Anasayfa / Evde Ek İş Yaparak Para Kazanmak / Figüran Olmak İstiyorum

Figüran Olmak İstiyorumFigüranlık için başvuru, figüran nasıl olunur, nasıl figüran olabilirim, figüran olmak istiyorum, figüran ajansları.

Olması kolay, sonrası zor

Yevmiyeleri 30-40 TL. Sete gitmek için erkenden yollara düşüyor, birkaç saniyelik görüntü için saatlerce bekliyorlar. Bu zorluklara rağmen figüran olmak isteyenlerin sayısı artıyor. Kimisi ek gelir, kimisi de şöhret peşinde…

NURGÜL Yeşilçay, Pelin Karahan, Tuba Büyüküstün, Çağatay Ulusoy ve daha niceleri… Şu an isimlerini yakından bildiğimiz bu oyuncuların şöhret olmadan önce ekranda sadece birkaç saniye göründükleri rolleri olduğunu, kimisinin de günlüğü 30 TL’den figüranlık yaptığını biliyor muydunuz? Biz de öğrendiğimizde çok şaşırdık ve bir gün şöhret olma hayali ile cast ajanslarına yazılan ve sırasını bekleyen figüranların peşine düştük.

figuranlik

Figüranlar reklamdan diziye, sinemadan televizyon programına her yerdeler ancak bir o kadar da hiçbir yerde. Çünkü seyirci izlediği sahnedeki oyuncuları, replikleri hatta dekoru bile hatırlarken o sahnenin yaşanmasını sağlayan figüranları çoğu kez fark etmiyor bile. Halbuki bir restoran sahnesinin gerçekçi olmasını sağlayan orada oturan figüranlardır. Ya da sokaktaki takip sahnesini o kadar heyecanlı kılan başrol oyuncusunun yanından akıp giden kalabalıklardır. Yeri gelince polis, yeri gelince de bakkal olan figüranlara dair en iyi özeti yine bir figüran yapmıştı vakti zamanında: “Şimdiye kadar her şey oldum ama yine de hiçbir şey olamadım. “

SÜRPRİZLERLE DOLU BİR SEKTÖR

Figüran olmak oldukça kolay ama buradan şöhret basamaklarını tırmanmak hiç de kolay değil. Henüz gün ağarmadan yola düşen, servislerle çekim yapılacak alana taşınan, burada birkaç saniyelik sahne için saatlerce bekleyen figüranların motivasyonu ne? Günlüğü 30 TL ile 40 TL arasında değişen ücretler değil belli ki.

“En büyük motivasyon umut” diyen Berna Ergin Ajans Sahibi Berna Ergin, sektörün sürprizlerle dolu olduğunu belirtip şöyle devam ediyor: “Kayıt için gelen kişinin yanındaki arkadaşı hiç aklında yokken başrolü alabiliyor. Bunun bir örneğini torunlarını getiren anneannemizi reklam filminde başrol olarak kullandığımızda deneyimle-dik. Daha pek çok örnek var.”

ÖĞRENCİLER ÇOĞUNLUKTA

Düşük ücretler, uzun ve ağır çalışma koşullarına rağmen setlerde şansını denemek isteyenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Cast ajanslarının açılmaya başladığı 1980 yılından bu yana figüran olmak için ajanslara kayıt yaptıran kişi sayısının 5 milyonu bulduğunu söyleyen Cast Ajansım Cast Editörü Tuğba Saygı, sadece kendi ajanslarına kayıtlı 17 bin kişi olduğunu ve bunun yüzde 60’mı figüranların oluşturduğunu söylüyor.

Figüran olmak için ajansa başvuranların büyük bir kısmını öğrenciler oluşturuyor. Bunu emekliler ve ev kadınları takip ediyor. Ancak bunların yanı sıra figüran olmak için başvuranlar arasında mühendis de var, doktor da.

Emekli kadın ve erkeklerin çoğunlukla kadın programlarına figüran olarak gittiklerini söyleyen Maydonoz Ajans Sahibi Korkut Baran, bu kişilerin figüranlığı ek gelir için yaptığmı belirterek sürekli figürasyo-na giden birinin ayda bin ile bin 500 TL arasında kazanabileceğini belirtiyor.

“HERKESİN ŞANSI VAR”
Figüran olmak için belirlenmiş kriterler yok. İsteyen herkes figüran olabilir. Saygı, ajansa kayıt olmak için fiziksel özelliklerin belirleyici olduğunu ancak insanların kendini bunlarla sınırlamaması gerektiğini belirtiyor. “Güzel ya da yakışıklı değilsem cast ajansına neden yazılayım deme mek gerek. Örneğin, bizim engelli kadromuz da var. Çok kilolu, çok zayıf ya da çok uzun ve çok kısa insanlara da ihtiyacımız oluyor. Herkesin yönlendirileceği bir sahne oluyor” diye konuşan Saygı, herkesin figüran olabileceğini ifade ediyor.

Kast Ajansları Demeği (Kastder) Yönetim Kurulu Üyesi Erol Bilge de reklam ya da dizilerde önceden manken görünümlü kişiler ön plandayken şimdilerde bu durumun değiştiğine dikkate çekiyor. “Sempatiklik, doğallık ve yetenek ön planda” diye konuşan Bilge, figüran olmak isteyenlerin genel de ek gelir elde etme ve boş zamanlarını değerlendirme amacını taşıdığını belirtiyor.

  Instagram’dan Fotoğraf Paylaşarak Ek Gelir Sağlıyor

ÜNLÜLER DE BU YOLDAN GEÇTİ

Piyasadaki figüran ihtiyacının yüzde 80’inin dizilerden kaynaklandığını anlatan Saygı, dizide yer alan figüranların günlük ücretlerinin 30 veya 40 TL olduğunu belirtirken, bu rakamın reklam ve sinema projeleri için biraz daha yüksek olduğunu vurguluyor. Saygı da insanların çoğunlukla ek gelir için figüranlık yaptığını kaydediyor. Sektörün popüler olmasının da insanları motive ettiğini anlatan Saygı, “İnsanlar sosyal ya da iş hayatında bir farklılık peşinde. Şu dizide ya da şu reklamda yer aldım diyerek çevresine anlatmak hoşlarına gidiyor. Bunun yanında evde oturacağıma sete gidip para kazanayım diyen de çok. Bu işi meslek haline getirmiş, ajansımıza yıllardır kayıtlı olan insanlar var” diye konuşuyor.

Birgün başrol oynayacağının hayalini kuranların da figüran olmak için ajanslara başvurduğunu söyleyen Saygı, günümüzde dizilerde ya da filmlerde gördüğümüz çoğu ünlünün yolunun figüranlıktan geçtiğinin altını çiziyor. Başta da değimiz gibi figüran olmak zor değil. Saygı “Yoldan geçen herhangi birisi de figüran olmak için başvurabilir” diye tanımlıyor bu kolaylığı.

“BENDEN OLUR MU?”

Figüranlık için ajansların çoğu internetten başvuru kabul ediyor. Ajansların sitesinde yer alan başvuru formunu doldurmak ilk adım için yeterli. Ön elemeyi internetteki başvurular arasında yaptıklarını anlatan Saygı, ön elemeyi.geçenleri ajansa çağırdıklarını belirtiyor. Başvuru sahibinin figüran olup olmaması oyunculuk eğitimine bağlı. “Oyunculuk eğitimi ya da geçmişi olmayanları direkt figüran olarak konumlandırıyoruz” diyen Saygı, “Kişinin oyunculuğa mı geçiş yapacağı yoksa hep figüran mı kalacağı bir, iki projeye katılımı sonrası belli oluyor” diye devam ediyor.

Figüran olarak başvuran kişi uygun olduğu günleri ajansa bildiriyor ve ajans iş oldukça bu günlere göre kişileri çağırıyor. “Figüran olmak için başvuranlardan çoğunlukla “Benden olur mu?” sorusunu duyduklarını belirten Saygı en fazla duydukları ikinci sorunun da “hemen iş var mı” olduğunu anlatıyor.

“PROJEYİ İYİ FİGÜRASYON KURTARIR”

Figüranların proje için çok önemli olduğunu ancak Türkiye’de ne figüranlara ne de figürasyon işine yeterince önem verilmediğini söyleyen Baran şöyle devam ediyor: “Aslında projeyi kurtaran iyi figürasyondur. Türkiye’de bu iş çok ciddiye alınmıyor. Elbette bunda ücretlerin düşüklüğü de etkili.”

Berna ERGİN / Berna Ergin Ajans Sahibi
“Disiplin şart”

Figüran dediğimiz, diyalogsuz oyunculuğu herkesin yapabileceğini düşünüyoruz. Disiplinli, çalışma yerine saatinde gelebilecek güvenilir ve genç yaşlı herkes bunu iş ya da ek gelir olarak benimseyebilir. Boş vakitlerini sosyal ortamlarda değerlendirmek isteyen, setleri görmek, bilmek isteyen herkesin katılabileceği ortamlar sunuyoruz. FGR [figüran) olarak adlandırdığımız bu kişiler, bazen bir reklam çekimi, bazen de bir sinema filminde sahnede kalabalık görüntü yaratacak kişiler olabildiği gibi düğün sahnesi ya da cenaze ortamının doğallığını sağlayan halktan yüzler de olabilir.

“Eğlenmek için geldim”

Tuğba Saygı ile görüşürken ajansa görüşmeye gelen ve figüranlıktan oyunculuğa geçiş yapan bir isimle tanışıyoruz. Mehmet Işık’ın hikayesi enteresan. 35 yaşında ve birkaç yıldır bu işi yapıyor. Ajansa figüran olarak başvurmuş. Birkaç projede figüran olarak yer aldıktan sonra da oyunculuğa terfi etmiş. Kurtlar Vadisi, O Hayat Benim gibi dizilerde yer almış. Figüran olmak için ajansa neden başvurduğunu merak ettiğimizde aldığımız cevap tahminlerimizi boşa çıkarıyor. Çünkü Işık’ın derdi para ve şöhret değil. Elektrik mühendisliği ve turizm otelcilik okuyup mezun olan Işık birkaç yıl önce kendi şirketini kurmuş. Bir dönem iyi para kazanırken bazı olumsuz rastlantılar nedeniyle iflas ettiğini anlatan Işık, bu sürecin sonrasında eğlenmek için ajansa girdiğini ve setlere gittiğini söylüyor. Şimdilerde kendisine teklifler geldiğini belirten Işık, oyunculuk eğitimi alma konusunda çekimser.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Evde El Yapımı Pastacılık ve Pasta Süslemesi

Birçok insanın, yiyecek işine dair romantik fikirleri vardır, özellikle de bu iş el yapımı pastacılık …

5 Yorumlar

 1. 05536057459

 2. merhaba,

  Aşağıdaki linkten başvuru yapabilirsiniz

  http://hedefcastajans.com/basvuru-formu/

 3. Evde iş imkanı

  Fırsat yakalanırsa gayet güzel bir ek iş gerçekten belki ilerde asıl gelir kaynağına bile dönüşebilir.

 4. Figüran oolmak için nereye başvurmak gerekiyor.

 5. Istanbul beykozdayim acil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir