Anasayfa / Haberler / Çeşme’yi geçen yıl 643 bin turist ziyaret etti

Çeşme’yi geçen yıl 643 bin turist ziyaret ettiTürkiye’nin turizm lokomotifi ilçelerinden olan Çeşme’yi geçen yıl 643 bin 720 turistin ziyaret ettiği bildirildi.

Çeşme Turizm İlçe Müdürü Osman Kabasakal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçenin tanıtımın atağına geçmesinin ardından geçen yıl turist sayısında önceki yıla oranla büyük artış olduğunu belirtti.

2009 yılında yerli ve yabancı olarak 482 bin 576 kişinin Çeşme’ye geldiğini hatırlatan Kabasakal, 2010 yılında 582 bin 830 yerli, 60 bin 890 yabancı turistin ağırlandığını ifade etti.

Osman Kabasakal, şunları kaydetti:
”2009 yılına göre 2010’da turist sayısında yüzde 30’luk artış yaşadık. Bu rakamlar bizleri son derece mutlu etti. Çeşme turizmin yükselen yıldızı olmaya devam edecek. Çeşme’yi ziyaret erden turistlerin 60 bin 845 kişin deniz yoluyla giriş yaptı. Çeşme Turizm Danışma Bürosuna da 10 bin 586 kişi başvurarak, yardım aldı. Çeşme, bozulmamış doğası, uzun ve temiz kumsallara ile çok önemli bir turizm bölgesidir. İlçedeki turizm hareketliliğinin termal tesislerle kış aylarına da uzatılması gerektiğine inanıyoruz.

-EN ÇOK TURİST ALMANYA’DAN GELECEK-
Destination İzmir Grubu sözcüsü Bülent Tercan da 2011 yılında Çeşme’ye en çok turistin Almanya, İngiltere, Hollanda ve İskandinav ülkelerinden geleceğini söyledi.

Destination İzmir Grubu olarak 2011 yılından çok umutlu olduklarını vurgulayan Tercan, şunları söyledi:

”İzmir ve Çeşme olarak 2006 yılından beri sürdürdüğümüz başarılı fuar katılımlarının meyvelerini yemeğe başlayacağız. 2011 yılında Çeşme’ye en çok turist başta Almanya,İngiltere, Hollanda ve İskandinav ülkelerinden gelecek. Geçen sene yaptığımız fuar çalışmaları sayesinde, bu yaz Çeşme’de Polonyalı turistte ciddi bir artış olacak. Sezon açılışına kadar turist beklediğimiz ülkeleri yakından takip edeceğiz, herhangi bir sıkıntı gördüğümüz zaman gerek gerekli müdahaleleri yaparak turist sayısının düşmesine müsaade etmeyeceğiz. 2011 yılından Çeşme’ye gelecek yabancı turist sayısında yüzde 15’lik bir artış olacağını öngörüyoruz.”

  Çevre ile ilgili hibe ve destekler

AA
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir