Anasayfa / Turizm ve Tatil / Bodrum’un koylarına yeni projeler yapılacak

Bodrum’un koylarına yeni projeler yapılacakTurizmin önemli merkezi Bodrum, Palmarina’nın yenilenmesi ve Mandarin’den Jumeriah’a kadar ünlü otel markalarının yatırımlarıyla yıldızını parlatıyor. Yarımada, Mesa’dan Aksoy Holding’e, Seba’dan Dap Yapı’ya kadar birçok markalı inşaat şirketinin 15 yeni projesine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Projeler yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da satışa sunuluyor.

Bodrum, uzun yıllar Türkiye’de yedi turizme dönük hizmet yürüttü. Son dönemde ise Bodrum’da yabancı ve özellikle de A plus turiste dönük çok sayıda turizm yatırımı gerçekleşti. Palmarina’nın yenilenmesiyle ‘lüks’ markaları artan Bodrum, Mandarin’den Jumeriah’a kadar dünyaca ünlü otel markalarının üssü oldu. Profildeki değişim, bölgede markalı ve lüks inşaat projelerinin de hızla artmasına yol açtı. Bodrum, yeni dönemde Mesa’dan Aksoy Holding’e, Seba’dan Dap Yapı’ya kadar inşaat şirketlerinin lüks projelerinin de aralarında yer aldığı 15 yeni projeye ev sahipliği yapacak.

Gayrimenkul devlerinin ilgisini çeken Bodrum’un doğa harikası koylarında art arda lüks villa projeleri yükselirken, projeler yurtiçinde olduğu kadar yurtdışmda da satışa sunuluyor. Palmarina ile birlikte lüks yatların da uğrak yeri haline gelen Bodrum’un merkezinden Yalıka-vak’a, Gündoğan’dan Tilkicik Ko-yu’na kadar her yerde birbiri ardına projeler geliştiriliyor. Fiyatlar ise yerine ve projesine göre değişmekle birlikte 85 bin Euro’dan başlayıp 4 milyon Euro’ya kadar çıkıyor.

bodrum

İLGİ NEDEN ARTTI?

Bodrum’a ilginin artmasında birden fazla neden var. Bunlardan biri de eskiden kısa olan yaz dönemi turizm süresinin Batı Avrupalı yabancı turistlerin ilgisiyle uzamış olması. Özellikle okula gitmeyen çocuğu olan veya emeklilerin sezonun sakin aylarında bölgeyi daha çok tercih etmeleri de sezonu uzatıyor. Bodrum tatil beldesi olarak Antalya’ya alternatif olma yolunda gelişiyor. Kısacası bölge her geçen gün çekiciliğini arttırıyor. Bunun sonucu olarak yatırımlar da artıyor.

BÜYÜKLERİN İLGİSİ ARTIYOR

Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, Bodrum’da yer alan villa projelerinin sayısının son yıllarda hızla arttığını, orta ve üst gelir gruplarının tercih ettiği bölgede yerel müteahhitlerin yanı sıra büyük inşaat firmalarının da proje geliştirdiklerini vurguluyor. Yazıcı, Bodrum’un dönemsel açıdan bakıldığında Türkiye’nin birçok metropolünden daha fazla ekonomi yaratan bir ilçe olduğuna dikkat çekiyor. Cansel Turgut Yazıcı, “Sadece yazın değil son yıllarda kışın da nüfusunun arttığını görüyoruz. İklimi, coğrafyası ve doğal güzellikleriyle Bodrum, birçok özelliği bir arada barındıran çok özel bir yarımadada bulunuyor. Bölgede güzel bir yapılaşma da söz konusu. Havalimanı ve mari-nalarıyla uluslararası yolcu gemilerinin kolay erişilebildiği bir yer” diyor.

BÖLGELER VE FİYATLAR…

Eva Gayrimenkul Değerleme tarafından Bodrum’daki villa projeleriyle ilgili yapılan araştırmaya göre, üst gelir grubuna hitap eden projeler daha çok Yalıkavak, Türkbükü ve Gündoğan bölgelerinde yoğunlaşıyor. Mevcut projelerde özellikle Ya-lıkavak ve Türkbükü mahallelerinde metrekare birim fiyatlarının 7 bin TL ile 32 bin TL aralığında değiştiğine dikkat çeken Cansel Turgut Yazıcı, inşası devam eden projelerde ise metrekare satış fiyatlarının 9 bin 500 TL ile 47 bin TL gibi bir aralıkta değişkenlik gösterdiğini söylüyor. Yazıcı, Turgutreis bölgesinde ise metrekare birim fiyatlarının daha düşük olduğunu ve 2 bin 500 TL ile 4 bin TL arasında küçük alanlı apart dairelerin alıcı bulduğunu vurguluyor.

YALIKAVAK ÖNE ÇIKTI

Geçmişte Bodrum’un en göz alıcı bölgesi Türkbükü olurken, Palma-rina’nm ardından bayrağı Yalıkavak devralmış durumda. Bodrum’da Ya-lıkavak Evleri’nin ardından Demirci-bükü Koyu’nda 220 bin metrekare alanda hasılat paylaşımlı bir projeye imza atmaya hazırlanan Mesa’nın yönetim kurulu başkanı Erhan Boysa-noğlu, A plus segmente hitap edecek olan bu projenin inşaatına 2017 yılında başlayacaklarını söylüyor. Bodrum’un Yalıkavak’ta faaliyete geçen marinadan sonra bir üst segmente geçtiğine dikkat çeken Boysanoğlu, “Marinamn ardından bölgeye yatlarıyla çok sayıda yabancı gelmeye başladı. Ferit Şahenk’in açtığı lüks restoranlar da bölgeye ciddi değer kattı. Hatta Yalıkavak şu anda Türkbü-kü’nü geçmiş durumda” diyor. Boysanoğlu, Bodrum’un Çeşme dahil tüm sahil bölgelerini geçip 3-4 kademe yukarılara çıktığına vurgu yapıyor.
ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI ETKİSİ

İstanbul’da inşası süren üçüncü havalimanının açılmasıyla Bodrum’a yabancı ilgisinin daha da artması bekleniyor. Üçüncü havalimanının devreye girmesiyle Türkiye’ye yapılacak olan uçuş sayısı artacak. Bugün birkaç aktarmalı olarak ulaşılabilen ülkelerden tek aktarma ile Bodrum ve diğer turizm merkezlerine erişebilme imkanı doğacak. Böylece birçok ülkeden Türkiye’nin Ege kıyılarına ulaşım kolaylaşacak. Uzmanlar bu durumun bölgeye olumlu etki yapacağına dikkat çekiyor.

  Fotoğrafların Nerede Çekildiğini Bulan Teknoloji

Fransa’nın Cannes kentinin Türk versiyonu olarak görülen Bodrum’daki projelerin de bu şekilde planlandığına işaret eden TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, Bodrum’un gelecekte de popüler kalabilmesi için doğa harikası koylarının iyi korunması gerektiğini vurguluyor. Bodrum’un dünyaca ünlü konukları daha sık ağırlamasının popülerliğini artırdığını belirten Maya, bölgenin orta gelir grubundan üst gelir grubuna kadar hemen her kesime hitap edebildiğini de söylüyor.

Uzmanlar, Bodrum’un doğal coğrafyasını ve çekiciliğini bozmadan büyümeye ve yenilenmeye ihtiyacı olduğuna vurgu yapıyor. Ancak yoğunluğun yarımada genelinde çok artması, bölgenin doğal güzelliğinin ve çekiciliğinin azalması riskini de beraberinde getiriyor.

2 MİLYAR DOLARLIK KATKI

Bodrum’da Şalvarağa Evleri II ile Swissotel Rezidans Bodrum Hill projelerini geliştiren Çağdaş Holding İcra Kurulu Üyesi Dağlarca Çağlar, “Bodrum’da şu an Çağdaş Holding’in ikinci otel projesi olan Swissotel Bodrum Hill projesini yapıyoruz. İki yıl içinde rezidanslarla birlikte oteli de hayata geçirmeyi umuyoruz. Bunun yanı sıra gelecekte Bodrum’da yine kaliteli üst segmente hitap edecek konut projeleri planlıyoruz” diyor. Bodrum’un bir şehir olmamasına rağmen Türkiye ekonomisine yılda 2 milyar dolarlık katkı sağladığına vurgu yapan Çağlar, bu rakamın 2020’de 7-8 milyar dolara çıkabileceğinin öngörüldüğünü belirtiyor. Çağlar, Bodrum’da turizm ve inşaat sektörünün 35 milyar dolar değerinde projelerinin sürmesinin 2020 projeksiyonunu desteklediğini de söylüyor.

Bodrum’un güneşiyle, doğasıyla ve sosyal hayatı ile Türkiye’nin en keyifli yaşanacak yerlerinden biri olduğunu belirten Dağlarca Çağlar, Bodrum’un bugün dünyaca ünlü, harcama gücü yüksek seçkin ziyaretçilerin geldiği ve yılın 12 ayı canlı olan bir cazibe merkezi haline dönüştüğünü vurguluyor. Çağdaş İnşaat olarak bu kitleye ulaşmayı hedefleyip projelerini ona göre konumlandırdıklarına işaret eden Çağlar, “Doğası, güneşi, iklimi ve sosyal hayatı Bodrum’un yükselişinin en önemli etkenleri. Özellikle son 10 yılda Bodrum’da yapılan nitelikli yatırımlar da bu yükselişte önemli yere sahip. Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonların-dan biri olan Bodrum ileride yapılacak yeni yatırımlarla Fransız rivierası Cote’d Azur olma yolunda hızla ilerliyor” diyor.

EN PAHALI PROJE

Tilkicik Koyu’nda hayata geçirmekte oldukları villa, marina ve otel projesi Epique Island ile Bodrum’da doğayla iç içe özel bir yaşam alanı sunduklarına dikkat çeken Aksoy Holding CEO’su Batu Aksoy, projelerinin yerli-yabancı yatırımcılara hitap ettiğini söylüyor. Kaba inşaatın yaklaşık üçte birini tamamladıkları projelerinde villaların ortalama metrekare satış fiyatlarının 8 bin Euro olduğunu belirten Aksoy, Bodrum’da dört mevsim yaşanabilecek en özel projelerden birini inşa ettiklerini vurguluyor.

17 yıldan bu yana Bodrum’da 20 civarında lüks site inşa ettiklerini hatırlatan Seba İnşaat Yönetim Kurulu Eş Başkanı Nedim Keçeli, önümüzdeki dönemde de Gündoğan ve Küçükbük’te toplamda 70 milyon dolara mal olması planlanan iki yeni villa projesi yapacaklarını söylüyor. Bodrum’un son 10 yılda ciddi bir değişim yaşadığına dikkat çeken Keçeli, “Bodrum doğal güzelliklerinin yanı sıra lüks eğlence hayatı ile de üst düzey turistlerin ilgisini çeken bir yer haline geldi. Eskiden sadece yerlilerin tercih ettiği bir yerken artık Hollywood yıldızlarının bile uğrak yeri oldu. Bu durum da lüks proje sayısını artırıyor” diyor.

Bodrum’u öne çıkaran 5 faktör

1. Eşsiz doğa harikası koyları.

2. Palmarina’nın bölgeye kattığı lüks eğlence hayatı.

3. Dünya sosyetesinin bölgeyi keşfetmiş olması.

4. Yunan adalarına yakın konumu ve yatlarla kolay ulaşılabilmesi.

5. Mandarin’den Jumeriah’a kadar dünyaca ünlü otel markalarının varlığı.

Riskler neler?

Bodrum’un gelişimi konusunda bazı riskler de bulunuyor. Özellikle bölgenin hızla imara açılması, eşsiz doğasını yok olma tehdidiyle karşı karşıya bırakıyor. Hızlı yatırım ve nüfus çeken Bodrum’un altyapısının nüfusunun gelişimine paralel ilerleyemediği, imar düzenlemesinin de gelişim hızına paralel gelişmediği vurgulanıyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Turist başına gelir nasıl artırılacak?

Bacasız sanayi olarak adlandırılan turizmde Türkiye Akdeniz bölgesinin en hızlı gelişen, ülkelerinin başında yer alıyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir