Giyim Sektörü ve Moda Haberleri

Bu kış hazır giyim piyasası çok canlı

KIŞ mevsimi bu yıl önceki yıllara nazaran hayli sert geçti. Özellikle İstanbul son yılların en sert kışlarından birini yaşadı. Anadolu’da birçok şehirde halen kar manzaraları var. Bu yıl kışın karlı ve soğuk geçmesi hazır giyim firmalarının satışlarını da olumlu etkiledi. Birçok firma önceki kışlara göre bu sezon satışlarını artırdı. Başta mont, kaban olmak üzere firmaların kış sezonu ürünleri önemli ölçüde tükendi. Firmalar ellerinde kalan az miktardaki kışlık ürünü satmak için bu sıralar indim kampanyaları düzenliyorlar. Yüzde 70’leri bulan cazip indirim oranlarının uygulandığı kampanyalar Mart sonuna kadar devam edecek.

MONT VE PALTOYA İLGİ YOĞUN

Gürmen Group Markalardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Doğan, bu yıl tüm Türkiye’yi etkisi altına alan soğuk hava şartları nedeniyle özellikle de İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerde kar yağışlarının etkili olduğu dönemlerde Ramsey ve Kip markalarının satışlarında artış olduğunu belirtiyor. Doğan, “Dış giyim koleksiyonundaki puffer mont, uzun yünlü palto, kaban gibi ürünlerin satışında ivme yaşandı. Bunun yanı sıra triko, hırka, sweat gibi ürün gruplarında da aynı şekilde artışlar gözlemledik” diyor.Evden çalışmanın yaygınlaşması nedeniyle hırka, sweat, triko gibi ev ortamında kullanılan ürünlere talebin daha yüksek olduğunu söyleyen Doğan, “Türkiye’nin batısından doğusuna mevsim koşulları da değişkenlik gösterdiği için kar ve etkin soğukların olmadığı bölge ve şehirlerde talep deri ya da süet montlara, kabanlara, daha uzun süre kullanılabilen modellere; hem yelek hem mont olarak kullanılabilen fonksiyonel ürünlere yönelirken daha soğuk coğrafyalarda puffer montlar, paltolar daha yüksek talep görüyor” değerlendirmesini yapıyor.

Ramsey ve Kip’te sezon sonu indirim kampanyası uygulanıyor. Kampanya çerçevesinde kış ürünlerinde Ramsey mağazalarında yüzde 50 indirime ek seçili ürünlerde yüzde 20 indirim, Kip’te ise yüzde 50’ye varan indirime ek olarak üç ve üzeri ürün alımında +yüzde 15 indirim uygulanıyor.

RAHAT PANTOLONLAR TERCİH EDİLDİ

Altınyıldız Classics Pazarlama ve Online Kanallar Direktörü Onur Uluğ, genel olarak svveatshirt, eşofman altı, kazak ve Altınyıldız Classics 360 koleksiyonunda yer alan, dört tarafa esneyen rahat pantolon ve gömlekler gibi tüketicilere hareket özgürlüğü sunan ürün gruplarına yoğun talep olduğunu belirtiyor. Uluğ, “Bu ürünlerin satış trendlerine göre doğru zamanda pozisyon alarak gerek mağazalarımızda gerekse de internet kanallarımızda adetli ve renk alternatifli olarak stok çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz” diyor.

Palto, kaban, mont gibi kışlık ürünlerinde ise satışların bekledikleri seviyede olmadığını kaydeden Uluğ, bunun büyük ölçüde hafta sonları sokağa çıkma yasağından kaynaklandığını söylüyor. Uluğ, şöyle devam ediyor: “Bir diğer neden de soğuk havanın etkisini çok geç göstermesi ve kısa sürmesi. Bu doğrultuda birçok müşteri Şubat ayından sonra bir hafta sürecek soğuklar için yeni bir ürün almayı tercih etmemiş olabilir. Dönem itibari ile mağazalarımızda ve online kanallarımızda büyük sezon sonu indirimimiz başladı. İndirim kapsamında, kışlık ürünlerimizde yüzde 70’e varan sezon sonu fırsatı ile zengin bir koleksiyonu, satış kanallarımızda müşterilerimiz ile buluşturuyoruz. Altınyıldız Classics’te kampanyamız Şubat sonu itibari ile başladı ve Mart sonuna kadar devam edecek. Gerek online kanalarımızda gerekse de mağazalarımızda yaz sezonunu koleksiyonumuzu, Mart’ın ilk haftası itibari ile müşterilerimizin beğenisine sunduk. Kış sezonunu da mart sonu itibari ile yavaş yavaş sonlandıracağız.”

TALEP YÜZDE 300 ARTTI

BÎSSE Group Genel Müdürü Mehmet Berke, e-ticaret alanında yaptıkları yatırımların neticesinde soğuk giden kış sezonunda satış performansının önceki dönemlere göre yüzde 300 artış gösterdiğini belirtiyor. Yılın her mevsiminde olduğu gibi bu sezon da gömlek koleksiyonunun büyük ilgi gördüğünü söyleyen Berke, bunun yanı sıra mevsim değişikliğine göre ürün tercihlerinde de değişiklik gözlemlediklerini ifade ediyor. Berke, “örneğin bu kış yüzde 100 yün trikolarımız, rüzgârı ve yağmur geçirmeyen kabanlarımız oldukça ilgi görüyor. Stok yapısı azalan ürün gruplarımız haricinde, ürün çeşitliliğimiz güçlü olması sebebi ile müşterilerimize alternatif ürünler sunabiliyoruz” diyor. Bisse’de sezon sonu olması sebebi ile yüzde 50’ye varan indirim kampanyası devam ediyor. Ocak ayı sonunda başlayan kampanya, mart sonuna kadar sürecek.

“KOLEKSİYONUMUZ BEĞENİ TOPLADI”

Gizia Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kutlu, 2020 kışının geçen yıla göre daha geç geldiğini, buna karşılık daha soğuk ve uzun süreli etkili olduğunu vurguluyor. Kutlu, “Kışın geçen yıla nazaran daha uzun sürmesi, sevkiyat sürecinde tüm koleksiyonlarımızı mağazalarımızda daha sağlıklı ve uzun süreli zaman planlaması ile ziyaretçilerimize zamanında sunma imkanı verdi. Ziyaretçilerimizin tasarım isteklerini en hızlı şekilde karşılayabildiğimiz için bu anlamda bu kışın daha olumlu geçtiğini söyleyebilirim” diyor.Bu sezon bazı ürün gruplarına ilginin daha yoğun olduğunu dile getiren kutlu, şöyle devam ediyor: “2020 kış sezonunda markamızı ayrıştıran, tasarım odaklı gündelik kıyafetlerimiz, özel koleksiyona sahip ürünlerimiz, couture ürün gruplarımız, özel kumaş ve aksesuarlar ile donatılmış ürün gruplarımız oldukça beğeni toplayıp talep gördü. Tasarım ekibimiz sürekli özel tasarımları, özel kumaşlar ve aksesuarlar ile birleştirerek ziyaretçilerimize zamanında sunma çabası içinde oldular ve mağaza stoklarına katkı vermeye devam ettiler.” Gizia’nın 2020 kış sezonu ürünlerinde de indirim kampanyası devam ediyor. Firma, ilk ürüne yüzde 30, ikinci ürüne artı yüzde 20 indirim kampanyası uyguluyor. Ocak ayında başlayan kampanya Mart ayı içinde sona erecek.

Ömer TAVİLOĞLU / Mudo Yönetim Kurulu Başkanı
“Tüketici rahat ürünlere yöneldi”

Açık olduğumuz sürelerde aldığımız geri dönüşler bizi morallendirse de, hafta sonu kısıtlamaları, hafta içi sınırlı saatler derken geçen kış sezonu ile bu kış sezonunu karşılaştırmak çok doğru bir analiz fırsatı vermiyor. Pandemi dönemi etkisiyle insanların evlere kapanması, tüketiciyi daha rahat ve spor ürünlere yönlendirdi; bu yüzden ağırlıklı svveatshirt olmak üzere, eşofman altı, t-shirt, pijama ve ev terliklerine ciddi talep oldu. Şu anda tüm kış sezonuna ait ürünlerimiz Ünlü Mudo İndirimi kampanyamız dahilinde yüzde 50 ve üzeri indirimde. Yeni sezonu da Mart ayı itibari ile açmaya başlıyoruz. Ocak ayı başında “Ünlü Mudo İndirimi” ne başladık ve bu sezona özel olmak üzere nisan ayına kadar kış sezonu indirimlerini mağazalarımızda ve mudo.com.tr ’de devam ettirmeyi planlıyoruz.

Umut BOZ / Hemington CEO’su
“İyi bir satış performansı gerçekleştirdik”

Hemington’da triko koleksiyonumuzun çok kuvvetli olması sayesinde özellikle kış sezonları bizim için ayrı bir keyif oluyor. Çok özel elyaflar olan kaşmir, merino yünü, alpaka yünü kullandığımız ürünlerimizde, müşterimiz bilinçli bir şekilde kalitenin farkında olarak alışverişlerini gerçekleştiriyorlar. Bu kış iyi bir satış performansı gerçekleştirdik. Triko yapısı gereği rahat bir ürün. Birçok müşterimizin çalışma alışkanlığının değiştiği ve ev ile ofisin iç içe geçtiği bu yeni dönemde trikoya talep çok arttı. Özellikle doğal elyaflardan ürettiğimiz konforlu ve şık triko loungewear koleksiyonumuzda ciddi bir satış ivmesi yakaladık. Pandemi sebebiyle değişen tüm alışveriş alışkanlıklarımız arasında müşterilerimize online kanallardan da Hemington’ın premium deneyimini sunmaya devam ettik. Pandemiden önce hayata geçirdiğimiz ve Moda Kapıda adını verdiğimiz hizmetimiz, satışlarımızın artmasında çok büyük destek sağladı. Kaşmir ceketlerimiz, merino trikolarımız ve kaz tüyü montlarımıza yüksek talepler oldu. Bu sayede sezon sonunda stok seviyemizin taşınabilir bir rakamda oldu. Kış koleksiyonunda sezon finaline girdik. Net yüzde 50 indirime ek iki ve üzeri ürüne yüzde 20 indirim kampanyamız devam ediyor.

ÖZBEY MEN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu