Anasayfa / Turizm ve Tatil / Butik, ev tadında otelciliktir!

Butik, ev tadında otelciliktir!Şayet evinizde misafir ağırlayabiliyorsanız sadece anneannenizden size kalanlarla butik otel pazarına girebilirsiniz!

pop-up-otelTATİL tüketicisinin farklılaşan talepleri, her alanda olduğu gibi konaklama sektöründe de etkisini gösteriyor. Öyle ki, eskiden karşımıza ağırlıklı olarak birden beşe kadar yıldız sayısıyla tanımlanan oteller çıkıyorken, günümüzde dünyadaki otel çeşitleri 50’ye yaklaşmış durumda. Hepsini burada sıralamak mümkün değil. Ancak birkaç “sıra dışı” örneği paylaşmakta yarar görüyoruz. Bunların başında Meksika’daki “Elişili Otel” var. Otelin tasarımında tümüyle el yapımı detaylar kullanılmış. Masadan perdeye, tabak ve çatal-bı-çaktan yatağa bu otelde her şey el işi… Böylece konuklara gerçekten bir ev konforunda ve sıcaklığında konaklama deneyimi sunuluyor.

Bu konudaki başka ilginç örnekler ise Ingiltere ve Amerika’dan geliyor. İngiltere’deki Sparkles Family ve Florida’daki Nickeledeon Family otelleri, tamamıyla çocuk odası şeklinde ve onların hayal dünyasına göre tasarlanmış. ABD’de ise dev bir köpek gibi tasarlanan ve “one-off” (tek odalı otel) konseptine sahip Dog Bark Park Inn Otel, görenleri öncelikle bu farklı tasarımıyla şaşırtıyor. Oteldeki farklılıklar tasarımıyla sınırlı değil üstelik. Otelde televizyon ve telefon bulunmadığı gibi fazla elemana da ihtiyaç duyulmuyor. Nitekim, konaklayanlar kahvaltılarını bile kendileri alıyor.

Son zamanlarda gündeme damgasını vuran bir diğer konsept, Türkçeye “gündüz kondu” olarak çevirebileceğimiz “Pop-Up” oteller… Bunlara daha çok Dünya Kupası ve Olimpiyatlar gibi dev organizasyonlar sırasında rastlanıyor. Bu oteller, bir konteynır veya bir otobüsün içinin yatılacak hale getirilmesiyle oluşturuluyor.

EV SICAKLIĞINDA
Bu örnekler, konaklamada daha samimi küçük aile işletmelerinin ve farklı tatil deneyimleri arayanların arttığını kanıtlıyor aslında. Kalabalıkların katıldığı kitlesel turizmden kaçanlar, tatil köyünde curcuna yerine, ev sıcaklığında, herkesin birbiriyle iletişim halinde olacağı sıcak ortamları tercih ediyor. Kocaman bir otelde kaybolmak istemeyen, adıyla anılıp ikinci gelişinde hatırlanmak isteyenler de tercihlerini bu tür butik ve küçük otellerden yana kullanıyor.

  Turizm Sektörü Transferlerle Başladı

Butik otelin turizm bakanlığı tarafından yapılan tarifi bir yana, bizce bu konsepte en yakışan tanım, “evden uzakta, ev sıcaklığında otel”. Butik otellerin ev sıcaklığında olmasının ana nedeni, elinde az odası olan girişimcinin burayı kendi evi gibi işletmesinden kaynaklanıyor. Bazı tesislerde çalışanların hepsi aile bireyi olduğundan tam olarak ev tadında hizmet veriliyor.

MİSAFİR AĞIRLAYANA FIRSAT

Yıldızlı otellerde misafir potansiyelinin oturması iki yıl gibi bir zaman alırken, butik otelde konaklayanlar burayı dost ve yakınlarına tavsiye ettiklerinden mekan kısa zamanda tanınabiliyor. Doğal olarak bu durum, keyifle hizmet veren girişimcinin, maddi olarak da keyif almasını hızlandırıyor. Butik otellerin girişimcilere sunduğu avantajlar bununla da sınırlı değil. Bu tür tesislerin en büyük özelliği, evinde misafir ağırlayabilen herkese fırsat sunuyor olması. Butik otel işletmek için çok büyük denklemlere gerek yok. Çünkü girişimcinin kontrol etmesi gereken topu lopu 10 ila 40 odası bulunuyor. Üstelik sabah kahvaltısında misafirinin önüne ev yapımı reçelini koyduğunda yadırganmıyor, tam tersine mekanın sıcak ortamını daha da sevimli hale getirmiş oluyor.

ANNEANNEDEN KALANLAR…

Odaların tasarımında da çok lükse gerek yok. Yatırımcı anneannesinin çeyiz sandığındaki dantelli örtüleri bile kullanabilir; hatta bu mekana ayrı bir hava verir. Anneanne demişken; büyüklerinizden kalan otantik evini butik otele çevirerek arsa ve yatırım maliyetini de azaltabileceğinizi hatırlatalım.

Bize göre bir ruhu ve kişiliği olan butik oteller önümüzdeki dönemde daha fazla tercih edilecek konaklama birimlerinin başında geliyor. Yeter ki butik otelciliğe soyunanlar bu işin mekanın adını ‘butik’ koymaktan ibaret olmadığını akıllarından çıkarmasınlar. Butik otelciliğin püf noktasının samimiyet ve güleryüz olduğu unutulmamalı.

KEREM KÖFTEOĞLU
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Turist başına gelir nasıl artırılacak?

Bacasız sanayi olarak adlandırılan turizmde Türkiye Akdeniz bölgesinin en hızlı gelişen, ülkelerinin başında yer alıyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir