İş Fikirleri ve İş Kurmak

Başarılı İş Modelleri ve Dijital Ticaretteki Büyüme Fırsatları

Eskiden sadece bilgisayarlar üzerinden yapılan e-ticaret varken, son yıllarda cep telefonları ve tabletlerden yapılan m-ticaret de hayatımıza girdi. Bu ikisinin toplamından oluşan dijital ticaretin Türkiye’deki hacmi geçen yıl 20 milyar TL ’yi buldu. Bu rakamın bu yıl 25 milyar TL civarına ulaşması bekleniyor. Ancak 7 Mayıs’ta yürürlüğe giren yeni e-ticaret kanunu ile de yeni bir dönem başlamış bulunuyor. Bu dönemde şirketler birçok yeni uygulama gerçekleştirecek. Bu yasa çerçevesinde gerekli düzenlemelerin yapılmasının dijital alışveriş ekosistemini büyütmesi bekleniyor. Bu nedenle biz de başarılı iş modelleri uygulayan şirketlerin yeni dönemdeki yatırım planlarını ve yeni girişim yapacak şirketler için dijital ticaretteki büyüme fırsatlarını inceledik.

Bu dönemde “Promosyon, indirim ve çekilişlerimizi duyurmak amacıyla ticari elektronik iletişim gerçekleştirmek için izninizi rica ediyoruz” yazılı elektronik posta ya da SMS’leri çok fazla alıyor olabilirsiniz. Bunun nedeni 1 Mayıs itibariyle yürürlüğe giren e-ticaretin düzenlenmesine ilişkin kanunda yer alan izin isteme zorun-luğu gibi yeni uygulamalar. Bu, yeni uygulamalardan sadece biri. Devreye girecek yeni düzenlemelerin, hem dijital ticareti daha güvenli ve çerçevesi çizilmiş konuma getirmesi hem de tüketicinin isteklerinin gerçekleşmesiyle iş hacminin büyümesine destek olması planlanıyor.

Biz de yeni uygulamalardan yola çıkarak hem dijital ticaretteki yeni dönemi hem de büyüme potansiyeli bulunan ekosistemdeki iş fırsatlarını araştırdık. Ayrıca dijital ticarette başarılı olmuş şirketlerin iş modellerini ve yatırımlarını hangi yöne çevireceklerini de inceledik.

Dijital ticaretteki büyüme fırsatları

HACİM 20 MİLYAR TL

Türkiye’de dijital ticaret pazarının büyüklüğü yaklaşık 20 milyar TL civarında. Bu oran şimdilik düşük gibi görünse de önümüzdeki dönem için büyüme potansiyeline işaret ediyor.

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) verileri, 2014’te e-ti-carette yaklaşık yüzde 30 oranında bir büyüme yaşandığını ortaya koyuyor. 2014’te internetten alışveriş yapanların sayısı 12 milyonu geçerken, e-ticaretin toplam perakende ticaret içindeki payı ise yüzde 1,7 oldu. E-ticarette en çok tercih edilen ürünlerin başında cep telefonu, tablet, bilgisayar ve televizyon gibi elektronik ürünler gelirken, bunları beyaz eşya, mobilya ve giyim ürünleri takip etti. Türkiye e-ticaret sektörünün bu yıl da yüzde 30 büyüyeceği ve yılı 25 milyar TL civarında bir hacimle tamamlayacağı öngörülüyor.

İnternetten kartla yapılan ödemelere bakıldığında ise yılın başında yüzde 20’ye yakın bir büyüme görülüyor. BKM verilerine göre internetten yapılan kartlı ödemeler diğer kartlı ödemelere kıyasla daha hızlı büyüyor. 2013’te kredi kartıyla ödemeler yüzde 17 büyürken, internetten kartlı ödemeler yüzde 37 büyümüştü. Geçen yıl ise kartlı ödemeler yüzde 11 arttı. İnternetten kartlı ödeme büyümesi de yavaşladı ancak yüzde 21 ile toplam kartlı ödemelerin üzerinde büyüdü. İnternetten kartlı ödemelerde en büyük paya, vergi ve diğer kamu ödemelerinin büyük çoğunluğunu oluşturduğu hizmet sektörü sahip. 2014 yılında bu alanda 8,4 milyar TL kartlı ödeme yapıldı. İkinci sırada 7,5 milyar TL ile havayolu ödemeleri, üçüncü sırada ise 6,8 milyar TL ile elektronik eşya alımları geliyor.

PAY YÜZDE 10’A ÇIKACAK

ETİD Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orhun, e-ticaretin yükselen bir trend olmasına karşın henüz istenen seviyede olmadığını belirtiyor. Orhun, “Türkiye’de e-ticaret sektörü büyük bir potansiyele sahip. E-tica-retin beklenen seviyeye gelmesi için yıllık 100 milyon TL ciro yapan şirket sayısını hızla arttırmamız lazım. Yeni oyuncuların sektöre girmesi ve mevcut oyuncuların büyümesiyle önümüzdeki beş yıl içinde toplam perakende içindeki payımızı yüzde 10’a çıkarmayı hedefliyoruz” diyor.

Hakan Orhun, yakın zamana kadar alışveriş sayısında tüketici elektroniğinin lider olduğunu ama artık bu alanın sektördeki liderliğini devrettiğini ifade ediyor. Orhun, şöyle konuşuyor: “Giyim, ev eşyası, spor önemli yerlere geldi. Pazar hala birçok alt kınlımda büyümeye aç. Bu nedenle daha boş alanlarda aksiyon almak başarıyı daha kolay getirecek. Ancak ne yapıyorsanız yapın farklılaşma çok önemli. Bu nedenle ino-vasyon işin altın anahtarı. Bir önemli konu da çok iyi bir iş planı yapmak.”

YASAYLA GELEN DEĞİŞİM

Yeni yasanın hem daha fazla kullanıcının internetten alışveriş yapmasını sağlayacağı hem de online alışveriş hacminin de artmasına destek olacağı tahmin ediliyor. Çünkü yasa bilgi verme yükümlülüğü, sipariş ve ödeme süreçleri, ticari iletişim, kişisel verilerin korunması ve cezai hükümler gibi farklı alanlarda önemli değişimleri getirecek. Tüketici odaklı dijital pazarlamanın hedef kitle ile marka arasında etkileşimi artıran, bağlılık yaratan, interaktif bir yapıya dönüşmesi ve böylelikle kişisel tavsiye sistemleri ve müşteri zekası gibi teknolojilerin sektörde ön plana çıkması bekleniyor. Ayrıca Türkiye’de çok sık rastlanan e-ticarete güven sorunu konusunda önemli adımlar atılmış olacak.

İzinli iletişim dönemi beraberinde yeni fırsatlar da yaratacak. Bu uygulama, kullanıcılara tek taraflı duyuru ve kampanya bildirimleri yerine özelleştirilmiş ve odaklı hizmetler sunmanın bir adımı olarak değerlendiriliyor.

Ancak şirketlere yeni uygulamayla birlikte farklı yükümlülükler de geliyor. E-ticaret kanunu şirketler ile müşteriler arasında elektronik ortamda geçekleşen her türlü iletişimi kapsamına alıyor. Bu kanun yürürlüğe girdikten sonra nihai tüketiciler ile pazarlama, CRM gibi amaçlarla telefonla, SMS, elektronik posta veya cookie’ler aracılığıyla iletişim kurarken, şirketlerin bazı kurallara dikkat etmeleri gerekecek.

YENİ PAZARLAMA YOLLARI

Şimdi şirketler kanun yürürlüğe girmeden önce izinli pazarlama onaylarını yenilemenin peşinde. Çoğu şirket lektronik posta ya da SMS yoluyla elektronik ileti gönderimi için müşteri tabanından ve potansiyel kullanıcılarından izin istemeye başladı. Bugüne kadar alınan onaylar hep genel nitelikliydi. Düzenleme ile birlikte müşteriyle CRM, pazarlama, özel gün kutlaması gibi iletişim kurma nedenlerinin her biri için ayrı ayrı onay almanız gerekiyor. Basit bir işlem gibi görünse de bunun şirketlerin maliyetini artıracak bir husus olduğu belirtiliyor. Zira ileride bir şikayet olduğunda, müşterinin onay verdiğini kanıtlayabilmeniz için onayı yazılı almış olmanız gerekiyor.

DAHA TEMİZ İLETİŞİM

BKM Genel Müdürü Soner Canko’ya göre, ceza boyutu nedeniyle şirketler ellerindeki kişisel verileri veya veri havuzlarını satan, SMS mar-keting, e-mail marketing veya sosyal medya üzerinden pazarlama yapan şirketlere karşı daha çekimser yaklaşacak. Canko, “Bu kanun en çok sosyal ve dijital medya marketing ile SMS marketing yapan şirketleri olumsuz etkileyecek. Çünkü en çok veriyi bu şirketler topluyor, işliyor ve diğer şirketlere satıyor. Bunların veri toplarken aldıklan onayların ne kadarı hukuka uygun ne kadarı değil belirsiz” diye konuşuyor. Uzun vadede kullanıcılara gelen kısa mesaj ve e-postaların daha anlamlı olmasının sağlanacağım düşündüklerini ifade eden Canko, “Daha temiz ve alıcı için ilgi çekici bir iletişim yapılacak bir döneme giriyoruz” diyor.

BAŞARILI İŞ MODELLERİ

Şirketler de bu dönemde özellikle kişiye özel pazarlama stratejilerine yoğunlaşıyor. Getirilen düzenlemelerle dijital ticarette yeni dönem başlarken, sektördeki büyüme ve fırsat beklentileri de artıyor. Bu nedenle sektörde büyüyen şirketlerin geçtiğimiz dönemde büyümelerinde etkili olan stratejilerini inceledik ve başarılı iş modellerini nasıl oluşturduklarını sorduk. Buradaki modeller diğerlerine de iyi örnek olabilir.

Yaklaşık 7 milyon üyeye sahip Markafoni.com’un aylık 20 milyon ziyaretçi sayısı ve 6 milyon tekil ziyaretçisi bulunuyor. Yakın gelecekte farklı online alışveriş olanakları su-nacaklannı söyleyen Markafoni Grubu CEO’su İlker Baydar, “Son dönemde indirimli ürünlerin yanı sıra sezon ürünlerini de portföyümüze ekledik. Bu da büyümemize yön verecek. İzin veren müşterilerimizin bir daha kredi kartı bilgisini girmek zorunda kalmayacağı tek tuşla öde sistemi geliştirdik. Ödeme ve sevkiyat operasyonlarımızı hızla geliştireceğiz” diyor. Yeni dönemde çoklu cihaz davranışını anlayarak buna göre strateji belirlemenin öne çıkacağını ifade eden Baydar, önümüzdeki dönemde tedarikçilerle stratejik iş birliklerini artırmayı hedeflediklerini söylüyor.

I MİLYON MÜŞTERİ

Grup satın alma online ticaret modellerinde öne çıkan Grupan-ya’nın üzerinden alışveriş yapan müşteri sayısı 1 milyonu geçti. 2015 yılının ilk üç aylık döneminde siteyi 2,5 milyon kişi ziyaret etti ve bu sürede 45 milyon ürün gösterimi gerçekleşti. Son üç yılda paylarının giderek arttığını ve şu an pazarın yüzde 50’sine sahip olduklarını söyleyen Grupanya Kurucu Ortağı Onur Yıldırım, bu oranı yıl sonunda yüzde 60’lar seviyesine çıkaracaklarını öngörüyor. Yıldırım, “Kullanıcı sayısı arttıkça, yeni katılan kullanıcılarımızın demografik bilgilerine ve onlarla ilgili olarak edindiğimiz bilgilere bağlı olarak ürün çeşitliliğimizi sürekli zenginleştirdik. Aynı zamanda elde ettiğimiz müşterileri tutabilmek ve hizmet kalitesinin düşmemesi için çeşitli sistemler kurduk. Bu modeli suistimal edecek işletmeleri de sistemden elemeye devam ettik” diye konuşuyor.

Tek tıkla ödemeyi de çok yakında devreye alacaklarını ifade eden Onur Yıldırım, çalıştıkları işletme sayısını iki katına çıkarmak istediklerini ifade ediyor. Ayrıca Grupanya, şu anda Anadolu’da etkin olmadığı şehirlerde, bu yılın sonuna kadar uygun kurgularla kampanyalar yayınlayacak.

GLOBAL OLMA YOLUNDA

1 milyon aktif üyeye ve ayda yaklaşık 2,2 milyon tekil ziyaretçiye ulaşan Lidyana.com üç yıldır pazarda ve cirosunu geçen yıl ikiye katladı. Doğru kitlelere doğru ürün ve markaları sunmaya çalıştıklarını söyleyen Lidyana.com CEO’su Hakan Baş, “Bir yandan da doğru ve verimli pazarlama stratejileri sayesinde daha düşük bütçelerle daha verimli sonuçlar elde ediyoruz. En önemlisi de takipçi ve modanın belirleyici öğelerinden oluyoruz” diyor.

Hakan Baş, bu dönemde önemli olanın sitedeki müşterinin aradığı ürünü kolayca bulabilmesi, alışverişini kolayca tamamlaması, tamamladıktan sonra da doğru ürünün eksiksiz, hatasız ve en hızlı şekilde müşteriye ulaşması olduğuna dikkat çekiyor. Bu yıl içinde yatırım almayı düşündüklerini kaydeden Hakan Baş, “Önümüzdeki yıllarda da Türkiye’de pazardaki payımızı büyütüp iki yıl içinde global bir marka haline gelmek istiyoruz” diye anlatıyor.

YENİ BÖLÜMLER AÇIYOR

5 binden fazla kategoride yaklaşık 10 milyon civarında anlık satış fırsatı sunan, ilk üç ayda 33 milyon aylık ziyaret ortalamasına ve 12 milyonu aşkın üyeye sahip GittiGidiyor, yaptığı atılımlarla son üç yıl içerisinde eBay sisteminde en hızlı büyüyen ülke departmanı oldu.

GittiGidiyor Genel Müdürü Gül-fem Toygar, şunları söylüyor: “eBay’in gücünü ve bu alandaki öncü deneyimini arkamıza alarak şirketi bir start-up heyecanı ile yönetme kararı aldık. Bu doğrultuda, dinamiğimizi üst seviyeye taşıyarak hedeflerimizi ve aldığımız kararları pazarın ve müşterilerimizin ihtiyaçları doğaıltusunda şekillendirdik. Daha kapsamlı, 360 derecelik hedeflere odaklanarak; müşterilerimizin ihtiyaçlarım analiz ettik, ürünlerle ilgili planlamalarımızı yaptık, tüm bu sürecin kusursuz işlemesi ve verimi için teknolojik ve finansal gereklilikleri ortaya koyduk.”

2014’te süpermarket bölümünü hayata geçirdiklerini ifade eden Gül-fem Toygar, bu dönem ise anne-be-bek, moda, elektronik, ev-bahçe, otomobil-aksesuar ve kozmetik, hobi-eğlence-sanat, spor-outdoor ana kategorileri için özelleşmiş, birer mikro site gibi kurgulanan, zengin içeriklerin bulunduğu dikey sayfalar yaratıklarım kaydediyor.

MÜŞTERİ ODAKLI YAKLAŞIM

20l4’te 14 milyonu tekil 27 milyonun üzerinde ziyaretçi sayısına erişen Tatilsepeti.com da son beş yılda her yıl yüzde 30-50 civarında büyüme gösterdi. Tatilsepeti.com Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Karayal, bu artışın en büyük nedenlerini, müşteri odaklı yaklaşımları, her zaman farklı olmayı hedeflemeleri ve teknolojik gelişmeleri yakından takip etmeleri olarak sıralıyor. Karayal, şöyle konuşuyor: “Türkiye’nin ilk tatil portal-larından biriyiz. Kurulduğumuz dönemde ziyaretçiler tatil araması yapmak için sitemizi kullanıyorlardı. Olumlu marka imajımız ve Türkiye’de e-ticaretin gelişmesiyle birlikte, tatil satın alımlarında ilk tercihlerden birisi olduk. Tatil Sepeti iş modelini Türkiye’nin online turizm marketi olarak anlatabiliriz. Büyük tur operatörleri ile birlikte çalışıyor; hem yurtiçinde hem de yurtışında otel, tur, uçak bileti gibi hizmetleri misafirlerimize sunuyoruz.”

nll.com geçen yıl yüzde 200’e yakın büyüdü ve yıl sonu itibariyle platformda 21 bin kayıtlı mağaza, 24,5 milyon kayıtlı ürün, 4 milyondan fazla üye bulunuyor. 2014’ü 200 milyon ziyaret sayısıyla tamamlayan nl l.comün pazarlama genel müdür yardımcısı Bilgen Aldan Albayrak, pazarlamada nasıl stratejiler yürüttüklerini şöyle anlatıyor: “Kuaılduğumuz günden bu yana müşterilerimizin güvenli bir ortamda alışveriş yapmalarını sağlamak önceliğimiz oldu. Bu amaçla ‘Güven Yönetim Merkezi’ kurduk. Kişiselleştirilmiş öneriler, kullanıcı odaklı ve akıllı ürün arama gibi birçok yenilikçi projeye imza attık. Tek tıkla ödeme özelliği de yakında gelecek uygulamalarımız arasında yer alıyor.”

E-TİCARETİ ARTIRANLAR

Asıl işi e-ticaret olanların yanı sıra geleneksel satışlannı kurduklan internet sitesinden ve mobil uygulamalardan artırma hedefi olan şirketler de bulunuyor. Bunlardan biri Boyner Grup. 2011’den bugüne cirosunu tam 14 kat artıran Boyner’in e-ticaret girişimi Morhipo.com, bu yıl yüzde 70 büyümeyi planlıyor. Şirket son olarak 150 milyon TL yatırım yaparak online sitelerin müşteriye tek kanaldan hizmet vereceği ‘all-line’ sistemine geçiş yapıyor. Morhipo Genel Müdürü Şule Kuban Arditti, “Alışveriş yapan müşterilerin, bize istedikleri yerden ve zamanda, hiçbir saat sınırlaması olmadan, diledikleri kanaldan . veya platformdan ulaşabilmesi, alışveriş yapabilmesi, ihtiyaçları doğrultusunda tüm servisleri alabilmeleri ‘all-line’ olarak mümkün. Morhi-po’dan siparişinizi dilediğiniz kanaldan verebileceğiniz gibi, istediğiniz yerden de teslim alabiliyorsunuz” diyor. Satışlarının yaklaşık yarısının mobil kanaldan geldiğini ifade eden Arditti, önümüzdeki yıllarda mobilin büyüyeceğini ve kendi içinde farklı uygulamalara bölüneceğini ifade ediyor. Arditti, “Müşterilerimizin bize tüm platformlardan ulaşabileceği bir altyapıya sahibiz ve sürekli geliştiriyoruz” diye konuşuyor.

İpekyol, Machka, Twist e-ticaret ve kurumsal satış müdürü Berna Tunç, online sitelerinin henüz iki yıldır faaliyette olmasına rağmen toplam satışlann yüzde 8’ini bu kanaldan elde ettiklerini söylüyor. Tunç, sözlerine şöyle devam ediyor: “Dijital kanallardaki gelişme offline ile kıyaslandığında her zaman çok daha hızlı ve artış ivmesinin de daha fazla olduğu görülüyor. Online kanallarımız sayesinde yeni müşteriler kazanıyor.

1 ve çok daha fazla kişiye ulaşabilme olanağı yakalıyonjz. Tek tuşla ödemeye geçmek için altyapı çalışmalarına başladık. Burada güvenliğin sağlanması bizim için önemli.”

ONLİNE’DA YENİ PLANLAR

Satışlarının yüzde 7’sinin internetten geldiğini söyleyen Bimeks Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmed Akgiray, önümüzdeki üç yılda bu rakamı yüzde 20-25 bandına oturtmak istediklerini ifade ediyor. Akgiray, “Bu yıl internet satışlarında agresif büyüme hedefimiz var. Yazılım stoklarımızı kontrol ederek, personel primlerini ölçerek, fiyatları analiz ederek birtakım ön hazırlıklar yapıyoruz. Yakında internet sitesine çok daha hareketli fiyatlar ve yeni yüz gelecek” diyor.

Türkiye’de 400’e yakın mağazası ile perakende sektöründe faaliyet gösteren LC Waikiki de e-ticarette atılım yapıyor. İnternet mağazası lcwai-kiki.com üzerinden 2014 yılı boyunca 57 bin 200 çeşit ürün satışı gerçekleştiren ve 787 bin 462 adet sipariş alan LC Waikiki, 2013’e oranla yüzde 67,5 büyüdü. Bu büyümeyle yaklaşık 73 milyon TL ciroya ulaştı. LC Waikiki e-ticaret Direktörü Salih Yılmaz, “2014’te tutar bazında yüzde 70 büyüdük. 2015 yılı için de aynı hızda büyümeyi hedefliyoruz. Bunu sağlamak için ödeme sistemleri, teslimat seçenekleri ve omni-channel projeleri önceliklerimiz arasında olacak. Ayrıca, 2015 yılının ilk yarısında yurtdışı projemizi hayata geçireceğiz” diyor.

YENİ ÖDEME YOLLARI GELİYOR

E-ticaret ekosisteminde mobil cihazların kullanımının artmasıyla hayatımıza m-ticaret kavramı da girdi. Şu anda üç alışverişten biri tabletlerden veya telefonlardan gerçekleşiyor.

2014 yılında işletmelerin cirosunun yüzde 15’inin mobil cihazlardan geldiği tahmin ediliyor. Bu oranın 20l6’da yüzde 35’e çıkacağı öngörülüyor. Önümüzdeki dönemde de akıllı telefonlar ve giyilebilir cihazlarla birçok yenilikçi ödeme uygulamasına tanık olacağız. Bu cihazları, akıllı TV’ler, günlük kullanılan eşyalar gibi teknolojiler takip edecek. Çamaşır makinesinin üzerindeki bir tuşla adresimize çamaşır deterjanı sipariş edebilecek, buzdolabı üzerinden haftalık alışveriş listemizi tek tuşla siparişe dönüştüreceğiz. Bu gibi ödeme yöntemleri beraberinde bulut çözümlerini de getirecek. Bulut çözümlerinin kullanılmaya başlaması, işyerlerine daha düşük maliyetlerle hatta POS cihazlarına gerek olmadan ödeme alma olanağı sağlayacak. Dijital ticaretteki değişim ödeme sistemleri ve altyapı sağlayıcıları tarafında da farklı yöntemlerin geliştirilmesini sağlayacak.

ALTYAPI HİZMETİ VERENLER

Dijital ticaret ekosisteminde altyapı sağlayıcılarının da önemi büyük. E-ticaret ya da m-ticaret alanında faaliyet gösterebilmek için bu altyapının iyi yönetilmesi gerekiyor. Pazardaki oyunculardan IdeaSoft’un analizlerine göre, Türkiye’de 11 bin e-ticaret sitesi altyapı sağlayıcılarıyla iş süreçlerini yönetiyor. IdeaSoft’un yüzde 48 pazar payı ile Türkiye’nin en büyük altyapı sağlayıcısı olduğunu ifade eden IdeaSoft Genel Müdürü Seyhun Özkara, pazardaki pozisyonlarını şöyle anlatıyor: “IdeaSoft altyapısı ile e-ticaret hayatını sürdüren 5 bine yakın e-ticaret sitesi bulunuyor. Öne çıkan bir diğer önemli nokta ise dikey e-ticaret pazarları. Hizmet verdiğimiz şirketler arasında dikey e-ticaret pazarları yüzde 40’ın üzerinde bir orana sahip. 50 farklı dikey alanda hizmet veren e-ticaret sitesine altyapı hizmeti sunuyoruz.”

Seyhun Özkara, son iki yılda KO-Bl’lerin e-ticarete bakışının değiştiğine ve bu sayede işlerini büyütebile-ceklerini keşfettiklerine dikkat çekiyor. Özkara, “Türkiye e-ticaret eko-sistemine KOBİ’lerin katkısı oldukça fazla. IdeaSoft müşterilerinin toplam cirosu her yıl yüzde 30 büyüyor. Müşterilerimizin büyümesi bizim de büyümemiz ile doğru orantılı. 2015 yılında 500 milyon TL toplam satış hedefimiz var. Bu rakam toplam e-perakende pazarının yüzde 10’unun oluşturuyor” diyor.

SATIN ALMALAR OLACAK

Geçen yıl 5 milyondan fazla işlem, ödeme servisi sağlayıcıları alanında faaliyet gösteren PayU’nun sistemleri üzerinden geçti. PayU Türkiye Ülke Direktörü Emre Giizer, mobil cihazlardan ziyaretlerin toplam ziyarete oranının yüzde 40’lar seviyesine ulaştığını söylüyor. Güzer, “Çok yakın zamanda Hindistan, Polonya ve Güney Afrika’da sunmaya başladığımız mobil cüzdan çözümümüzü Türkiye’de de lanse edeceğiz. Offline ve online yakınsaması ile birlikte 2016 yılı içerisinde Türkiye’nin en çok tercih edilen mobil cüzdanını yaratmak hedefimiz var” diyor.

Emre Güzer, ayrıca PayU ile aynı sektörde faaliyet gösteren, niş modellere odaklanmış birkaç küçük oyuncuyu satın alarak, sundukları ürün ve hizmet gamını genişletme planları yaptıklarını söylüyor.

KOBİ’lere e-ticaret önerileri

■ E-ticarete ilk kez girmeyi düşünen KOBİ’ler ilk olarak başarı için bu atana özel emek ve zaman ayırmaları gerektiğinin bilincinde olmalı.

■ Ürün ve kargo yönetiminden ödeme altyapılarına kadar her yönüyle profesyonel bir e-ticaret altyapısına sahip olmak çok büyük bir önem taşıyor. Aksi halde müşterilerin yaşayabileceği sorunlar KOBİ’lerin e-ticaret girişimlerinin kısa sürede başarısızlığa uğramasına neden olabilir.

■ işletmeler bu altyapı için makul bir bütçe ayırmaya hazır olmalı.

■ Şirketler, e-ticareti tüm iş süreçlerinin bir parçası haline getirmeli.

■ E-ticaret yapmaya başlamak için özel bir şirket kurmak gerekmiyor, sadece vergi mükellefi olmak yeterli.

Dijital alışverişte 5 yeni eğilim

1. Internet of things (nesnelerin interneti) gelişim sürecinde. Giyilebilir teknolojiler üzerinden alışveriş ön plana çıkacak.

2. Bulut çözümleri daha fazla kullanılacak.

3. E-ticarette bir başka trend ödeme kolaylığı. ‘Tek tuşla ödeme’ özelliği daha fazla görülecek.

4. Kişiselleştirilmiş öneriler ile müşterileri daha iyi anlayıp onların isteklerine göre teklif sunma daha fazla önem kazanacak.

5. Kişiselleştirmeye paralel olarak, kullanıcıların aradıkları içeriğe daha konforlu bir şekilde ulaşabilmeleri için akıllı analiz araçları ile donatılmış yapay zeka çözümleri (web 3-0) önümüzdeki dönemde yer alacak.

Yeni düzenleme neler getiriyor?

İnternetten yapılan alışverişlerde kredi kartı bilgilerinin korunması için güvenlik sertifikası ve müşterinin hatalı verdiği sipariş için’geri al’ve ‘değiştir’ seçeneği şartı getirildi.

Ticari amaçlı elektronik iletiler, alıcılara ancak önceden onayları alınmak kaydıyla gönderilebilecek. Bu onay, yazılı veya her türlü elektronik iletişim araçlarıyla alınabilecek.

Alıcının iletişim bilgisini vermesi halinde, temin edilen mal ve hizmetlere ilişkin değişiklik, kullanım ve bakıma yönelik olanlarda ayrıca onay alınmayacak.

Esnaf ve tacirlere önceden onay alınmaksızın ileti gönderilebilecek. Ayrıca ticari elektronik iletilerde, göndericinin tanınmasını sağlayan bilgiler ile haberleşmenin türüne bağlı olarak telefon numarası ve elektronik posta adresi gibi erişilebilir durumdaki bilgiler yer alacak.

Site adlarının ticaret siciline kaydedilmesi zorunluluğu bulunacak.

Sipariş öncesinde kullanıcı, vergi ve teslimat masrafları dahil ödeyeceği bedeli görecek.

Müşteriye sipariş özetini görme olanağı sunulacak. Sitede elektronik satış sözleşmesi de düzenlenecek ve sözleşme alıcıya gönderilecek.

Alışveriş siteleri, kişilerin kredi kartı ve kişisel bilgilerinin gizliliği ile hukuka aykırı olarak bunlara erişilmesini önlemekten sorumlu olacak.

Site hakkında şikâyet olması LU ihtimaline karşı elektronik kayıtlar altı ay saklanacak ve istenirse bakanlığa sunulacak.

Şikâyetler, imzalı olarak yazılı ya da elektronik ortamda ilmüdürlüklerine yapılacak.

Kanunda öngörülen yükümlülüklere aykırı hareket edenlere bin liradan 15 bin liraya kadar değişen idari para cezaları uygulanabilecek.

“Mobil yatırımlarımız artacak”

“Şu anda 9 milyonun üzerinde üyemiz ve günlük ortalama 1 milyon ziyaretçimiz var. 2000’in üzerinde marka ile çalışıyoruz.

Geçen süreçte teknoloji ve operasyonumuzu geliştirerek uzun vadeli ve akıllı yatırımlar yaptık. Bunun dışında, sadece ‘satış odaklı’ bir anlayışa sahip değiliz. Müşterilerimizle ilişki içinde olmaya çok önem verdik ve onların geri bildirimlerini her zaman dikkate aldık. Özellikle online pazarlamayı çok etkin kullandık. Sosyal medyada yaptığımız yatırımlar bize çok iyi geri dönüş sağladı ve penetrasyonumuz arttıkça aramalarda organik bir büyüme sağladık. Mobil uygulama kullanımı önümüzdeki dönemlerde daha da yaygın hale gelecek ve e-ticaretteki payı artacak. Bu yıl mobile odaklandığımız ve yatırımlarımızın bu yönde devam edeceği bir yıl olacak. Kredi kartı bilgilerini bir kere kaydettikten sonra tek tıkla ödeme yapabilmek kullanıcının işini çok kolaylaştırıyor. Biz de sitemiz ve mobil uygulamalarımızda kredi kartı kaydetme opsiyonuyla tek tıkla alışveriş olanağı sunuyoruz”

“Kişiselleştirme ve mobil projeler öne çıkacak”

“Şu anda 3,5 milyondan fazla kayıtlı kullanıcımız bulunuyor. Günde ortalama 100 bin sipariş alıyoruz. Kullanıcı memnuniyetine odaklanmaya devam edeceğiz. Bu yıl web sitemizi yeniledik. Kullanıcılardan gelen yorumları dikkate alarak işlem sürecini bir adım azalttık, arama butonu ekledik, restoran puanlamasını daha belirgin ve kümülatif hale getirdik. Siparişleri ve favorileri öne çıkararak tasarımımızı sadeleştirdik. Normalde e-ticaret sitelerinde ‘kullanıcıyı ne kadar uzun süre sitede tutarsam iyidir’ algısı var. Bizde ise tam tersi. Karnı aç ve sabrı düşük olan kullanıcılarımızın yemeklerine bir an önce kavuşabilmeleri gerekiyor. Yemeksepeti’nden sipariş, yenilikler sayesinde daha kolay ve daha hızlı. Bunun dışında içeriğe daha da önem vereceğiz. Kişiselleştirme projelerimize ağırlık verecek ve mobil uygulamalarımızla ilgili çalışmalarımızı da sürdüreceğiz.

Yine bu yıl satın alma yoluyla farklı coğrafyalara açılmaya devam edeceğiz. Kısa dönemde yurtdışı açılım stratejisi doğrultusunda yatırım yapmayı planladığımız ülkeler bulunuyor!’

“Mobil alışveriş için alternatifler sunuyoruz”

Sürekli bir gelişime işaret eden süreci yakından takip ediyor, gerekli AR-GE çalışmalarını yapıyoruz.

Yakın gelecekte mobilde yaşanacak büyümeyi gözlemliyor ve öncü pozisyonumuzu korumak istiyoruz. Mobil ticaretin gelişmesi ve yaygınlaşması için de kullanıcıya alternatifler sunuyoruz. BKM Express uygulamamızla, internet alışverişlerinde güven ve hızı bir arada sunan farklı bir ufuk açtık. Kullanıcıların fiziksel cüzdanlarını dijitalleştirdik. Bunun yanı sıra kişiden kişiye para transferi sağlayan ‘Para Gönderme’ özelliğini de tüketicilere en kolay haliyle sunduk. BKM olarak bu sürecin ödeme noktasındayız ve verdiğimiz hizmetle deneyimi destekliyoruz. Kullanıcılar, kartlarını dijital cüzdanları olan BKM Express’e bir kere tanımladıktan sonra alışveriş anında kart bilgisini tekrar girmeden ödemesini güvenli bir şekilde tamamlayabiliyor. Bu sayede işyerleri de güvenli ödeme almış oluyor ve sahtecilik, dolandırıcılık gibi riskleri ortadan kaldırıyor. Kullanıcılarımız şu anda farklı sektörlerde yer alan 800’den fazla sayıda işyerinde sağladığımız hizmete ulaşabiliyor!’

“Bir kerelik kullanılan kartlar devreye girecek”

“Geldiğimiz noktada herkes sadece evde ve işte bankacılık işlemini yapmıyor. Kullanıcılar artık serviste işe giderken ya da yolda telefonundan mobil olarak banka işlemleri yapıyor. Mobil bankacılık internet bankacılığını öldürecek. Her bankanın mobil bankacılığı, müşterilere ne kadar rahat, kolay ve ne kadar işlemi yaptırabildiği ile ölçülecek. E-ticarette en kolay ödeme kartlarla yapılan ödeme olarak görülüyor. Kartlarla yapılan ödeme kişisel harcamalara yaklaştı ki bu Türkiye’de yüzde 45 oranında ve gelişmekte olan ülkeler arasında en yüksek rakam. E-ticaretin artışına paralel olarak kartlı ödemeler de artıyor. Güvenlik tarafında sorunlar vardı ama onu da artık o işlemde o an kullanılan 16 haneli kart ile aşıyoruz. Dolayısıyla müşteri kendi kartının limitini internete girmekten korkmayacak çünkü sadece o işlemde kullanılan bir uygulama devreye girecek. E-ticaret de onunla beraber çok hızlı yükselecektir. Önümüzdeki yıldan itibaren bir kere kullanılacak kart numaraları devreye girecek!’

“Pazar yeri platformuyla ürün sayısı artacak”

“Yeni yatırımımız pazar yeri platformumuzla, hepsiburada.com’un kapılarını belli kurallar çerçevesinde ticaret yapan herkese açıyoruz. Esnaf da büyük markalarda hepsiburada.com platformunda kendi dijital mağazasını açabilecek. Pazar yeri projemiz sayesinde müşterilerimize sunduğumuz ürün gamını genişleteceğiz. Yakında devreye alacağımız pazar yeri platformumuz ile şu anda 550 bin olan ürün çeşidimizi 1 milyonun üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Hepsiburada.com platformumuzda 7 milyon üyemiz var. Aylık ziyaretçi sayımız ise 15 milyon. Yapacağımız yatırımlarla e-ticaretin bugün toplam perakende içindeki yüzde 1 olan payını yüzde 5 civarlarına çıkarmayı hedefliyoruz. Müşteri memnuniyeti odaklı çatışma stratejimiz pazar payımızı artırmada etkili oldu. En iyi deneyicn, en iyi ürün gamı ve en iyi fiyat, bizim büyüme sürecinde dikkat ettiğimiz üç önemli unsur. Kişiselleştirmeye ağırlık verip her müşterinin ilgisini çekecek, kişiye özel teklifler sunmak istiyoruz. Çok yakında tavsiye motoru uygulamamızı hayata geçireceğiz!’

Popüler İş Fikirleri 2022

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu