Dünyadan ve Türkiyeden Güncel Haberler

Darbeye girişimine iş dünyasının temsilcilerinin yorumları

Hikmet ALMA / Almalar, İskurt, Nergo Ortak Girişim Başkanı
Planladığımız yatırımlara hız verdik

Son olaylar bize birlik ve beraberliğin önemini bir kez daha gösterdi. Ekonomimizin daha da güçlenmesi ve gelecek nesillerin daha iyi bir Türkiye’de yaşaması için yatırımlarımıza hız vereceğiz. Bu yıl yapmayı planladığımız gayrimenkul projelerine yeni projeler ekleyeceğiz. Yeni projeler yaparak hem korkmadığımızı, ülkemize güvendiğimizi göstereceğiz hem de dışarıda ülkemizin gücüne güç katacağız. Türkiye dimdik ayakta ve inadına yatırım, inadına büyüme diyor.

Abdullah BAYRAM / Denge Yapı Yönetim Kurulu Başkanı
Yeni projelerimiz olacak

Millet iradesine karşı yapılmış bu girişim asla kabul edilemez. Ne yazık ki Türkiye elim bir gün yaşadı. Türkiye gibi demokrasiye büyük emek vermiş bir ülkede insanımıza bunları yaşatanları şiddetle kınıyoruz.

Hangi siyasi görüşten olursak olalım, sivili ve askeri ile birlik, beraberlik içinde demokrasimize sahip çıktık. Firma olarak işlerimize kaldığımız yerden devam edeceğiz. Var gücümüzle daha çok çalışıp ülke ekonomisine daha çok katkı sunacağız. Halen süren projelerimize yeni projeler ekleyip, inşaat sektörüne destek olacağız.

Mustafa BAYGAN / ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü
İş dünyası rotasına dönmeyi becerdi

Yaşadığımız olaylar oldukça üzücü fakat ister tek kişilik bir şirket olun ister dev bir holding, yapılacak tek şey yola devam etmek ve daha fazla çalışmak… Bazen eteğimizdeki taşları dökmek için bu gibi üzücü olaylar vesile olabiliyor. Çok sıkılıp, üzülsek de bugünden itibaren ülkece yeni bir sayfa açıyoruz ve umudumuz var. Türk insanının girişimcilik ruhundan feyz alıyoruz. Milletçe gerektiğinde tabir-i caizse taşı sıkıp suyunu çıkarabiliriz. Bu konuda ekonomiye güveniyorum. Bunun en büyük kanıtı da bu sarsıcı olayın üzerinden birkaç gün geçmesine rağmen iş dünyasının rotasına dönebilme becerisidir ve olması gereken de budur. Tabii tüm bunların yanında asla telafi edemeyeceğimiz can kayıpları bizi çok üzüyor. Olaylarda hayatını kaybeden herkese Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı ve yaralılara da acil şifalar diliyoruz. Ülkemiz için elimizden gelen en iyi şey, tam gaz yolumuza devam etmek ve başarıyla ekonomiye katkı sağlamak olacaktır. İş dünyası olarak ümitsizliğe kapılmak yerine hepimiz işlerimizde daha gayretli ve başarılı olacağız.

Hüseyin BOZDAĞ / YESİDEF Başkanı
İşçilerimizin sorunlarını çözüyoruz

İş anlamında aksayan bir şey yok. Hazır yemek sanayicisi olarak her sektöre, inşaatından otomotive ve kimyaya kadar hepsine yemek sağlıyoruz. Lokasyon olarak da ağırlıklı olarak İstanbul’un yakın çevresi olmak üzere Tekirdağ’dan Bolu’ya kadar olan bölgedeki işyerlerine hazır yemek hizmeti sağlıyoruz.

Birkaç münferit olay dışında aksama olmadı. Olaylarda zarar gören işçi yakınlarımız oldu. Onların sorunlarını hemen çözdük. Bunu yaptıktan sonra işimizin başına döndük; yani bir aksama yok. Normal hayata dönmek için biraz daha hızlı davranmak lazım. Deyim yerindeyse; yürüyorsak koşmalı, koşuyorsak zıplamalıyız.

Atakan KULAK / KLK YAPI Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
Demokrasimize sahip çıktık

15 Temmuz 2016 Cuma gecesi, demokrasi tarihimizde kara leke olarak yerini alacak kalkışma girişimini şiddetle kınıyoruz. Milletimizin iradesini hiçe sayarak Meclisimize, hükümetimize ve milletimize yönelik gerçekleştirilen kalkışma girişimi, halkımızın sağduyusu ve devletimizin tüm mekanizmalarını harekete geçirmesiyle engellendi. Hain saldırıda hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve aziz milletimize başsağlığı diliyoruz.

Milli iradeye ve demokrasimize hep birlikte sahip çıkıyoruz. Toplumsal birlik ve dayanışma içerisinde huzurlu ortamın yeniden oluşturulacağına yürekten inanıyor, milletimiz ve ülkemiz için çalışmalarımıza bütün gücümüzle devam ediyoruz.

Çağla GÜL / Kanyon Pazarlama ve Satış Direktörü
Projelerimiz eksiksiz devam ediyor

Son günlerde yaşanan vahim olayların bir daha asla tekrarlanmaması en büyük temennimiz. Kamuoyunun tepkisi demokrasimizin teminatıdır. Bu güçlü inanç ve elbirliğiyle bu sıkıntılı süreci de atlatacağımıza inanıyoruz. Kanyon olarak ziyaretçilerimize her zaman yenilikler sunmaya gayret ediyoruz. Bu doğrultuda, geliştirdiğimiz bütün projeler eksiksiz olarak devam ediyor ve hepsini belirlenen tarihlerde gerçekleştirmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Belirli aralıklarla değişen pop-up mağazalarımız, her ay farklı bir markayı ağırlayan Gurme Mobil, her Cuma kurulan OrganiKanyon, yine ziyaretçilerin büyük ilgi gösterdiği Kanyon pazarları gibi…

Aydın YURDUM / JLL Türkiye Bölge Direktörü/Yön. Kurulu Üyesi
AVM’ler normale döndü

Her şeyden önce moralimizi yüksek tutmamız gerekiyor. Bu olumsuz olayın arkasından baktığımızda birlik beraberliğimizin yerinde olduğunu görmek çok önemli. Birlik içinde olduğumuz bugünlerde bu süreci aşmak çok da zor olmayacaktır. İşimize sahip çıkmak, hayatımızı normal yaşamak birincil düşünce tarzımız olmalıdır. Sonuçta iş ve özel hayatlarımız aynı önem derecesine sahip ve bizler hayatımızı 15 Temmuz öncesinde nasıl yaşıyorduysak öyle yaşamaya devam edeceğiz. Tüm alışveriş merkezlerimiz zaten tek bir noktadan koordine edilmekte. Firma olarak Türkiye ve Kuzey Irak dahil 28 alışveriş merkezi ile en fazla AVM yöneten şirketiz. 15 Temmuz’dan itibaren alışveriş merkezlerimiz güvenlik kuvvetleri ile yakın iletişim içindeler, ilgili makamlar da her türlü desteği vermekte. Perakendecilerimiz ile yakın iletişimdeyiz, mağazalarında normal çalışma düzeni korunduğu gibi ürün tedariğinde de herhangi bir sıkıntı bulunmuyor. Ziyaretçi sayılarımız olayın yaşandığı Cuma gününün hemen ertesindeki Cumartesi gününü olumsuz etkilendi. Bu da çok doğal; insanlar tedirgin oldu, yapılan kalkışmaya karşı tepki vermek tabii ki birincil öncelikti. Pazar günü durum göreceli olarak normale dönmeye başladı, ziyaretçi sayılarımız eski seviyelerine geldi.

Muhsin ERKOÇ / ArenaPark AVM Genel Müdürü
Ara vermeden faaliyet gösteriyoruz

Son günlerde ülke olarak çok hareketli ve bir o kadar da sıra dışı günleri yaşıyoruz. Devletin ve milletin bir arada durarak hareket ettiği şu günler hepimiz için çok büyük önem taşıyor. Bu noktada hem bireylere hem de iş dünyasındaki firmalara da büyük görevler düşüyor. Bütün sektörlerin işini düşürmeden potansiyellerini tüm gücüyle devam ettirerek ekonominin canlı kalmasını sağlamak çok önemli. Her zamankinden fazla özveri ve fedakarlıkla yapılacak çalışmalarla piyasaları aktif tutarak bu sıkıntılı günleri hep beraber atlatabiliriz. Şirket olarak çalışmalarımıza ara vermeden devam ederek, bütün iş kollarımızda ve faaliyet alanlarımızda sürecimizi yönetiyoruz. Bu dönemde planladığımız iş programını aksatmadan, yapılacak çalışmalarımızın içeriğine sadık kalarak hareket etmeyi planlıyoruz.

Alışveriş merkezimiz olayların yaşandığı günden itibaren aynı saat ve standartlarda hizmet vermeye devam ediyor. Yaşanan durumdan kiracılarımızın ve ziyaretçilerimizin de etkilenmemesi için güvenlik önlemlerimizi artırarak, yaptığımız kampanya ve çalışmalara ara vermeden faaliyet gösteriyoruz.

Fatih TOKER / Toker Bebe Yönetim Kurulu Başkanı
OHAL uzun vadede ekonomiyi etkilemeyecek

Milli iradeye karşı yapılan darbe girişimi TL’nin 2008’den itibaren ilk kez bu kadar düşmesine sebep oldu, iş dünyası, piyasalar istikrar ister. Borsadaki düşüş, kur artışları ekonomi açısından olumsuz sonuçlara sebep olsa da darbe karşısında sergilenen siyasi tavır ve halkın tutumu beklediğimiz kötü senaryolarla karşılaşmayı engelledi. Merkez Bankası’nın aldığı tedbirler ile piyasalar tahminlerden daha az zarar aldı. Yatırımcılar borsadan çıkış yapsa da hükümetimizin politik tavrı ve ekonominin yönetimindeki kararlar ile kısa vadede dönüş yapacaklarını düşünüyorum. OHAL uygulanması da kısa vadede ekonomiye minimal etkilerde bulunsa da uzun vadede ekonomiyi etkilemeyecek. Merkez Bankası’nın finansal istikrarı sağlamak için aldığı likidite kararları piyasaları rahatlattı. Kur oranları yükselse de denge sağlanıyor. Piyasaların rahat işlemesi açısından seçilmiş hükümete karşı yapılan bu darbe girişimi ve diğer pek çok anti-demokratik söylemlerin Türk siyasi hayatından temizlenmesi gerekli. Türk siyasi hayatının devletin bekası, milletin bütünlüğü ve ekonominin geleceği için milli iradeye savaş açmış bu terör örgütü zihniyetinden kurtulması şart.

 

Önceki sayfa 1 2 3 4 5

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu