Kariyer ve İşMakaleler

Ceo’ların Başarı Sırları

CEO’LARIN BAŞARI SIRLARI

HER BAŞARILI GİRİŞİMİN ARKASINDA NE YAPTIĞINI BİLEN BİR KURUCU CEO VARDIR. İŞTE DÜNYA ÇAPINDA BAŞARI YAKALAYAN ALTI GİRİŞİMCİYİ BAŞARIYA TAŞIYAN ALTI TAKTİK.

Sadece para peşinde koşmayın

Her girişimci yarattığı hizmet ya da ürünün para kazandırmasını ister. Ancak Dennis Crowley’in daha basit bir yöntemi var: İnsanların onsuz yaşayamayacağı bir şeyin peşinde koşun. Crowley’in 10 arkadaşının arkadaşları kısa sürede Foursquare ile sağlanan ihtiyacı benimsiyor. Çember büyüyor ve milyonlarca kullanıcı bu hizmetin bağımlısı oluyor.

Muhteşem insanlardan oluşan ekip kurun

Evet, Bili Gates Microsoft’u kurduğunda da dahiydi. Ancak işe birlikte çalışacağı ekibi oluşturmakla başladı. Akıllı olduğu kadar işine tutkulu bir ekiple başlamak Gates’in işini kolaylaştırdı. 2005’te gerçekleştirdiği kurucusu bir röportajda ise farklı yetenekte insanları bir araya getirip tek bir amaç BsSI Gates için organize olmayı başarılarının anahtarlarından biri olarak gösterdi.

Fikir editörünüzü bulun

Yahoo gibi sıkıntılı yollardan geçen bir şirkete fikrini milyar dolara sat-L. WFa . mak kolay bir iş değil. Popüler blog sitesi Tumblr’m kurucusu David Karp Tumblr bu başannm sırn olarak bir tek isme işaret ediyor: Tumblr kod geliştirici-DavidKarp ^arco Arment. Arment, David’in fikirlerini hayata geçebilecek bir biçime sokan kilit isim. Her girişimde böyle bir yol göstericiye ihtiyaç var.

Şirket kültürünüzdeki X faktörünü keşfedin

Başlangıçta ekip oluşturmak yolun sadece bir kısmının aşıldığını ifade eder. Şirket kültürünü oluşturmak ise daha zorlu süreçtir. Cher Wang kültürün çekirdeğini X faktör olarak tanımlıyor. Ona göre HTC’yi başarıya götüren X faktör Uzakdoğu kültürünü Batılı iş yapma biçimi ile sen-tezlemek. Wang’a göre sonuçta enerjik ve yaratıcı bir şirket ortaya çıktı.

Pozitif kalın

Kimse otoriter bir yönetim anlayışına uzun süre dayanamaz. Virgin şirketler grubunun uzun soluklu başansınm ardında ise pozitif kültür yatıyor. Kurucusu Richard Branson, sadece medya önünde değil çalışanlanna karşı da pozitif kalmayı sorumluluk olarak görüyor. Branson “Pozitif kültür oluşturarak herkesi işin içine dahil edebiliyoruz” diyor.

Başarısız olmayı isteyin

Steve Jobs, Apple’m başındaki ilk döneminde LISA modeli bilgisayarın başarısız olmasıyla pazar payının neredeyse yansını IBM’e kaptırmışü. Yeni milenyumda yeniden geri döndüğünde ise dünyayı değiştirdi. Jobs’un uzun Apple dönem mentoru olarak görülen Atari kurucusu Nolan Bushnell, Jobs’un kurucusu

Steve Jobs

inatçılığını şu sözlerle açıklıyor: “Eğer bir satranç oyununu kaybettiyseniz, bu oyuna yeniden ve yeniden baştan başlayabilirsiniz”.

Paylaşım ekonomisi yayılma hızı en yüksek olan ekonomik fenomenlerden biri. Bugün otomobil paylaşım hizmeti Uber ile konaklama hizmeti sunan Airbnb’nin toplam değeri 50 milyar dolara ulaşıyor. Uber günde 1 milyon yolculuktan sorumlu hale geldi. Peki şehir yönetimleri ve hükümetler bu hizmetler hakkında ne düşünüyor? Sanılanın aksine, şehir yönetimleri bu gelişmeden memnun. ABD’li National League of Cities’in araştırmasına göre, 245 şehir yönetiminden yüzde 71’i paylaşım ekonomisinin şehirlerinde büyümesini istiyor. Otomobil paylaşım hizmetini yararlı bulanların oranı yüzde 66 olurken konaklamada bu oran yüzde 44.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu