Pazarlama ve Satış

Ciro Şampiyonu Mağazaların Sırrı Ne?

Bazıları için AVM’deki küçük bir mağaza, bazıları için İstiklal Caddesi, bazıları içinse Bağdat Caddesi’ndeki mağazaları vazgeçilmez. Tüm mağaza cirolarının neredeyse yüzde 25’ini tek başlarına yapan mağazaların sırrı ne? Bunu bu zincirlerin bizzat sahiplerine ve yöneticilerine sorduk. 44 zincirin sahipleri, adeta altın yumurtlayan tavuk olarak değerlendirdikleri bu mağazaların sayısını daha çok artırmak istiyor. Ciro şampiyonu mağazalarını bunun için bir laboratuvar olarak kullanıyor. Bu şampiyon mağazaların sırlarından, hem rakiplerinin hem de başka sektör perakendecilerinin öğrenecekleri çok şey var.

magazacilikBir müşteriyi bir mağazaya çeken nedir? Sadece “ısırılmış bir elma” yeter mi? Neden aynı zincirin X noktasındaki mağaza, ancak günü kurtarabiliyorken, Y noktasındaki mağaza harikalar yaratıyor? Bunun tek bir nedeni yok. Ne “ısırılmış bir elma” gibi dünyada tüm pazarlama gurularının kabul ettiği bir çekim gücü tek başına yeterli, ne lokasyon, ne ürün, ne insan trafiği ve ne de dekorasyon… Her mağaza yaşayan bir organizma aslında.

Bütün bu faktörler bazı mağazalarda istenen harmoniyi yaratamayabiliyor. Bazılarında ise çekim gücü çok yüksek bir enerji çıkıyor onaya. Yoksa aynı grup, aynı dekorasyon, aynı ürünler, aynı sunum ve fakat birbiriyle hiç yakın olmayan satış grafikleri…

Bunun neden ve niçinlerini pazarlama sosyolojisi üzerine düşünmeye daha çok vakti olanlara bırakarak, Türkiye’de birçok markanın gözbebeği olan ve her biri kendi grupları için adeta altın yumurtlayan mağazaları araştırdık. Bu mağazaların sırrının ne olduğunu, sahiplerine sorduk.

■  PERAKENDENİN CAZİBESİ

Bu konuya tekrar dönmek üzere Türkiye’de son 10 yıldır adeta ekonominin ilk üç lokomotifi haline gelen perakende dünyasına şöyle bir bakmakta yarar var. Perakende, 100 milyar dolar ciro ve yarattığı 600 bin istihdam rakamıyla artık hemen hemen her sermaye grubunun bir şekilde temas etmek istediği bir ekosistem.AVM sayısı arttıkça markalar mağazalaşmaya hız veriyor. Perakendecilerin büyüme iştahını gören yatırımcılar daha çok AVM yapmak için adeta yarışıyor. Bu büyüme, perakende sektöründe dengelerin çok hızlı değişmesine neden oluyor. Hiç iş yapmayan bir AVM, iyi bir stratejiyle gözbebeği olabiliyor. Ya da çok stratejik bir noktadaki mağaza beklenen performansı göstermiyor.

■  GÖZBEBEĞİ MAĞAZALAR

Hızla büyüyen perakendecilerin mağaza sayıları ne kadar artarsa artsın hep ön plana çıkan gözbebeği bir mağazaları oluyor. Yaptığımız araştırmaya göre kimi zaman AVM’de kimi zaman bir caddede bulunan gözbebeği mağazaların ortak özelliği iyi bir lokasyonda bulunmaları ve geniş ürün gamına sahip olmaları.

Elbette yüksek cirolu mağazaları ağırlıklı olarak İstanbul topluyor. Tahmin edersiniz ki bu da satın alma gücü ve insan trafiğiyle bire bir alakalı bir konu. Türkiye ekonomisinin amiral gemisi İstanbul perakendecilerin pazara girişinde ve genişleme stratejilerinde öncelikli pazar olmaya devam ederken özellikle Ankara, İzmir, Antalya, Bursa gibi şehirlerde de merkezi konumlardaki mağazaların yüksek cirolara ulaştığı dikkat çekiyor. Ancak bu noktada John Lang Lasalle Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş, ilginç bir tespit yapıyor. Alkaş’a göre son dönemde ikincil şehirlerdeki optimum lokasyonlar İstanbul’daki ortalama bir konuma tercih edilebiliyor.

Mağazacılıkta Son 10 Trend

1- Temkinli büyüme eğilimi perakendecilerin küçük ölçekli mağazalara yönelmesine neden oluyor.

2-  Perakendeciler operasyonel giderlerini azaltacak çözümlere odaklanıyor.

3- Mağaza verimliliğini artırmaya yönelik CRM çalışmaları 2013’ün başlıca konuları arasında olacak.

4-  Hızlı mal indirme, satışların takibi ve tedarik zinciri yönetimi konuları öne çıkıyor.

5- Tekstil ürünlerinde bile artık raf ömrü kavramı ön planda. Raf ömrüne bağlı olarak malını en iyi yönetebilen, ihtiyaç olan farklı mağazalara kaydırabilen şirketler cirolarını artırıyor.

6-  Perakendeciler ürün dağılımında bölgesel talepleri daha çok dikkate alıyor.

7-  Mağaza boyutları kadar tasarım da önem kazanıyor. Mağaza tasarımları eskisine göre daha sık değiştiriliyor.

8-  Perakendeciler rekabet gücünü artırmak için farklı konseptler yaratıyor.

9-  Rekabette hizmetin önemi daha da artıyor. Sadece bir gömlek yerine yanında bir kravat önerebilen ve müşterinin nabzını tutabilen mağazalar başarıyı yakalayacak.

10- Müşteriler belki de hiç olmadıkları kadar önemli. Şirketler teknolojik ürünlerle kişiye özel kampanya ve çözümler geliştiriyor.

1 2 3Sonraki sayfa
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Yorum

  1. antalyada turistlere yönelik giyim mağazası açmak istiyorum sermayesi olan bay bayan ortaklar arıyorum 0546 203 44 90 (mesaj yazınız)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu