Dünyadan ve Türkiyeden Güncel Haberler

Darbeye girişimine iş dünyasının temsilcilerinin yorumları

Nail Olpak
İhanet çökertildi! milletimize teşekkürler

Emirlerini milletimizin iradesinden değil, hain şebekelerden alan cuntacıların darbe girişimi olarak başlayıp TBMM’nin bombalamak ve masum vatandaşlara ateş açmak gibi korkunç terörist saldırılara dönüşen eylemleri, devletimizin ve milletimizin kahramanca direnişi ve başarılı operasyonlarla son buldu. Milli irade karşıtı birçok girişime maruz kalmış ve direnmiş bir sivil toplum kuruluşu olan MÜSİAD olarak, bugün de cesur milletimizin ve milli iradeyi arkasına alan seçilmiş meşru hükümetin yanındadır. 15 Temmuz, yalnızca Türkiye’nin değil, dünyanın tarihine geçecek, Milli İrade Bayramı’dır. Bu süreçte, öncelikle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Binali Yıldırım ile hükümetimizin kararlılığı halkımıza cesaret vermiştir. Yine, darbeye kalkışanlara bir ağızdan karşı çıkan parti liderleri ile STK’lanmızın sağduyulu açıklamalarına ve basınımızın darbe karşıtı tutumuna teşekkür ediyoruz. Demokrasimize sahip çıkan necip milletimize, güvenlik güçlerimize, darbe girişimine destek vermeyen ordu mensuplarımızın her birine tek tek teşekkür ediyoruz. Milli iradeyi korurken şehit düşen vatandaşlarımıza ve güvenlik görevlilerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

Canan Başaran SYMES / TÜSİAD Başkanı
Darbe girişimine karşı ortak duruş çok değerli

15 Temmuz Cuma akşamı, TÜSİAD olarak gelişmeleri yakından takip edip demokratik düzene sahip çıkmanın zorunluluğunu açık bir şekilde dile getirmiştik. Nitekim demokrasimize karşı gerçekleştirilen bu darbe girişimine karşı, siyasi partiler ve toplum kesimleri, hep bir arada ortak bir duruş sergiledi. Bu ortak duruş çok değerli. Sergilenen bu tutum demokratik standartların daha da yükseltilmesi ve hukukun üstünlüğünün perçinlenmesi için devam etmeli. Demokrasimize karşı yapılan müdahale girişimi sonrasında gerek hükümetimizin, gerekse Merkez Bankamız başta olmak üzere ekonomiden sorumlu denetleyici ve düzenleyici kurumlarımızın yaptığı girişimler ve aldıkları tedbirler ile piyasalara güven telkin edildi. Burada en önemlisi şeffaflığın ve öngörülebilirliğin sağlanmasıydı. Nitekim Başbakan Yardımcısı Sayın Şimşek ve Merkez Bankası Başkanımız Murat Çetinkaya’nın yabancı yatırımcılar ile yapmış olduğu toplantı bu doğrultuda önemli bir adım oldu. Bu çabaların karşılık bulmasını bekliyoruz. Gayet iyi biliyoruz ki, çeşitli olumsuzluklara rağmen Türkiye yatırım için bir cazibe merkezi olma potansiyelini koruyor, bu potansiyeli güçlendirmek için gerekli reformlar belli ve bu reformların süratle hayata geçirilmesi gerektiğine inanıyoruz.

İbrahim ÇAĞLAR / İstanbul Ticaret Odası Başkanı
İlk dakikalardan itibaren karşı duruşumuzu gösterdik

Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlettir. Türkiye demokrasisi büyük bir demokrasidir. Türkiye’yi seçilmiş bir hükümet yönetmektedir ve hiç kimsenin gücü seçilmiş bu hükümeti görevden almaya yetmeyecektir. Ülkeye, vatana sahip çıkma vaktidir. Ülkeye ve vatana ihanet edenler mutlaka hesap verecektir. İş alemi olarak hükümetimizin yanındayız. Cumartesi günü İTO Meclisi olağanüstü toplanarak tavrını gösterdi. Darbe girişimi haberleri ortaya çıktığı gece, birliğimiz ve Oda/Borsa camiası olarak tepkimizi ilk anda ortaya koyduk. Bu hain kalkışmanın başarısızlığa uğraması, Türk Milleti’nin birlikte duruşu, kararlı tutumu ve demokrasiye sahip çıkma iradesi ile mümkün olmuştur. Ülkemizin bütün kurumlarının, siyasi partilerimizin, sivil toplumun, basın kuruluşlarımızın, demokrasiyi sahiplenmiş olmasından herkes büyük bir mutluluk duymalıdır. Demokrasi düşmanlarına karşı iktidarı ve muhalefetiyle siyasi partilerimizin ve siyasetçilerimizin gösterdiği birlik, beraberlik ve kararlı duruş, en büyük takdiri hak etmektedir. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Meclis Başkanımız, Başbakanımız ve Meclisteki tüm siyasi partilerimizi, cunta heveslileri karşısındaki dik duruşlarından dolayı yürekten kutluyoruz.

Erdal BAHÇIVAN / İstanbul Sanayi Odası Başkanı
Alacakaranlıktan umut çıktı

Türkiye’yi onlarca yıl geriye götürecek darbe girişimde bulunanları millet affetmeyecektir. Darbe gibi, hukuk ve demokrasi dışı her türlü arayış bizleri ancak kaosa sürükleyecektir. Türkiye’nin kalkınması ve ekonominin gelişmesi için en iyi yol demokrasi yoludur. Kurt dumanlı havayı sever, provokasyonlara açık bir süreçteyiz. Atılacak her adım sağduyu ve akıl çerçevesinde olmalıdır. Milletimizin göz bebeği TSK’ya duyulan güveni yıpratacak her türlü söz ve davranıştan sakınmalıyız. Hep birlikte el ele sergilediğimiz birlik, beraberlik ve dayanışma bugün olduğu gibi bundan sonra da mutlaka devam etmelidir. Dünyaya demokrasi dersi veren Türkiye, bir üçüncü dünya ülkesi değildir. Demokrasisiyle, güçlü ekonomisiyle, köklü değerleriyle, istikrarlı kurumsal yapısıyla hem dünyada hem de bölgesinde önemli bir ülkedir.15 Temmuz gecesinin alacakaranlığından yarınlar için umut çıktı, insanlarımız canı pahasına eşsiz bir vatanseverlik örneği gösterdi. Demokratik sistemi işler halde tutma konusunda halkımızın sergilediği takdire şayan çaba, bütün dünyanın örnek alacağı bir ders niteliğindedir. Dünyaya bu demokrasi dersini veren Türkiye demokrasisi, ekonomisi, köklü değerleri, istikrarlı kurumsal yapısıyla hem dünyada hem de bölgesinde önemli bir ülkedir.

Salih BEZCİ / ATO Yönetim Kurulu Başkanı
Askeri müdahale dönemi artık kapanmalı

Türkiye 15 Temmuz gecesi itibarıyla olağanüstü bir dönemden geçiyor. Fetulllahçı Terör Örgütü tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminin Türkiye ekonomisine olumsuz etkileri oldu. Piyasalarda bir istikrarsızlık söz konusu. Darbe girişimi sonrasında TL ciddi bir değer kaybı yaşadı. Dolar ve faiz yükselişe geçti. Terör saldırıları ve Rusya krizi nedeniyle zaten sıkıntılı bir dönem yaşayan turizmde önemli kayıplar yaşanabilir.

Askeri darbeler maalesef ülkeleri ekonomik açıdan geriye götürüyor. 1960,1971 ve 1980’de yaşadığımız askeri darbelerde ekonomimiz hep geriye gitti. Kişi başına milli gelir ve büyüme geriledi. Başarısızlığa uğramış olması nedeniyle son darbe girişiminin ekonomiye negatif etkisinin sınırlı olacağını tahmin ediyorum. Yapısal reformlar ülkemizin ekonomisini darbelere ve şoklara karşı dayanıklı hale getirdi. Hükümet tarafından ilan edilen OHAL, kısa sürede barış ve huzur ortamına dönülmesini sağlayacaktır. Kamu düzeninin yeniden sağlanması sonrasında Türkiye ekonomisinin yaşadığı travmayı atlatacağına inanıyorum. Türkiye yönünü ekonomik ve sosyal gelişmeye çevirmiş bir ülke. Yeni Türkiye’de askeri müdahale dönemi kapanmalı ve demokrasimiz küresel standartlara kavuştmalı. Bir ülkede demokrasi güçlüyse ekonomi de güçlü olur.

Nurettin ÖZDEBİR / ASO Yönetim Kurulu Başkanı
Darbe girişiminin ekonomiye etkisi sınırlı oldu

Türk Silahlı Kuvvetleri emir komuta zinciri dışında gerçekleştirilmeye kalkışılan darbe girişimi Türk halkının demokrasiye sahip çıkmasıyla sonuçsuz kaldı. Türk halkı milletin iradesinden başka hiçbir iradeyi kabul etmediğini ve etmeyeceğini gösterdi. Türk demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçecek bu darbe girişimini, paralel devlet yapılanmasına mensup ve yandaşı hainleri Türk milleti hiçbir zaman unutmayacak. Bu hainlerin devlet kurumlarından olduğu gibi, iş dünyası içinden de biran önce temizlenmesi en büyük temennimizdir. Söz konusu darbe girişimi, ekonomimizin temellerinin ne kadar sağlam olduğunu bize bir kez daha göstermiştir. Ekonomi yönetimi ve Merkez Bankası’nın almış olduğu tedbirler sayesinde darbe girişiminin ekonomi üzerinde etkisi sınırlı olmuştur. Piyasalar hızla kendi dinamiklerine geri dönmüştür. OHAL kararının ekonomiyi negatif yönde etkilemesini beklemiyorum. Ülkemiz olağanüstü şartlardan geçiyor. Aksine, halkın kendisini emniyette hissetmesi açısından olumlu etki yapacağını düşünüyorum. OHAL ile hükümet yürütmeyi ilgilendiren kısımlarda Anayasa’nın verdiği yetki kullanmak istiyor. Dünyanın Türkiye’nin aldığı bu kararı olağan karşılaması gerekir.

Önceki sayfa 1 2 3 4 5Sonraki sayfa

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu