Kariyer ve İş

Çağrı Merkezi Sektöründe Kariyer Fırsatları

Binlerce genç işe alınacak

Çağrı merkezi sektöründe özellikle gençler için pek çok kariyer fırsatı mevcut. Primlerle birlikte ayda 2 bin lira kazanabilen müşteri temsilcileri kısa zamanda yöneticiliğe yükselme fırsatına da sahip…

BUGÜN 55 bin kişinin istihdam edildiği çağrı merkezi sektöründe beş yıl içinde toplam 100 bin kişiye iş olanağı sağlanacağı tahmin ediliyor. Yetkililer sektörün 2012 sonuna kadar toplamda 60 binin üzerinde çalışan sayısına ulaşacağını belirtiyor.

Hızla büyüyen çağrı merkezi sektöründeki yatırımlar İstanbul, Ankara ve İzmir dışında, Anadolu’nun birçok, ilinde artmaya devam ediyor. Son dönemde çağrı merkezi yatırımlarının Anadolu’ya kaymasında devlet teşviklerinin etkisi büyük… Sektörün Anadolu ekonomisine değer katmaya devam edeceğini belirten Çağrı Merkezleri Derneği (ÇMD) Yönetim Kurulu Başkanı Bahadır Pekkan, Türkiye’de çağrı merkezlerinin Anadolu ekonomisine yıllık ortalama 50 milyon TL değer yarattığını ifade ediyor.

Sektörün 30’un üzerinde ilde istihdam, teknoloji ve altyapı yatırımıyla paralel taşıma, yiyecek-içecek, ofis hizmetleri ve eğitim gibi yan sektörler için de pazar oluşumu sağladığına değinen Pekkan, “Dolayısıyla sektör, sadece kendi yarattığı istihdam ve cironun yanı sıra yatırımın yapıldığı o bölgelerde büyük bir ekosistemi de harekete geçiriyor” diyor.

Diğer yandan çağrı merkezlerinin, Türkiye’nin doğusuna yaptıkları yatırımlarla, o bölgelere sağlanan kurumsal iş ortamı, önceden belirlenmiş çalışma saatleri, servis imkanı, diğer sosyal haklar ve etkinlikler nedeniyle erkekler kadar kadınlar için de güvenle çalışılabilecek bir iş alanı yarattığına dikkat çekiyor.

YENİ YATIRIMLAR ANADOLU’YA

Günümüzde üç büyük il dışında çağrı merkezi sektöründe yaklaşık 16 bin kişi doğrudan istihdam ediliyor. 2012’de yeni yatırımlarla kısa vadede bu sayının 20 bine ulaşacağı tahmin ediliyor. Orta vadede ise sektördeki büyümenin önemli bir kısmının Anadolu’da gerçekleşmesi bekleniyor.

Türkiye’nin dört bir yanında yatırımı olan çağrı merkezlerinin yarattığı istihdamın sürekliliğini sağlamak üzere sadece doğu illerinde değil tüm ülke sathında yapılan yatırımların teşvik edilmesi gerektiğini özellikle vurgulayan Bahadır Pekkan, “Bu anlamdaki ihtiyaçlarımızı dile getirmek üzere ilgili kamu kurumlan ve yetkilileriyle görüşmelerimizi sürdürüyoruz” diyor.

LİSE MEZUNLARI İŞ BULABİLİYOR

Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, özellikle lise mezunlarının sektörde yoğun bir şekilde iş imkanı bulabildiğini belirtiyor. Ayrıca yarı zamanlı çalışmak isteyen öğrenciler, ev hanımları veya emekliler de çağrı merkezlerinin sağladığı esnek çalışma saatlerinden faydalanabiliyor. Evlere kurulan teknolojik sistemler sayesinde görme engelliler ve bedensel engelliler, evlerinden çıkmadan müşteri temsilcisi olarak görev yapabiliyor.

Çağrı merkezleri aynı zamanda uzun süreli kariyer imkanı da sunuyor. Yeni mezun bir çalışan, yeterlilik gösterirse diğer sektörlere göre çok daha kısa sürelerde yönetici pozisyonuna yükselebiliyor Ayrıca sektör büyüdükçe, sadece müşter temsilcisi değil bilişim, muhasebe gibi çeşitli alanlarda da artan bir şekildi istihdam yaratıyor.

KISA SÜREDE TERFİ MÜMKÜN

Çağrı merkezlerinde çalışan müşter temsilcilerinin aylık net ücreti 750 ila 100( TL arasında değişiyor. Bu rakamlar; primler eklendiğinde bin 500 ila 2 biı TL’yi buluyor. Satış hedefli çağrı merkez çalışanlarının ücretleriyse performans; bağlı primlerle çok daha yüksek rakamla ra ulaşabiliyor. Müşteri temsilcisi olarak işe başlayan kişiler yüksek performans gösterip takım liderliğine yükselebiliyor. Takım liderleri, çağrı merkezi müşteri temsilcilerinin aldıkları çağrıları dinliyor, değerlendiriyor ve bu kişilere mentorluk yapıyor.

Bu arada şirketler paralel ve dikey pozisyonları doldurmak için mevcut insan kaynağını kullanma eğilimi içindeler. Tüm çalışanlar için yürütülen eğitim faaliyetlerinin yanı sıra organizasyondaki çalışanların gelişimine odaklı çalışan akademik yapılarla kapsamlı yedekleme ve yetiştirme programlan uygulanıyor. Böylece mevcut çalışanlar bir sonraki pozisyona hazırlanıyor. İşletmenin operasyon dışındaki tüm birimleri de operasyona destek verdiğinden bu birimlere de çağrı merkezi çalışanlarından geçişler oluyor, tşletme-nin her biriminde çağrı merkezinin havasını soluyan çalışanlarla operasyon birimlerinin verimliliğine katkı sağlanıyor.

BANKACI OLABİLİRSİNİZ

Örneğin, Akbank’ın çağrı merkezi kurulduğu günden beri sadece müşteri temsilcisi seviyesinde işe alımlar yapıyor. Ve takım liderliğinden başlayarak ihtiyaç duyduğu tüm uzman ve yöneticileri kendi içinden yetiştiriyor. Çağrı merkezinde kariyer hedeflemeyen çalışanlar için de şube ve genel müdürlük birimlerinde kariyer olanakları sağlanıyor.

Yine Garanti Bankası’nm çağrı merkezi çalışanlarını da yeni mezun ya da üniversite öğrencileri oluşturuyor. Çalışanların önünde bankanın diğer çalışanları gibi birçok kariyer fırsatı bulunuyor.

Örneğin finans çağrı merkezlerinde çalışan asistanlar iki yılsonunda başarılı oldukları takdirde yetkili/takım lideri olabilecekleri bir sürece giriyor. Bununla eşzamanlı olarak, gerek şube kanalında gerek genel müdürlüğün diğer birimlerinde farklı pozisyonlarda görev alma şansına da sahipler.

Her yıl toplam çalışan sayısının yüzde 10-12 arasındaki bir kesimi bu süreçler sonunda farklı pozisyonlarda değerlendiriliyor.

NORMLAR GELİYOR

ÇMD, istihdamın sürekliliğini sağlamak, çağrı merkezi işinin bir meslek olarak algılanması ve gençlerin kariyer yapabilecekleri bir alan olduğu algısını güçlendirmek adına önemli bir çalışmaya imza atmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda derneğin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olan Mesleki Yeterlilik Kurumu’na “Ulusal Meslek Standartlarım hazırlamak üzere yaptığı başvuru olumlu sonuçlandı. Ve dernek bu çalışma için görevlendirildi. Uluslararası platformda geçerliliğe sahip olacak bu çalışma, AB tarafından belirlenen yeterlilik seviyelerine göre hazırlandıktan sonra resmi gazetede yayınlanacak. Bu sayede sektörde yer alan meslekleri icra eden kişilerin işlerini daha verimli ve kaliteli bir şekilde yapabilmeleri için gerekli olan genel eğitim gereksinimleri, mesleğe özgü diğer genel ve özel yeterlilikleri belirten, ayrıca kişisel tutum ve davranış özelliklerini sistematik olarak asgari düzeyde ortaya koyan normlar da belirlenmiş olacak.

ÜNİVERSİTELERLE İŞBİRLİĞİ

Diğer yandan ÇMD içinde kurulan “Gelişim Akademisi” aracılığıyla potansiyel işgücüne ve halihazırda çalışan kişilerin gelişimlerine katkı sağlanarak kariyer fırsatlarını değerlendirmeleri sağlanıyor. Bahadır Pekkan, Okan Oniversitesi’nde olduğu gibi diğer örgün öğrenim kurumlarında çağrı merkezi bölümü açmak üzere yapılan girişimleri de dernek olarak desteklemeye devam edecekleri müjdesini veriyor. Ve Uşak Üniversitesi ile birlikte görme engellilerin eğitimine ve istihdamına yönelik bir AB projesini de hayata geçirdiklerini anlatıyor. Bu arada derneğe üye birçok kurumun da Anadolu’daki üniversitelerle işbirliği yaptığını belirtelim…

ÇALIŞAN BAĞLILIĞI YÜKSEK

NBS IK ve Yönetim Danışmanlığı Yönetici Ortağı Senem Aşık Erdoğuş, son yıllarda Türkiye’de başarılı uygulamaları görülen çağrı merkezlerinin istihdam yaratmak ve işsizlik sebebiyle büyük şehirlere göçü engellemek açısından önemli bir misyona sahip olduğunu belirtiyor. SOLUTIONS Anadolu’da, büyük şehirlerde tahminlerin de ötesinde genç ve işsiz bir nüfus olduğuna dikkat çeken Erdoğuş, “Bu nüfusun çalışan bağlılığı da çok daha yüksek oluyor” diyor.

Bu sektörde çalışmak isteyenler için çok yüksek standartlar koymamaya özen gösterdiklerini ifade eden Senem Aşık Erdoğuş, “Herkesi mümkün olduğunca eşit şartlarda değerlendirmek çok önemli. Eğitim alıp uygulayabilecek bir birey olmak, düzgün bir diksiyon ve çalışmaya istek yeterli oluyor” diyor.

Erdoğuş, önlerine önemli fırsatlar çıkabilmesi için, bu sektörde çalışan gençlere, işini severek yapmayı önemsemelerini, önyargılarından sıyrılıp kendilerini yaptıkları işte en iyi olmaya adamalarını ve sürekli geliştirmeye çalışmalarını öneriyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu