Sağlık Haberleri

Besin Desteği Pazarı Hızla Büyüyor

Sağlıklı yaşam trendi etkisini giderek artırıyor. Koruyucu hekimlik ve eczacılık kavramlarını kamuoyuna tanıtan trend, besin desteği pazarını da hızla büyütüyor. Bağışıklık güçlendiren bitkisel besin desteklerine talep çok yoğun…

TÜRKİYE’DE reçetesiz satılan tüm ürünler OTC (över the counter) başlığı altında toplanıyor. OTC pazarının 2013 yılsonu itibariyle yaklaşık 1.9 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Segment toplam ilaç pazarının yüzde 10’unu oluşturuyor. Ancak bu pazarın en hızlı büyüyen segmentlerinden biri kuşkusuz bitkisel besin destekleri. Artan sağlıklı yaşam trendinin etkisiyle pazarın, dünyada yılda 15-20 oranında büyürken Türkiye’deki büyüklüğünün gelecek beş yıl içinde 3-4 katma çıkması bekleniyor.

bitkisel besin desteklerine talep

Peki, özellikle her yerden temin edilebilen bitkisel besin destekleri ne kadar faydalı, ne kadar güvenli? Özellikle internet üzerinden ‘bitkisel besin desteği’ yazdığız zaman karşınıza pek çok sitede yer alan bir çok ürün çıkıyor. Ancak uzmanlar besin desteklerinin alındığı kaynağın güvenilirliğine dikkat çekiyor.

YENİ KAVRAM: KORUYUCU ECZACILIK

Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği kurucularından Eczacı Adile Özdağ, bu konuda bir kavram karmaşası yaşandığına dikkat çekiyor: “Türkiye’de doğal, bitkisel, organik gibi kavramlar birbirine geçmiş durumda. Ancak en büyük tehlike sağlık profesyoneli olmayan insanların, ürün tavsiye etmesi.” Bu segmentin Türkiye’de hızla büyüdüğünü anlatan Özdağ, ürünlerin doğru kullanılması halinde önemli faydalar sağladığını sözlerine ekliyor. Özdağ, dünyada son dönemde yükselen yeni bir trende değiniyor: “Bu giderek yükselen bir alan. Tedavi eczacılığından ve hekimliğinden önce koruyucu eczacılık ve koruyucu hekimlik kavramları ortaya çıktı. Hastalıkları önleme üstüne çalışan bu uzmanlar, besin desteklerini kullanarak hastalık oluşmadan önlenmesi konusunda yardımcı oluyorlar.”

Umca, Sambucol, Imuneks gibi ürünlerin çoğunlukla uzun süreli kullanılabildiğini anlatan Özdağ, bazı ürünlerin ise dozunun ve kullanım sürelerinin önemli olduğunun altını çiziyor. Özdağ şu örneği veriyor: “Mesela ekinezya bitkisinin koruyucu etkisi var. Ama bu ürünü bir yıl süreyle aralıksız kullanırsanız sisteminizi altüst eder. Ekinezya yediklerinizle, ilaçlarla, güneşle vs. geçimsiz olabiliyor. Bu ürün belli sürelerde kullanılmalı.

Çok uzun süre kullanıldığında ürüne bağışıklık kazanıyorsunuz. Ancak tabii bazı ürünler tüm yıl ve uzun süreli kullanılabiliyor. Örneğin son dönemin trendlerinden probiyotikler uzun dönemli kullanılabiliyor.”

400 BİN ADET SATILDI

Bitkisel besin destekleri konusunda son dönemde en çok Umca ve Sambucol gibi bağışıklık güçlendirici ürünler konuşuluyor. Solüsyon formunda olan bu besin desteklerinin tek yetkili satış kanalı eczaneler. Sambucol’ün üreticisi olan Healt Ürün Müdür Yardımcısı Banu Özkan, ürünü i 2012 yılında satışa sunduklarını söylüyor. Bugüne kadar yaklaşık 400 bin adet Sambucol sattıklarını anlatan Özkan, “Sambucol’u beş yaş ve üzerinde, güvenilir besin desteği arayan, kullandığı ürününü sonuçlarında emin olmayı önemseyen ve besin destek ürünü kullanmak isteyen herkes kullanabilir” diyor. Özkan ürünün sadece eczanelerde satıldığını söylüyor ve eczacı veya doktor danışmanlığında alınması gerektiği uyarısını yapıyor.

“GÜVENİLİRLİK ARANIYOR

Pek çok bitkisel besin desteği sunan Zade Vital, Türkiye genelinde 5 bini aşkın eczane kanalıyla tüketiciye ulaşıyor. Zade Vital Genel Müdürü Beril Ko-paral Ayanoğlu, firmanın sürekli yeni ürünler geliştirmeye devam ettiğini ve bu doğrultuda toplam 40 milyon euro tutarındaki bir Ar-Ge ve kalite kontrol labo-ratuvarı ile pilot üretim tesisi yatırımı yaptığını söylüyor. Tüketici nezdinde bitkisel besin desteklerinde en önemli iki kriterin güvenilirlik ve doğallık olduğunu söyleyen Ayanoğlu, “Biz de buradan yola çıkarak ürünlerimizi soğuk pres üretim metodu ile bitki ya da tohumdaki vitamin ve mineraller muhafaza edilerek yüzde 100 doğal olarak gerçekleştiriyoruz” diyor.

En çok kilo kontrolüne, zihin sağlığına ve 40 yaş üstü kronik hastalıklara destek olan ürünler ile doğal kozmetikleri tercih edildiğini anlatan Ayano ürünlerin sağlıklı yaşlanma, iyi hissetme, stres ve yorgunluğa karşı daha enerjik olma, sağlıklı gelişime destek olma ve daha güzel olma gibi nedenlerle kullanıldığını söylüyor. Ayanoğlu ürünlerin sadece eczanelerde satılmasının nedenini ise şöyle anlatıyor: “Hepimizin bildiği gibi, toplumumuzun doğru bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesi konusunda ilk ve doğru başvuru noktası eczacılarımızdır. Bitkisel ürünler hakkında Türkiye’deki tek eğitimli meslek grubu olan ve insanlara en doğru bilgiyi verebilecek, öncelikle tüketicinin sağlığını düşünenler eczacılardır. Bu nedenle Zade Vital sadece eczanelerde ve eczacılarımızın danışmanlığında tüketicilerle buluşuyor.”

“YERLİ ÜRETİCİ SAYISI SINIRLI”

Besin destekleri pazarı sadece bitkisel ürünlerden oluşmuyor elbette. Eczane raflarında Solgar, Pharmaton raflarında Solgar, Pharmaton gibi çok sayıda marka nın ürünlerini bolca bulmak mümkün.

Bu segment de pazarı hızla büyütüyor. Ağırlıklı yabancı menşeli markalar pazarı domine etse de Türkiye’de üretim yapan yerli markalar bulmak da mümkün. Bunlardan biri de Voonka. Kampotu ilaç tarafından üretilen Voonka, multivitamin–ler, omegalar, enerji veren besin destekleri, çocuk besin destekleri ve eklem sağlığı ürünleri sunuyor. Eczanelerde satılan markanın dağıtımım ise Eczacıbaşı Grubu yapıyor. Kampotu ilaç CEO’su Hakan Keleş, besin destekleri pazarının hızla büyüdüğünü ancak halen yerli üretici sayısının az olduğuna dikkat çekiyor. Herkese yö-nelik ürünler sunduklarını anlatan d Keleş, “Ancak en büyük tüketici grubunu kadınlar oluşturuyor. Tüketicilerimizin yüzde 74’ü orta ve üst yaş grubu kadınlardan oluşuyor. Bu ürünleri hem kendilerine hem de çocuklarına, eşlerine ve yakınlarına alıyorlar” diyor.

 

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu