Dünyadan ve Türkiyeden Güncel Haberler

Darbeye girişimine iş dünyasının temsilcilerinin yorumları

Müjdat KEÇECİ / Denizli Sanayi Odası Başkanı
Dünyaya ayaktayız, üretiyoruz mesajı vermeliyiz

Bugüne kadar yapılan darbeler, ‘sanayinin köküne kibrit suyu döken operasyonlar, olaylar’ oldu. Sanayiye, ekonomiye, ticarete zarar vermemiş hiçbir darbe yoktur. Sanayici olarak her zaman darbelere karşıyız. Türkiye bu kez de önemli bir tehlike atlattı ancak ihtilal teşebbüsünün ekonomiye hiç etkisinin olmadığını, reel sektörü etkilemediğini söylemek abesle iştigal olur. Cuma gecesi 23.00’ten itibaren, dünyaya entegre şirketlere, dünyanın her yerinden telefonlarla sağlıklı ve hayatta olup olmadığı soruldu. Tereddüt içinde olan dünyanın, şirketlerimize ve Türkiye’ye bakışı, maalesef bir anda ‘ne ticaret yapılacak, ne de ziyaret yapılacak bir ülke’ şeklinde oldu. Dünya hala bizi, ihtilal olmuş ülkenin sanayicileri olarak görüyor. Ticaret ve sanayide en önemli olan güvendir. Dünya nezdinde bu güven sarsıldı. Her şeyden önce topyekun bu sarmaldan kurtulmak için, siyasi iktidarın düşünmeden reel sektörü, sanayici ve ihracatçıyı ayakta tutmak için mutlak suretle düşündüğümüzden de fazla maddi destekleri gündeme alması lazım. Bizler de gerçekten hiçbir şey yokmuşçasına tüm dünyaya ‘güvende olduğumuzu anlatmak’ için elimize çantamızı alıp, dünyaya seyahatler yapmalıyız. ‘Dünyaya ayaktayız, üretiyoruz mesajı vermeliyiz.

Davut ÇETİN / Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı
Kısa sürede herşey normale dönecek

Darbe girişimi, Antalya ekonomisini bir miktar etkilemiş gibi görünüyor. Zaten bu yıl ciddi sıkıntılar yaşadık. Darbe girişimi başarısız olsa da Antalya’da etkileri hissedildi. Darbe girişimiyle uçuşlar iki gün ertelendi, İstanbul’dan uçuşlar Antalya’ya yönlendirildi. 4 bin kişi ağırladık. Bir kısmını THY karşıladı, diğerlerini ücretsiz olarak oteller karşıladı. Şu anda, normal tatili bitenler Antalya’dan dönüyor. Yeni rezervasyonlarda sıkıntı yaşanıyor. Rusya ile sıkıntı tam aşılıyordu, tarifeli uçuşlar koyulmuştu. Darbe girişimi sonrasında tarifeli uçuşlar durduruldu. Önümüzdeki günlerde tekrar açılır. Bu geçici bir durum, 10-15 gün sonra normale dönecektir. Artık bu ortamda ekonomiye konuşmak ikinci plana düştü. Çünkü demokrasi bizim en önemli unsurumuz. Türkiye’yi Türkiye yapan bir unsur. Merkez Bankası’nın ve ekonomi yönetiminin aldığı tedbirleri, Avrupa’nın ve dünyanın Türkiye’nin üzerindeki sis dağılmadan değerlendirebileceğini sanmıyorum. Önce sis dağılsın. Ondan sonra ekonomi düzelir. Türk özel sektörü de bunun için elinden geleni yapar. Türkiye ekonomisinde çok büyük sıkıntı olacağını düşünmüyorum ama Antalya ekonomisinin bir miktar sıkıntı yaşayacağını düşünüyorum.

İbrahim BURKAY / Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı
Daha fazla ticaret daha fazla alışveriş

Hastalıklı düşünce yapısı ile hükümetimizi ve devlet kademelerimizi ele geçirmeye yeltenen FETÖ’cü ihanet çetesinin kanun önünde hak ettikleri şekilde en ağır cezaya çarptırılacağına inanıyoruz. 81 ilde 81 anıt yapılmasını talep ettik. BTSO olarak Bursa’da Demokrasi Meydanı’nda bir demokrasi anıtı inşa edeceğiz. Üretimin ve ihracatın merkezi Bursa’da milletimizin kararlılığı ile birlikte, iş dünyası temsilcileri olarak taşıdığımız ortak inançla tüm hedeflerimize dünden daha emin adımlarla yürüyeceğiz. ‘Bursa Büyürse Türkiye Büyür’ inancıyla daha fazla çalışacağız, daha fazla yatırım yapacağız, daha fazla üreteceğiz ve ulusal kalkınma hedeflerimize liderlik etmeyi sürdüreceğiz. Buradan iş dünyamıza ve halkımıza da çağrıda bulunmak istiyorum: Güçlü bir ekonomi ve güçlü bir Türkiye için bugün daha fazla alışveriş ve daha fazla ticaret zamanıdır. Gelin bu ülkenin geleceğini karanlıklara sürüklemek isteyenlere karşı bu süreçten yine omuz omuza daha hızlı ve güçlü bir şekilde çıkalım. Tüm halkımızı kent ekonomimizin kalbi niteliğindeki Tarihi Çarşı ve Hanlar bölgemiz başta olmak üzere, tüm alışveriş merkezlerimizde ve çarşılarımızda ticareti katlanarak devam ettirmeye davet ediyorum.

Bülent KARAKUŞ / Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı
Komşularla ticaretimizin artacağını düşünüyorum

Ekonomik göstergelerde şu anda önemli bir değişiklik yok. Gerek turizmde, gerekse dış yatırımların Türkiye’ye çekilmesinde ileriye dönük bir çekince olabileceğini, gerileme olabileceğini düşünüyorum. Ekonomiyle ilgili darbe teşebbüsünden önce özellikle komşu ülkelerle olan ilişkilerin iyileştirilmesi söz konusuydu, bunun devam edeceğinin sinyalleri vardı. Turizm sektörü toparlanma eğilimine girmişti. Dokuz günlük bayram tatili nedeniyle doluluklar yüzde 100 oranına ulaşmış ve bir umut belirmişti. Doluluk oranlarının bu kadar fazla olması önceki sıkıntıları gidermeye başlamıştı.

Rusya ile ilişkilerin düzelmesi, 500 bin ile 1 milyon arası turistin geleceği düşüncesi hakim olmuştu. Şu an bazı ilişkiler kesintiye uğramış olabilir ancak ben çok fazla etkileneceğini düşünmüyorum. Komşularla ilişkilerin dost ülke olarak sürdürüleceğine, o ülkelerle ticaretin artarak devam edeceğine inanıyorum. Ancak şu bilinmeli, darbe teşebbüsü ne ekonomi ne demokrasi bırakıyor. Artık öyle bir durumdayız ki ekonomiyi birinci plana almamız bile söz konusu değil. Şu anda demokrasinin kurtulduğuna ve darbe teşebbüsünün başarılı olmadığına şükrediyoruz.

Şemsi BAYRAKTAR / Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı
Ülkemize yapılabilecek en büyük ihanet

Üretim ve ülke kalkınması için çaba harcadığımız, elbirliğiyle terör belasıyla mücadele ettiğimiz bir dönemde hain bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldık. Milli iradenin yine ve ancak millet tarafından değiştirilmesi dışında bir müdahaleyi asla kabul etmiyor, milletin iradesi dışında bir irade de tanımıyoruz. Gün milli iradeye ve demokrasimize sahip çıkma günüdür. Hiçbir darbe, hiçbir kalkışma asla meşru değildir ve hiçbir şekilde, hiçbir gerekçeyle savunulamaz.

Her türlü darbe girişimi ülkemizin huzur içinde kalkınmasına, geleceğimize darbe vurmak demektir. Demokrasiye vurulacak her darbe, ülkemize yapılabilecek en büyük ihanettir. Biz de hain planın açığa çıkmasının hemen başından itibaren, 4.5 milyon üyemizle darbeye karşı durduk, demokrasiye ve milletin iradesine sahip çıktık. Yüce milletimiz önünde bir kez daha vurgulamak isteriz ki bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tavrımız değişmeyecek. Canımız pahasına vatana, bayrağa ve demokrasiye sahip çıkacağız. 15 Temmuz bir yanıyla kara bir leke olarak tarihe geçmiştir. Ancak bir yanıyla da demokrasi şehitlerinin ve milletin devletiyle tek vücut olarak iradesine sahip çıktığı bir tarih olarak anılacaktır.

Mithat YENİGÜN / Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı
Tek çözüm demokrasi ve sağduyu

Türkiye Müteahhitler Birliği olarak, demokrasimize karşı gerçekleştirilen darbe girişimini şiddetle kınıyoruz. Demokrasi tarihimize kara bir leke olarak geçecek bu girişime, başta vatandaşlar olmak üzere, hükümet ve muhalefet partileri, sivil toplum örgütleri, tüm medya, polis ve askeri ile toplumun tüm kesimlerinin hep birlikte ortak tepki vermesini büyük bir takdirle karşılıyoruz. Türkiye’nin en kısa zamanda bu zor günlerden birlik ve beraberlik içinde, daha da güçlenerek çıkacağından hiç şüphe duymuyoruz. Tüm milletimizin refah ve huzur içerisinde yaşayacağı demokratik bir sistemin ülkemizde kalıcı olarak yerleşmesi hepimizin ortak hedefi olmalıdır.

Tüm vatandaşlarımızın birlik, beraberlik ve sağduyu içerisinde Cumhuriyet’e, demokratik değerlere sahip çıkmaya devam edeceğine güvenimiz tam.

Ömer Faruk ÇELİK / Konut Geliştiricileri ve Yat. Der Başkanı
Daha iyi günler bizi bekliyor

15 Temmuz gecesi yapılan kalkışmanın başarısız olması Cenab-ı Hakkın bir lütfudur. Milletimiz birliğiyle, silaha ve tanka karşı duruşuyla hainlerin planlarını bertaraf etmiştir. Dernek olarak, milletin meclisine bomba atan, kendi vatandaşına kurşun sıkan bu darbe girişimini lanetliyoruz. Birlik ve beraberlik darbeye “darbe” vurmuştur. İlk başta milli iradesini ortaya koyan milletimiz, darbeye karşı duran ve kararlılık sergileyen başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız olmak üzere tüm siyasilerimiz.

hainlere destek vermeyen ordu mensuplarımız, güvenlik güçlerimiz ve basın kuruluşlarımızla gurur duyuyoruz. Bu güçlü birlik ve irade, topyekûn tüm milletimizi içine almalı ve kutuplaşmaları, ayrımcılıkları da bertaraf etmelidir. Gerilimin azalacağı, diyalogların artacağı, herkesin inancını özgürce yaşayacağı bir Türkiye temennisiyle; gündeminden darbe kelimesinin kalktığı bir ülkenin ekonomisinin büyüyeceğine ve her alanda daha iyi günlerin bizi beklediğine inancımız tamdır.

Önceki sayfa 1 2 3 4 5Sonraki sayfa

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu