Güncel Ekonomi Haberleri

Bedelsiz Potansiyeli Yüksek Hisseler

Yilsonu geldi yatırımcılar arasında bedelsiz sermaye artırım beklentisi her yıl olduğu gibi yine yükseldi. Analistler, bu hafta yatırımcılar için bedelsiz potansiyeli yüksek ve “alınma uygun 16 hisse belirledi…

YILIN üçüncü çeyreğine yönelik bilançolar açıklandı. Bu dönemde yatırımcılar için önemli bir diğer kalem ise şirketlerin bedelsiz verme potansiyelleri. Bir şirketin kendi iç kaynaklarını, yani öz kaynakları altındaki kalemleri kullanmak suretiyle ödenmiş sermayesini artırmasına ‘bedelsiz sermaye artırımı’ deniyor. Şirketin öz kaynakları altında bulunan geçmiş yıl karları, yeniden değerleme fonları, iştirak ve gayrimenkul satışlarından elde edilen kazançlar gibi kalemlerinde bekletilen değerlerin ödenmiş sermayenin üzerinde bulunması şirketin bedelsiz potansiyelinin olduğuna işaret ediyor. Bu kalemlerdeki değerlerin toplamı ödenmiş sermayeden ne kadar yüksekse o şirketin bedelsiz potansiyelinin de o denli yüksek olduğu varsayılıyor ve bu durum o şirket için bedelsiz sermaye artırım beklentisini yatırımcılar nez-dinde yükseltiyor.

Ancak bedelsiz potansiyelinin yüksek olması o şirketin bedelsiz sermaye artırımına gideceği anlamına gelmiyor. Çünkü bilanço kalemlerinin bu şekilde olması durumunda şirketlerin bedelsiz sermaye artırımına gitmesi gerektiğine dair yasal bir zorunluluk bulunmuyor. Öte yandan bedelsiz sermaye artırımı ile öz kaynaklar içerisindeki kalemlerden ödenmiş sermayeye aktarım yapıldığı için şirkete ilave bir nakit akışı sağlanmıyor. Yapılan bedelsiz sermaye artırım işlemi sonucunda ortaklara artırılan sermayeyi temsil eden yeni hisse senedi veriliyor. Buna karşılık hisse başına değer de aynı oranda azalırken, ödenmiş sermayenin artması nedeniyle senet sayısının artması sonucu şirket ortağı açısından elindeki toplam değerde bir değişiklik olmuyor.

Bedelsiz potansiyeli yüksek olan hisseler ise yarattığı bedelsiz sermaye artırım kararı beklentisi nedeniyle yatırımcılar tarafından ilgi görüyor. Ancak uzmanlar sadece bedelsiz sermaye artıracak diye bir hisse alınmasının doğru olmadığına da dikkat çekiyor.

“GÜÇLÜ SERMAYE GÜVEN UNSURU”

Bedelsiz potansiyeli yüksek olan hisselerin yarattığı bedelsiz sermaye artırım kararı beklentisi nedeniyle ilgi görebileceğini belirten Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler yurtiçi piyasalar müdürü Barış Ürkün, bedelsiz sermaye artırımı yapılmasının, şirkete ilave bir nakit girişi sağlamadığına dikkat çekiyor. Ancak, ödenmiş sermayesini artırmak suretiyle ileriye yönelik projelerini gerçekleştirmede ihtiyaç duyabileceği dış kaynağı sağlamada daha rahat hareket edebileceğini hatırlatarak şu yorumu yapıyor: “Güçlü görünen ödenmiş sermayenin yine şirketlerin almak istediği yeni ihale ve projeler için güven unsuru olacağı ve bu sayede de büyümeye devam edebileceğini gösteren bir gelişme olarak kabul ediliyor. Bu nedenlerle bedelsiz potansiyeli yüksek olan şirketler yatırımcıların beklentilerini artırırken hisse performansına da olumlu yansımalar yapabiliyor. Bedelsiz sermaye artırım kararının açıklanmasının ardından görülen hızlı yükselişleri bu nedenlere bağlamak mümkün olabilir. Zira bedelsiz sermaye artırımı neticesinde hisse sahiplerine ekstra bir getiri sağlanmıyor. Artırılan sermaye kadar yeni hisse senedi yatırımcılara verilirken aynı oranda da hisse fiyatı düştüğünden şirketin piyasa değerinde bir değişme olmuyor.”

BEDELSİZ ARTIRIM NEDENLERİ

Şirketler bedelsiz sermaye artırım kararını ödenmiş sermayesinin ilk bakışta güçlü görünmesini sağlamak için almışsa bu o şirketin yakın vadede girişeceği yeni bir yatırım, yeni bir ihale ve yeni bir iş ilişkisi kurmak isteyeceği anlamına gelebileceğinin altını çizen Ürkün’e göre, bu şekilde yapılan bir değerlendirmede yatırımcıların bedelsiz sermaye artırım kararı veren şirket hisselerine ilgi göstermeleri mantıklı olabilir. Fakat ilk aşamada dikkat edilmesi gereken nokta kısa vadede bedelsiz sermaye artırımı yapılmasının o hisse yatırımcılarına ekstra bir kazanç yaratmayacağı olduğunu da belirterek şu değerlendirmeyi yapıyor: “Eğer ki başta bahsettiğimiz şekilde bedelsiz sermaye artırım kararı alan şirket geleceğe dair yatırımlarından elde edeceği karı temettü olarak yatırımcılarına dağıtacaksa uzun vadeli beklenti olarak bundan bahsedebiliriz. Ayrıca şirketler bedelsiz sermaye artırım kararım piyasada işlem gören şirket hisse senetlerinin likiditesini artırmak, öz kaynakları altındaki çeşitli kalemlerde biriken sermayeyi kullanarak vergi avantajı elde etmek için de almış olabilir. Bilindiği üzere Eylül ayında açıklanan 2018 yılı vergi planlamasında yapılan düzenlemeyle sermayeye eklenen kar payları hariç, dağıtılmayan karlardan yüzde 1 oranında gelir vergisi stopajı yapılması öngörüldüğü açıklanmıştı. Bu vergi düzenlemesinin gerçekleşmesi bedelsiz potansiyeli yüksek olan şirketlerin vergi düzenlemesinden kaçınmak amacıyla bedelsiz sermaye artırım kararı almalarına neden olabilir”

“PERFORMANSI ETKİLİYOR”

Bedelsiz sermaye artırımı sonucunda şirketin toplam piyasa değeri, toplam aktifleri ya da toplam öz kaynakları değişmezken, şirketin dolaşımdaki hisse senedi adedinin yükseldiğini belirten Al Capital Yatırım Menkul Değerler Analisti Yunus Şahin de şirketin bedelsiz potansiyelinin, o şirketin ödenmiş sermayesini kaç katma çıkartabileceğini gösteren yüzdelik bir değer olduğunu hatırlatıyor.

Bedelsiz potansiyelinin hisselerin performansını elbette etkilediğini de kaydeden Şahin, “Bedelsiz sermaye artırımı yapan şirketlerin hızlı yükselişler gerçekleştirdiğine defalarca şahit olduk. Hatırlanabilecek en yakın örneklerden biri Goodyear’m yüzde 2.165 oranında yaptığı bedelsiz sermaye artırımı. Bu haberin ardından hisse senedi dört günde yüzde 90 artış göstermişti. Ancak bu sert yükselişin, yakın sertlikte bir düşüş ile sonuçlandığını da yatırımcılara hatırlatmakta fayda var” diyor.

Bedelsiz sermaye artırımı yapıldığında şirketin net değeri, aktif toplamı ya da öz kaynakları değişmez, bu nedenle sert yükseliş hareketleri daha çok spekülatif sebepler dolayısıyla yaşanıyor diyen Şahin, hisse bölünmesinin şirketin hissesine olan katkılarını şöyle sıralıyor:“Hisse başı fiyatın düşmesi ve alım-satım arasındaki makasın daralması, dolaşımda ki hisse senedi sayısının artması ve daha likit bir işlem sırasına sahip olması. Bunların dışında bir de yatırımcının psikolojisini etkileyen durumlar var. Hisse başı değerin 250 TL olması yatırımcıda “bu hisse çok pahalı” algısı oluş-turabiliyor. Bedelsiz sermaye artırımının ardından yeni yatırımcıların hisse üzerinde ilgisi oluşabiliyor. Ancak bir şirkete sadece bedelsiz potansiyeli yüksek olduğu için yatırım yapılması doğru değil.

Bu hisselere yatırım yapmayı düşünen yatırımcılar bu şirketler içerisinde istikrarlı büyümeyi başarabilen ve kârlılığı güçlü şirketleri seçmeli. Sonuçta bedelsiz potansiyeli yüksek olsa dahi şirketler sermaye artırım kararı almak zorunda değil, eğer bir artırım gerçekleşmezse, yatırımcı elindeki hisseden kazanç sağlayabilmeli, bu kazancı sağlamak büyüyen şirketlere yatırım yaparak, elbette daha kolay.”

Barış ÜRKÜN / Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler Yurtiçi Piyasalar Müdürü
“Tüpraş beklentilerini revize etti”

Tüpraş: Bu yıl üçüncü çeyrek dönemde geçen yılın aynı dönemine göre olumlu, piyasa beklentisinin ise altında 992 milyon TL net kar açıkladı. Şirket, geçen senenin aynı dönemindeki 5.68 dolar/varil net rafineri marjına karşılık bu yıl üçüncü çeyrekte 8.95 dolar/varil net rafineri marjı açıkladı. Yine bu yıl üçüncü çeyrek dönemde faaliyet karı geçen senenin yaklaşık iki katına ulaşmış olsa da net karın beklentilerin altında kalmasında operasyonel faaliyet dışı giderler; yani vergi oranının yüksekliği ve kur farkından kaynaklanan zararların etkili olduğu söylenebilir. Kurdaki artışa karşılık bunu satış fiyatlarına yansıtabilen şirketin enflasyondaki yükselişlerden kendisini koruyabilmesi yatırımcılara verdiği güven açısından önemli.

Şirket önümüzdeki dönem için beklentilerinde revize yaparak Akdeniz rafineri marjını 4.25-4.75 dolar /varilden 5.25- 5.75 dolar/varile, Tüpraş net rafineri marjını ise 7.0-7.5 dolar/varilden 7.5-8.0 dolar/varile, kapasite kullanım oranını yüzdelOO yakınlarında, yatırım harcamalarını 200 milyon dolar, tanker filosunun genişletilmesi için ise 125 milyon dolar olarak değiştirdi. Şirket hisselerinde yüzdel2 yükseliş potansiyeli ile 136.00 hedef fiyat öngörüyoruz.

Anadolu Efes: Şirket, geçtiğimiz günlerde AB InBev’in Rusya ve Ukrayna’daki operasyonlarının 50:50 birleşmesine yönelik anlaşmaya varıldığına dair açıklamada bulunmuştu. AB InBev Avrupa Genel Müdür Yardımcısı Maria Rocha Barros, Rusya’ya yaptığı ziyarette Anadolu Efes-AB InBev’in Rusya ve Ukrayna faaliyetlerinin birleşmesi sonrasında kurulacak yeni şirketin dört yılda Rusya’da pazar lideri Baltika-Carlsberg’in pazar payına erişebileceğini öngördüklerini ve önümüzdeki dönemde hacim büyümesinin mümkün olabileceğini belirten açıklamalarda bulundu. AB InBev ve Anadolu Efes’in Rusya’da satış hacmi bazında toplam pazar payı yüzde 27 Baltika- Carlsberg’in pazar payı ise yüzde 31 seviyesinde. Şirket tarafından yapılan sunumda yurtiçi bira satışlarında bu yıl üçüncü çeyrek dönemde görülen olumlu seyrin ardından olumlu görüşün sürdüğü belirtildi. Üçüncü, çeyrekte beklentilerin üzerinde net kar açıklayan şirketin yenilenen marka imajıyla en yakın rakibi Tuborg’a karşı kaybettiği pazar payını kapatmayı başardığı gözleniyor. Şirket hisselerinde yüzde 11 yükseliş potansiyeli ile 26.00 hedef fiyat öngörüyoruz.

Yunus ŞAHİN / Al Capital Yatırım Menkul Değerler Analisti
”Ege Endüstri gelirleri döviz cinsinden”

Ege Endüstri: Şirket ilk üç çeyrekte satışlarını yüzde 21, net dönem kârını ise yüzde 37 arttırdı. Şirket 7.24 fiyat/kazanç ve 2.94 piyasa değeri/defter değeri ile işlem görüyor. Düşük çarpanları ve yüksek bedelsiz potansiyeli sebebiyle pozitif ayrışacağını düşünüyoruz. Şirketin 177.9 milyon TL net döviz pozisyonu mevcut ve son çeyrekte 20 milyona yakın kur geliri elde etmesi mümkün görünüyor. Şirketin satışlarının yüzde 90’ı yurt dışına yapılıyor ve gelirleri döviz cinsinden. Ege Endüstri hisselerinde 12 aylık dönemde yüzde 30 yükseliş potansiyeli ile 365 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Erbosan: Şirket yılın ilk dokuz aylık döneminde f erbosan satışlarını yüzde 56, net kârını ise yüzdelOl arttırdı. 6.82 fiyat/kazanç ve 1.79 piyasa değeri/defter değeri ile işlem görüyor. Bu çarpanları, hızlı büyüyen Erbosan için uygun görüyoruz. Ayrıca şirketin net döviz pozisyonu pozitif ve bu sebeple son çeyrekteki kur yükselişinden olumlu etki görecek. Şirket hisselerinde 12 aylık dönemde yüzde 48 yükseliş potansiyeli ile 110 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Ayrıca güncel hisse senedi yorumları için; https://www.myfikirler.org/tag/hisse-senedi sayfamızıda mutlaka takip edin.

İdil Taraklı

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu