Şirket Haberleri

Doğru finans yönetimi eşittir başarı

BEMA İnşaat, Emlak Konut, TOKİ ve Kiptaş ile yürüttüğü projelerle adını duyurdu. Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Pars, kendi arazilerinde Göl Panorama ve İstanbul Panorama gibi marka konutlar geliştirmeye devam edeceklerini söylüyor…

YAPI sektörünün önemli markalarından BEMA’nın yönetiminde, grubun ikinci kuşağı da söz sahibi. BEMA inşaat Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Pars, mühendislik kadar finans yönetiminin grubun başarısında mihenk taşı olduğunun altını çiziyor. Kanada’da ekonomi eğitimi almasına rağmen, inşaat ağırlıklı aile şirketinin tüm karar alma mekanizmalarını o yönetiyor. Bilal Pars. Bema înşaat’ın finansdan sorumlu yönetim kurulu üyesi. BEMA bünyesinde hem yönetim hem de idari kadroda yer alan Bilal Pars, grubun ikinci kuşağı ve milyon dolarlık bütçeleri yönetiyor.

Bilal Pars, “Grubumuzun amiral gemisi inşaat. 1987’de dört ortaklı olarak kurulan firma şimdilerde yoluna iki ortakla devam ediyor: Babam Tahir Pars ve ortağı Halil Duma. Ailenin ikinci kuşağı olarak yönetimde yer alıyoruz. Kiptaş ve TOKİ’nin birçok butik ve prestijli projesinde BEMA imzası var. Panasonic’ten, Ericcson’a özel sektörün önemli markalarının yapı işlerini de biz yaptık” diyor.

ARAZİ GELİŞTİRMEDE KAZANDI

80 ve 90’larda ağırlıkta taahhüt işleri yapan Bema, 2000’li yıllardan sonra kendi projelerine odaklandı. Özellikle İstanbul’un merkezi yerlerinde arazi yatırımları yapan firma, bu arazileri dünya devlerine kiraladı. Pars, konuyla ilgili şunları söylüyor:

“Arazi geliştirme ve vinç kiralama olarak iki ayrı birimimiz daha var. Arazi geliştirme bölümümüz, seneler önce yatırımı yapılan arazileri, Sabancı Grubu’na bağlı Carrefour ya da Memorial gibi hastane gruplarına kiraya vermek suretiyle işletiyor. Fulya Carrefour, Bahçelievler Memorial (eskiden burası da Carrcfour’du) gibi yerler şirket bünyemizde ve bu markalara kiralık. Bağcılar Carrefour da kiralıktı, onlar oradan çıkınca İstanbul Panorama adıyla kendimiz konut inşaatına başladık. Halen devam eden iki projemiz var. Bahçeşehir’de Göl Panorama Evleri ve Bağcılar’da İstanbul Panorama. Göl Panorama Evleri, 1431 daire ve 40 bağımsız bölümden oluşuyor. Bağcılardaki İstanbul Panorama’da ise 498 daire ve 14 bağımsız bölüm var. Bahçeşehir’de yaşam başladı ve satışları tamamlamak üzereyiz. Bağcılar’daki projemizde satışlar sürüyor. 2019 sonunda Bağcıları teslim edeceğiz. Mecidiyeköy Ortaklar Caddesi’nde eskiden Uzan’larda olan TMSF’ye ait olan bir arazimiz var. Buraya da konsept bir otel projesi geliştirdik. Sarıyer Belediyesi’nin yeni hizmet binası (Yeşil Bina) biz yaptık. Sarıyer Zekeriyaköy’de yine Alaçatı Villaları adıyla 13 özel villa inşa ettik. Arazi kendimizindi. Özel tasarlanan, her biri 400 metrekare civarında, kendine özel bahçesi olan bir proje. Seçerek satış yapıyoruz.”

HEDEF, BALKAN ÜLKELERİ

Bilal Pars arazi geliştirme işleri hakkında ise şu değerlendirmeyi yapıyor: “Yapsattan çok arazi geliştirmede karlı işler yaptık. Çalışan sayımız, hiç projemiz olmasa bile 200’ün altına düşmez. Sadece Göl Panorama’da 1000 kişinin altına hiç düşmedik. Yıllık 100 milyon dolar düzeylerinde yatırımı olan projelerimiz var. Bir projenin satışı tamamlanmak üzere, diğeri de 2019’da bitecek. Yapsat, TOKÎ, Emlak Konut gibi kuramlarla projelerimizi devam ettireceğiz. Konut ve ticari projelerimiz için değerli ve prestijli araziler bulabilirsek yapsat projelere devam edeceğiz. Kanal İstanbul projesi hayata geçerse, BEMA olarak orada mutlaka oluruz. Tüm bu işlerde BEMA olarak Pearl ve İpars adlı firmalarımız da grup bünyesinde.”

Bilal Pars, önümüzdeki dönemde Balkan ülkelerinde marka projelere imza atabileceklerini söylüyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Avrupa pazarına uygun konsept proje geliştirip, orada da olmak istiyoruz. Bunun yanında ‘Balkan pazarı’ benim yakından ilgilendiğim bir pazar. Türkiye’de emlak sektörü belli oranda doygunluğa ulaştı. Grubumuz açısından Balkan ülkeleri yeni bir iş alanı olabilir. Balkan ülkelerindeki iş hacmini, ticareti göz önünde bulundurarak oralara marka projesi getirebiliriz. Avrupa’nın belli başlı şehirlerine de Bema markasını götürebiliriz.”

Mecidiyeköy’e konsept otel

Daha önce Uzan’lara ait olan ve sonra TMSF’ye devredilen araziyi BEMA ihale ile satın almıştı. Mecidiyeköy Ortaklar Cadde’sindeki bu arazide, zemin altına beş, zemin üstüne de beş kat şeklinde otel imarı bulunuyor. 9.600 metrekarelik alanda 80 odalı olacak bu otel, sadece iş dünyasından misafirlerini ağırlayacak.

Metro ve metrobüse yürüme mesafesindeki otel, yerli ve yabancı iş toplantılarına ev sahipliği yapacak. Grup, buraya 2019’da kazma vurmaya hazırlanıyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu