Girişimcilik

Bu tavuklar tamamen özgür yetişiyor

Özgür yetişen tavuklar

Doğal ortamda özgür yetişen tavukların eti ve yumurtası lezzetli oluyor. Ayrıca yumurta sayısıda artınca ticari olarak yetiştiricisini mutlu ediyor.

Kahramanmaraş’ta bir girişimci beyaz et ve yumurtadaki lezzeti artırmak için, kurduğu çiftlikte tavukları tamamen özgür ortamda yetiştiriyor.

Tavuklar çiftliğin hemen önündeki 27 dekar alanda yonca bitkisiyle özgürce besleniyor.

Girişimci ziraat mühendisi Cevat Akgün tarafından Karacasu Mahallesi’ne doğal ortamda tavuk çiftliği kuruldu. Yaklaşık 500 metrekaresi kapalı alan ve 1500 metrekaresi açık alandan oluşan çiftliğin hemen önünde ise 27 dekar alanda ise ekili yonca bitkisi yer alıyor. Tavukları yonca bitkisi ve doğal ürünlerle beslemeye başladığını anlatan Akgün, amacının beyaz et ve yumurtadaki lezzeti artırmak olduğunu ifade etti.

Bu tavuklar tamamen özgür yetişiyor

Proje çalışmalarına yaklaşık 3 yıl önce başladığını aktaran Akgün, ”Aslında bu proje yonca bitkisi üzerine kuruldu. Çünkü yılda yaklaşık 5-6 kez biçilen ve gerekli protein ve amino asitleri bünyesinde barındıran yonca bitkisi tavuklar için önem arz ediyor. Baktığımız zaman geldiğimiz noktada verimi kısa sürede aldık. Bunun dışında az da olsa hiçbir katkı maddesi bulunmayan tamamen doğal buğday, mısır takviyesinde bulunuyoruz ama bu çok az oluyor. Çünkü tavuklarımız önündeki geniş alanda özgürce beslenebilme olanağına sahip” dedi.
Doğal yöntemlerle beslenen tavukların sayısının 5 bine ulaştığını anlatan Akgün, şöyle konuştu:

”Çalışmamıza ‘özgür tavuklar, lezzetli besinler’ sloganıyla başladık. Çünkü kapalı ortamlarda yetişen tavukların ürün kalitesinde düşmeler oluyor. Günümüz insanı da artık doğal ürünler yemek istiyor. Bu noktada et ve yumurtadaki verimi artırmak, insanların bu ürünlerde daha fazla lezzet almasını sağlamak için bu çalışmayı başlattık. Gerek etin gerekse yumurtanın tadına bakanlar aradaki farkı anlıyor.”

Çalışmanın başarıya ulaşmasında, asıl önemli etkenin Kahramanmaraş’ın iklimi olduğunu da belirten Akgün, ”Yonca bitkisi Kahramanmaraş’ta yılda 5-6 kez biçilebiliyor. Bu bizim için büyük avantaj oldu. Başka illerden de bu çalışmanın yapılması yönünde teklif geldi. Ancak, bir başka yerde Kahramanmaraş’ta elde edilen verimi yakalamak mümkün değil. Türkiye’de başka bir örneği yok” ifadelerini kullandı.

-MARKALAŞMA ÇALIŞMASI TAMAMLANDI-

Markalaşma çalışmalarını da tamamladıklarını dile getiren Akgün, yumurta ve beyaz ete ‘Yoncaköylüm’ adını verdiklerini kaydetti.

Şu anda aylık 1200 yumurta ve yıllık 50 bin adet et tavuğu üretimine sahip olduklarını ifade eden Akgün, zamanla bu üretimi artıracaklarını söyledi.

Akgün, 2011 yılında da kendilerine ait paketleme ve kesimhane projesini de hayata geçirmeyi planladıklarını belirtti.

Asıl gayelerinin bu işi Kahramanmaraş’ta sektör haline getirmek olduğuna dikkati çeken Akgün, sözlerini şöyle tamamladı:

”Kırsal bölgelerde her ailenin çok rahatlıkla yapabileceği bir sistem. Her ailenin evinin önünde boş arazi bulunabiliyor. Dolayısıyla bu işin yatırım bütçesi de öyle yüksek değil. Eğer bunu yaygınlaştırabilirsek ileride bu alanda birlik oluşturmayı düşünüyoruz. Böylece ürünlerimizin pazarlaması da rahat olacaktır. Ayrıca bu birlik üretimini artırmasıyla ihracata yönelik de çok rahat çalışabilir.”


Etiketler

Bir Yorum

  1. doğal yumurta işine gireceğim bana pazarlama konusunda yardımcı olacak tabi birazda sermaye ortak arıyorum lütfen iş yapacak kişiler arasın dürüstlük prensibimdir amman yalancı zadeler gelmesi hic uğraşamam sygılarımla ilgilenen arkadaşlar mail atsın dangersayko@hotmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu