Dünyadan ve Türkiyeden Güncel Haberler

Darbeye girişimine iş dünyasının temsilcilerinin yorumları

Türkiye’ye bir “darbe” vurulmaya çalışıldı. Ülkemiz bu darbeyi halkın cesareti, yöneticilerin kararlılığı ve tüm kesimlerin sağduyusu ile savuşturdu. İş dünyası, en küçüğünden en büyüğüne bütün sivil toplum kuruluşları ile bu darbenin karşısında saf tuttu. İşte, iş dünyasının temsilcilerinin yorumları…

TÜRKİYE geçtiğimiz hafta sonu uçurumun eşiğinden döndü. Paralel devlet yapılanması FETÖ’cü teröristlerin darbe girişimi milletin direnişiyle bertaraf edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, kabine üyeleri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli duruşlarıyla FETÖ’cü darbe girişimcilerine geçit vermedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla sokaklara dökülen vatandaşlar demokrasi destanı yazdı. Biz de Para Dergisi olarak bu demokrasi savaşında şehit olan 246 vatan evladına Allah’tan rahmet diliyor, yakınları başta olmak üzere milletimize başsağlığı diliyoruz.

İŞ İNSANLARI DESTEK VERDİ

Malum haftalık dergiyiz. Bir hafta boyunca televizyonlar ve internet siteleri anlık, gazeteler günlük bilgi verdi ve vermeye devam ediyor. Darbe girişiminde duruşlarıyla, açıklamalarıyla destek olan önemli bir kesim de iş dünyası idi. Darbe girişiminin ilk saatlerinden itibaren iş dünyasından da açıklamalar peş peşe gelmeye başladı. Iş dünyasının çatı örgütü TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar birliği), TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi), MÜS1AD (Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği), ISO (İstanbul Sanayi Odası), ITO (İstanbul Ticaret Odası) başta olmak üzere iş dünyasının tamamım temsil eden dernekler, sivil toplum kuruluşları ve işadamları girişimi kınayıp, hükümete destek verdiler.

halk

ITO Meclisi 16 Temmuz günü olağanüstü toplanarak darbe girişimini kınarken, ISO Meclisi de özel gündemle toplandı. Ankara’daki bütün iş dünyası, sendika, esnaf odaları ve sivil toplum kuruluşları da TOBB önderliğinde, TBMM Başkanı Kahraman’ı Gazi Meclis’te ziyaret ederek milletin yanında olduklarını gösterdiler, birlik ve demokrasi mesajı verdiler. Başkanlar yaptıkları açıklamalarda darbe girişiminde bulunan FETÖ’cü teröristleri şiddetle kınarken, daha güçlü bir Türkiye için var güçleriyle çalışacakları mesajını verdi. TİM ise 65 bin ihracatçı şirket aracılığıyla ihracat yaptıkları 150 ülkedeki müşterilerine mektup yazarak Türkiye ekonomisinin güçlü olduğunu, üretimde bir sorun olmadığını, ekonominin bütün kuramlarıyla güçlü bir şekilde faaliyetlerini sürdürdüğünü anlatıyor.

DARBE GİRİŞİMİ LANETLENDİ

Geçen hafta iş dünyasının örgütleri ortak deklarasyonlara ve bildirilere de imza attılar. İlk hamle MÜSİAD önderliğinde İstanbul’daki iş dünyası örgütlerinden geldi. TİM, ITO, ISO, DE1K, TÜRSAB, AS-KON, DTO ve TÜMSIAD’ın da içinde bulunduğu 12 meslek örgütü ortak bildiri yayınladı. Bildiride özetle, darbe girişimcileri lanetlendi, millet iradesinden başka bir iradenin tanınmadığı vurgulandı.

İkinci hareket de TOBB’a bağlı 360 oda ve borsa başkanından geldi. Rifat Hisar-cıklıoğlu Ankara’daki oda ve borsa baş-kanları ile kameraların karşısına geçerken 360 oda ve borsa başkanı da ortak açıklamayı aynı anda yaptı. Ortak açıklamada darbe girişimi lanetlendi ve milletin yanında oldukları mesajı verildi.

TİM önderliğinde 60 ihracatçı birliği başkanı da İstanbul’da ortak bir deklarasyon yayınladılar. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası da ildeki bütün meslek örgütü ve sivil toplum kuruluşlarıyla ortak açıklama yaptı. Türkiye’nin en güçlü sektörlerinden biri olan hazırgiyim ve tekstili temsil eden bütün demekler de ortak açıklamayla darbeye karşı duruş sergilediler.

TÜSIAD (Türk Sanayicileri ve işadamları Derneği) başta olmak üzere, Koç Holding, Sabancı Holding, Yıldız Holding ve Doğuş Holding gibi Türkiye’nin önde gelen büyük şirketleri de darbe girişimini nefretle kınadıklarım açıkladı. İnşaattan perakendeye hemen her sektörden firmalar gazetelere ilanlar vererek ya da internet sitelerine açıklamalar koyarak Türk milletinin yanında olduklarını duyurdular. Telekom firmaları Türk Telekom, Turk-cell, Vodafone ve Avea kınama mesajlarının yanı sıra, ücretsiz konuşma, SMS ve internet fırsatı sunarak desteklerini ortaya koydular.

Rifat HİSARCIKLIOĞLU / Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı
Daha fazla çalışma ve üretme zamanı

Başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Meclis Başkanımız, Başbakanımız ve Meclisteki tüm siyasi partilerimizi, cunta heveslileri karşısındaki dik duruşlarından dolayı yürekten kutluyoruz. Gözü dönmüş darbecilerin saldırılarına büyük bir sebatla direnen, böylece Gazi unvanını bir kez daha hatırlatan Meclisimizle gurur duyuyoruz. Bu darbe girişimi karşısında direnen, tavır sergileyen herkese, başta kahraman emniyet görevlilerimize ve TSK’nın şerefli mensuplarına, gönül dolusu teşekkür ediyoruz.

Onlara minnettarız. Ama en çok darbecilerin silahları karşısında kahramanca direnen milletimizin azim ve cesaretiyle kıvanç duyuyoruz. Bizler, gücünü sandıktan, yetkiyi milletten almayan bir idareyi kesinlikle istemiyoruz. Ülkemiz için demokrasi dışında bir seçenek de görmüyoruz. Ordu içinde örgütlenmiş bu terörist çetenin bir bir ortaya çıkartılmasını ve adalet önünde hesap vermesini bekliyoruz. Şimdi çok daha güçlü, birbirimize daha fazla sarılmak, birbirimizi daha fazla sevmek zorundayız. Çünkü bizi biz yapan, bizi ayakta tutan, bizi millet yapan unsur budur. Ülkeyi kaosa sürüklemek isteyenlerin tuzağına düşmeyeceğiz. İş dünyası olarak daha fazla çalışma, üretme, istihdam sağlama zamanıdır. TOBB olarak demokrasiden, milletten ve devletten yana olmaya devam edeceğiz.

Mehmet BÜYÜKEKŞİ / Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı
Gelecek için daha umutluyuz

65 bin ihracatçı olarak bizler milletin iradesinden başka bir irade tanımıyoruz. Anti-demokratik her türlü girişimin karşısında dimdik durmaya devam edeceğiz. Cunta heveslilerini lanetliyoruz. Demokrasinin bekçileri olan milletimizle gurur duyuyoruz. Milletimizin sağladığı birlik ve beraberlik kendisini ekonomide de, ihracatta da gösterecektir. İş dünyası ileriye bakarak yoluna sağlam adımlarla devam edecektir. İhracatçılarımız yurtdışındaki alıcılarına siparişlerini hiçbir şey olmamış gibi zamanında teslim edecektir. Geçen haftaya göre ihracatımız ilk üç günde yüzde 33 artış göstermiştir. Türkiye ihracatçılar Meclisi ve İhracatçı Birlikleri olarak kendimize yedi maddelik bir yol haritası belirledik. 16 Temmuz’da Panama ve Guatemala’ya ticaret heyeti gönderilmiştir. Yakın zamanda açmayı planladığımız Türk Ticaret Merkezleri ile ilgili çalışmalara ara vermeden devam edilecektir. İhracatçı Birliklerimiz aracılığıyla 65 bin ihracatçımıza örnek bir mektup gönderildi, ihracatçılarımız bu mektupları yurtdışındaki alıcılarına iletmeye başladı. Bu mektupta, Türkiye ekonomisinin tüm kurumlarıyla her zamanki gibi hatta daha etkili bir şekilde çalışmaya devam ettiği, ekonomimizde hiçbir şeyin 14 Temmuz’dan farklı olmadığı vurgulanıyor. Gelecekten daha umutluyuz.

1 2 3 4 5Sonraki sayfa

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu