Giyim ve Moda

Ceketlerin üst cebine konulan mendiller cirolarda ciddi pay oluşturuyor

Ceketlerin üst cebine konulan mendiller, erkek giyimin vazgeçilmezi oldu. Firmalar onlarca model ve renkten oluşan mendillere koleksiyonlarında geniş yer ayırıyor. Bu simge ürün, cirolarda ciddi pay oluşturmaya başladı…Erkek hazır giyim pazarı son yıllarda büyük bir değişim içinde. Çünkü daha önce büyük ölçüde sadece kadın giyimiyle sınırlı olan moda dünyası artık erkekleri de içine almış durumda. Hem de öyle böyle değil; ayakkabıdan tutun erkek için üretilen giysilerin neredeyse tümü her sezon daha bir renklenip, çeşitleniyor. Görünümüne giderek daha fazla önem veren erkeklerin giyimde en çok dikkat ettikleri unsur ise hiç kuşkusuz şıklık…

İster yaz ister kış olsun erkek giyim firmalarının koleksiyonlarında giderek daha fazla ön plana çıkan bir ürün var ki gerçekten de şıklığın simgesi haline gelmiş durumda. Ceketlerin üst ceplerine sıkıştırılan renkli mendillerin kullanımı giderek artıyor. Öyle küçücük bir parça olduğuna bakmayın. Örme ve ipek gibi farklı kumaşlardan onlarca model ve renkte üretilen bu mendiller, marka sahibi hazır giyim firmalarının ciroları içinde hiç de azımsanmayacak ölçüde pay almaya başlamış durumda. Çünkü kullanım alanı giderek yaygınlaşıyor. Piyasaya ilk çıktığında mutlaka kravatla kombinlenen mendiller artık kravatsız da kullanılabiliyor.

“SATIŞI HER YIL ARTIYOR”

Damat/Tween Genel Müdür Yardımcısı Tolga Parmaksız, erkek giyiminde aksesuarın son yıllarda çok önemli hale geldiğini, mendilin bunların içinde kullanımı en kolay ve en yaygın ürün olduğunu söylüyor. Firma olarak mendil üretiminde yüzde 100 ipek kullandıklarını belirten Parmaksız, bunun yanı sıra koleksiyonlarında kış sezonlarında yün, yaz sezonlarında ise keten mendillere de yer verdiklerini ifade ediyor. Gerek Damat, gerekse Tween markasının koleksiyonlarında mendilin yıllardır yer aldığım hatırlatan Parmaksız, bu ürünün toplam koleksiyon içindeki satış hacminin her yıl arttığına işaret ediyor. Bu sezon vitrine çıkardıkları mendillerin 59 ile 79 TL arasında fiyata satıldığını söyleyen Parmaksız, şöyle devam ediyor:

“Günümüzde mendiller artık neredeyse tüm kombinlerle kullanılır hale geldi. Geçmişte sadece formal kombinlerde kravat ile aynı desende olan mendiller kullanılıyordu. Şu anda casu-al kombinler dahil tüm ceketli kombinlerde mendil görmek mümkün. Tamamlayıcı ürün kategorisinde olan mendiller çok farklı desenlerde olabiliyor.

Her dönemin modası olan kazayağı, şal gibi kalıplaşmış desenlerin modemize edilmiş halleri mendillerde her zaman yer alıyor. Bununla beraber kolek-siyonun içerisindeki tema ve desenlerde aynı zamanda mendiller de kullanılıyor. Özellikle accent renk dediğimiz çarpıcı tonlar son zamanlarda daha da ön plana çıkmış durumda.”

Mendillerin genellikle gömlek ve kravatla birlikte satın alındığını belirten Parmaksız, ayrıca tüketicilerin kendi stillerine göre farklı ürünlerle birlikte de kombinleyerek mendil satın aldıklarını söylüyor. Parmaksız, özellikle bu sıralar satın alınan hediye paketleri içinde mutlaka mendillere de yer verildiğinin altını çiziyor.

BAŞLI BAŞINA BİR ÜRÜN

Ramsey’in sonbahar-kış koleksiyonunda 16 model mendil bulunuyor. Koleksiyonda kumaş içeriği olarak yün, yün-ipek, ipek, koton seçenekleri var. Ramsey Tasarım Yöneticisi Selhan Tezerken, takım elbisenin ya da ceketin kumaşına ve giyilen kıyafetin kullanılacağı yere göre mendillerin kumaş içeriklerinin farklılaştığını belirtiyor. Tezerken, şöyle devam ediyor:
“Mendil son yıllarda erkeklerin stilinde önemli tamamlayıcı detay haline geldi ve bizim aksesuar grubumuzda da başlı başına önemli bir yere sahip. Alışverişlerde erkeklerin mendil talebi de yükseldi. Özellikle erkek modasındaki smart casual ve casual giyime yönelim mendilin de kombililerdeki yerini sağlamlaştırdı. Erkekler rahat olmak istiyor ama şık görünümünü de gerektiğinde formalliğini de korumak arzusunda. Mendiller özellikle bu konuda önemli bir anahtar parça.”

Ramsey’in koleksiyonunda bulunan mendil fiyatları ortalama 79 TL. Mendilin aksesuar grubundaki büyüme hızının son üç yılda ortalama yüzde 15 seviyesinde olduğunu belirten Tezerken, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Gece davetlerinde ve resmi törenlerde takım elbiselerde ipek ya da yün-ipek mendiller kullanılırken, günlük stilde yün, keten ve koton mendil kullanımları daha yaygın. Tek ceketlerde sonbahar-kış sezonunda özellikle yün ve koton mendiller tercih ediliyor. Takım elbise giyen ama kravat takmak istemeyen, şık görüntüsünü de korumak isteyen erkekler de mendil kullanmayı tercih ediyor. Bu sezon mendil koleksiyonumuzda yeşil, lacivert, kahve, mavi, bordo gibi renklerde; baskılı, özel boyama, şal desenleri mevcut. Yeni yıl öncesi sevdiklerine, çalışanlarına ya da iş ortaklarına hediye almak isteyenler için mendil başlı başına bir alternatif olurken ayrıca kravat-mendil, kravat-mendil-kol düğmesi ya da kemer-cüzdan-kravat-mendil gibi hediye kitleri de talep, görüyor.”

“KOLEKSİYONU GENİŞLETTİK”

Daffari Yönetim Kurulu Başkanı Umut Bağlı da mendillerin son yıllarda moda haline geldiğini vurguluyor. Bu ürünün tam bir stil tamamlayıcısı olduğunu ifade eden Bağlı, genellikle kombinlerde kontrast renklerin kullanıldığını ifade ediyor. Mendillerin birçok farklı kumaştan üretilebildiğine dikkat çeken Bağlı, firma olarak daha çok ör me, ipek karışımlı ya da microfiber özelliklerdeki kumaşlardan üretim yaptıklarını anlatıyor. Bağlı, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“İlk günden beri koleksiyonlarımızda mendillere yer verdik. Tamamlayıcı olarak alınabildiği gibi tek olarak da alınabiliyor. Özellikle özel günlerde hediye olarak en çok tercih edilen ürünlerden biri haline geldi. Bu yıl örme mendil ve kravatlar moda oldu. Mendil aslında uzun zamandır koleksiyonumuzda var fakat bu yıl iyice ön plana çıkmış durumda. Çünkü kullanım alanı genişledi. Kravatla kombinlenebildiği gibi balıkçı yaka kazak ve ceketle de kullanılabiliyor. Koleksiyonumuzda genellikle geometrik desenlere ve canlı renklere yer veriyoruz. Fakat bu sezon koleksiyonumuza flo-ral desenler ve şal desenler gibi alternatifleri de ekledik. Bir gerçek var ki son zamanlarda mendiller tüketicimizin gözünde bir şıklık unsuru.”

“CEKETİN AYRILMAZ PARÇASI”

Erkek giyim firmalarından Avva ise mendile koleksiyonlarında dört yıl önce yer vermeye başlamış. Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Atik, yılda yaklaşık 10 bin adet mendil sattıklarına işaret ediyor. Mendillerin kumaşına ve markasına göre piyasada 39 ile 199 TL arasında fiyata satıldığını söyleyen Atik, “Bu mendiller genellikle saten veya ipek kumaşlardan yapılıyor. Kumaşının en önemli özelliği parlak bir görüntüsünün olmaşı.

Hem klasik hem de spor kombin-ler kullanılabiliyor. Bu sezon daha çok geometrik ve şal desenler var. Önümüzdeki yazdan itibaren çiçek desenlerini de göreceğiz” diyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu