İş Fikirleri ve İş Kurmak

Dizi Oyuncusu Olmak

Dizi Oyuncusu Nasıl Olunur

Napolyon ne demiş para para para….varlığı bir dert yokluğu yara …

TV’lerde şüphesiz reklam pastasının en büyük dilimine sahip olan ve en çok ilgi çeken yapımlar diziler. Türkiye’de 70 dizi ekrana geliyor. Reytingleriyle kanal yönetimlerinin yüzünü güldüren bu dizilerin oyuncuları arasında da kıyasıya rekabet var. Ekonomik krizden etkilendiği söylenen dizilerde başrollerin değeri hiç değişmiyor. Geçen sene en çok kazanan genç kadın oyuncular arasında haftalık bölüm başına 30 bin TL ile zirveyi iki isim paylaşıyor: Beren Saat ve Tuba Büyüküstün… Aşk-ı Memnu’da Bihter’i canlandıran Saat ile “Benim Güzel Meleğim”in başrol oyuncusu Tuba Büyüküstün son zamanlarda yükselişte olan kadın oyuncuların başında geliyor. Erkeklerde ise en yüksek ücreti 60 bin TL ile Kurtlar Vadisi Pusu’nun başrol oyuncusu Necati Şaşmaz kazanıyor. Geçen sezon ki liste bölüm başına şöyle devam ediyor.

KİM NE KADAR ALIYOR?

* Nehir Erdoğan: (Aşk Bir Hayal) 25 bin TL
* Özgü Namal: (Hanımın Çiftliği) 20 bin TL
* Cansu Dere: (Ezel) 15 bin TL
* Kenan İmirzalıoğlu: (Ezel) 45 bin TL
* Kıvanç Tatlıtuğ: (Aşk-ı Memnu) 30 bin TL
* Nejat İşler: (Kapalıçarşı) 25 bin TL
* Bülent İnal: (Bu Kalp Seni Unutur mu?) 25 bin TL

Bu sezonun listesi ise enflasyon oranlarına göre yükselmiş görünüyor.

* Erkan Petekkaya / Öyle Bir Geçer Zamanki Bölüm Başına 35 bin TL,
* Halit Ergenç / Muhteşem Yüzyıl Bölüm Başına 45 bin TL,
* Fatmagülün Suçu Ne Dizisinde, Beren Saat / bölüm başına: 45 bin TL
Muhteşem Yüzyıl’da , Meryem Sahra Uzerli ile bölüm başı 20 bin,
* Öyle Bir Geçer Zaman Ki dizisinin Caroline’i Wilma Elles / bölüm başına 20 bin TL,

Sakın oyuncular tarafından yanlış anlaşılmayalım çünkü oyunculukta zor meslektir saatlerce setlerde beklemek elli kere tekrar yapmak zor iştir. Peki bu işler sadece ülkemizde mi böyle tabi ki hayır işte size Amerika’dan bir örnek: ABD yapımı ”Desperate Housewives (Umutsuz Ev Kadınları)” dizisiyle üne kavuşan oyuncular, sektörün en çok kazanan kadınları arasında başı çekiyor.Eva Longoria Parker, 2010 yılının mayıs ayından 2011’in aynı dönemine kadar kazandığı 13 milyon dolarla televizyon dizilerinin en çok kazanan kadın oyuncusu oldu. Parker, birinciliği kendisiyle aynı miktarı kazanan ”30 Rock” dizisinin yaratıcısı ve oyuncusu Tina Fey’le paylaştı.

Hem dünyada hem de bizim ülkemizde birde küçük oyuncular var. Bu klasmanda Amerika’dan başlıyalım… Dokuz yaşından bu yana ülkemizde de gösterilen “Two And A Half Men” (İki Buçuk Adam) isimli Amerikan tv dizisinde “Jake” karakterini canlandıran Angus T. Jones cumartesi günü 18 yaşına girdi.

Jones, CBS kanalında başlayan yeni sezon için bölüm başına 300 bin dolar alınca, aynı zamanda TV’nin en çok kazanan çocuk oyuncusu oldu. Genç oyuncu iki sezonda 26 bölüm için 7.8 milyon dolarlık kontrata imza attı. Ayrıca 500 bin dolarlık ikramiye de alacağı söylenen Jones, dizide Jon Cryer’ın canlandırdığı Alan Harper’ın yemek yemeye düşkün, umursamaz, tembel oğlunu canlandırıyor. ABD’de en çok izlenen diziler arasında yer alan Two and a Half Men’de, Charlie Sheen’in yapımcılar tarafından atılmasından sonra diziye Ashton Kutcher katılmıştı.

Öyle Bir Geçer Zaman ki’nin ‘Osman’ı Emir Berke Zincidi henüz 5 yaşında. Yaşına rağmen geliri çok büyük. Hikayenin odak noktasındaki evin en küçük çocuğu Osman karakteri 200 çocuk oyuncu arasından ve 3 deneme çekiminin ardından bu role en uygun olarak Emir Berke Zincidi seçildi. Daha önce pek çok reklam filminde oynayan Emir 5 yaşında. İlk kez bir dizide yer alan küçük oyuncu sette, 2 oyuncu koçu ve bir pedagog ile birlikte çalışıyor. Diziden ayda 10 bin TL kazanıyor. Küçük Osman’da 18 yaşına gelince bu kadar para kazanır mı ne dersiniz?

Ben onu bilmem ama ben çocuklarımızın dizi setlerinde saatlerce kalmalarını eğitimlerinden uzak olmalarını aile sevgisinden yoksun büyümelerini tasvif etmiyorum. Birde bu işin psikolojik yanı var çocukların ünlü olduktan sonra dizi bittiğinde yaşadıkları cabası.

CAST’A GİRMEK İÇİN DOĞRU YOL

Sektörün hareketlenmesiyle birlikte oyuncu ihtiyacı da ortaya çıktı. Özellikle yeni yüzler arayan yapımcılar, cast (oyuncu) ajanslarıyla çalışıyor. Cast ajansları figüran dahil her kademedeki oyuncu ihtiyacını karşılıyor. Rüştünü ispat etmiş oyuncularla genelde ajanslar sözleşme imzalıyor.

Türkiye’de güvenilir ve ciddi çalışan ajansların sayısının 20’yi bulduğu belirtiliyor. Ancak “çanta ajans” diye tabir edilenlerle birlikte bu sayının 200’ü geçtiği tahmin ediliyor. Sadece gençler değil her meslekten insan bu ajanslara oyuncu ve model olmak için kaydoluyor. Avukattan ev hanımına, öğretmenden mühendise birçok meslekten insan biraz şöhret, biraz da para ümidiyle ajansların kataloglarına giriyor.

Ajans kataloglarına girmek için 50 ila 200 TL arası başvuru ücreti alınıyor. Bazı ajanslar ise başvuru ücreti almıyor. Alınan ücretin de fotoğraf ve deneme filmi çekimi için kullanıldığını söylüyorlar. Cast ajanslarının çoğu artık katalog yapmıyor. Bunun yerine internet sayfalarında oyuncuların yer aldığı veri bankalarını yayınlıyorlar. Hatta ajansların çoğu Facebook’ta da kendini tanıtıyor.

Bir ajansın veri bankasına giren oyuncu adayı, rol beklemeye başlıyor. Çekime çağrılan oyuncunun ücretini, bağlı bulunduğu ajans yapımcıdan alıyor. Yüzde 20-30 komisyonunu kesip kalanını oyuncuya veriyor. Örneğin, figürasyonlar (bir kafede oturan müşteri rolü) için cast ajansları yapım firmalarına 35 TL fatura kesiyor. Bunun 20 TL’sini oyuncuya veriyor. Bazen adaylar ücret almadan da setlere gidiyor. Bunun nedeniyse sektör temsilcileriyle setlerde tanışıp iyi bir rol kapma hayali…

Ünlü ve adı duyulan ajanslara, oyuncu olmak için günde telefon ve internet yoluyla ortalama 50 kişi başvuruyor. Türkiye’nin ilk cast ajansı, 10 yıl önce kurulan Tümay Özokur Casting. Birçok ajansta olduğu gibi patronlar kardeş. Tümay Özokur ve ablası Tules Evren’in kurduğu ajansa bağlı halen 700 oyuncu var. Tümay Özokur, daha çok tiyatro kökenli oyuncularla çalışıyor.

Çalışmak istedikleriyle de mutlaka 5 yıllık sözleşme imzalıyor. Her gün ajansa 50 ila 100 arasında yeni başvuru yapıldığını söyleyen Özokur, bu kadar çok başvuruyu doğru bulmuyor. Kahramanlar, Melekler Korusun ve Yaprak Dökümü dizilerinin cast direktörlüğünü yapan Özokur, bazı dizilere de ajans olarak yani talep edildiğinde oyuncu veriyor. Sektörde sözleşmesiz çalışmayı doğru bulmayan Özokur’un değerlendirmeleri şöyle:

“Ben şahsen sektörde daha etik ve doğru çalışılmasını istiyorum. Bazen oyuncunun, ajansın ya da yapımcının hatası nedeniyle sektörde işler içinden çıkılmaz hale gelebiliyor. Eğer herkes etik olursa şikayet edilen sorunlar da çözülür.”

İkon Prodüksiyon Casting’in sahibi Erdem Tütüncü, 7 yıldır sektöre hizmet veriyor. Arka Sokaklar’ın da aralarında bulunduğu birçok diziye oyuncu sağlamış. Tütüncü, birçok insanın oyuncu olmak için kendilerine başvurduğunu söylüyor. İkon, halen 100’e yakın oyuncu ve oyuncu adayıyla çalışıyor. Yapımcı firmaların sokaktan geçen insanlarla çalışmadığını vurgulayan Tütüncü, “Setlerde figürasyona değer verilmiyor. Ancak bazen figürasyon tamamlanmadığı için çekimler gecikebiliyor. Bunun yapımcılara zararı ise binlerce TL oluyor. Bu yüzden biz önemli bir görev icra ediyoruz” diyor. Yapım firmaları bazen cast ajanslarıyla kendileri arasında bir köprü olacak cast direktörleriyle de çalışıyor. Bunlardan en bilinenlerinden biri ise Harika Uygur Casting Director…

Dizilerde çalışanlar ne ücret alıyor?

Görevi Aldığı ücret (TL)
Yönetmen 5-20 bin TL
Senarist 5-15 bin TL
Müzisyen 2-8 bin TL
Yönetmen yardımcısı 500-5 bin TL
Başrol oyuncusu 10-30 bin TL
Orta kademe oyuncular 5-10 bin TL
Noname (ünlü olmayan) oyuncular* 1-5 bin TL
Bölüm oyuncusu 500-1.000 TL arası
Diyaloglu yardımcı oyuncu 50-150 TL
Figürasyon 20-25 TL

Not: Oyuncu ücretlerine yüzde 20-30 cast ajansı komisyonu dahil değildir.
Türkiye’nin önde gelen cast ajansları

Ajans adı Sahibi Telefon
Gaye Sökmen Ajansı Gaye-Sait Sökmen 0212 282 81 30 www.gayesokmen.com.tr
Tümay Özokur Casting Tümay Özokur 0216 478 14 48 www.tumayozokur.com.tr
Renda Güner Casting Renda Güner 0212 293 63 93-95 www.rendaguner.com
Harika Uygur Casting Director Harika Uygur 0212 525 81 68 www.harikauygur.com
İkon Prodüksiyon Casting Erdem Tütüncü 0216 414 66 69 www.ikoncastinajans.com
Ajans Tuba Taçan Tuba Taçan 0212 293 99 06 www.tubatacan.com
Familya Ajans Hasan Güngör 0212 570 74 05 www.ajansfamily.net

Figüran Olmak İstiyorum

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

151 Yorum

 1. bende üye oldum. Fakat henüz profilimi onaylamadılar. Yakışıklı veya güzel mi olmak gerekiyor profilimizin onaylanması için anlamadım. Ozaman orda yakışıklı ve güzel olanlar olur sadece .

 2. modasky siteine üye olup kendini kısa zamanda fark ettire biliyorlarmış oyunculuk ve modellik için

 3. Merhaba ben Orhan
  Bakudenim Azerbaycanliyim.Ben Turk Dizilerini cok seviyorum cocuklugumdandir bu benim hayalim.benim numaram.+00994556868684

 4. aslında bn oyunculuğu parası için ıstemıyorum . sadece o atmosferi yasamak istıyorum bolum basına para almadan oynasam bıle sorun olmazbnm için. vee bu hayalım için sonuna kadar savasacağım..

 5. ismim Anar 17 yashindayim boy 185 Azeriyim Model benzerim cok dizlerde cekilmek isterdim
  benim nomremn:+9940518502828
  ev:+9940124922828

 6. Slm lutfen bana yardım edın ben oyuncu olmak ıstıyorum!!!kendıme güvenıhorum emınım kı yaparım.çünkü içimde var yapa bılırım,lutfen cvp verın

 7. Slm ben ferdi maral ben ekranda gorunmek istiyrum bana yardimci olabilirmisin
  Türkü okuyorum baglama caliyorum sesim de guzel beni görmek isteyenler faceden gore bilir
  Allaha emanet olun saygilar…

 8. CAST AJANSLARI ÇANTACI YA DA ŞAPKACI PARAYI ONLAR GÖTÜRÜYOR..cast patronlarının ALTLARINDA BMW veya mercedesler var. insanların duygularını sömürüyorlar..başbakanımızın bunlara dur demesi lazım….cast ajansları parada vermiyorlar…parayı kendileri alıyor…

 9. Valla böle bi imkan vardıda bizmi degerlendrmdik ?arayn(5357991116):)

 10. kimi kandırıyorsunuz siz burada ki yazıyla oyuncu olunsaydı herkez şuan en iyi yerlere gelmiş hayallerine kavuşmuştu arkadaşlar bu internet ortamına kanmayın her şey sanal alemde unutmayın aldanmayın sakın…

 11. yas 18 kilo 60 boy 1.60 mecezir veya baska bir dizide rol almak isterim tl05362211846

 12. yasim 18 kilom 60 boyum1.60 mecezirde veya herhangi bir dizide banada rol verirseniz sevinirim tl05362211846

 13. slm ben oyuncu olmak istiyorum dizilerde oynamak isterim banada bir şans verirseniz memnun olurum yaş 39 boy 175 kilo 78 tl.05367392742

 14. esmer güzeli atletik vucutlu sporsever minyon tipli biriyim dizilerde rol almak istiyorum. 0536 709 05 56

 15. merhaba bursadan neden olmasın dıyerek sunuculuk oyunculuk komedı dram keske olsa kucucuk bır kasabadan yazıyorum okunurmu bılmem hayatın kazıklarından sonra
  belkı sans bızede guler 05346149710

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu