Güncel Ekonomi Haberleri

Borsa Yatırımcılarına 2018 Önerileri

“FAİZE DUYARLI SEKTÖRLER RİSKLİ”

2018 yılında temel hikaye faiz üzerinden döneceği için TCMB aksiyonları çerçevesinde faize duyarlı sektörlerin risk taşıdığını belirten Erkan şu değerlendirmeyi yapıyor:

“Bu yüzden banka ve GYO sektörlerini faizlerde olası bir gerileme görüldüğü zaman ön plana çıkarabiliriz. Mobil data kullanımı ve kullanıcı sayısmm artmaya devam edeceği telekom sektörü stratejik öneme sahip. Yerli üretimin desteklenmesi gibi projelerle pozitif etkilenmeye devam edeceğini düşündüğümüz savunma, sürekli ihracat girdisi sağlayan otomotiv ve dayanıklı tüketim malı sektörlerini beğeniyoruz. Otomotiv de yurtiçinde artan MTV oranı ve TL’nin alım gücünün zayıflamasını eksi olarak görsek de, ihracat satışlarındaki güçlü büyüme görünümünün sürmesini bekliyoruz.

Dayanıklı mallarda ise 2018’in ilk dokuz ayında, 2017’nin benzer döneminde etkili olan vergi teşviği etkisi olmayacağından yerel satışların baskılanmasmı, ancak eu-ro’daki artışın ihracat görünümüne destek vermeye devam edeceğini ve yurtdışmda-ki güçlü satış büyümesinin finansal tabloları olumlu etkileyeceğini düşünüyoruz. Havacılık sektöründe 2017’de toparlanan yolcu ve trafik görünümü 2018’de turizmde ivmelenmenin de desteğiyle olumlu olmaya devam edecektir. Petrokimya ve enerji sektörü ise operasyonel bazda ve aynı zamanda petrokimya sektöründeki yatırımlar çerçevesinde öne çıkacaktır. Demir cevheri fiyatlarındaki artışın da maliyetleri fiyatlamalarına yansıtan demir çelik şirketleri açısından pozitif görüyoruz.”

“TÜRK HİSSELERİNE GİRİŞ SÜRER”

Gelişmekte olan ülkelere olan para akımının son haftada artması ile beraber Türk hisse senetlerine girişlerin devam edeceğini düşünen Erkan, bu nedenle hisse pozisyonlarının korunmasını ve uygun maliyetli hisselerde ‘alım’ yapılmasını öneriyor. Sek-törel hikayelerin iyi takip edilmesi gerektiğini de ifade ederek, “Özellikle, büyüme beklentilerini ve karlılık görüntüsünü muhafaza eden şirketlerde al-sat yapmaktan ziyade yatırım amaçlı hisse senedi almak, üstüne temettü getirisi elde etmek iyi bir yatırımcı davranışıdır. Bu bakımdan, spekülatif anlamda aşırı hareketlilik gösteren hisselerde, eli çabuk olan profesyonel yatırımcı haricinde küçük yatırımcılar uzak durmalı. Ve en önemlisi uzun vadede beklenti yaratmayan anlık haberlere reaksiyon göstermekten kaçınmalılar” diyor.

Erkan, 2018’de uzun vade için alınacak hisseler olarak Garanti Bankası, Akbank, Ereğli, Turkcell, Tüpraş, THY, Koç Holding, Emlak Konut GYO, Vakıfbank, Tofaş Otomobil, Şişecam, TAV, Tekfen Holding, Kardemir ve Pegasus’u sıralıyor.

“İLK ÇEYREKTE REKOR OLABİLİR”

Borsalar açısmdan oldukça pozitif geçen bir yılı geride bıraktığımızı hatırlatan Işık FX Araştırma Uzmanı Yusuf Kavak, 2017’de süren pozitif seyrin yılın ilk çeyreğinde de sürme ihtimalini oldukça yüksek görüyor. Ancak sonraki dönemlerden itibaren gerek Amerika Merkez Bankası’nm (Fed) sıkılaş-tırma adımlarının devamı, gerekse Avrupa Merkez Bankası’nm (ECB) karşıt hamleleri ile sermaye piyasalarmdan para piyasalarına doğru yönelmelerin başlayacağı bir sürece girilmesinden endişe ediyor. Bu kapsamda yılm ilk çeyreğinde endeks tarafında pozitif havanın etkisiyle yeni rekorların kı-rdabileceğini düşünen Kavak, “Halen devam eden yükselen kanal kabaca 120.000-125.000 aralığının görülme ihtimalini canlı tutmamıza olanak sağlıyor. Sonrasında yukarıda saydığımız nedenlerden ötürü beklediğimiz düzeltme (ters trend) hareketlerinde ise orta vadede 100.000 seviyesinin altında fiyat-lamaları da olağan karşılayabiliriz” diyor.

“SAVUNMA, TEKNOLOJİ, ENERJİ”

2018’de öncelikle ülke olarak bulunduğumuz riskli coğrafi bölgeden dolayı artık bir zaruret olan savunma sanayi yatırımları nedeniyle bu sektörün hareketli olacağım düşünen Yusuf Kavak, bunun yanı sıra çağın gereği olarak teknoloji şirketlerinin yine ön planda olmasını bekliyor.

Yine zaruretler ve devlet politikalarından ötürü eneıji sektöründe de canlılık olabileceğini öngören Kavak, yatırımcılara şu önerilerde bulunuyor:

“Öncelikle görece olarak ucuz kalmış ve uzun vadede kazanç sağlayabilecek hisse senetleri belirlenmeli. Bunun yanı sıra olası zarar durumları için stop- loss seçeneğini rahatlıkla kullanabilecekleri derinliği yüksek kağıtlar seçilmeli.”

Kavak, 2018’de uzun vade için alınacak hisseler olarak Arçelik, Bagfaş, Bizim Gıda, Coca Cola içecek, Carrefoursa, Netaş, Konya Çimento, Tümosan, Ak Eneıji, Alcatel, Vakıf GYO, Otokar, İzmir Demir Çelik, Goodyear ve Zorlu Enerji’yi sıralıyor.

Uzmanların 2018 yılı önerileri

 • Yatırımlara yön vermeden önce profesyonel destek alınmalı.
 • Yatırımcılar seçici davranmalı.
 • Yapılan yatırımın süresine göre stratejiler oluşturulmalı.
 • Yatırımcılar stoploss kullanmayı alışkanlık haline getirmeli.
 • Stop-loss seçeneğinin kullanılabilmesi için derinliği yüksek kağıtlar seçilmeli.
 • Karar vermeden önce hissenin derinliğinin yanı sıra mali tabloları, finansal rasyoları, temettü verimi, döviz pozisyonu ve yurtiçi, yurtdışı aynı sektörde yer aldığı firmalar incelenmeli.
 • Değerlemeler açısından cazip olan hisseler tercih edilmeli.
 • Uzun vade için temettü verimi yüksek olan hisseler tercih edilmeli.
 • Uygun maliyetli hisselerde uzun vadeli alım yapılmalı.
 • Büyüme beklentilerini ve karlılık görüntüsünü muhafaza eden şirketlerde uzun vadeli alım yapılmalı.
 • Ucuz kalmış ve uzun vadede kazanç sağlayabilecek hisse senetleri belirlenmeli.

Tuncay KARAHAN / Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü
”Endeksin halen dolar bazlı yukarı yönde gidecek yolu var”

Bu yıl içerisinde Fed’in faiz artırım hızı, özellikle yabancı yatırımcıların gelişmekte olan ülkelere yatırımları bakımından yakından izlenecek. Bunun yanında küresel risk iştahında bozulmalara neden olabilecek Donald Trump’ın siyasi çıkışları, özellikle Çin, Kuzey Kore ve Ortadoğu’ya yönelik artış gösterecek olursa bu durumda bizim tarafta da borsadan yabancı çıkışlarında artışlar ve güvenli varlıklara yönelimler gündeme gelebilir.

Sanayi ve banka şirketlerinin endeksin pozitif havasının devamına katkısını 2018’de de sağlayabileceğini düşünüyoruz. Bu yılın ilk üç ayında borsada pozitif seyrin sürmesini bekliyoruz.

Endekse dolar bazlı baktığımızda kısa vadeli düşen trendini kırdıktan sonra halen yukarı yönde gidecek yolu olduğu görülüyor. En yakındaki 31.400 ve 32.400 seviyelerinde gözlenen direnç seviyeleri de bu aşamada 118.000 ve 122.000 seviyelerine denk geliyor. Geçen hafta içerisinde denenen 31.400 direnci üzerinde haftalık kapanışlar gerçekleşebildiği takdirde endeksin 118.000 seviyesini aşması ve diğer dolar bazlı direnç seviyeleri olan 32.300, TL bazlı 122.000 ve yine dolar bazlı 34.300 TL bazlı 129.000’e doğrıJ yol alabileceğini düşünüyoruz. Bahsettiğimiz olumsuz gelişmeler ışığında yaşanacak geri çekilmelerde ise 107.000-105.000 bölgesinin gündeme gelebileceğini düşünüyoruz.

2018 yılında Türkiye’de son dönemde artan ihracatın devam edebileceğine dair öngörüyle birlikte borsada ihracat ağırlıklı çalışan şirketler bir adım daha öne çıkabilir. Bunun yanında yabancı ülkelerdeki benzerlerine göre daha düşük değerleme oranlarına sahip olan banka-sigorta şirketleri de 2018 için değerlendirmeye alınabilir. Yatırımcılar özellikle uzun vadeli yatırımları ve beklentileri olan, sürekli yeni iş anlaşmaları gerçekleştiren, gelişen teknolojiye ayak uydurmayı başarmış inovatif şirketlere yatırım yapma konusunda daha istekli olmalı. Portföyde hisse yatırımı yapılırken mutlaka yatırım yapılan şirketin sektörün genel durumu incelenmeli ve o şirketin sektördeki konumu ile aynı sektördeki rakiplerine göre hem iş hacmi, hem de finansal rasyo ve değerlemeleri karşılaştırılmalı. Bunun dışında döviz kurunun ülkemizde taşıdığı yukarı yönlü eğilim nedeniyle döviz yükümlülüğü yüksek olan şirketler iyi incelenmeli. Kendisini hedge işlemleriyle yaşayacağı olası kambiyo zararları nedeniyle net karda yaşayacağı kayba karşı koruma altına almış olan firmalar daha ön plana alınmalı.

Önceki sayfa 1 2 3Sonraki sayfa

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu