üzerinde artış yakalandı. Ancak hala Türkiye nüfusunun internet kullanımı yüzde 48 ve bu oranın sadece yüzde 8’i internetten alışveriş yapıyor. Buna karşın elektronik ticaret dünyası, Türkiye’de daralan değil, günden güne büyüyen bir sektör. İnsanların yüzde 62’si satın alma kararından önce internette mutlaka araştırma yapıyor, yüzde 11’i internetten alım yapıyor. Biz de kapak haberimize son dönemin başarılı 10 internet girişimini ve girişimcisini taşıdık. İşte başarıya yürüyen yoldaki internet girişimcilerinin öyküleri

yenicarsim.com
Türkiye’nin en büyük sanal çarşısı

365 gün 24 saat açık, yüzlerce gerçek mağazadan oluşan, Türkiye’nin en büyük çarşılarından yeniçarşım.com, Ekim 2011’de kuruldu, yeniçarşım.com’da ticari unvana sahip kişi ve kurumlar tarafından açılan yüzlerce gerçek mağaza ile birlikte Baymak, Fakir, Ariş, Nikon, Fujiifilm, Brillant, Goldmaster gibi markalar da bulunuyor. Elektronikten kozmetiğe, mutfak eşyalarından giyim ve aksesuara, oyuncaktan mücevher-takıya kadar 24 farklı kategoride en rekabetçi fiyatlar ve farklı ödeme seçenekleri ile alışveriş deneyimi sunuyor.

Yeniçarşım.com’da sadece ticari unvana sahip kişi ve kurumlar mağaza açabiliyor. Mağaza açanlar, ilgili bilgi ve fotoğrafları siteye girerek ürünlerini satışa sunuyorlar. Sipariş verilen ürünler Hürriyet Güvenli Alışveriş Sistemi aracılığıyla müşteriye ulaştırılıyor. Aylık 3 milyon TL ciro yapıyor.

Bu sisteme göre müşteri, ürünü seçip satın alma işlemini gerçekleştirdikten sonra para, Hürriyet Güvenli Alışveriş Sistemi’nde müşterinin ürüne vereceği onayı bekliyor. Ürün müşteriye ulaştıktan ve müşteri ürünü görüp, kontrol ettikten sonra onay işlemi gerçekleşiyor ve mağazaya ödeme aktarılıyor. Bu sistem sayesinde müşterilere hem ürünü görerek, deneyerek alma rahatlığı hem de internetten güvenli alışveriş yapma imkanı sunuluyor.

Yeniçarşım.com Genel Koordinatörü Emre Çorbacı, “Aylık cirolarımız 3 milyon TL seviyesinde seyrediyor. Yeniçarşım.com olarak bugün aylık 1,5 milyon tekil internet kullanıcısına ulaştık” diyor. Önümüzdeki dönemde bünyelerine Collezione, Muya, Cons, Missclare, Flo gibi yeni markaların ekleneceğini belirten Çorbacı, ürün yelpazelerinin genişleyeceğini de sözlerine ekliyor.

Peak Games
Dünyann en büyük 3’üncü sosyal oyun şirketi

Türkiye’de Facebook platformu üzerinde oynanan oyun potansiyelini ve o sektördeki Türk şirketlerin yetersizliğini gören girişimci Sidar Şahin ve Hakan Baş, 2010 yılında Peak Games’i kurdular. Hakan Baş, New York Cornell Üniversitesi’ni bitirdikten sonra, New York’ta Bank of America’da ve sonra İstanbul’da Raymond James Financial’da yatırım bankacılığı yaptı. TGRT’den News Corp.’a, Canan Kozmetik’ten L’Oreal’e kadar pek çok markanın satışlarında görev aldı.

MBA için Yale Üniversitesi’ne giden ve burada girişimcilik ve risk sermayesi üzerine dersler alan Baş, ardından Garanti Bankası’nda Stratejik Planlama Bölümü Başkan Yardımcısı olarak çalışmaya başladı. Girişimciliğin zamanının geldiğini düşünen Baş, bir ay sonra istifasını vererek, arkadaşı Sidar Şahin’le beraber Peak Games’i kurdu. Moda’da bir apartmanın bodrum katında kurdukları Peak Games, bugün dünyanın en büyük üçüncü sosyal oyun şirketi. Kuruluşundan kısa süre içerisinde Hummingbird Ventures tarafından 1.5 milyon dolar yatırım alan firma, yurtdışındaki başarılı oyunların lisanlarını alıp yerel pazarlara uyguluyor ve diğer taraftan kendi oyunlarını piyasaya çıkartıyor. Türkiye’nin Zynga’sı olmayı hedefleyen Peak Games’in, İstanbul ve Ankara ofisleri dışında İspanya, Brezilya ve Almanya’da ofisleri bulunuyor.

Ayrıca Mayıs 2011’de Earlybird Venture Capital tarafından 5 milyon yatırım alan Peak Games, sanal ürün alışverişi anlayışı ve alışkanlığının artmasıyla aylık cirosunu katlayarak artırıyor.
Lidyana.com
Takı ve aksesuarda fırsatı gördüler

Hakan Baş’ın bir diğer girişimi olan Lidyana.com da son dönemin dikkat çeken girişimlerinden biri… Öyküsü ise şöyle: Hakan Baş, arkadaşı Onur Kmay’la hızla büyüyen e-ticaret sektöründe birçok fırsat olduğunu düşünerek, en büyük potansiyelin takı ve aksesuar alanında olduğunu gördüler. Kadrolarına Markafoni kurucuları Sina Afra, Tolga Tatari, Ahmet Sarı, Yemeksepeti kurucusu Nevzat Aydın, Arda Turan, Saffet Ulusoy, İsmet Öztanık ve Raiffeisen Investment Türkiye ekibinden Gökçe Kabatepe, Aydın Özol ve Oytun Özer’den oluşan kadroyla Lidyana. com’u kurdular.

Online takı ve aksesuar sitesi olan Lidyana.com’da Kısmet by Milka, Meral Saatçi, MügeNY, Deniz Kaprol, d’Arc, MyNita, Pandora, House of Harlow, DKNY, Just Cavalli, Fossil, Diesel, Gucci, Low Luv ve daha pek çok markanın tasarımları uygun fiyatlarla kullanıcılara sunuluyor. Fiyat aralığı 15 TL ile 5 bin TL arasında değişen ürünler arasında kadınlar için çantadan kolyeye, kemerden küpeye, yüzükten saate binlerce takı ve aksesuarın yanı sıra erkekleri için de kol düğmeleri, bileklikler, kolyeler ve kemerler bulunuyor.

Site, günlük 40 bin ziyaretçi sayısına ulaşmış durumda. Üye sayısı ise yaklaşık 50 bin civarında. Baş, “İlk ayda 6 haneli cirolara ulaşıp, ikinci ayda da bu ciroyu 2.5 katma çıkarmayı başardık. Şimdiye kadar e-ticaret siteleri arasında bu kadar kısa sürede bunu başarabilen olmamıştı. Aylık ciromuzu önümüzdeki 1-2 ay içinde 7 haneli rakamlara ulaştırmayı hedefliyoruz. Orta vadede ise yurtdışı açılımlarımız olacak, özellikle Orta Doğu ve Doğu Avrupa hedef bölgelerimizden” diyor.

Sanalpazar.com
Alıcıyla satıcıyı buluşturuyor

Sanalpazar.com, Gold Şirketler Grubu’nun bir girişimi… Ömer Dinç’in girişimiyle kurulan site, bir e-ticaret iş modeli olan C2C yani müşteriden müşteriye alış ve satış yapılan modelin henüz Türkiye’de gelişmediği fikrinden yola çıkılarak kurulmuş. Sanalpazar.com, alıcı ve satıcının buluştuğu bir alışveriş platformu. Sitede, ücretsiz ürün listeleme, dükkan açma, en düşük satış komisyonu gibi uygulamalar var. Alıcı ile satıcının özgürce iletişim kurabilmesi için isim, adres, telefon, e-mail, web adresi yayınlanabiliyor.

Sanalpazar.com Genel Müdürü Cem Kesici, “C2C olarak adlandırılan bu modelin bütün özelliklerini içeriyor. C2C sitelerindeki satıcının ürününü, alıcının da parasını koruma işlevine, Gold grubun güvencesini de ekledik. Bu yönde yakında açıklayacağımız yeni çalışmalarımız da var” diyor. Kesici, bu yılı 135 ile 150 milyon TL arasında bir işlem hacmi ile kapatmayı, üye sayısını da 750 bine ulaştırmayı hedeflediklerini de sözlerine ekliyor.

Yayinmatik.com
Anahtar teslim canlı yayın platformu

Yayınma tik, organizasyon, toplantı, konser, kongre, şirket içi eğitim gibi aktivitelerin, portal, web sitesi ya da Facebook ve Twitter gibi sosyal medya sitelerinden canlı yayınlanmasını sağlayan bir girişim… İnternet üzerinden canlı yayın yapmak isteyen kişi ya da kurumun yeri ve zamanı belirtmesi yeterli oluyor. Bir nevi ‘anahtar teslim canlı yayın platformu’ olarak tanımlanıyor. www.yayinmatik.com adresinden ulaşılabilen bir internet sitesine sahip bulunan platformdan, hem kişiler, hem de kurumlar yararlanabiliyor.

Sitede yer alan ‘Canlı yayın yapmak istiyorum’ butonuna tıklayıp form dolduruluyor. Bu aşamadan sonra kameradan ses ve ışık masası teminine kadar tüm süreci Yayınma tik ekibi yönetiyor.

Yayınmatik üzerinden yapılan yayınlardan sonra, tekil ve anlık izleyici sayıları, Web’den ve mobil cihazlardan izlenme rakamları ile yurtiçi ve yurtdışı izleyici rakamları, kısacası yayınla ilgili tüm raporlar müşteriyle paylaşılıyor. Yaymmatik’in kurucusu aynı zamanda 444cicek.com ve Medianova’nın kurucusu olan Serkan Sevim… Zira Medianova şu anda Türkiye’nin en büyük platform servis sağlayıcısı olarak hizmet veriyor, yurtdışına servis ihracatı yapıyor. ‘Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye 2011 Programı’nda beşinci sırada yer alarak, Türkiye’nin en hızlı büyüyen beş teknoloji şirketinden biri. Sevim, “Yaymmatik ile ajanslardan sağlık sektörüne, inşaat sektöründen bankalar ve üniversitelere kadar çok geniş bir yelpazeye hizmet vermeyi amaçlıyoruz. Ayrıca düğün, doğum günü gibi özel günler ile workshop ve parti gibi etkinlikler de hedefimizde bulunuyor” diyor.

SenceBence.com
Markaları elçileriyle buluşturuyor

Türkiye’nin ilk risk sermaye yatırımı almış girişimlerinden birisi olan Akampüs, bir girişim grubu olarak bünyesinde bir gençlik iletişim ajansı (Akampus Youth Marketing) ve dijital teknolojilerin üretildiği ve yönetildiği bir kuluçka şirketini (Akampus Ventures) barındırıyor.

Akampus Youth Marketing, gençlik odaklı pazarlama iletişimi çözümleri üretiyor, uyguluyor ve Türkiye’nin büyük markalarını gençlerle buluşturuyor. Akampus Ventures, internet teknolojilerine odaklanmış bir yatırım şirketi. Akampüs Yönetici Ortağı İbrahim Üğdül, “Akampüs olarak özellikle genç toplulukları markalarla buluşturan çalışmalar yaptık. Turkcell, Intel, YKM, Boyner, Garanti Bankası, İstanbul Modern, Perfume Jewels, Kiğılı gibi şirketlerin marka elçilerini yönettik.

Son 2 yıldır da marka elçilerini kitlesel online bir güç olarak buluşturmaya odaklandık. Bu projelerden elde ettiğimiz tecrübeler ışığında SenceBence.com’u 2012 Mayıs ayında açtık” diyor.

SenceBence.com, sosyal etki sahibi bireyleri tespit edip markalarla buluşturan, anlık olarak kitlelerin nabzını tutarken ağızdan ağıza marka iletişimini başlatan, ölçülebilir ve ölçeklenebilir bir iletişim platformu. Yani markaların, elçileriyle buluştuğu bir paylaşım platformu. Site, şu anda 15 binden fazla sosyal etki sahibi kullanıcıyı üye olarak barındırıyor.

Uğdül, kurumlarm topluluk yönetimi, araştırma ve viral tanıtım ihtiyaçlarına ölçümlenebilir ve ölçeklenebilir şekilde çözüm sunabilecek şu an için tek platform olduklarına dikkat çekiyor.

Gruphediye.com
Kuru kuru Facebook mesajından doğan iş fikri

Gruphediye.com, Cengiz Coşkun öncülüğünde Mayıs 2011’de kurulmuş bir site. Coşkun’un da içinde bulunduğu dijital ajansın ortakları Melis Sadıkoğlu Içbilen ve Talat Içbilen ile beraber iki yıl önce beyin fırtınası yaparken ortaya çıkmış. Coşkun, doğum gününde 180 adet Facebook mesajı ve sıfır hediye alınca “Kuru kuru Facebook mesajları yerine her arkadaşım 1 TL bile verse, kendim için güzel bir hediye alabilirdim” diye düşünmüş. Böyle bir ihtiyacın olduğu fark edilmiş ve Türkiye’nin ilk sosyal hediye alışveriş platformunu kurmuşlar. 2012 başında 1.5 milyon TL civarında bir yatırım almışlar. Bugün aylık 200 binden fazla ziyaret, 75 binin üzerinde tekil ziyaretçi alıyor.

Kullanıcılara site üzerinden grup kurma, sembolik bir hediye seçme, seçilen bu hediye için arkadaşlarını davet ederek para toplama imkanı veriliyor. Diyelim ki sevdiğiniz bir arkadaşınızın doğum günü yaklaşıyor. Ona çok istediğini bildiğiniz yeni iPad’ten almak istiyorsunuz.

Yüzde yüz sosyal medyayla uyumlu olan Gruphediye.com’a girip saniyeler içinde bir hediye grubu kuruyorsunuz, ardından hediye alınacak kişinin arkadaşlarını Facebook, Facebook’ta hesabı yoksa e-posta veya SMS yoluyla gruba davet ediyorsunuz. Hatta sadece hediye grubunuzu grup adı veya grup linki ile paylaşabiliyorsunuz. Gruba katılanlar yeni iPad alabilmek için ne kadar para toplanması gerektiğini görüyorlar ve bu hediyeye ortak olmak için kredi kartı ya da PayPal ile istedikleri miktarda ödeme yapıyorlar.

Ardından toplanan miktar, Gruphediye MasterCard’a yüklenerek hediye alman kişiye gönderiliyor. Kişi bu kartı MasterCard’m geçtiği her yerde harcayabiliyor. Kişi, iPad mi yoksa başka bir hediye mi alacağına kendisi karar veriyor.

dünyaninfirsati.com
Grup satın alma siteleri patladı

Harika Sakallı Turan, 2007 yılından bu yana reklam ve yayıncılık alanında faaliyet gösteriyordu. Grup satın alma sitelerinin dünyadaki patlamasının ardından 4.5 ay gibi kısa bir süre sonra Türkiye’deki patlaması Turan’ı harekete geçirdi. Dünyanın Fırsatı’nın çıkış noktası, dünyada büyük ilgi gören ve Türkiye’ de giderek popüler hale gelen sosyal satın alma platformlarına farklı bir tarz ve bakış açısı yaratıp, insanların arzu ettikleri etkinlikleri indirimli satın alma isteklerini karşılamak.

Dünyanın Fırsatı başta yeme, içme, eğlence ve tatil olmak üzere her gün şehrin fırsatlarını tüketicilere sunan bir sosyal satın alma platformu. Fırsatlar, genellikle yüzde 50 ve üzeri ‘ indirimlerden oluşuyor.

Dünyanın fırsatının içeriğini şehrin en güzel restoranları, en iyi hizmeti sunan güzellik merkezleri, en iyi tatil ve konaklama fırsatları, etkinlik, eğitim ve hizmet HARİKA SAKALLI TURAN fırsatları ve alışveriş fırsatları dünyaninfirsati.com oluşturuyor.

Burcu Tuvay / Ekonomist Dergisi

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir yorum

  1. Bence makale güncellenmeli. Çünkü, 3 milyon tl aylık cirosuyla başarı hikayesi olarak anlatılan yenicarsi.com girişimi zarar etti ve operasyonlarını hepsiburada.com’a devretti..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir