Dünyadan ve Türkiyeden Güncel Haberler

Darbeye girişimine iş dünyasının temsilcilerinin yorumları

Çetin NUHOĞLU / Uluslararası Nakliyeciler Derneği Başkanı
Büyük bir kaostan kurtulduk

Ülkemiz ve Demokrasimiz başta Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın, hükümetimizin ve halkımızın demokrasiye olan inancı ile sahiplenilmiş, büyük bir kaostan kurtarılmıştır. Liderlik ve inancın önemi bir kez daha kendini göstermiştir. Demokrasi hiçbir şart altında askıya alınamaz.

Buna neden olacak her türlü girişim halkımıza ve ülkemize ihanettir. Demokrasiye sahip çıkan milyonlar, tüm Türkiye’de Liderin yön göstermesi ile yollara dökülmüş ve demokrasi düşmanlarına hak ettikleri tokadı vurmuşlardır. Bu sürede maalesef demokrasi için birçok şehit verdik. Onlar bu kara günün meşalesi oldular, geleceğimizi aydınlattılar. Yüce Rabbim onları en yüksek makam ile ödüllendirecektir. Ülkemize, halkımıza ve demokrasimize büyük geçmiş olsun.

Yaşar DOĞAN / TÜMSİAD Genel Başkanı
Üzerimize düşeni yapmaya hazırız

Türkiye tarihi bir süreçten geçiyor, antidemokratik girişimlerle sınandığımız kara bir geceyi geride bıraktık. Sayın Cumhurbaşkanımızın emrine tereddüt etmeksizin icabet ederek meydanlarda yer aldık. TÜMSİAD Yönetim Kurulu olarak yaptığımız olağanüstü toplantıda da tüm üyelerimizle birlikte bu kalkışmaya dur deme kararlılığımızı teyit ettik.

Herkes şunu bilsin ki TÜMSİAD ve kardeş kuruluşları demokrasiye zarar vermeye çalışan her türlü girişimin karşısındadır. Bu süreçte dernek olarak milli iradenin yanında üzerimize düşen her türlü görevi yapmaya hazırız. Ülkemiz daha önce de birçok sınavdan alnının akıyla çıktı, bunu da geride bırakacağımıza inancımız tamdır. Bu kara gecede maalesef çok üzücü kayıplar da verdik. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara da acil şifalar diliyoruz.

Yavuz EROĞLU / PAGEV Başkanı
Geleceğimizi hain darbecilere bırakamazdık

Geleceğin parlak Türkiye’sini kalkınmış, Atatürk’ün gösterdiği çağdaş medeniyetler seviyesi hedefine ulaşmış, ekonomisi güçlü, insanları huzurlu bir ülke olarak görmeyi canı gönülden istiyor ve bunun için canla başla çalışıyoruz. Bilimde, eğitimde başarılı, dolayısıyla ekonomisi ve sanayisi güçlü, caydırıcı barışçı ordusuyla insanlarını ve dostlarını mutlu eden bir güven ülkesi olacağız.

Bu hedefimizi sekteye uğratmak isteyen darbecilere karşı “birlik ve beraberlik içinde” milletimizle meydanları doldurup, demokrasinin yanında olduk. Türkiye’nin geleceğini, milletin silahıyla milletini vuran, demokrasisinin sembolü meclisini bombalayanlara bırakamazdık. Milletçe bırakmadık, bundan sonra da bırakmayacağız. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifa dilerken, Türk Plastik Sanayicileri olarak, önce vatan şiarıyla, var olmayı bugün bir kez daha hak eden milletimizle bir bütünüz.

Aziz TORUN / GYODER Başkanı
Demokrasiye sahip çıkma zamanı

GYODER olarak, demokrasimize ve anayasal düzene karşı girişilen her tür kanun dışı müdahaleyi şiddetle kınıyoruz. Halkın egemenliği dışında, demokratik düzene yapılan ve yapılacak olan hiçbir müdahale kabul edilemez. Ülkemizde refah ve huzurun kalıcı olması hepimizin ortak temennisidir. Bu sebeple, vazgeçilmez değerimiz olan demokrasimizi korumak adına gösterilen çabayı takdirle karşılamaktayız.

Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm kurum ve kuruluşları gibi GYODER olarak hukukun üstünlüğü ve milletin egemenliğine olan inancımızla, ülkemizin demokratik geleceğinin daimi destekçisi olacağız. Benzer girişimlerin bir daha asla yaşanmaması dileğiyle, olaylarda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet ve yaralılara acil şifalar diliyor, ülkemize ve milletimize geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.

Tarkan KADOOĞLU / Türkonfed Başkanı
Demokrasiye ve halkın iradesine inanıyoruz

TÜRKONFED olarak demokrasiden yanayız ve demokrasinin tarafıyız. Bu nedenle, demokrasimize ve demokratik kurumlara herhangi bir müdahaleyi kabul etmiyoruz. Demokrasiden başka gidecek yolumuz ve geleceğimiz yoktur. Askeri darbeler, muhtıralar ve kalkışmalar öncelikle demokrasiye, cumhuriyetimize ve millet iradesine karşı girişimlerdir. Ülkemizde demokrasiye inanan tüm kesimlerin ve halkımızın sağduyulu bir şekilde aynı ortak payda etrafında birlikte olma görev ve sorumluluğu vardır. O ortak payda da demokrasidir. Demokrasi karşıtı herhangi bir girişimin, halkın sağduyusu, birlik ve beraberlik duygularının karşısında başarıya ulaşma şansı yoktur. Gün, siyasi partiler dâhil, toplumun her kesiminin tek bir yürekle dayanışma günüdür. Ülkemizin demokrasi çıtasını yükseltmek, toplumsal sorunlarımızı birlikte yaşama ve katılım kültürü ile çözebilmek için kurumsal ve zihniyet değişimi yolunda dernek olarak katkılarımız devam edecektir. Türkiye’nin geleceğine, refahına ve huzuruna zarar verecek her türlü demokrasi dışı girişimlerin karşısında olmaya devam edeceğiz.”

Hikmet TANRIVERDİ / İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon ihracatçıları Birliği Başkanı
Türk halkı bir bütündür

Darbe ve darbe girişimlerinden ülkemiz hiçbir zaman kazançlı çıkmadı. Demokrasi tarihimizde kara bir leke olarak yerini alacak olan kalkışmayı şiddetle kınıyorum. Cumhuriyetimizin 90 yılı aşkın geçmişinde çeşitli darbelere ve darbe girişimlerine tanıklık ettik. Ancak ülkemiz bunlardan hiçbir zaman kazançlı çıkmadığı gibi her defasında çağdaş, demokratik ve refah toplumu hedefimiz ağır yara aldı. Bundan sonra bize düşen yeniden demokrasimize ve ülkemize sahip çıkma inancımızı ve kararlılığımızı daha yüksek sesle haykırmaktır. Çocuklarımızı daha müreffeh bir ülkede yaşatmak için daha çok çalışmamız gerekiyor. Herkes bilmelidir ki Türk halkı bir bütündür. Kimse bu bütünlüğü bozamaz. Bunun dışındaki beklenti ve girişimler asla başarıya ulaşamayacaktır. Darbe girişimine karşı demokrasi nöbeti tutan siyasi partilerimizin, medyamızın ve halkımızın kararlı duruşu bu yöndeki inancımızı çok daha güçlendirdi. Ben de Başbakanımız Binali Yıldırım gibi önümüzdeki yıllarda 15 Temmuz tarihinin “Demokrasi Bayramı” olarak kutlanacağını umuyorum. Elim olayda can veren şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.

Şeref FAY AD / Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı
Demokrasi düşmanlarına gerekli cevap verildi

Bir avuç cuntacının kalkışmasını şiddetle kınıyoruz. Demokratik toplumlarda siyasal iktidarlar ancak seçimle gelir seçimle giderler. Temelleri Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan demokratik düzene ve milli iradenin tecellisi ile şekillenen siyasal iktidara seçim dışında yapılan hiçbir müdahaleyi tasvip etmemiz mümkün değildir. Komşularımızla ilişkilerin yeniden düzeldiği, terör örgütlerine karşı büyük mücadelelerin verildiği bir dönemde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin içine yerleşmiş bir avuç cuntacının meşru iktidarı ve milletimizi hedef alan menfur kalkışmasını şiddetle kınıyoruz.

Cumhurbaşkanımızın, hükümetimizin, iktidarı ve muhalefetiyle siyasal partilerimizin, medyamızın, halkımızın sergiledikleri dik duruş ve örnek dayanışma ile demokrasi düşmanlarına karşı en güzel cevabı verdiklerini düşünüyorum. Bu alçak darbe girişiminde can veren şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

Tuna ATALAY / ONS Şirketler Grubu İnşaat Grup Başkanı
Ülkemizin ve milletimizin yanındayız

Türkiye Cumhuriyeti tarihine kara bir leke olarak geçecek olan bu darbe girişimini kınıyoruz. 15 Temmuz gecesi yüreğini ortaya koyarak milli iradeye ve demokrasiye sahip çıkmak için şehit olan güvenlik güçlerimize ve sivil vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, tüm milletimize başsağlığı ve yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tüm benliğimizle firma olarak milletimiz ve ülkemizin yanında olmaya devam edeceğiz.

Önceki sayfa 1 2 3 4 5Sonraki sayfa

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu